Jump to content

Καινουριο pc


Osiris2000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους! Σε λιγο καιρο θα παρω καινουριο υπολογιστη. Θα διαθεσω περιπου 350 ευρω για το harware χωρις το κουτι. Τι θα μου προτεινατε ως συνθεση? Σκεφτομαι Celeron 2.93Mhz, καρτα γραφικων την ΑΤΙ 9250 128mb, 1024mb RAM, μια sounblaster audigy, ενα DVD-RW LG double layer, και επειδη οι γνωσεις μου σταματουν εκει δεν ξερω με τι μητρικη καρτα να τα συνδυασω ωστε να μπορω να συνδεσω και τον παλιο μου σκληρο και δυο ακομα συσκευες που θελω να κρατησω. (DVD-ROM, CD-RW) Και γενικα να εχω καποια δυνατοτητα αναβαθμισης στο μελλον.

If you are frightened of dying, and you are holding on,

you see devils tearing your life away.

If you have made your peace, then the devils are really angels,

freeing you from the earth...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον θα σου κανω μια προταση αλλα στο αλλο στρατοπεδο(AMD) γιατι το εμπιστευομαι περισσοτερο.Δυστυχως τα 350€ ειναι πολυ λιγα για να κινηθεις για Athlon64 και ετσι περιοριζεσαι σε Sempron64 και δυστυχως σε 754 socket.

 

CPU : Sempron64 3000+ 85€

Motherboard : AsRock K8NF-4G-SATA2 62€

RAM : 2xtwinmos 512 DDR PC3200 87€

GPU : GigaByte Radeon 9550 128MB 57.5€

SoundCard : SoundBlaster Audigy SE 26€

DVDRW : LG 4167B Bulk 43€

 

 

Συνολο περιπου 360€ (ολα απο e-shop).Kατα τη γνωμη μου υπερεχει απο το προηγουμενο ελαφρα,ιδιαιτερα στην καρτα γραφικων.Καλο βεβαια θα ηταν να κινηθεις (αν μπορεις βεβαια) στα 450 ευρω περιπου για να αγορασεις socket 939 και Athlon64 ωστε να εχεις ενα εντελως συγχρονο μηχανημα με πολλες δυνατοτητες αναβαθμισης στο μελλον(σκεψου απλα οτι οι διπυρηνοι μπαινουν σε socket939 και σε κανα χρονο θα τους βρισκεις μεταχειρισμενους σε πολυ καλες τιμες.....).Ελπιζω να σε βοηθησα...

Screw you guys,I'm going home.........
Link to comment
Share on other sites

Thanks για την απαντηση αλλα επειδη ειμαι λιγο ασχετος δεν εχω ιδεα τι παιζει με τα socket και τι διαφορες εχουν. Επισης ξεχασα να πω οτι μεσα στην τιμη θελω και σκληρο δισκο οποτε 360+ περιπου 60 για εναν 80αρη με δυσκολευει λιγο...

If you are frightened of dying, and you are holding on,

you see devils tearing your life away.

If you have made your peace, then the devils are really angels,

freeing you from the earth...

Link to comment
Share on other sites

Kοψε τη μια μνημη,ξεκινα με 512 και αργοτερα με 45 ευρω βαζεις αλλη μια ιδια.Παρε ισως και λιγο πιο χαμηλο cpu(2800+) και θα εισαι στα 360 και με δισκο,οπως το θελεις.Ακομα και στο 754 socket μπορεις αργοτερα να βαλεις μεταχειρισμενο athlon64 και να ανεβεις αρκετα σε επιδοσεις.Αν και πιστευω με το συγκεκριμενο συστηματακι θα εισαι μια χαρα.....
Screw you guys,I'm going home.........
Link to comment
Share on other sites

Τελικα τι ειναι καλυτερο να βαλω Celeron η Sempron? Ποιος ειναι καλυτερος, με ποιον θα εχω καλυτερη αποδοση για το απλο pc που θελω? Και με τι motherboard τελικα? Ο Κωστης υποστηριζει AMD και προτεινει Sempron. Οι υπολοιποι τι λετε?

If you are frightened of dying, and you are holding on,

you see devils tearing your life away.

If you have made your peace, then the devils are really angels,

freeing you from the earth...

Link to comment
Share on other sites

Τελικα τι ειναι καλυτερο να βαλω Celeron η Sempron? Ποιος ειναι καλυτερος, με ποιον θα εχω καλυτερη αποδοση για το απλο pc που θελω? Και με τι motherboard τελικα? Ο Κωστης υποστηριζει AMD και προτεινει Sempron. Οι υπολοιποι τι λετε?
Και εγώ θα σου έλεγα sempron υπερέχει ελαφρώς από τον celeron. Γνώμη μου είναι ότι δεν πρέπει να κάνεις περικοπές στη μητρική. Πάρε μια gigabyte ή ASUS πχ αυτή

Στη θέση σου πάντως θα πήγαινα σε socket 939 για τους λόγους που προαναφέρθηκαν, αν βέβαια μπορέις να διαθέσεις παραπάνω χρήματα... περίπου 100€-150€ ;)

Link to comment
Share on other sites

Βιαζεσαι πολυ να παρεις υπολογιστη τωρα? Στο λεω γιατι το καλοκαιρακι βγαινουν οι νεοι επεξεργαστες της AMD, οποτε οι τιμες των τωρινων θα πεσουν πολυ πιστευω. Και θα χτυπησεις εναν 939 και θα εισαι ωραιος.:D

 

ΥΓ: AMD και Sempron:up: . Τους Celeron αστους καλυτερα...:down:

Link to comment
Share on other sites

Οχι μπορω να περιμενω λιγο ακομα. Εννοεις θα βγουν νεοι Sempron-Athlon οποτε τα τωρινα μοντελα θα πεσουν?

If you are frightened of dying, and you are holding on,

you see devils tearing your life away.

If you have made your peace, then the devils are really angels,

freeing you from the earth...

Link to comment
Share on other sites

Οχι μπορω να περιμενω λιγο ακομα. Εννοεις θα βγουν νεοι Sempron-Athlon οποτε τα τωρινα μοντελα θα πεσουν?

 

Ναι αυτο εννοω. Θα βγουν σε νεα πλατφορμα που υποστηριζει DDR2. Οποτε οι τωρινοι θα πεσουν. Δες και αυτο για λεπτομερειες.

Link to comment
Share on other sites

Οποτε λες τοτε να μπορω να παω και και σε Athlon?

If you are frightened of dying, and you are holding on,

you see devils tearing your life away.

If you have made your peace, then the devils are really angels,

freeing you from the earth...

Link to comment
Share on other sites

το πιο πιθανο ειναι ακομα και οταν βγει το νεο socket οι Athlon 64 939 να ειναι ακομα ακριβοι,δε νομιζω οτι θα φτασουν ποτε σε επιπεδα Sempron.Μπορει να εξαφανιστουν απο την αγορα ο 3000+ και ο 3200+ και η μονη επιλογη να ειναι απο 3500+ και πανω,με αποτελεσμα να χρειαζεσαι παλι 150+ ευρω μονο για επεξεργαστη....

Αυτο θα γινει γιατι ταυτοχρονα στην αγορα θα υπαρχουν και οι Sempron οποτε δε μπορει να εχει ο Sempron 3000+ 10ευρω διαφορα τιμης απο τον Athlon64 3000+.Ειναι περισσοτερο θεμα marketing.Αλλωστε αν δεν κανω λαθος εχει ηδη ανακοινωθει οτι θα σταματησει η παραγωγη των "μικρων" Athlon64...

Screw you guys,I'm going home.........
Link to comment
Share on other sites

το πιο πιθανο ειναι ακομα και οταν βγει το νεο socket οι Athlon 64 939 να ειναι ακομα ακριβοι,δε νομιζω οτι θα φτασουν ποτε σε επιπεδα Sempron.Μπορει να εξαφανιστουν απο την αγορα ο 3000+ και ο 3200+ και η μονη επιλογη να ειναι απο 3500+ και πανω,με αποτελεσμα να χρειαζεσαι παλι 150+ ευρω μονο για επεξεργαστη....

Αυτο θα γινει γιατι ταυτοχρονα στην αγορα θα υπαρχουν και οι Sempron οποτε δε μπορει να εχει ο Sempron 3000+ 10ευρω διαφορα τιμης απο τον Athlon64 3000+.Ειναι περισσοτερο θεμα marketing.Αλλωστε αν δεν κανω λαθος εχει ηδη ανακοινωθει οτι θα σταματησει η παραγωγη των "μικρων" Athlon64...

 

Κοιτα, δικιο εχεις αλλα οτι θα πεσουν οι τιμες, θα πεσουν. Θα μπορεσει να παρει καποιον καλο Sempron 64 bit.

Εξαλλου, η AMD λεγεται πως θα σταματησει την παραγωγη του 939 και 754 μετα απο ενα χρονο περιπου.

 

Τελος παντων, γνωμη μου ειναι να περιμενει λιγο αν δεν βιαζεται. Δεν χανει τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια και τωρα μια "χαζη" ερωτηση. Εφοσον παρω ενα Sempron 64 bit θα χρειαστω και τα αναλογα Windows ΧΡ 64 bit? Η μπορω να εχω και τα απλα?

If you are frightened of dying, and you are holding on,

you see devils tearing your life away.

If you have made your peace, then the devils are really angels,

freeing you from the earth...

Link to comment
Share on other sites

Ωραια και τωρα μια "χαζη" ερωτηση. Εφοσον παρω ενα Sempron 64 bit θα χρειαστω και τα αναλογα Windows ΧΡ 64 bit? Η μπορω να εχω και τα απλα?

 

Μπορεις και τα απλα.

Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι καλυτερο ομως? Τα 64 bit θα εκμεταλευονται καλυτερα τις δυνατοτητες του επεξεργαστη?

If you are frightened of dying, and you are holding on,

you see devils tearing your life away.

If you have made your peace, then the devils are really angels,

freeing you from the earth...

Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι καλυτερο ομως? Τα 64 bit θα εκμεταλευονται καλυτερα τις δυνατοτητες του επεξεργαστη?

 

Θεωρητικα ναι. Αλλα πρακτικα, μεχρι στιγμης, δεν υπαρχουν πολλες διαφορες. Οπως δεν υπαρχουν ακομα αρκετοι drivers και ουτε και πολλα προγραματα σε εκδοση για 64 bit. Σκεψου το σαν επενδυση αν παρεις 64 bit επεξεργαστη.

Link to comment
Share on other sites

Για το συστημα που θελω, ενα τροφοδοτικο 350 watt θα ειναι αρκετο η θα πρεπει να βαλω κατι μεγαλυτερο?

 

Επισης για την RAM ειναι καλυτερο να βαλω 1x1024 η 2x512?

If you are frightened of dying, and you are holding on,

you see devils tearing your life away.

If you have made your peace, then the devils are really angels,

freeing you from the earth...

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ειναι ομως καλυτερα? Ξερεις? Μηπως λογω ταχυτητας?

If you are frightened of dying, and you are holding on,

you see devils tearing your life away.

If you have made your peace, then the devils are really angels,

freeing you from the earth...

Link to comment
Share on other sites

Το 2x512 ειναι καλυτερο οταν μπορει να μπει σε dual channel.Το socket754 δεν υποστηριζει dual channel.Το 939 υποστηριζει κανονικα.Επομενως αν το εχεις αποφασισει για 1GB μνημη καλυτερα να βαλεις 1x1024,υπο την προυποθεση οτι μιλαμε παντα για 754....

Με αλλα λογια βρες πρωτα τι μητρικη+επεξεργαστη θες να παρεις και βλεπουμε για τις μνημες....

Screw you guys,I'm going home.........
Link to comment
Share on other sites

Thanks Κωστη! Θα το σκεφτω...

If you are frightened of dying, and you are holding on,

you see devils tearing your life away.

If you have made your peace, then the devils are really angels,

freeing you from the earth...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...