Jump to content

Η συνδεση πεθαινει υστερα απο 5 λεπτα;!


Draken
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θελω τα φωτα σας. Οταν συνδεομαι με το internet (otenet 56k συνδεση) υστερα απο ενα 5 λεπτο περιπου η συνδεση πεθαινει με αποτελεσμα να αποσυνδεεται. Εχω ενα Sportster Flash modem και δεν μου εχει παρουσιασει ποτε προβλημα στο παρελθον. Και δεν ειναι προβλημα της τηλεφωνικης γραμμης γιατι με τον αλλον PC που εχω σπιτι λειτουργουν ολα οκ. Καμια ιδεα τι μπορει να φταιει;;; δοκιμασα να ξαναβαλω το TCP/IP, να ξανακανω τη συνδεση, να ψαξω για ιους και spyware αλλα τπτ δεν απεδωσε.
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να ανταλλάξεις modem μεταξύ των δύο PC για να δεις σε ποιο από τα δύο θα συνεχιστεί το πρόβλημα. Ελπίζω να έχεις αφαιρέσει και την αναμονή κλήσης ε; :)
this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον ng78

 

Δοκίμασε να ανταλλάξεις modem μεταξύ των δύο PC για να δεις σε ποιο από τα δύο θα συνεχιστεί το πρόβλημα. Ελπίζω να έχεις αφαιρέσει και την αναμονή κλήσης ε; :)

 

 

Εννοειτε οτι εχω βγαλει αναμονη κλησεων, οπως και το idle disconnect. Το κακο ειναι οτι ειναι εσωτερικο το modem και δεν εχω και πολυ ορεξη να παλευω καλοκαιριατικα. Το περιεργο ειναι οτι πεθαινει η συνδεση στα 4,5 λεπτα ακριβως;;!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν αποκλείεται να έχεις κάποια εφαρμογή η οποία κάνει αυτόματο disconnect και τρέχει στο background. Π.χ. μερικοί mail clients μετά τον έλεγχο για νέα mail κάνουν αυτόματο disconnect
this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον ng78

 

Δεν αποκλείεται να έχεις κάποια εφαρμογή η οποία κάνει αυτόματο disconnect και τρέχει στο background. Π.χ. μερικοί mail clients μετά τον έλεγχο για νέα mail κάνουν αυτόματο disconnect

 

 

Nope ουτε αυτο. Επειδη εχω αργο υπολογιστη τα εχω περιορισει ολα αυτα στο ελαχιστο. Δεν ειναι σιγουρα καποιος email client (χρησιμοποιω εξαλλου μονο outlook express με απενεργοποιημενη την επιλογη). Δεν ειναι ουτε λοιπον email client αλλα ουτε κανενα "περιεργο" προγραμματακι. Κανω εναν τελευταιο ελεγχο με τα latest virus definitions αλλα δεν νομιζω να ειναι ουτε αυτο. Δεν ξερω κοντευω να τρελαθω απο χθες και το κακο ειναι οτι τον χρειαζομαι αυτες τις ημερες. Ελεγα μηπως εκανε κανενα update η OTEnet στα modem της αλλα και αυτο χλωμο το κοβω. Το modem δεν νομιζω να εχει χαλασει. Περασε ολα τα διαγνωστικα test και πηγα να το ξαναflashαρω αλλα δεν χρειαζοταν. Δεν ξερω πραγματικα τι ειναι. Δεν πειραματιζομαι με τον PC για να βαζω καινουργια προγραμματα κτλ. Εχω απλως εναν IE, outlook και τα Norton Utilities και το Αntivirus. Και το ακομα πιο περιεργο ειναι οτι δεν εκανα απολυτως τπτ. Απλως ξυπνησα ενα πρωι και αποσυνδεοταν (το προηγουμενο βραδυ ημουν κανονικα 3 ωρες net). Λες να ειναι τα gremlins??? αλλα δεν νομιζω αυτα ειναι στην αεροπορια. Τι δουλεια να εχουν στο κεντρο της Αθηνας;;; Κωλοσυστηματα γμτ.

 

PS: Εχω και firewall οποτε δεν ειναι το prob καποιο intrusion. Απο την αλλη και οταν το κλεινω τα ιδια ακριβως. Οποτε δεν φταιει ουτε αυτο. Λες να μπηκαν δαιμονες στο PC :)

Link to comment
Share on other sites

Χμμ... ωραία όσα λένε οι φίλοι μας αλλά μήπως πρέπει να σκεφτείς και λίγο την γραμμή σου; Μήπως έχει ΠΑΡΑ πολύ θόρυβο; Αν το έχεις ελέγξει και αυτό, επικοινώνησε καλύτερα με τον provider να σου δώσει τα φώτα του. :)
Link to comment
Share on other sites

Δεν φταιει η γραμμη. Μπαινω απο το ιδιο σπιτι με αλλον pc χωρις κανενα prob. Τελικα η λυση βρεθηκε. Αν και λιγο γελοια. Εφταιγε ενα φτηνιαρικο τηλεφωνο που ειχα συνδεδεμενο μες στο σπιτι. Το θεμα ειναι γιατι δεν δημιουργουσε prob στο αλλο modem παρα μονο στο "δικο" μου. Μυστηριο. Thx για ολες τις απαντησεις να ειστε καλα.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...