Jump to content

UPS: Stand By ή Line Interactive


inel
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γνωρίζει κανείς τη διαφορά μεταξυ των UPS που χαρακτηρίζονται ως STAND BY και των Line Interactive ? Εχω δει τους δυο αυτούς τύπους στην αγορά. Ποιός απ'τους δυο θεωρείται καλύτερος και ποιον μου προτείνετε να αγοράσω? (Το θέλω για χρήση-προστασία στο σπίτι μου, οχι τίποτα ιδιαίτερο..) :confused:
Link to comment
Share on other sites

Koita3e xwris na eimai kai apolyta sigouros nomizw oti to STAND BY dinei autonomia sto PC arketwn leptwn polles fores kai wrwn wste na douleuei me diakoph reumatos me thn mpataria tou UPS bebaia e3artatai kai apo to poso reuma trabaei h o8onh an grafei ena CD/DVD to opoio katanalwnei reuma klp!!!

 

Twra gia to Line Interactive xwris na 3erw logika 8a prostateuei apla apo thn diakimansh tashs kai apo thn apotomh diakoph reumatos:!:

 

Gia ola auta den eimai ka8olou sigouros gia auto an kanw la8os mhn me kra3te :D

Link to comment
Share on other sites

There are two basic types of UPS systems: standby power systems (SPSs) and on-line UPS systems. An SPS monitors the power line and switches to battery power as soon as it detects a problem. The switch to battery, however, can require several milliseconds, during which time the computer is not receiving any power. Standby Power Systems are sometimes called Line-interactive UPSes.

 

An on-line UPS avoids these momentary power lapses by constantly providing power from its own inverter, even when the power line is functioning properly. In general, on-line UPSs are much more expensive than SPSs.

Samsung S21 Ultra

Samsung Note 9

Samsung Galaxy Watch 4

[c0rrupt3d_tranSm1SS10n]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον trod

 

There are two basic types of UPS systems: standby power systems (SPSs) and on-line UPS systems. An SPS monitors the power line and switches to battery power as soon as it detects a problem. The switch to battery, however, can require several milliseconds, during which time the computer is not receiving any power. Standby Power Systems are sometimes called Line-interactive UPSes.

 

An on-line UPS avoids these momentary power lapses by constantly providing power from its own inverter, even when the power line is functioning properly. In general, on-line UPSs are much more expensive than SPSs.

 

 

οΚ ,τωρα κατάλαβα τι παίζει.

 

Standby Power Systems are sometimes called Line-interactive UPSes.

Ετσι φαίνεται οτι Line interactive και Stand by είναι στην ουσία το ίδιο..

Μάλλον στο www.e-shop.gr οταν γράφει Line Interactive εννοεί On-line UPS.

 

Στό ίδιο site έχει και ενα 'Οn-Line' UPS 600 VA / 360W σε αρκετα καλή τιμή 87,8€,οσο και ενα αντίστοιχο STANB BY.

http://www.e-shop.gr/sql/show_per.phtml?id=PER.701301

 

Να προτιμήσω αυτο που είναι και 'on-line' ή δεν λεει και πολλα?

Ποια είναι η γνώμη σας?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην τι θες να τροφοδοτησεις ? Ποσα Watt ειναι το τροφοδοτικο σου? Monitor? και κλπ κλπ και μετα θα διαλεξεις ποσα va θες. Εγω παλια ειχα ενα 650 και αλλαξα τροφοδοτικο και δεν εφτανε. Αναγκαστικα να παρω ενα 1200.

Αφου ο Αγγλος δεν γραφει :

“ Χάου αρ γιου”

ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΓΡΑΦΕΙΣ

“ti kaneis” ?;;;;;;;;;;;?;;;;;;;;;;;;

ΟΧΙ ΑΛΛΑ GREEKLISH!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον inel

 

Στό ίδιο site έχει και ενα 'Οn-Line' UPS 600 VA / 360W σε αρκετα καλή τιμή 87,8, οσο και ενα αντίστοιχο STANB BY.

http://www.e-shop.gr/sql/show_per.phtml?id=PER.701301

 

Δε νομίζω ότι το συγκεκριμένο είναι on-line, ούτε ότι όταν γράφει line-interactive εννοεί on-line... Γενικά έχε υπόψη σου ότι τα on-line είναι αρκετά πιο ακριβά και πιο αξιόπιστα. Είναι φυσιολογικό άλλωστε, δεν αφήνουν καμία αυξομείωση τάσης (και συχνότητας; ) να περάσει.
Link to comment
Share on other sites

Οι βασικόι τύποι UPS ειναι 3 Stand-By, Line-Interactive και On-Line η βασική διαφορά είναι ο χρόνος απόκρισης σε κάποιο failure, surge κτλ... Για ένα απλό HomePC δε νομίζω να να χρείάζεται κάτι περισσότερο από ένα Stand-By ή ένα Line-Interactive ανάλογα με τα λεφτά που έχεις να ξοδέψεις...
Link to comment
Share on other sites

Αν ειδες ups της mge στο e-shop τοτε τα μωβ ειναι stand-by και τα ασπρα

line interactive.Τα line-interactive εκτος του οτι ειναι και προστατευτικα τασεως συνδεονται και με το pc σου.Εγω πηρα προσφατα ενα stand-by 500αρι και κραταει 12 λεπτα απο τη στιγμη που θα διακοπει το ρευμα.(400w τροφοδοτικο,17' crt,και επαιζα και mp3 με ηχεια 2.1 σε μεση ισχυ)Δεν νομιζω να θες παραπανω!Ελπιζω να βοηθησα..

Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Η APC και η Merlin Gerin είναι από τις πιο γνωστές εταιρείες στον τομέα. Αν δεν κάνω λάθος η APC θεωρείται top (αλλά πρέπει να'ναι λίγο πιο ακριβή απ'την MG).

 

Η σελίδα της MG που έδωσα είναι η ελληνική κι εκεί μπορείς να βρεις αναλυτικές πληροφορίες σχετικά με τα 3 είδη των UPS (ενότητα: Τεχνολογίες UPS).

 

Επίσης θα βρεις και στα 2 sites (αν δεν κάνω λάθος) ένα "UPS selector". Εκεί στην ουσία συμπληρώνεις ένα ερωτηματολόγιο, σχετικό με τον εξοπλισμό που θες να προστατεύσεις και σου προτείνουν το μοντέλο του UPS που ίσως σου κάνει.

 

Κάτι τελευταίο που νομίζω πως πρέπει να επισημανθεί, είναι ότι ο τύπος UPS που σου χρειάζεται εξαρτάται και από την ποιότητα του δικτύου ηλεκτροδότησης της περιοχής σου. Όταν οι διακοπές και οι πτώσεις τάσεις είναι πολύ συχνό φαινόμενο πρέπει μάλλον να στραφείς στο on-line...

Link to comment
Share on other sites

Ego diladi poy exo ena pc me trofodotiko 400W kai mia othoni 15' TFT, ena ups 500W tha me kalypsei? Den me noiazei na me kratisei anoikto to pc an kopei to reyma, alla toso oste na min ginei kapoia zimia sto pc moy.
http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον stixima

 

Ego diladi poy exo ena pc me trofodotiko 400W kai mia othoni 15' TFT, ena ups 500W tha me kalypsei? Den me noiazei na me kratisei anoikto to pc an kopei to reyma, alla toso oste na min ginei kapoia zimia sto pc moy.

 

Η ισχύς των UPS μετριέται σε volt-amperes όπως μπορείς να δεις και στο απόσπασμα που παραθέτω. Προέρχεται από το site της MG που έδωσα παραπάνω και συγκεκριμένα απ'το FAQ. Την καλύτερη απάντηση στο ερώτημά σου, μάλλον θα τη βρεις μόνος σου, εξετάζοντας τα χαρακτηριστικά τροφοδοσίας των συσκευών σου, αφού διαβάσεις το παρακάτω.

 

Ε: Πώς θα επιλέξω μια μονάδα κατάλληλου μεγέθους;

 

A: Οι στάθμες ισχύος των προϊόντων της MGE εκφράζονται σε volt-amperes ή VA. Για να προσδιορίσετε το κατάλληλο μέγεθος της μονάδας, αθροίστε τις απαιτήσεις σε VA όλων των συσκευών σας. Βρείτε την ένταση ρεύματος (Amperes) ή την κατανάλωση ισχύος (Watt) κάθε συσκευής, που συνήθως αναγράφονται στο πλακίδιο των χαρακτηριστικών λειτουργίας της. Αν εκεί αναγράφεται η ένταση ρεύματος (η οποία εκφράζεται σε Amperes (A)), πολλαπλασιάστε την με την κατάλληλη τάση τροφοδοσίας (η οποία αναγράφεται επίσης στο πλακίδιο χαρακτηριστικών λειτουργίας).

Αν αναγράφεται η ισχύς (η οποία εκφράζεται σε Watts (W)), πολλαπλασιάστε την επί 1.4 (αυτό ισχύει για τις περισσότερες περιπτώσεις εξοπλισμού υπολογιστών).

 

Υπολογίστε και άλλους παράγοντες:

Αναμένεται αύξηση των συνολικών απαιτήσεων ισχύος; Ίσως επιθυμείτε να προσθέσετε ισχύ ίση με το 40% αυτής που απαιτείται σήμερα ώστε να καλυφθούν οι ανάγκες κάποιου μελλοντικού εξοπλισμού. Μήπως ο εξοπλισμός προκαλεί στιγμιαίες αιχμές της τιμής του ρεύματος κατά την λειτουργία ή την εκκίνησή του (σκληροί δίσκοι ή άλλα μηχανήματα που χρησιμοποιούν μοτέρ AC); Ίσως να χρειάζεται κάποιο φίλτρο εξομάλυνσης ή κάποιο UPS μεγαλύτερης ισχύος για να εξυπηρετηθούν τέτοια φορτία.

 

Και σε σχέση με τους διαφορετικούς τύπους UPS μπορείτε να δείτε αυτό εδώ, επίσης απ'το FAQ:

 

Ε: Ποια είναι η διαφορά μεταξύ των τεχνολογιών UPS: offline (ή standby), line interactive και online?

A: Κάθε τύπος UPS προσφέρει μια ιδιαίτερη σειρά πλεονεκτημάτων:

Τα UPS τύπου Offline φιλτράρουν το ρεύμα καθώς αυτό περνά από την πρίζα του τοίχου προς τις συσκευές σας. Όταν η τάση της πρίζας μειώνεται φτάνοντας χαμηλότερα από την κανονική τιμή (φαινόμενο που κοινά ονομάζεται "πτώση τάσης"), οι μονάδες αυτές ενεργοποιούν την τροφοδοσία από την μπαταρία ώστε να διατηρείται η σωστή τάση. Αν η τάση της πρίζας αυξηθεί στιγμιαία ξεπερνώντας την κανονική τιμή (αιχμή τάσης), ένα UPS τύπου off-line θα ενεργοποιήσει επίσης την εφεδρική τροφοδοσία από την μπαταρία. Ο εναλλάκτης παραμένει "σε αναμονή" ώσπου να χρειαστεί να μετατρέψει την ισχύ της μπαταρίας σε ωφέλιμο ηλεκτρικό ρεύμα. Αυτά τα UPS είναι συνήθως τα οικονομικότερα.

 

Τα UPS τύπου Line-interactive λειτουργούν όμοια με τα UPS τύπου offline, αλλά στη διάρκεια μιας πτώσης τάσης αντί να ενεργοποιήσουν την εφεδρική τροφοδοσία από την μπαταρία το σύστημα αμφίδρομου ελέγχου της γραμμής τροφοδοσίας (line-interactive) χρησιμοποεί τον εναλλάκτη για να ρυθμίσει την τάση και να την αυξήσει έως μια αποδεκτή τιμή. Στη διάρκεια πτώσεων τάσης μεγάλης διάρκειας, λειτουργεί συνεχώς χωρίς να αδειάζει την μπαταρία. Ομοίως, στη διάρκεια των αιχμών τάσης, το σύστημα line-interactive μειώνει ή ρυθμίζει την υψηλή τάση. Σε περίπτωση πλήρους διακοπής του ρεύματος (blackout), το UPS παρέχει ισχύ από την μπαταρία ώστε η τάση να διατηρείται στην κατάλληλη τιμή.

 

Τα UPS τύπου Online παρέχουν την υψηλότερη στάθμη ισχύος εξόδου και την μεγαλύτερη δυνατότητα ρύθμισης της τάσης. Το σύστημα μετατρέπει συνεχώς όλο το ρεύμα που εξέρχεται από την πρίζα του τοίχου σε συνεχές (DC) και στη συνέχεια χρησιμοποιεί τον εναλλάκτη για να δημιουργήσει και πάλι το εναλλασσόμενο ρεύμα (AC) που χρειάζονται οι συσκευές σας. Επειδή ο εναλλάκτης είναι συνεχώς "on-line", σε περίπτωση διακοπής του ρεύματος δεν απαιτείται χρόνος μεταγωγής στην τροφοδοσία από την μπαταρία. Ένα σύστημα on-line είναι ιδιαίτερα χρήσιμο για την τροφοδοσία ευαίσθητου εξοπλισμού, συσκευών κρίσιμης σημασίας και εφαρμογών στις οποίες χρησιμοποιούνται γεννήτριες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον stixima

 

Ego diladi poy exo ena pc me trofodotiko 400W kai mia othoni 15' TFT, ena ups 500W tha me kalypsei? Den me noiazei na me kratisei anoikto to pc an kopei to reyma, alla toso oste na min ginei kapoia zimia sto pc moy.

 

Προσοχή :!: :!:

Τα UPS έχουν χαρακτηριστικό την φαινόμενη ισχύ και όχι την ενεργό για αυτό και αναφαίρονται σε VΑ και όχι σε Watt δηλαδή ένα UPS 500VA δεν είναι αρκετό για να καλύψει τις ανάγkες ενός συστήματος 500 Watt. H απόδοση σε watt είναι μικρότερη και αναφαίρεται σαν δευτερεύον χαρακτηριστικό.

Πχ. Στα MGE Elipse Stand-By:

300VA -> 195W

500VA -> 280W

650VA -> 420W

800VA -> 520W

1200VA -> 780W

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον inel

 

Γνωρίζει κανείς τη διαφορά μεταξυ των UPS που χαρακτηρίζονται ως STAND BY και των Line Interactive ? Εχω δει τους δυο αυτούς τύπους στην αγορά. Ποιός απ'τους δυο θεωρείται καλύτερος και ποιον μου προτείνετε να αγοράσω? (Το θέλω για χρήση-προστασία στο σπίτι μου, οχι τίποτα ιδιαίτερο..) :confused:

 

 

Για τις διαφορές στον τρόπο λειτουργίας και την προστασία που προσφέρουν σε κάθε περίπτωση ρίξε μία ματιά ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

λοιπον φιλε inel μερικες πληροφοριες και απο μενα.

1)

Stand by: αναφερεται σε εναν σχεδιασμο συμφωνα με τον οποιο το UPS τροφοδοτει το φορτιο (pc) απο το δικτυο και ΜΟΝΟ οταν η ταση ξεπερασει καποια ορια ή ΔΙΑΚΟΠΕΙ αναλαμβανει η μπαταρια του.

Δηλαδη με αυτον τον τυπο τα διαφορα μικροσκαμπανεβασματα που κανει το ρευμα το UPS τα αφηνει να περνουν στο pc σου και μονο οταν αυτα ξεπερασουν καποιο οριο (ποιο ειναι αυτο το οριο ομως?) αναλαμβανει το UPS.οποτε ο κινδυνος παραμονευει ακομα, αν και με λιγοτερες πιθανοτητες.

2)

Line Interactive: αναφερεται σε ενα σχεδιασμο συμφωνα με τον οποιο ενα UPS παρακολουθει και φιλτραρει το ηλεκρικο δικτυο και διαμορφωνει την ταση πριν το ρευμα περασει στις συσκευες,οπως καταλαβαινεις ειναι σαφως προτιμοτερο ενα line interactive.

για τους υπολοιπους τυπους δεν θα αναφερθω γιατι ξεφευγουν απ τα πλαισια αυτου που ζητας.

Σαφεστατα η APC ειναι μια πρωτοπορος εταιρια και μαλιστα σου δινει ασφαλεια εφ ορου ζωης.Δηλαδη αν παθει ζημια το pc σου που οφειλεται στο ups σου δινουν αποζημειωση που φτανει τις μερικες χιλιαδες ευρω.

αλλα ειναι και ακριβη αρκετα, και αλλωστε υπαρχουν και αλλες καλες εταιρειες.

καλο 8α ειναι να κοιταξεις και αλλα χαρακτηριστικα οπως η προστασια και της τηλεφωνικης σου γραμμης!, ο αριθμος διαθεσιμων πριζων, ποση ωρα κραταει χωρις τη δεη κ.α

και ενα δυο links

http://www.sysopt.com/userreviews/products/ups.html

αναφορες χρηστων που εχουν ηδη αγορασει UPS.

http://www.extremetech.com τελευταια νεα για Η/Υ και UPS.

οτι εχω γραψει ειναι απο πληροφοριες που βρηκα στο pcmagazine τευχος οκτωβριου 2003 με συγκριτικο για UPS.

εγω προσωπικα εχω ενα ups λιγων ημερων της MUSTEK και ειμαι αρκετα ευχαριστημενος με αυτα που προσφερει.

ελπιζω να σε βοηθησαν ολα αυτα που εγραψα, καλο ψαξιμο και καλη αγορα φιλε μου.

Φιλικα,

Κωνσταντινος

Μη Δεχτείς Να Οριοθετήσεις Τα Όνειρά Σου Στο Πλαίσιο Του Εφικτού
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για τις πληροφορίες και τα Links ,ειναι αρκετα κατατοπιστικά!

 

Βασικά το τροφοδοτικό του Η/Υ μου είναι 360W max + μια οθόνη CRT 17" (σύντομα TFT...) και απλά ήθελα μια σχετικά απλή αλλα καλή λύση σε UPS χωρίς να ξοδέψω πάνω απο 110-120 €. Μάλιστα ήμουν ανάμεσα στο MUSTEK 600 VA / 360W που ανέφερα προηγουμένως που είναι και Line interactive (αλλά έχει 2 μονο εξόδους+προστασία τηλεφ. γραμμής) ή σε κάποιο άλλο μοντέλο APC ή MGE με παρόμοια χαρακτηριστικά αλλά stand by για να μην ανέβει πολύ η τιμή... :o

 

Μου φαίνεται θα το ψάξω λιγο ακόμα...

Αλήθεια η προστασία της τηλεφωνικής γραμμής είναι τόσο χρήσιμη...για dialup συνδέσεις?

Link to comment
Share on other sites

ki egw psaxnw ena kalo UPS:!: Prwth fora akouw gia thn prostasia hs thlefwnikhs grammhs ti akribos kanei?
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Ragezer

 

ki egw psaxnw ena kalo UPS:!: Prwth fora akouw gia thn prostasia hs thlefwnikhs grammhs ti akribos kanei?

 

΄

Όπως και στο δίκτυο της ΔΕΗ έτσι και το τηλεφωνικό δίκτυο έχει μια τάση (κάπου 48V αν δεν κάνω λάθος) στην οποία για διάφορους λόγους μπορεί να παρουσιαστούν υπερτάσεις ή υποτάσεις οι οποίες μπορούν να προκαλέσουν ζημιά στις συσκευές που έχεις συνδεδεμένες(τηλέφωνα, modems, κλπ).Από αυτό σε προστατέυει ένα UPS ή μια μπρίζα ασφαλείας με προστασία τηλεφωνικής γραμμής.

Φυσικά δεν είναι όλα ρόδινα η πρόστασία αυτή έχει επιπτώσεις στο BandWidth της τηλεφωνικής γραμμής που προστατέυεις άρα θα υπάρχει μια πτώση στις ταχύτητες σύνδεσης άν την χρησιμοποιείς

 

:) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Opws panta yparxoun kai kala kai kaka:!: Egw pou exw ADSL 8a to xrhsimopoiousa giati kalytera na exana ligh apo thn taxythta h opoia einai poly megalh para na mou kaigotan to modem pou einai akribo:!:
Link to comment
Share on other sites

Η προστασία της τηλεφωνικής γραμμής προστατεύει μόνο άν η τάση της γραμμής ξεπεράσει τα 100Volts περίπου.

 

Στις ψηφιακές συνδέσεις (ISDN, ADSL) δέν έχεις πτώση στην ταχύτητα της σύνδεσης , άν υπάρχει περίπτωση να προκαλέσει κάποιο πρόβλημα (σχετικά σπάνιο) αυτό θα είναι να μήν συγχρονίζει (επικοινωνεί) το "modem" (Terminal Adapter) εντελώς

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...