Jump to content

Ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παντως ρε παιδια, στη Αγγλια που ημουν, στα καλυτερα μαγαζια της Totenham Street, σου ελεγαν το εξης:

"You can buy a camera, or you can buy a CANON!!!!" και "If money is no option buy a CANON". Τι να σας πω....και μονο που ειναι made in Japan (για οποιον καταλαβαινει τι σημαινει αυτο...) νομιζω οτι φτανει για να τελειωσει οποιαδηποτε αντιπαραθεση. Μην ειμαστε και "ιεροσυλοι'....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

παιδια πια θα διαλεγατε?την ixus 850 η την 900?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

παιδια πια θα διαλεγατε?την ixus 850 η την 900?

 

κοιτα αν ρωτησεις τους ειδημωνες θα σου πουνε οτι 10ΜΡ σε 1/1.8 ειναι θανατος....καλυτερα παρε μια στα 6 ΜΡ με τα χαρακτηριστικα της 900αρας...να σου πω την αληθεια την ειδα αποκοντα και μου αρεσανε οι φωτο της(στιν κομπακτ οι κανον ειναι η ΜΕΡΣΕΝΤΕς της φωτογραφιας) αλλα δεν μου αρεσαν τα εξης..

1)η μικρη της οθονη.ειναι 2.5 ΄΄ και με τα στανταρ της εποχης πρεπει να ειναι απο 3'' και πανω

2)το χρωμα της.απουσιαζει απο το πλαι αυτο το νικελενιο που ειχαν οι προκατοχοι της και που τους απεδιδε χλιδη

3)και κυριοτερο.ποτε θα βαλει επιτελους η κανον λιγο παραπανω οπτικο ζουμ και σταθεροποιητη εικονας(λεγεμε ΡΑΝΑΣΟΝΙΚ ΦΧ50)?????? ισως στην ixus950(λεω εγω τωρα)

με αλλα λογια αν εχει καποιπ προηγουμενο μοντελο(και κυριως την 850αρα)δεν αξιζει τον κοπο να την παρεις

http://briefcase.pathfinder.gr/download/laios23/38168/578002

 

Το γούστο μου είναι πολύ απλό. Είμαι πάντα ικανοποιημένος, έχοντας το καλύτερο...''Oscar Wilde

Link to comment
Share on other sites

ποια η πιο γρηγορη Compact Flash?

transcent cf 1 gb 2GB (120X) 59 ευρω

 

SanDisk 1GB Extreme III 133x Compact Flash Card

46 euro

 

η καποια αλλη;;

Creek A50i R | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer BDP-320 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

παιδια πια θα διαλεγατε?την ixus 850 η την 900?

 

900Τι μονο και μονο για τον DIGIC3!!!;)

Εγω οταν αγοραζω φωτογραφικη βλεπω μονο ποσο καλα τραβαει(φωτογραφιες εννοω :shifty: ), ολα τα υπολοιπα ερχονται σε 2η μοιρα!! Α και το βιντεο επισης!!!

Η αγάπη αποτελείται απο μια μοναδική ψυχή που κατοικεί σε δύο σώματα! (Αριστοτέλης)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Proud Owner of a Xbox360 fully updated!!! (http://www.enternity.gr)

Next Generation Consoles WAR:http:// http://www.vgchartz.com/

Link to comment
Share on other sites

μα εχουν σταθεροποιητη εικονας οι νεες canon.

ειμαι σε διλλημα γιατι η 850 εχει ευρυγωνιο φακο κατι που η 900αρα δεν εχει.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

ποια η πιο γρηγορη Compact Flash?

transcent cf 1 gb 2GB (120X) 59 ευρω

 

SanDisk 1GB Extreme III 133x Compact Flash Card

46 euro

 

η καποια αλλη;;

 

Θα έπειρνα την SanDisk 1GB Extreme III, αλλά έχω να σου πώ και κάτι ο επεξεργαστής της μηχανής σου είναι τοσο γρήγορος ώστε να εκμεταλευτείς την ταχύτητα της κάρτας:wink:

ΔΕΝ ΗΞΕΡΕΣ ... ΔΕΝ ΡΩΤΑΓΕΣ...

Nokia 2110, 2600c, 3120c, 3230, 3410, 3510i, 6070, 6110, 6150, 6210, 6220c, 6230, 6310i , 6510, 6600, 7110, 7650, 8110, 8110i, Ν70, E 66, C5, C5-03, 500, 700, Ν 86, C3-00, Lumia 920, Ν8, Lumia 925, Lumia 1020 , ΔΕΝ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ :mad:

Link to comment
Share on other sites

τα τεστ μιλανε για 10-15 %

ειναι η Olympus C-7070..

Creek A50i R | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer BDP-320 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

μα εχουν σταθεροποιητη εικονας οι νεες canon.

ειμαι σε διλλημα γιατι η 850 εχει ευρυγωνιο φακο κατι που η 900αρα δεν εχει.

Ολες εχουν πλεον σταθεροποιητη εικονας μετα απο μια τιμη(οι επωνυμες και μη)!;)

Aν σε ενδιαφερει ο φακος παρε την 850αρα!!

Η αγάπη αποτελείται απο μια μοναδική ψυχή που κατοικεί σε δύο σώματα! (Αριστοτέλης)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Proud Owner of a Xbox360 fully updated!!! (http://www.enternity.gr)

Next Generation Consoles WAR:http:// http://www.vgchartz.com/

Link to comment
Share on other sites

απλα αυτο που με ενδιαφερει ειναι να βγαζει οσο γινεται καλυτερη φωτογραφια και δεν ξερω αν καποια απο τις 2 τα καταφερνει καλυτερα.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

απλα αυτο που με ενδιαφερει ειναι να βγαζει οσο γινεται καλυτερη φωτογραφια και δεν ξερω αν καποια απο τις 2 τα καταφερνει καλυτερα.

re file, k mena ayto me endiaferei..an einai kanenas pou mporei na ekferei mia apopsh k na mhn leei mparoufes as boithisei...

 

 

thanks

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας και καλη χρονια σε ολους...

 

εδω και περιπου δεκα μηνες ειμαι κατοχος της Ιξους 750 που θεωρω πραγματικα απο τις καλυτερες που υπαρχουν...ο λογος απλος...αν και δεν εχει σταθεροποιητη εχει φακο(αισθητηρα) 1/1.8 με αποτελεσμα να βγαζει απιστευτες φωτο ειδικα αν καποιος εχει σταθερο χερι η χρησιμοποιει τριποδο...

 

μεχρι τωρα εχω βγαλει περι τις 600 φωτο και ειμαι πραγματικα ευχαριστημενος ακομα και σε συγκριση με τις νεες που δεν εχουν τοσο μεγαλο φακο...(χεχεχε) αλλα εχουν 1/2.5...

 

αυτα μεχρι χθες...ΟΠΟΥ ΜΟΥ ΕΠΕΣΕ ΑΠΟ ΤΑ ΧΕΡΙΑ...

 

ηταν η πρωτη φορα και επαθα πλακα. επεσε σε πατωμα παρκε...

 

παω να την ανοιξω μια χαρα ολα παω να βγαλω φοτο και....ΤΟ ΔΑΚΤΥΛΙΔΙ ΤΟΥ ΖΟΟΜ ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ...

 

Π Α Γ Ω Σ Α...

 

δεν εχω ζουμ...αυριο θα την παω σε τεχνικο(ειμαι μιλανο) αλλα φοβαμαι οτι θα μου χωσει πολλα χρηματα για να την φτιαξει...(επισημο κεντρο Κανον)

 

αν μου πει πανω απο 60 εστω 80 εσεις τι λετε πρεπει να το σκεφτω να παρω καινουρια?

 

γιατι αν παρω (εννοειται κανον)τοτε μαλλον 800ιΣ και ασ μην εχει αισθητηρα σαν την 750...εκτος αν παω σε Α700...

 

κριμα ομως ρε γαμωτο...

 

κριμα....

 

πσ...ταξιδιωτη εγω θα επαιρνα την 800...παραπανω δεν χρειαζεται εκτος αν πας σε σειρα Α οποτε Α700 διαφορετικα αν τα χρηματα βγαινουν τοτε Σ3...

 

χαιρετω και προσευχομαι....σνιφ κλαψ λιγμ

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη,

οι OLYMPUS που γινονται;;

αυτη που εχω ειναι japan..

αν μπορει καποιος ας μου πει για την σειρα Ε και την μ720SW,

για το μελλον, ευχαριστω.. :)

Creek A50i R | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer BDP-320 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Και οι sony ψηφιακές(τουλαχιστον οι p51,w100,n1 και τώρα n2 που έχω made in japan είναι και εχει φοβερή ποιοτητα κατασκευης)

Γενικά είμαι απολυτα ικανοποιημένος απο την n2,την προτείνω,οποιος το σκέφτεται το θέμα,εχει τεραστια οθονη αφής,αναλυση 10mp,και υψηλο iso.

οι φωτογραφιες ειναι άψογες!

Link to comment
Share on other sites

πσ...ταξιδιωτη εγω θα επαιρνα την 800...παραπανω δεν χρειαζεται εκτος αν πας σε σειρα Α οποτε Α700 διαφορετικα αν τα χρηματα βγαινουν τοτε Σ3...

 

χαιρετω και προσευχομαι....σνιφ κλαψ λιγμ

 

μα αυτην εχω αν και την πουλαω για να παρω την καινουρια.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

μα αυτην εχω αν και την πουλαω για να παρω την καινουρια.

 

Γιατι δεν παιρνεις την 850 αφου σου αρεσει και ο φακος της??

Η αγάπη αποτελείται απο μια μοναδική ψυχή που κατοικεί σε δύο σώματα! (Αριστοτέλης)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Proud Owner of a Xbox360 fully updated!!! (http://www.enternity.gr)

Next Generation Consoles WAR:http:// http://www.vgchartz.com/

Link to comment
Share on other sites

εγω τελικα μετα την 750 οπου θα επισκευασω και θα κρατησω σαν απλη σκεφτομαι την αγορα μιας καμερας με μεγαλο οπτικο Ζουμ μεγαλο αισθητηρα οχι πολλα Πιξελς με καλη οθονη και πολλες ρυθμισεις...

 

με λυπη διαπιστωσα οτι η Κανον που θεωρω ως καλητερη εταιρια δεν διαθετει κατι αντιστοιχο της Φουτζι S6000FD η των Kodak P712_P880...ποτε ο αισθητηρας ειναι μικρος εχουν πολλα Πιξελς για αυτον (αναφερομαι στην G7)

 

αρα μετα την Κανον 750 προσανατολιζομαι σε μια Bridge σαν και αυτες που ανεφερα...

 

βλεπω οτι μεχρι 300Ε σαν απλη καμερα οι Κανον ειναι οι καλυτερες αλλα μετα αν θελει καποιος κατι καλο μεχρι 500 με μεγαλο οπτικο Ζουμ εκει οι αλλες εταιριες εχουν προτασεις ...

 

απο εκει και περα στα 500 συν παλι η κανον ειναι η καλυτερη(ο πατερας μου εχει μια ΕΟs350D...απιστευτη...)

 

αυτο σου προτεινω και σενα φιλε Ταξιδιωτη...

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση παρακαλω...διαβαζω σε προηγουμενες σελιδες οτι η 800ις εβγαλε προβληματα...μπορειτε να μου αναφερετε μερικα απο αυτα σας παρακαλω?

 

επισης φιλε ταξιδιωτη επειδη βλεπω γραφεις και στο dpgr για να μην τα γραφω δυο φορες θα μπορουσες να μου πεις γιατι αλλαζεις την 800?την βαρεθηκες?η εχει καποιο προβλημα?

 

ευχαριστω

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Και οι sony ψηφιακές(τουλαχιστον οι p51,w100,n1 και τώρα n2 που έχω made in japan είναι και εχει φοβερή ποιοτητα κατασκευης)

Γενικά είμαι απολυτα ικανοποιημένος απο την n2,την προτείνω,οποιος το σκέφτεται το θέμα,εχει τεραστια οθονη αφής,αναλυση 10mp,και υψηλο iso.

οι φωτογραφιες ειναι άψογες!

 

Και εγώ sony είχα μέχρι τώρα αλλά σύντομα θα το γυρίσω στην canon γιατι η G7 είναι πραγματικά άψογη κάμερα και θέλω κάτι πιο επαγγελματικό... Ακόμα κάτι που με ενοχλεί λιγάκι στις sony είναι ότι οταν τραβάω video δεν μπορώ να κάνω zoom :(

 

Και μερικές φορές το zoom χρειάζεται... Ενιγούεει... Όταν πάρω την G7 θα σας πω εντυπώσεις και για την canon...

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση παρακαλω...διαβαζω σε προηγουμενες σελιδες οτι η 800ις εβγαλε προβληματα...μπορειτε να μου αναφερετε μερικα απο αυτα σας παρακαλω?

 

επισης φιλε ταξιδιωτη επειδη βλεπω γραφεις και στο dpgr για να μην τα γραφω δυο φορες θα μπορουσες να μου πεις γιατι αλλαζεις την 800?την βαρεθηκες?η εχει καποιο προβλημα?

 

ευχαριστω

 

ελα φιλε μου,προσωπικα δεν ειχα κανενα προβλημα με την 800,λογικα δεν θα επρεπε να την αλλαξω ομως εχω κολλημα,καταλαβαινεις:)

 

τελικα ημουν αναμεσα στην 900 και στην 850 και καταληξα τελικα στην 850,εχει καλυτερο φακο και προσφερει οτι δινει και η 900 εκτος απο την κατασκευη τιτανιου που δεν εχει και τοση σημασια για μενα.

επισης μου αρεσε που η 850 εχει και το νικελ στην ακρη κατι που στην 900 λειπει και δινει μια αλλη αισθηση.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

ελα φιλε μου,προσωπικα δεν ειχα κανενα προβλημα με την 800,λογικα δεν θα επρεπε να την αλλαξω ομως εχω κολλημα,καταλαβαινεις:)

 

τελικα ημουν αναμεσα στην 900 και στην 850 και καταληξα τελικα στην 850,εχει καλυτερο φακο και προσφερει οτι δινει και η 900 εκτος απο την κατασκευη τιτανιου που δεν εχει και τοση σημασια για μενα.

επισης μου αρεσε που η 850 εχει και το νικελ στην ακρη κατι που στην 900 λειπει και δινει μια αλλη αισθηση.

 

Μεγια φιλε μου και καλοδουλεμενη!!!;) :)

Ανεβασε και καμια φωτο να δουμε...

Η αγάπη αποτελείται απο μια μοναδική ψυχή που κατοικεί σε δύο σώματα! (Αριστοτέλης)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Proud Owner of a Xbox360 fully updated!!! (http://www.enternity.gr)

Next Generation Consoles WAR:http:// http://www.vgchartz.com/

Link to comment
Share on other sites

Μεγια φιλε μου και καλοδουλεμενη!!!;) :)

Ανεβασε και καμια φωτο να δουμε...

 

την τριτη θα την εχω φιλε μου,ωστοσο ειμαι ακομα στο διλλημα σχετικα με την 900.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, την βοήθειά σας! Η αδελφή μου πήρε πρίν μια εβδομάδα την Kodak EasyShare C743. Σήμερα ενώ την είχε σε θήκη προφανώς κάπου πιέστηκε (δε ζορίστηκε από όσο θυμάται) και κάποια στιγμή που την έβγαλε από τη θήκη, διαπίστωσε ότι η οθόνη στην οποία βλέπεις τι τραβάς έχει ραγίσει εσωτερικά και έχει φύγει το υγρό (που μοιάζει με μελάνι) με αποτέλεσμα να μην φαίνεται τίποτα στην οθόνη. Τι λύση υπάρχει τώρα; Αντικαθιστούνται αυτές οι οθόνες και αν ναι πόσο κοστίζουν; Για εγγύηση δε νομίζω να υπάρχει ελπίδα κάλυψης, σωστά;

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...