Jump to content

Προβλήματα σε GeForce FX5600


JAs0nX
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια εχω ενα προβλημα με την καρτα γραφικων.

Παιζω παιχνιδια και μετα απο ωρα (πιστευω οταν ζεστενεται) κολλαει για λιγο το παιχνιδι και μετα συνεχιζει αλλα με χαλασμενα γραφικα! Βγαζει κατι πιξελς μαυρα απο δω και απο κει και γενικα ειναι πολυ χαλια.

Αυτο συμβαινει με τα περισσοτερα απαιτητικα παιχνιδια.

Απο ψυξη το πισι πιστευω παει καλα, η καρτα ειναι nvidia geforce fx 5600 και εχει και δικο της ανεμιστηρακι πανω που γυρναει μια χαρα.

 

Εβαλα τους nvidia detonators 81.85 .

Τιποτα και μ αυτους.

Εχω δοκιμασει και αλλους drivers παλι τιποτα.

 

Εχω απηβδησει! Θερμοκρασιακο δεν φαινεται να ειναι, drivers δεν ειναι ...τι ειναι?

 

Εχετε τιποτα να μου προτεινετε?

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Nokia6680/1.0 (2.04.14) SymbianOS/8.0 Series60/2.6 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.1)

 

Einai brand? Egw eixa parathrhsei yper8ermansh se mia noname 440.. Parakoulou8a 8ermokrasia mpas kai vgaleis kana symperasma. . .

Link to comment
Share on other sites

Αν είχες υπερχρονίσει την κάρτα θα έλεγα ότι πρόκειται για artifacts, αλλά δεν λες τίποτα για υπερχρονισμό.

Η ψύκτρα πατάει σωστά πάνω στην κάρτα; Αν δεν πατάει θα ζεσταίνεται υπερβολικά το τσιπ γι' αυτό βγάζει αυτά τα προβλήματα.

Επίσης επειδή η κάρτα είναι σχετικά παλιά πιθανόν να έχει διαλυθεί η θερμοαγώγιμη πάστα μεταξύ τσιπ και ψύκτρας και έτσι να ζεσταίνεται υπερβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις αν ειναι brand?

Την κατασκευαστρια εταιρια?

Το cd των drivers λεει Pixelview αν αυτο σε βοηθαει.

 

Οσο για την παστα θα το ελεγξω αμεσως και θα το δοκιμασω.

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Nokia6680/1.0 (2.04.14) SymbianOS/8.0 Series60/2.6 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.1)

 

Τι εννοεις αν ειναι brand?

Την κατασκευαστρια εταιρια?

Το cd των drivers λεει Pixelview αν αυτο σε βοηθαει.

 

Οσο για την παστα θα το ελεγξω αμεσως και θα το δοκιμασω.

 

An einai brand ennow an einai kapoia marka, albatron, asus, klp. An einai kapoia marka tote einai pio dyskolo na ypoferei apo yper8ermansh, ektos an einai auto pou eipe to allo paidi(sry 3exasa to onoma tou). . .

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν ειναι brand.

 

ΚΑΙ ΝΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΗΤΑΝ ΥΠΕΡΘΕΡΜΑΝΣΗ.

 

Την εβγαλα και το ανεμιστηρακι που στηριζεται σε ενα πλεγμα-ψυκτρα ηταν πολυ μπουκωμενο με σκονη.

Το καθαρισα (οσο μπορουσα μιας και ειναι πιασμενο με κατι σκληρα κλιπσακια και δεν βγαινει ευκολα) και τωρα ΟΛΑ ΚΑΛΑ!!

Εβαλα και λιγη παστα στα πλαγια με μεγαλη δυσκολια.

Επαιζα Godfather 3 ωρες non stop.

 

Η θερμοκρασια πανω στην ψυκτρα που εχω σενσορα επεσε 9 βαθμους!!!

Αρα στην GPU ισως επεσε και κανα 15αρι.

 

Ευχαριστω πολυ παιδια!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...