Jump to content

Δημιουργία user emails χωρις mail server..


GiorgosH
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω static IP με FORTHnet κ έναν σέρβερ με SBS 2003 που μοιράζει νετ είναι domain server για 15 PCs.

Αυτή τη στιγμή υπάρχει 1 κεντρικό email account (POP3 FORTHnet) και θέλω να δημιουργήσω ξεχωριστά emails για 3-4 χρήστες του δικτύου (σε μορφή firstname.surname@domain.gr) και να τα παίρνουν μέσω του MS Outlook, έτσι ώστε όταν στέλνουν να φαίνεται η δικιά του διεύθυνσή και όταν λαμβαίνουν είτε να παίρνει ο καθένας τα δικά του ή να έρχονται όλα (όλων των χρηστών δηλαδή).

Το θέμα είναι ότι δεν θέλω να 'σηκώσω' Exchange γιατί ο σέρβερ μου είναι ήδη φορτωμένος με SQL & SWUS..

 

Υπάρχει κάποιος τρόπος?

 

Υ.Γ. Επίσης από την εταιρεία hosting έχω 25 virtual email accounts που μπορω να φτιάξω..

Link to comment
Share on other sites

εδωσες την λυση μονος σου.

Μπορεις να φτιαξεις τα virtual accounts που θες στον hosting provider σου και να ρυθμισεις το outlook με pop3 να παιρνουν οι χρηστες σου τα email τους και να στελνουν οπως θες.

προυποθεση βεβαια ειναι να εχεις registered domain name (που λογικα θα εχεις)

Έρωτας: Κορυφαίο ιδιοτελές συναίσθημα, αναφέρεται μόνο στις ερωτικές σχέσεις (όπως δείχνει και το όνομα του). Δίνεις τα πάντα στον άλλο και περιμένεις τα πάντα από αυτόν. Παραδίδεσαι ψυχή τε και σώματι και επιθυμείς το ίδιο από το ταίρι σου. Για μένα ο αληθινός μεγαλειώδης έρωτας, αυτός που θα σταματήσει το χρόνο, είναι πιο σπάνιος και προσωπικά πιο επιθυμητός από την αγάπη.
Link to comment
Share on other sites

Έχω, αλλα τι ρυθμίσεις θα βάλω? του domain server ή της forthnet? Και επίσης θα παίρνουν τα mails όλων των χρηστών?
Link to comment
Share on other sites

λογικα ο hosting provider σου θα σου δωσει της ρυθμισεις, μπορει να ειμαι σε στυλ mail.domain.gr και αυτες θα βαλεις στο outlook του καθε χρηστη που θα εχει email user@domain.gr.

 

εφοσον ο hosting provider σου δινει την δυνατοτητα virtual mail hosts τοτε θα σου δινει και virtual email server που συμαινει οτι δεν θα χρειαστει να εχεις εσυ email server στον χωρο σου

Έρωτας: Κορυφαίο ιδιοτελές συναίσθημα, αναφέρεται μόνο στις ερωτικές σχέσεις (όπως δείχνει και το όνομα του). Δίνεις τα πάντα στον άλλο και περιμένεις τα πάντα από αυτόν. Παραδίδεσαι ψυχή τε και σώματι και επιθυμείς το ίδιο από το ταίρι σου. Για μένα ο αληθινός μεγαλειώδης έρωτας, αυτός που θα σταματήσει το χρόνο, είναι πιο σπάνιος και προσωπικά πιο επιθυμητός από την αγάπη.
Link to comment
Share on other sites

Και με το mail που ήδη έχω στη Φορθνετ? μπορώ να το παίρνω κι αυτό από κάποιο τερματικό? Πρέπει να το βάλω σαν ξεχωριστό account?
Link to comment
Share on other sites

ναι θα το εχεις σαν ξεχωριστο account ( 2ο POP3 )
Έρωτας: Κορυφαίο ιδιοτελές συναίσθημα, αναφέρεται μόνο στις ερωτικές σχέσεις (όπως δείχνει και το όνομα του). Δίνεις τα πάντα στον άλλο και περιμένεις τα πάντα από αυτόν. Παραδίδεσαι ψυχή τε και σώματι και επιθυμείς το ίδιο από το ταίρι σου. Για μένα ο αληθινός μεγαλειώδης έρωτας, αυτός που θα σταματήσει το χρόνο, είναι πιο σπάνιος και προσωπικά πιο επιθυμητός από την αγάπη.
Link to comment
Share on other sites

Άυτή τη στιγμή έχω το μαιλ της του domain.gr και κάνει forward στο μέιλ μου στη φορθνετ, ενώ εγώ στο Outlook έχω τις ρυθμίσεις του POP3 της FORTHnet, κι έτσι λαμβάνω και τα μειλ που στέλνουν στο user@forthnet.gr & στο user@domain.gr.

Εάν όμως ακολουθήσω την δικιά σου πρόταση, θα είναι 2 διαφορετικοί λογαριασμοί.. Σωστά?

Επίσης, αν δεν κάνω λάθος, με το πακέτο που έχω στη FORTHnet έχω κάποιο αριθμό email adresses..

Αυτό πως μπορώ να το εκμεταλευτώ?

Link to comment
Share on other sites

Για να πάρεις ακριβείς απαντήσεις χρειάζονται λεπτομέρειες που δεν είναι εύκολο να τις δώσεις εδώ.

Αυτό πως μπορώ να το εκμεταλευτώ?
Παίρνοντας τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών της Forthnet. Θα σου εξηγήσουν τι προσφέρουν, τι έχεις πληρώσει, τι δικαιούσαι και πώς θα το ενεργοποιήσεις/χρησιμοποιήσεις.
Γράφουμε όσα ζούμε: www.pella24.gr
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...