Jump to content

Μαγνητισμός οθόνης


Ilias1908
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χαιρεται.

 

Εχω μια 14αρα tv στο δωματιο μου. Σημερα αφησα για πολυ λιγο το sub-woofer απο τα ηχεια του pc κοντα σε αυτην, και σε ενα σημειο της χαλασαν τα χρωματα (λογω μαγνητισμου κ λοιπες λαμακιες). Λιγο βεβαια αλλα ειναι ενοχλητικο. Πρασινιζει καπως...

 

Μπορει να επανελθει ή θελει μαστορα αναγκαστικα; Η μηπως δεν φτιαχνεται καθολου; :worry: :cry:

 

Ευχαριστω

Ανταλλακτήριο προγνωστικών στοιχήματος ποδοσφαίρου. Από τον παίκτη, για τον παίκτη!

http://www.progno.gr ;)

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να επανέλθει μόνη της.Βγάλτη και απ΄τη πρίζα για 2-3 λεπτά και μάλλον θα είναι οκ.
http://img404.imageshack.us/img404/9686/bestiolnv6nd7.gif
Link to comment
Share on other sites

Σωστος :up:

 

Να σαι καλα ρε bel :)

Ανταλλακτήριο προγνωστικών στοιχήματος ποδοσφαίρου. Από τον παίκτη, για τον παίκτη!

http://www.progno.gr ;)

Link to comment
Share on other sites

Χαιρεται.

 

Εχω μια 14αρα tv στο δωματιο μου. Σημερα αφησα για πολυ λιγο το sub-woofer απο τα ηχεια του pc κοντα σε αυτην, και σε ενα σημειο της χαλασαν τα χρωματα (λογω μαγνητισμου κ λοιπες λαμακιες). Λιγο βεβαια αλλα ειναι ενοχλητικο. Πρασινιζει καπως...

 

Μπορει να επανελθει ή θελει μαστορα αναγκαστικα; Η μηπως δεν φτιαχνεται καθολου; :worry: :cry:

 

Ευχαριστω

 

 

Θέλει ένα απομαγνητιστή οθονών.

 

Σχεδιαστικά, μοιάζει σαν τις κυκλικές λάμπες φθορίου (αλλά δεν είναι) και σε 10 δευτερόλεπτα το φτιάχνει

 

Αν έχεις κανένα μαγαζί που φτιάχνει τηλεοράσεις στην γειτονιά σου και έχεις καλές σχέσεις μαζί του πες του να στο δανείσει και να σου πεί πως να το δουλέψεις (πολύ απλό)

 

Αν όχι, πάρε έναν αρκετά μεγάλο μετασχηματιστή (15Χ15 cm περίπου ή και μεγαλύτερο) βάλτον στην πρίζα, και πλησιάζοντας την οθόνη (να δουλεύει) αρκετά κοντά, κάνε κυκλικές κινήσεις απο το κέντρο προς τα έξω, ενώ ταυτόχρονα θα απομακρύνεσαι και απο την οθόνη

 

Αν δεν έχεις μετασχηματιστή, χρησιμοποίησε σεσουάρ για μαλλιά (εννοείται ότι θα πλησιάσεις στην οθόνη το πίσω μέρος του σεσουάρ)

 

Χωρίς απομαγνητιστή, θέλει μαστοριά. Δηλαδή μπορεί να φτιάξεις τα χρώματα σε εκείνο το σημείο και να τα χαλάσεις αλλού. Μην φοβάσε δεν γίνεται μόνιμη ζημιά. Ξαναπροσπάθησε

 

P.S. Μην χρησιμοποιήσεις μαγνήτη

 

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μία φορά που είχα βάλει μαγνήτη στην τηλεόραση, έκλεισε για μια στιγμή, και όταν ξανάνοιξε η γλώσσα είχε αλλάξει στα Γερμανικά.. Από τότε δεν καταφέραμε να την ξαναπάμε στα Αγγλικά :p
:pig:
Link to comment
Share on other sites

Εμενα παλι μια φορα που ημουν μικρος, πρεπει να ημουν 4η δημοτικου, πηγα να βγαλω την κεραια σε μια 17αρα και επεσε και με πλακωσε. Απο τοτε δεν ξαναλειτουργησε.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

βασικα μπορεις και το αλλο παρε ενα καλωδιο και καντο κυκλο και βαλτο στην πριζα....μολις το πας κοντα στην τηλεοραση θα το απομακρυνεις η θα το εστιαζεις μεχρι να βρεις τα χρωματα
Link to comment
Share on other sites

Εγώ μία φορά που είχα βάλει μαγνήτη στην τηλεόραση, έκλεισε για μια στιγμή, και όταν ξανάνοιξε η γλώσσα είχε αλλάξει στα Γερμανικά.. Από τότε δεν καταφέραμε να την ξαναπάμε στα Αγγλικά :p

 

L337 Dude :lol: :lol: :lol:

 

Silvester Πολυ εξυπνο αυτο με τον μαγνητη θα το προσπαθησω και γω... :)

Θα πιασει σε κανονικη οθονη (δεν βλεπω κατασκευαστικες διαφορες αλλα μπας και εχει καμια διαφορα η τεχνολογια του καθοδικου π.χ Trinitron που θελω να δοκιμασω.) Ξερεις? Προκειται για μια Nokia με καθοδικο sony trinitron... 15" :)

Link to comment
Share on other sites

L337 Dude :lol: :lol: :lol:

 

Silvester Πολυ εξυπνο αυτο με τον μαγνητη θα το προσπαθησω και γω... :)

Θα πιασει σε κανονικη οθονη (δεν βλεπω κατασκευαστικες διαφορες αλλα μπας και εχει καμια διαφορα η τεχνολογια του καθοδικου π.χ Trinitron που θελω να δοκιμασω.) Ξερεις? Προκειται για μια Nokia με καθοδικο sony trinitron... 15" :)

 

Προσοχή δεν είναι μαγνήτης. Μην βάζετε μαγνήτες

 

Ξέχασα να διευκρινήσω ότι μιλάω για οθόνη με καθοδικό σωλήνα.

 

Δεν γνωρίζω αν οι TFT κλπ κλπ έχουν τέτοια προβλήματα και αν απομαγνητίζονται με αυτό τον τρόπο. Πάντως επειδή δεν έχω δεί οθόνη TFT με επιλογή degauss, εκτιμώ ότι οι TFT δεν έχουν τέτοια προβλήματα...

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

βασικα μπορεις και το αλλο παρε ενα καλωδιο και καντο κυκλο και βαλτο στην πριζα....μολις το πας κοντα στην τηλεοραση θα το απομακρυνεις η θα το εστιαζεις μεχρι να βρεις τα χρωματα

 

 

Σωστό και αυτό.

 

Αλλά ενώ στις δύο -τρεις περιπτώσεις που ανέφερα παραπάνω δημιουργείται ικανοποιητικό ηλεκτρομαγνητικό πεδίο, στην περίπτωση ενός απλού καλωδίου, θα πρέπει να υπάρχει φορτίο διότι χωρίς φορτίο το πεδίο που δημιουργείται είναι πολύ ασθενές και θέλει ώρες η απομαγνήτιση, αν γίνει (διότι το ηλεκτρομαγνητικό πεδίο είναι πολύ μικρό)....Δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ...

 

Σε αυτή την περίπτωση του κυκλικού καλωδίου, αντίθετα με αυτά που είπα παραπάνω, κάνουμε ότι κάνουμε και με τον απομαγνητιστή...Δηλαδή:

 

Το φέρνουμε κοντά και παράλληλα με την οθόνη. Η οθόνη αναμμένη , αυτό όχι.

 

Το ανάβουμε (τροφοδοτούμε) και ενώ κάνουμε μικρές κυκλικές κινήσεις για 3-4 δευτερόλεπτα, το τραβάμε απότομα λίγο προς τα πίσω απομακρύνοντάς το απο την οθόνη, ενώ ταυτόχρονα το φέρνουμε κάθετα προς την οθόνη, στο κέντρο της και το σβύνουμε

 

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή δεν είναι μαγνήτης. Μην βάζετε μαγνήτες

 

Ξέχασα να διευκρινήσω ότι μιλάω για οθόνη με καθοδικό σωλήνα.

 

Δεν γνωρίζω αν οι TFT κλπ κλπ έχουν τέτοια προβλήματα και αν απομαγνητίζονται με αυτό τον τρόπο. Πάντως επειδή δεν έχω δεί οθόνη TFT με επιλογή degauss, εκτιμώ ότι οι TFT δεν έχουν τέτοια προβλήματα...

 

Δημήτρης

 

Όχι, οι TFT δεν έχουν πρόβλημα μαγνητισμού. ;)

this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

 

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ?

 

ΠΙΘΑΝΟΝ ΕΧΕΙ ΜΑΓΝΗΤΙΣΤΕΙ Η ΟΘΟΝΗ ΤΟΥ I PHONE 4 ΠΟΥ ΕΧΩ. Η ΟΘΟΝΗ ΕΙΝΑΙ TFT.

ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙ ΜΙΑ ΚΑΦΕ ΣΤΡΟΓΓΥΛΗ ΚΗΛΙΔΑ ΣΤΗΝ ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΜΕΡΙΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΗ.

ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΑΠΟΜΑΓΝΗΤΙΣΤΕΙ Η ΘΕΛΕΙ ΑΛΛΑΓΗ Η ΟΘΟΝΗ?

 

:!:Θα σε παρακαλούσα θερμά να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις και απαγορεύεται από τους Ο.Π.Χ.:!:

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

 

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ?

 

ΠΙΘΑΝΟΝ ΕΧΕΙ ΜΑΓΝΗΤΙΣΤΕΙ Η ΟΘΟΝΗ ΤΟΥ I PHONE 4 ΠΟΥ ΕΧΩ. Η ΟΘΟΝΗ ΕΙΝΑΙ TFT.

ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙ ΜΙΑ ΚΑΦΕ ΣΤΡΟΓΓΥΛΗ ΚΗΛΙΔΑ ΣΤΗΝ ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΜΕΡΙΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΗ.

ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΑΠΟΜΑΓΝΗΤΙΣΤΕΙ Η ΘΕΛΕΙ ΑΛΛΑΓΗ Η ΟΘΟΝΗ?

 

 

 

Αντιμετωπιζεται καπως αυτο ?

υπαρχει καποια εφαρμογη ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...