Jump to content

Διάφορα προβλήματα


topmar
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα.

 

Από προχθές αντιμετωπίζω κάποια προβλήματα στο pc μου τα οποία είναι λίαν ανεξήγητα, ή προφανώς δεν θέλω να παραδεχτώ ότι κάτι "τρέχει" με την Μ/Β.

 

Λοιπόν, άς πάρουμε τα πράγματα από την αρχή:

 

Πρό 1 μηνός έκανα μεγάλη αναβάθμιση στο pc τοποθετώντας τα εξής:

 

CPU= ATHLON 64 3200+

M/B= ASUS A8N VM-CSM

DDR MEMORY= TWINMOS 2X512 DDR400 CL2,5

VGA = ASUS N6200 PCI-E 256MB

PSU= HEC WINDMILL 380W

 

Kατά την τοποθέτησή τους & με τηη αρχική πίεση του start στο pc δεν έγινε τίποτα, δεν είχε ρεύμα καθόλου η Μ/Β. Ψάχνοντας λιγάκι βρήκα ότι κουνώντας λίγο το βύσμα του ρεύματος που κουμπώνει πάνω στη μητρική είχε ρεύμα, αλλά εάν το άφηνα έσβηνε πάλι. Τέλοσπάντων είπα, το κούμπωσα ξανά και δούλεψε αρχικά, όταν έκλεισα το κουτί πάλι έσβησε από ρεύμα. Ξαναδοκίμασα & έκτοτε δουλέυει, αλλά δεν το πολυκουνάω το κουτί!

 

Μετά, κατά την εγκατάσταση των Windows δεν έβρισκε το 2ο ΑΤΑ δίσκο καθόλου! Ξεκούμπωσα & ξανακούμπωσα το καλώδιο αλλά πάλι τίποτα. Με την τρίτη προσπάθεια δούλεψε κανονικά, αλλά έκτοτε,όταν ανοίγω το pc, μιά τον βλέπει και μιά όχι, ανάλογα με τα κέφια του! Να σημειώσω ότι τα καλώδια είναι τα καινούργια της Μ/Β ASUS. Τότε ο φίλος μου που κατέχει από pc μου λέει "πάνε πίσω τη Μ/Β στο μαγαζί, έιναι προβληματική" αλλά εγώ δεν τον άκουσα....

 

Από τότε, όταν άνοιγα το pc ήξερα ότι μπορεί να μην βλέπω τον 2ο δίσκο ο οποίος είχε όλα τα έγγραφά μου φυσικά μέσα, ενώ στον 1ο SATA δίσκο, αφού έκανα partition έβαλα το λειτουργικό (WinXP SP2 EN + Office 2003 EN SP2).

 

Παραβλέπω κι αυτό το πρόβλημα και από προχθές "αρχίζουν τα όργανα":

 

Εκτελώ με το Kaspersky A/V έλεγχο για ιούς & μετά από το τέλος όπου βρίσκει 21 & τους κάνει delete, το pc κλείνει μόνο του!! Το ανοίγω & δουλεύει κανονικα, οπότε το βάζω σε standby mode και φεύγω.

 

Μετά από 1 ώρα & κατά το άνοιγμα από standby το pc έσβησε! Το ξανανοίγω & δεν δουλεύει το ποντίκι PS/2! Κάνω login σε safe mode & επαναφορά συστήματος σε προηγούμενο σημείο αλλά τίποτα. Δοκιμάζω άλλο ποντίκι PS/2 και πάλι τίποτα. Παρατηρώ δε ότι κατά την πληκτρολόγηση του κωδικού login, ακούγεται ένας χαρακτηριστικός ήχος - όχι κάθε φορά - όπως όταν έχεις πατημένα 2 πλήκτρα ταυτόχρονα στο πληκτρολόγιο, ένα μπίπ....

 

Tέλος πάντων λέω, άς βάλω ένα usb mouse λέω & βλέπω ότι 'όλα καλά....έως χθές. Γιατί χθές άρχισε να μου βγάζει τα εξής:

 

1) Δέν βρίσκει σύστημα ήχου στο μηχάνημα, παρότι έχω εγκατεστημένο το SoundMax από την κάρτα γραφικών ASUS. Κάνω ξανά εγκατάσταση τους drivers της VGA αλλά πάλι τπτ. Πάω Start/Control Panel/Sounds & Audio Devices και γράφει "No Audio device has found"! Πάω My Computer και κάνω right click/Properties/Device Manager/Sound Video & Game controlers και δεν βρίσκει Audio Device! Κατεβάζω νέους drivers από το site της Asus τόσο για VGA όσο & για M/B (όχι bios) που να περιέχουν drivers audio, τους κάνω εγκατάσταση και πάλι τπτ!!

 

2) Εξακολουθεί να μήν δουλεύει η θύρα PS/2 για το ποντίκι!

 

3) Μου βγάζει όταν ανοίγω το pc to εξής μήνυμα:

PCI Hardware has found, μου ζητάει να κάνω εγκατάστασή του, τί είναι αυτό?? Η VGA πάλι λέω & το βάζω να ψάχνει από το φάκελο με τους νέους drivers που κατέβασα πρί λίγο αλλά δεν βρίσκει τπτ & δεν μπορεί να κάνει εγκατάσταση του Hardware αυτού μου λέει!! Το ξαναβάζω να κάνει εγκατάσταση από το αρχικό cd της VGA αλλά πάλι τπτ! Μήπως δεν είναι η VGA αυτή η PCI συσκευή??? Δέν έχω άλλη στη Μ/Β....

 

Νομίζω ότι πρέπει να κάνω format για αρχή....πρίν 1 μήνα το έστησα ....την τρέλα μου! Μετά να δώ εάν δουλέυει η θύρα PS/2 και εάν όχι, πάω για αλλαγή της M/B.

 

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.....

 

 

YΓ: Συγνώμη για το μεγάλο post, απλώς ήθελα να είμαι όσο πιό αναλυτικός γίνεται!

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Τα προβλήματα αυτά μου ακούγονται για m\b αλλά αν το λειτουργικό το είχες στήσει στο προηγούμενο m/b μπορεί αυτά να προκύπτουν από συμβατότητες.Προτείνω να μην χαλάσεις καν το δίσκο σου ααν έχεις εσύ ή κποιος φιλος σου φορτωσε το λειτουργικο καθαρό και δες αν εξακολουθούν τα προβλήματα αλλιώς κοιτάξου για πρόβλημα.Αν είναι καινούριο το m/b έχεις 3 χρόνια εγγύηση
Link to comment
Share on other sites

Τα προβλήματα αυτά μου ακούγονται για m\b αλλά αν το λειτουργικό το είχες στήσει στο προηγούμενο m/b μπορεί αυτά να προκύπτουν από συμβατότητες.Προτείνω να μην χαλάσεις καν το δίσκο σου ααν έχεις εσύ ή κποιος φιλος σου φορτωσε το λειτουργικο καθαρό και δες αν εξακολουθούν τα προβλήματα αλλιώς κοιτάξου για πρόβλημα.Αν είναι καινούριο το m/b έχεις 3 χρόνια εγγύηση

 

Όπως έγραψα και στην αρχή, η Μ/Β είναι ολοκαίνουργια......το δε λειτουργικό το είχα πρίν φορτωμένο σε άλλα εξαρτήματα CPU+M/B+VGA+PSU+DDR και δεν είχα κανένα πρόβλημα!

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα.

 

Λοιπόν, άργησα να μπώ & να κάνω post διότι επέλεξα τη λύση του format & επανεγκατάστασης των WinXP GR με Οffice 2003 En, τα οποία & μόλις τελείωσα.

 

Όλα καλά με το pc, κανένα πρόβλημα δεν εμφανίστηκε! Βλέπει & τους 2 δίσκους συνέχεια, δεν υπάρχει πρόβλημα με ποντίκι & πληκτολόγιο PS/2, πετάει το μηχάνημα!

 

Θα κάνω αμέσως ένα image με το Αcronis True Image 8 και μετά θα έχω το κεφάλι μου ήσυχο!

 

Τί λέτε?

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα.

 

Τελικά πάλι τα ίδια το pc....το πήγα στο e-shop για έλεγχο μητρικής και θα το ξαναέχω σε 10 μέρες μου είπαν.:(

 

Σε 1ο έλεγχο που του έκαναν είπαν "μάλλον η μητρική θέλει αλαγή, έχει πρόβλημα"...

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...