Jump to content

Ακουστε 100mb>1gb Lan


redalert19882000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα..

Μερικα παιδια απο εδω μεσα (δεν λεω ακομα ονοματα) μου ειπανε οτι η ταχυτητα των 100mb ειναι καλυτερη απο την ταχυτητα των 1gb (Σε τοπικο δικτυο)..Φυσικα νομιζω δεν υπαρχει καμια αντιρρηση πως η αποψη αυτη ειναι λαθος...Μου ειπανε επισης οτι ο σκληρος γραφει μονο με 100mb:wacko: >>>Μαλλον ξεχνανε οτι οι sata 2 γραφουνε με 300mb και με 150mb.(Ισως να το φερανε για παραδειγμα με τον κατωτερο σκληρο αλλα και παλι..)

..Αλλο τρελο...Το 1gb υποστηριζεται μονο απο linux...Με βαση την αποψη του φιλου του 1gb δεν χρειαζεται σε windows γιατι ειναι το ιδιο πραγμα με τα 100mb οπως ειπε και καλυτερα επισης....:wacko: :wacko: :wacko: ....Eστω οτι με βαση αυτα που λεει ο φιλος οτι το 1gb δουλευει μονο σε linux και με σκληρο αναγνωσης 100mb/s τοτε πως το εκμεταλευεται πληρως????.::worry: :worry: Αφου υποτιθεται πως δεν εχει σχεση το λειτουργικο αλλα με βαση τα χαρακτηριστικα του σκληρου..(ρε μηπως τα linux κανουν overclocking στον σκληρο:lol: :lol: )...Σωστα??? Γιατι οτι και να του βαλεις επανω παλι με 100mb θα διαβαζει....

 

Εγω δεν λεω πως τα win υποστηριζουν απολυτος το 1gb αλλα οχι και ετσι

 

Επεισης μου ειπανε οτι αν αλλαξεις cpu και βαλεις ποιο μεγαλη κατευαζεις ποιο γρηγορα:wacko:

δλδ αν εχω 384adsl Και κατευαζω με 40 θα κατευαζω τωρα με 50:wacko:

 

 

οσοι δεν πιστευουν μπορω να ανεβασω και τα logs

Πειτε μου ρε παιδια ειναι σωστα αυτα που λεει ο φιλος γιατι θα ξεχασουμε και οτι ξερουμε

Παρακαλω μην σβηστει το θεμα για λιγες μερες..για να πουν την αποψη τους οι αλλοι χρηστες

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 50
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Τι ειν' αυτα ρε?Το Yugo μου ειναι πιο γρηγορο απο την Porsche Carrera GT :grin: Yeeeha!

Χωρις πλακα ή αυτος που στα ειπε τα ειπε για πλακα να ψαρωσεις ή...ή...τι να πω..?Παντως τιποτα απ' αυτα δε στεκει :)

Link to comment
Share on other sites

(Επεισης μου ειπανε οτι αν αλλαξεις cpu και βαλεις ποιο μεγαλη κατευαζεις ποιο γρηγορα

δλδ αν εχω 384adsl Και κατευαζω με 40 θα κατευαζω τωρα με 50)

Δεν είπα αυτό ρε στόκε!! Εσύ δεν κατάλαβες! Καταρχίν είπα για servers που xoστάρουνε σελίδες και όχι όταν κάνεις download! Το πόσο γρήγορα ανοίγει μια σελίδα εξαρτάταει απο την μνήμη και cpu του pc, στο ελάχιστο βέβαια! Αν η διαφορά είναι μικρή είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα. Στο απέδειξα αυτό ρωτόντας έναν ειδικό απο servers! Στόκε

 

Αυτό το είπα εγώ! Όλο το υπόλιπο με το δίκτυο το είπε άλλος(δεν λέω)!!Μου είπε πως θα το παραδεκτεί κατά τις δύο!!

http://netland.liv.gr

 

 

A new era to the internet world!:p

Link to comment
Share on other sites

λοιπον, εχουμε και λεμε.. μπορει τελικα να μην εχεις και τοσο δικιο....

 

ξεκαθαρισε καταρχην κατι που στο post σου φαινεται οτι εχεις μπερδεψει...

 

αλλο το mbit/s και αλλο το mb/s..... ενας καπως προχειρος ορισμος: τα mbit ειναι η ταχυτητα, tο mb ο ογκος δεδομενων.

 

αυτο που αναφερουν τα παιδια για τα windows...

ειναι οτι ο kernel των windows υποστηριζει ταχυτητες μεχρι 483mbps (το gibabit προσφερει 1024mbps)... αρα προφανως βλεπουμε οτι το 52% περιπου του ευρους παει χαμενο....

αντιθετως, ο linux kernel υποστηριζει μεγαλυτερες ταχυτητες...

 

οσο για τους δισκους... μηπως τα παιδια ανεφεραν ide δισκους; εννοως μηπως πχ ειπαν με τυπικους ide δισκους....

γιατι ενταξει, με raptor βγαινει ταχυτητα που δεν βλεπεται....

 

δευτερον, σαν προσωπικη μου αποψη... σε ενα μηχανημα που δεν τρεχει πειραγμενα windows, το lag αναμεσα στην προσπελαση των φακελων σε αλλους υπολογιστες παραμενει το ιδιο (τουλαχιστον η διαφορα ειναι ανεπαισθητη), ειτε ειναι σε 100αρα γραμμη ειτε σε 1000αρα....

 

τελος, θα ηθελα να κανω και μια παρατηρηση.. σχετικα με κατι που ακουσα τελευταια...

ο ορος "ασυρματο" αφορα ασυρματες συνδεσεις εως 2.4ghz, και ο ορος "wifi" συνδεσεις εως 5ghz... no comment!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον, εχουμε και λεμε.. μπορει τελικα να μην εχεις και τοσο δικιο....

 

 

 

αλλο το mbit/s και αλλο το mb/s..... ενας καπως προχειρος ορισμος: τα mbit ειναι η ταχυτητα, tο mb ο ογκος δεδομενων.

 

 

Μπαα

..ξερεις τι μου ειπανε φιλε...οτι η γραμμη 100mb στελνει με 100mb/s..Αρα αν εχουμε με γριγορους υπολογισμους μια 384 γραμμη θα κατευαζουμε με 384 οχι με 40

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

δευτερον, σαν προσωπικη μου αποψη... σε ενα μηχανημα που δεν τρεχει πειραγμενα windows, το lag αναμεσα στην προσπελαση των φακελων σε αλλους υπολογιστες παραμενει το ιδιο (τουλαχιστον η διαφορα ειναι ανεπαισθητη), ειτε ειναι σε 100αρα γραμμη ειτε σε 1000αρα....

 

τελος, θα ηθελα να κανω και μια παρατηρηση.. σχετικα με κατι που ακουσα τελευταια...

ο ορος "ασυρματο" αφορα ασυρματες συνδεσεις εως 2.4ghz, και ο ορος "wifi" συνδεσεις εως 5ghz... no comment!

 

 

Λοιπον αρα ερχεσαι σε αυτο που λεω.....Οτι η 100ara γραμμη στελνει 100mb/s.... ετσι λες

ΚΑι το wifi ειναι ασυρματο μονο που δεν ειναι ιδιες οι συχνοτητες..

 

 

Επησεις φιλε streamkid μην κριβεσαι..εσυ ττα λες ολα αυτα....μονο σου αποκαλυφθηκες

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Στα 2.4GHz ειναι τα πρωτοκολλα 802.11b/g ενω στα 5GHz το 802.11a :) Και τα δυο ειναι ασυρματα δικτυα=τεχνολογια WiFi
Link to comment
Share on other sites

@druides

 

δευτερον, σαν προσωπικη μου αποψη... σε ενα μηχανημα που δεν τρεχει πειραγμενα windows, το lag αναμεσα στην προσπελαση των φακελων σε αλλους υπολογιστες παραμενει το ιδιο (τουλαχιστον η διαφορα ειναι ανεπαισθητη), ειτε ειναι σε 100αρα γραμμη ειτε σε 1000αρα....

 

Σε αυτό που είπες,, ντας έχεις 80% δικιο και 20% άδικο! Ενοείτε πως η 1000αρα θα είναι θεωρητικά πιο γρήγορη αλλα όπως είπες και εσύ η διαφορά θα είναι ελάχιστη! Δλδ τι 100 τι 1000! Άντε να πηγαίνει 10mb πιο γρήγορα! Δλδ δεν αξίζει να γίνει κάτι τέτοιο για να πάρουμε 10mb παραπάνω και να πληρώσομε πολύ παραπάνο!To router ειδικά πάνω απο 100eyro! Οπότε ενοείτε πως είναι προτιμότερο να πάρουμε 100αστάρι παρά 1000αρι!

http://netland.liv.gr

 

 

A new era to the internet world!:p

Link to comment
Share on other sites

gregorisvas νομιζω αυτο θα πρεπει να το πεις στον φιλο σου τον βασιλη ο οποιος σε παρακαλεσε να ποσταρεις επειγοντως στο θεμα αυτο γιατι χρειαζοταν βοηθεια...

 

ναι οντως, redalert, εγω τα ειπα.. και συ ειπες τις λοιπες κοτσανες.... παμε παρακατω....

 

οσο για το quote που εχεις κανει σχετικα με την ταχυτητα... με 20 το πηρες το απολυτηριο ; μια απλη διαιρεση ειναι! 100mbps/8 δεν μας κανει 100.......

 

τελος, αν καποιος θελει να δει μπορει να τσεκαρει και στο rompa.pctechs.gr (εγω σε αντιθεση με σενα τα αρχεια τα δημοσιευω και δεν λεω απλα οτι υπαρχουν, δειχνοντας οτι φοβαμαι μηπως εχουν αλλο αποτελεσμα απο το αναμενομενο)... οταν λες οτι το ασυρματο ειναι 2.4ghz και το wifi ειναι 5ghz, μαλλον καποιο λαθος εχεις κανει.. η μονη διαφορα ειναι στην γλωσσα... τελος παντων....

Link to comment
Share on other sites

ναι οντως, redalert, εγω τα ειπα.. και συ ειπες τις λοιπες κοτσανες.... παμε παρακατω....

 

οσο για το quote που εχεις κανει σχετικα με την ταχυτητα... με 20 το πηρες το απολυτηριο ; μια απλη διαιρεση ειναι! 100mbps/8 δεν μας κανει 100.......

 

....

 

ετσι πες το εσυ το ειπες..τωρα αλαζεις γνωμη...τελικα αληθεια τι ειναι?...ευτιχος το καταλαβες..γιατι αλλα ελεγες 2 σειρες πριν..οτι εσυ τα ειπες

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον αρα ερχεσαι σε αυτο που λεω.....Οτι η 100ara γραμμη στελνει 100mb/s....

 

redalert19882000,, για διάβασε τι λες :P:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

http://netland.liv.gr

 

 

A new era to the internet world!:p

Link to comment
Share on other sites

τελος, αν καποιος θελει να δει μπορει να τσεκαρει και στο rompa.pctechs.gr (εγω σε αντιθεση με σενα τα αρχεια τα δημοσιευω και δεν λεω απλα οτι υπαρχουν, δειχνοντας οτι φοβαμαι μηπως εχουν αλλο αποτελεσμα απο το αναμενομενο)... οταν λες οτι το ασυρματο ειναι 2.4ghz και το wifi ειναι 5ghz, μαλλον καποιο λαθος εχεις κανει.. η μονη διαφορα ειναι στην γλωσσα... τελος παντων....

 

 

δλδ δεν ειναι στην συχνοτητα???..ρε παιδια 2,4ghz=5ghz..μαθηματικα ποιος σου εκανε?

http://img114.imageshack.us/img114/9752/11ry3.th.jpg

 

na kai egw

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

χμμμμ..... ωραια τα logs Σου..... μονος σου τα γραψες;

 

ευτυχως παντως που συννενοουμαστε και περα απο τις διαφωνιες μας.. παντως το εξελαβες λαθος αυτο που ειπα εγω.... απλουστευμενο για να μην καεις:

"οταν μου λες οτι το ασυρματο λειτουργει στα 2.4 και το Wifi στα 5, μαλλον κατι λαθος παει..."

συμφωνα με τα logs παντα.. δεν βγαζουμε απο το μυαλο μας ουτε φτιαχνουμε δικα μας.....

Link to comment
Share on other sites

χμμμμ..... ωραια τα logs Σου..... μονος σου τα γραψες;

 

ευτυχως παντως που συννενοουμαστε και περα απο τις διαφωνιες μας.. παντως το εξελαβες λαθος αυτο που ειπα εγω.... απλουστευμενο για να μην καεις:

"οταν μου λες οτι το ασυρματο λειτουργει στα 2.4 και το Wifi στα 5, μαλλον κατι λαθος παει..."

συμφωνα με τα logs παντα.. δεν βγαζουμε απο το μυαλο μας ουτε φτιαχνουμε δικα μας.....

 

 

Katarxhn file streamkid symplirosa ayto poy enoeis kai esy poio panw..oti to 1gb theoritika einai axristo....kai to wirelless leitourgei to poly sta 2.4 alla to wifi mia katigoria toy ftanei sta 5ghz

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν απ ότι είδα εδώ στα logs...

http://rompa.pctechs.gr/

 

Και οι δύο είστε για τα.....! Να τσακωθήτε επειδή κάποιος απο τους δύο σας έχει άδικο,,, τι να πώ μεγάλη μ**!:confused: :confused: Και σε ένα θέμα δηλαδή εντελώς ασήμαντο!:worry: :worry:

Για το αν υπάρχει διαφορά ανάμεσα στο wifi και το ασύρματο δίκτυο|!!:O :O

 

Eleocccccc:rolleyes: :rolleyes:

http://netland.liv.gr

 

 

A new era to the internet world!:p

Link to comment
Share on other sites

1. Μην μπερδεύετε το bit με το Byte. Οι ταχύτητες των διάφορων συνδέσεων αναφέρονται πάντα σε bits per second.

2. Σε ένα τοπικό δίκτυο συνδέονται πολλά μηχανήματα ταυτόχρονα, τα οποία αναγκαστικά μοιράζονται το διαθέσιμο bandwidth.

Link to comment
Share on other sites

@mcde: σχετικα με το 2.... το θεμα δεν ηταν ποσο περισσοτερα προσφερει μια 1000αρα αμα την ζορισεις και βαλεις οσα μηχανηματα μπορεις στο δικτυο.. ηταν ποσα προσφερει σε εναν υπολογιστη, σαν να ειναι μοναδικος στο δικτυο

σχετικα με το ενα 1..... ναι την περασαμε και αυτη την φαση μερικα ποστς παραπανω...δεν πειραζει ειναι το λιγοτερο....

Link to comment
Share on other sites

δλδ δεν ειναι στην συχνοτητα???..ρε παιδια 2,4ghz=5ghz..μαθηματικα ποιος σου εκανε?

http://img114.imageshack.us/img114/9752/11ry3.th.jpg

 

na kai egw

 

 

btw wraia logz :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

eleos re man,

auta ta grafeis monos sou kai meta trabas kai 1 PrtScn gia na mas peiseis oti einai alh8hna :wacko: :wacko: :wacko:

Link to comment
Share on other sites

@mcde: σχετικα με το 2.... το θεμα δεν ηταν ποσο περισσοτερα προσφερει μια 1000αρα αμα την ζορισεις και βαλεις οσα μηχανηματα μπορεις στο δικτυο.. ηταν ποσα προσφερει σε εναν υπολογιστη, σαν να ειναι μοναδικος στο δικτυο

σχετικα με το ενα 1..... ναι την περασαμε και αυτη την φαση μερικα ποστς παραπανω...δεν πειραζει ειναι το λιγοτερο....

 

 

Χμμμμ.ξερεις τι...αν σε καλεσουν να πας να κανεις δικτυα σε νετ καφε βαλε του 10mb συνδεση...οχι 1gb....Και κατι αλλο εσυ νομιζεις οτι στα win η 100μβ ειναι θεωριτικα το ιδιο με μια 100mb..ωραια τοτε εγω γιατι στην δουλει απου εχουμε 20 pc με 1gb γραμμη και στελνω και περνωω ενα αρχειο 2gb σε μολις 1,5 λεπτο...

Νομιζεις οτι ειναι το δικτυο ελευθερο...Τηλεωπτικο καναλι ειναι φιλε μου και γνωριζεις μηπως ποσα tb κινουνται καθημερινα ενω σε μια 100mb Γραμμη τα 2gb θελουν 5 λεπτα...Με αυτα που λες μαλλον δεν εχεις σχεση με το εππαγελμα...

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

btw wraia logz :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

eleos re man,

auta ta grafeis monos sou kai meta trabas kai 1 PrtScn gia na mas peiseis oti einai alh8hna :wacko: :wacko: :wacko:

 

φιλε μου δεν τα εγραψα μονος μου..απλα πηρα οτι μου χρεαζεται..και δεν κριβωμαι..ο streamkid τα εβγαλε και σε site..δεν εχω προβλημμα..Αν ειχα θα κρυβομουνν...tespa..ayto einai to periergo gia sena?

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

οχι, δεν εχω σχεση.. παντως κοψε κατι ρε μεγαλε.. σε ενα τοπικο καναλακι που δουλευεις στο super συγκεκριμενα εκει στην κορινθο που δεν το ξερει ουτε η μανα του μη μου λες οτι εχετε tb να διακινουνται.... δεν ειναι πιστευτο.....

 

και, τωρα θυμηθηκες τον φορτο δικτυου; στο υπολοιπο conv δεν το ξερες καν.. σου το θυμισε ο mcde μαλλον....

 

οπως μου ειπες και τηλεφωνικως (τα amr ειναι στο κινητο), τα παιχνιδια αντε να διακινουν 40~kb/s.... αρα ποιος πραγματικα ο λογος;

ειχα καποτε μια συνομιλια με τον διευθυντη marketing των gnet... και τον ειχα ρωτησει γιατι λεγανε οτι εξοπλιζανε τα netcafe τους με 1000αρες... και μου ειπε: κυριως για φιγουρα... δεν χρειαζονται τοσο μεγαλες ταχυτητες.. βεβαια, δεν ξερω, μπορει να λεει @@... δεν ειναι να τους εμπιστευεσαι τους ερασιτεχνες τελικα....

Link to comment
Share on other sites

;)

οχι, δεν εχω σχεση.. παντως κοψε κατι ρε μεγαλε.. σε ενα τοπικο καναλακι που δουλευεις στο super συγκεκριμενα εκει στην κορινθο που δεν το ξερει ουτε η μανα του μη μου λες οτι εχετε tb να διακινουνται.... δεν ειναι πιστευτο.....

 

και, τωρα θυμηθηκες τον φορτο δικτυου; στο υπολοιπο conv δεν το ξερες καν.. σου το θυμισε ο mcde μαλλον....

 

οπως μου ειπες και τηλεφωνικως (τα amr ειναι στο κινητο), τα παιχνιδια αντε να διακινουν 40~kb/s.... αρα ποιος πραγματικα ο λογος;

ειχα καποτε μια συνομιλια με τον διευθυντη marketing των gnet... και τον ειχα ρωτησει γιατι λεγανε οτι εξοπλιζανε τα netcafe τους με 1000αρες... και μου ειπε: κυριως για φιγουρα... δεν χρειαζονται τοσο μεγαλες ταχυτητες.. βεβαια, δεν ξερω, μπορει να λεει @@... δεν ειναι να τους εμπιστευεσαι τους ερασιτεχνες τελικα....

 

φιλε μου το καναλακι αυτο δεν ειναι τοπικο..καλυπτει την πελοπονησο ..μαλοον δεν το ηξερες..αν θες θα στο δειξω ..θα παω στον σταθμο και θα σου πω κιολας που εκπαιμπει και σε ποιες συχνοτητες ετσι αναλυτηκα αν θες...Κοιτα βασικα με 100mb και με τοσα pc δεν νομιζω οτι αντεχει...φυγουρα το λες εσυ μαλλον....το οτι μου το θυμησε ο mcde δεν παει να πει οτι εχω αδικο:;) ;) αντιθετος

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Και κατι αλλο... επειδη το throughtput εξαρταται απο πολλους παραγοντες(πχ OS,

Switches, καλωδια, παρεμβολες απο ηλεκτρομαγνητικο πεδιο, εφαρμογή, MTU

size, κλπ) εχει γινει συνηθεια οταν λεμε ταχυτητα να αναφερομαστε στο Layer 2 protocol, το οποιο στην περιπτωση της 1000αρας ειναι το IEEE 802.3z (http://www.ieee802.org/3/z/index.html) το οποιο ονομαζεται

Gigabit Lan.

 

εσεις εκει στο καναλι με τα τοσα tb διακινησης, εχετε αναρωτηθει ποτε οτι δεν ξεπερναται τα 750mbps περιπου με τις 1000αρες σας;

 

οσο για το καναλι, ναι δεν λεω, ουτε στο προγραμμα εφημεριδας δεν το βρισκω..

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου δεν τα εγραψα μονος μου..απλα πηρα οτι μου χρεαζεται..και δεν κριβωμαι..ο streamkid τα εβγαλε και σε site..δεν εχω προβλημμα..Αν ειχα θα κρυβομουνν...tespa..ayto einai to periergo gia sena?

 

Re file pws ta diabases ta logz ekei pou ta ebale o steamkid??:lol: :lol: :lol: :lol:

Nai re einai periergo oxi mono gia mena alla m@l@kies dn goustarw !

Gt na thn peis ston druides oti isxurizetai pramata enw ta logz ta grafeis monos sou? :wacko: :wacko: Egw dn pisteuw auta pou grafeis sto wordpad sou !!

Link to comment
Share on other sites

Και κατι αλλο... επειδη throughtput εξαρταται απο πολλους παραγοντες(πχ OS,

Switches, καλωδια, παρεμβολες απο ηλεκτρομαγνητικο πεδιο, εφαρμογή, MTU

size, κλπ) εχει γινει συνηθεια οταν λεμε ταχυτητα να αναφερομαστε στο Layer 2 protocol, το οποιο στην περιπτωση της 1000αρας ειναι το IEEE 802.3z (http://www.ieee802.org/3/z/index.html) το οποιο ονομαζεται

Gigabit Lan.

 

εσεις εκει στο καναλι με τα τοσα tb διακινησης, εχετε αναρωτηθει ποτε οτι δεν ξεπερναται τα 750mbps περιπου με τις 1000αρες σας;

 

οπως σου ειπα ναι δεν το καλυπτει πληρως τα 1gb αλλα οχι ρε μεγαλε οτι ειναι ποιο πλεονεκτικη η 100mb απο το 1gb και αν θες να σου πω διακινουνται περιπου..2 tb ημερισιως...An skefteiσ posa reportaz ginontai se olh thn peloponhso ua katalabeis....alla pou....... δεν μου λες.....100mb γραμμη για τον σταθμο αυτο ειναι πολλα ε?

μαλλον δεν ξερεις τι λες..

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...