Jump to content

Τattoo & Piercing


MiKe-Dee
 Κοινοποίηση

έχετε tattoo??  

792 members have voted

  1. 1. έχετε tattoo??

    • ναί (πού και τι σχέδιο)
      142
    • όχι αλλά θα ήθελα να κάνω
      395
    • όχι
      255


Recommended Posts

Koiτα, αυτο που ξερω σίγουρα, είναι πως οπουδήποτε κανεις μια τρύπα, πρέπει να την αφήσεις ήσυχη να θρέψει, γιατί ειναι στην ουσία μια πληγή. Οποτε καταλαβαίνεις...

Αν είναι τόσο σημαντικό για σενα, άστο για την εποχή που θα κανεις διακοπές και θα απεχεις απο την προπονηση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Οντως. Πρεπει να το αφησεις να "ηρεμησει", και με το να βαζεις - βγαζεις, αυτο δε θα γινει ποτε. Ασε που, τις πρωτες μερες, εαν το βγαλεις για δυο ωρες θα αρχισει να κλεινει. Και πιστεψε με, ποναει οταν προσπαθεις να το ξαναβαλεις.

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

PepeLePew τί την θές και εσύ την τρύπα βρε παιδί μου??

Καλό θα είναι να μην κάνεις..Γιατί για να την φοράς την ώρα του μπόξ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ και να την βγάζεις τόσο συχνά ειδικά τις πρώτες εβδομάδες δεν θα είναι και οτι καλύτερο...Θα σε πονάει και μπορεί να πάθεις και καμμιά μόλυνση..μη ξεχνάς οτι θα είναι φρέσκια η τρύπα/πληγή και μέχρι να "δέσει" μπορεί να είναι πόλος έλξης πολλών μικροβίων και τέλος θα ταλαιπωρήσεις πολύ το αυτί σου..(και πολύ φοβάμαι με άσχημα αποτελέσματα...)

Πρόσεξε όσα σου είπαμε,ξανασκέψου,ρώτα και 1-2 ειδικούς και κάνε ότι νομίζεις καλύτερο!

Πάνω απο όλα όμως η υγεία!!!;)

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα η υγεια συμφωνώ! Βασικα δε ξερω πως μου καρφωθηκε η ιδεα της τρυπουλας μαλλον ειναι στο πλαισιο των αλλαγων που κανει κανεις κατα καιρους για ανανεωση.:O αλλα οχι και να σταματησουμε και τις προπονησεις:down: Θα δω μηπως στις διακοπουλες βρω χρονο.:) Αν και δε ξερω ποσο καιρο κανει να θρεψει μια μεση τρυπα...

 

Ευχαριστω για τις συμβουλες σας!

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορείς να δώσεις αίμα. :!: :!:

to οτι εκανα παραθεση σε εσας δεν σημενει κατι απλα υπαρχουν πολλες αποψεις εδω περα κ απλα ηθελα να πω αυτο που συνεβει σε εμενα

 

οταν εκανα το πρωτο μου tattoo ετυχε να λενε στην τηλεωραση για ενα παιδακι που χρειαζοταν αιμα πηρα λοπον τηλεφωνο γιατι ηθελα πολυ να βοηθεισω αν μπορουσα απο τα πρωτα που με ρωτησαν ηταν αν εχω τατουαζ οταν ειπα ναι με ρωτησαν ποσο καιρο ειπα κ μου ειπαν οτι δεν μπορω γιατι δεν εχω κλεισει χρονο

 

τωρα τι λετε εσεις sorry δεν θελω να προσβαλω κανεναν αλλα εγω το εζησα κ τα ακουα βερεσε

 

*αν και δεν το εκανα εκει αλλα πολυ καλο ειναι το μεδουσα στους αμπελοκυπους*για οσους ζητανε γνωμες

όταν μεγαλώσω θα γίνω κ'γω rallye :baby:
Link to comment
Share on other sites

to οτι εκανα παραθεση σε εσας δεν σημενει κατι απλα υπαρχουν πολλες αποψεις εδω περα κ απλα ηθελα να πω αυτο που συνεβει σε εμενα

 

οταν εκανα το πρωτο μου tattoo ετυχε να λενε στην τηλεωραση για ενα παιδακι που χρειαζοταν αιμα πηρα λοπον τηλεφωνο γιατι ηθελα πολυ να βοηθεισω αν μπορουσα απο τα πρωτα που με ρωτησαν ηταν αν εχω τατουαζ οταν ειπα ναι με ρωτησαν ποσο καιρο ειπα κ μου ειπαν οτι δεν μπορω γιατι δεν εχω κλεισει χρονο

 

τωρα τι λετε εσεις sorry δεν θελω να προσβαλω κανεναν αλλα εγω το εζησα κ τα ακουα βερεσε

 

*αν και δεν το εκανα εκει αλλα πολυ καλο ειναι το μεδουσα στους αμπελοκυπους*για οσους ζητανε γνωμες

tha simfoniso en meri mazi sou...

exodas arketa tattoo sto soma mou xero pos meta to peras ton 6 minon mporeis na doseis aima kanonika...to anafero dioti exo dosei sto parelthon...ki afto to diastima ton 6 minon to afinoun os asfaleia gia tyxon ximikes ousies pou pithanon exoun perasei ston orgnanismo...

:oops: Spiros
Link to comment
Share on other sites

που κολλάει βρε παιδιά το τατουάζ με το αίμα που δεν μπορείς να δώσεις? τόσο βαθιά παει πια η βελόνα?

opos eipa kai poio prin exei na kanei me to xroma ki oxi me tin velona afti menei stin epifaneia tis epidermidas apla to xroma isxorei ligo poio kato gia afto kai menei

:oops: Spiros
Link to comment
Share on other sites

H aimodosia meta apo tatouaz exei "apagoreytei" oxi gia tis xrostikes ousies,oute gia tis belones,alla gia ton logo oti kata to parel8on eixan parousiastei krousmata hpatithdas B kai C ,AIDS, kai allon noshmaton ta opoia metaferontai meso aimatos..

en olighs 8eorountai pi8anoi foreis noshmaton apo tous giatrous,kai mh katallhloi gia na dosoun aima

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

που κολλάει βρε παιδιά το τατουάζ με το αίμα που δεν μπορείς να δώσεις? τόσο βαθιά παει πια η βελόνα?

δεν εχεις κανενα προβλημα.το προβλημα που εμφανιζεται οταν θα σου παρουν αιμα ειναι οτι θα εχεις λιγο "τσιμπημενη" ταχητητα καθηζεισεως(ετσι το λενε,επιστημονικα) και περισσοτερα ερυθρα αιμοσφαιρια.

αυτο συμβαινει γιατι το tattoo τους πρωτους μηνες ειναι μια ανοιχτη πληγη και θελει αναλογα και την δερματολογια του καθε ανθρωπου 1 χρονο περιπου για να επουλωθει πληρως!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

δεν εχεις κανενα προβλημα.το προβλημα που εμφανιζεται οταν θα σου παρουν αιμα ειναι οτι θα εχεις λιγο "τσιμπημενη" ταχητητα καθηζεισεως(ετσι το λενε,επιστημονικα) και περισσοτερα ερυθρα αιμοσφαιρια.

αυτο συμβαινει γιατι το tattoo τους πρωτους μηνες ειναι μια ανοιχτη πληγη και θελει αναλογα και την δερματολογια του καθε ανθρωπου 1 χρονο περιπου για να επουλωθει πληρως!

 

ayta ola pou ta diabases kai ta les?mporeis na ta ekshghseis ligo pio analutika??

h taxythta ka8izhseos ti shmaineia akribos sumfona me sena?kai giati ta eu8ra aimosfiaria einai aukshmena?

kai afou einai anoixth plhgh-opos les- giati den emfanizete kai xronia flegmonh?

ayta pros to paron,otan apanthseis 8a sou doso kai iatrika tis sostes apanthseis

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

σαν κατοχος 4 tattoo στο σωμα μου εδω και 10 χρονια.εχω περασει αυτην την δοκιμασια και ξερω.παντως αυτο μου το εχει διασταυρωσει και studio και Γιατρος.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ti sxesh exei h ka8izhsh tou aimatos,ta eru8ra aimosfairia kai oti allo la8emena anafereis?

den amfibalo oti sou exei pei kati kapoios giatros...polu amfiballo ostoso an ta eipe etsi opos ta grafeis se post sou parapano.

 

to "exo kanei 4 tatou kai ksero" prosopika de mou empneei kamia empistosunh os pros to na pistepso oti grafeis....dld opoios exei tatou kserei kai apo aimatologia?

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

το tattoo σου ειπα και παραπανω ειναι μια ανοιχτη πληγη.θελει 1 χρονο περιπου για να επουλωθει.ολες οι ανοιχτες πληγες στο σωμα μας κανουν αυτο το πραγμα.

τωρα αν θες πιστεψετο,δεν εχω κανενα λογο εδω μεσα να γραφω αερολογιες.ο καθενας μπορει να ξερει και κατι παραπανω και το αντιστροφο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

kai epimeno....gia poia anoixth plhgh milas?

opou uparxei anoixth plhgh,uparxei kai flegmonh...

kai pros 8eou!!!den uparxei kamia apolutos plhgh pou na epoulonetai se ena xrono...opoiadhte plhgh epoulonetai se polu mikrotero xroniko diasthma apo ena xrono...maximum ena mhna..

kai ola ayta ta peri plhghs ti sxesh exoun me ta aimosferia kai to TKA(taxuthta ka8izhshs) de katalaba...8a mou ekshghseis?

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

το tattoo οταν το χτυπας νομιζεις οτι ενσωματωνεται κατευθειαν με το δερμα.ΟΧΙ! γι αυτο τον πρωτο καιρο παιρνεις διαφορες αλοιφες για να μην παθεις και καμια μολυνση.την bepanthol γι'αυτο τον λογο την δεινουν.για γρηγορη επουλωση των πληγων και στη προκειμενη περιπτωση του tattoo.

το tattoo ειναι μια ανοιχτη πληγη,εως 'οτυ με το περασμα ορισμενου χρονου,αυτο θα επουλωθει.

τωρα η ανοιχτη πληγη κανει αυτο το πραγμα στο αιμα μας.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

to mono pou 8a po apo edo kai pera einai pos kala 8a kaneis tis prosopikes sou apopseis peri iatrikon zhthmaton na mh tis metafereis se forums.

apo ekei kai pera an 8elhseis na ma8eis otidhpote sxetika me plhges,epouloseis plhgon,eru8ra aimosfairia(kai leuka :p),ka8izhsh aimatos ktl ktl to pm sou einai panta euprosdekto :)

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

to mono pou 8a po apo edo kai pera einai pos kala 8a kaneis tis prosopikes sou apopseis peri iatrikon zhthmaton na mh tis metafereis se forums.

apo ekei kai pera an 8elhseis na ma8eis otidhpote sxetika me plhges,epouloseis plhgon,eru8ra aimosfairia(kai leuka :p),ka8izhsh aimatos ktl ktl to pm sou einai panta euprosdekto :)

 

:rolleyes: δεν ειναι αποψη, ειναι πραγματικοτητα.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

eikonikh mallon ka8os tosh ora sou leo eygenika pos oti grafeis einai mpourdes...

se kamia periptosh to tattou den e8unetai gia aukshsh aimosfairion,ka8izhsh aimatos kai oti allo aneferes...

oso de gia tis anoixtes plhges pou kanoun ena xrono na epoulo8oun...asto kalutera...

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Το τατουάζ ανοιχτή πληγή; :blink:

Οι πληγές κάνουν ένα χρόνο για να επουλώσουν; :blink: RAVER μήπως τα παραλές; :rolleyes:

 

Αν κάνουν ένα χρόνο τότε υπάρχει πρόβλημα. Στους φορείς του AIDS καθυστερεί να αντιδράσει ο οργανισμός λόγω της ανοσολογικής ανεπάρκειας και της καθυστερημένης απόκρισης της αντίδρασης του οργανισμού.

 

Στους φυσιολογικούς ανθρώπους οι πληγές κλείνουν σύντομα. Ο ανθρώπινος οργανισμός παρομοιάζεται με ένα τελειοποιημένο σύστημα. Για όλα υπάρχουν λύσεις και μάλιστα σύντομες. Μιλάμε για τα φυσιολογικά άτομα.

Link to comment
Share on other sites

μεχρι και 1 χρονο αναλογα τον τυπο δερματος.τωρα εσεις εχετε αλλες αποψεις.δικαιωμα σας..εγω εχω τις δικες μου.

αν ειμαστε στην κοντρα,δεν βγαζουμε ακρη,γι αυτο το σταματω εδω και ο καθενας να εχει την αποψη του.

 

Υ.Γ.παντως η bepanthol γραφει στις οδηγιες(για γρηγορη επουλωση επιφανειακων τραυματων,εγκαυματων και μεταχειρηντικη κατασταση)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

μεχρι και 1 χρονο αναλογα τον τυπο δερματος.τωρα εσεις εχετε αλλες αποψεις.δικαιωμα σας..εγω εχω τις δικες μου.

αν ειμαστε στην κοντρα,δεν βγαζουμε ακρη,γι αυτο το σταματω εδω και ο καθενας να εχει την αποψη του.

 

Υ.Γ.παντως η bepanthol γραφει στις οδηγιες(για γρηγορη επουλωση επιφανειακων τραυματων,εγκαυματων και μεταχειρηντικη κατασταση)

Δεν είναι απόψεις RAVER. Αυτά διαβάζουμε καθημερινά. Του επαγγέλματος είμαστε. Και εγώ και η FREAK απ'όσο ξέρω. :)

Link to comment
Share on other sites

μεχρι και 1 χρονο αναλογα τον τυπο δερματος.τωρα εσεις εχετε αλλες αποψεις.δικαιωμα σας..εγω εχω τις δικες μου.

αν ειμαστε στην κοντρα,δεν βγαζουμε ακρη,γι αυτο το σταματω εδω και ο καθενας να εχει την αποψη του.

 

ma edo de grafoume tis apopseis mas,alla to ti pragmatika sumbainei!

skepsou mono pos an o ka8enas egrafe edo thn apopsh tou ti 8a ginontan...

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Kala aftos akoma zei:lol: Posa sou peire? Kala twra einai kathara emporio gia ton jimmy.Exw atoma pou tous ekana skata douleia.kai fisika peigan allou kai to diorthosan.

 

Χμμμ...μου είχε πάρει νομίζω 40.000 δρχ τότε για 45 λεπτά δουλειάς. Το έκανε όμως η κοπέλα όχι ο ίδιος. Πάντως για το επόμενο μου tattoo λέω να πάω σε αυτό το studio στον Κορυδαλλό, μου φαίνεται πολύ καλό.

 

@garfield: Το tattoo όσο συντηριτικό άτομο και να είσαι, όποια ηλικία και να έχεις, όσο στρουμπουλός είσαι δεν έχει σημασία με το τι είσαι απο έξω. Έχει σημασία με το τι είσαι μέσα και με το τι σε αντιπροσωπεύει και σε κάνει να αισθάνεσαι περήφανος που το έχεις. Έστω και αν είναι ένα πολύ μικρό αστεράκι έστω αν είναι ένας τεράστιος κινέζικος δράκος. Αν το αγαπάς όποιος/όποια και να είσαι και το γουστάρεις, το κάνεις.

Namaste!
Link to comment
Share on other sites

GreekCharmed ομολογώ ότι δεν σε καταλαβαίνω. Δεν αντιλέγω σε τπτ απ' όσα λες. Τη δική μου άποψη απλώς αναφέρω.

Κάτι που για μενα είναι κακόγουστο για καποιον άλλον ίσως να ειναι ό,τι ομορφότερο υπάρχει. Αν κάνει κέφι κάποιος, ο οποίος μπορεί να ειναι 40 χρονών, 90 κιλά και να φοράει μονο κοστουμάκια ή ταγιεράκια, να το κανει και να νιώθει και περήφανος (ομολογώ ότι δεν καταλαβαίνω πως μπορεί κάποιος να ειναι περήφανος για ένα τατού, αλλά, είπαμε, απόψεις ειναι αυτές), ας το κανει.

Γούστο του και δεν είμαι εγώ αυτή που θα κοροϊδέψει ή θα κανει ο,τιδήποτε.

Απλώς δε μου αρέσει το θέαμα. Αυτό είναι όλο ;)

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...