Jump to content

raid 0


hydro
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εχω δυο ιδιους σκληρους δισκους και θελω να τους κανω raid 0 μεσω windows μπορει καποιος να μου πει τι και πως?

μετα απο αυτην την ενεργεια θα χρειαστω και αλλον δισκο για να βαλω τα windows η μπορω να τα βαλω πανω σε εναν απο τους δυο δισκους?:)

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς θέλεις να κανείς για να σου εξηγήσω καλύτερα

Πρέπει να κάνεις μια διαδικασία από τα BIOS τι μηχάνημα έχεις ? για να σου πω αν γίνεται !

 

maik_nik

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς θέλεις να κανείς για να σου εξηγήσω καλύτερα

Πρέπει να κάνεις μια διαδικασία από τα BIOS τι μηχάνημα έχεις ? για να σου πω αν γίνεται !

 

maik_nik

δεν εχω hardware controller απλα ξερω πως γινεται και μεσω software αλλα δεν εχω κατσει ποτε να δω τι και πως:)

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα σημασία έχει να ξέρεις ακριβώς τι θέλεις να κάνεις και πως να σου είναι χρήσιμο.

Δεν γνωρίζω κανένα πρόγραμμα, αλλά θα κοιτάξω, και θα σου πω.

Το μοναδικό πράγμα που γνωρίζω αν δεν έχει για σένα τόσο σημασία να χρησιμοποιήσεις το raid καλύτερα να μην το πειράξεις. Αναφέρομαι κυρίως για μεγάλους δίσκους που ο μόνος λόγος για μένα είναι ένα είδος backup αλλά γνωρίζεις τι απώλειες θα έχεις με το raid ?

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα σημασία έχει να ξέρεις ακριβώς τι θέλεις να κάνεις και πως να σου είναι χρήσιμο.

Δεν γνωρίζω κανένα πρόγραμμα, αλλά θα κοιτάξω, και θα σου πω.

Το μοναδικό πράγμα που γνωρίζω αν δεν έχει για σένα τόσο σημασία να χρησιμοποιήσεις το raid καλύτερα να μην το πειράξεις. Αναφέρομαι κυρίως για μεγάλους δίσκους που ο μόνος λόγος για μένα είναι ένα είδος backup αλλά γνωρίζεις τι απώλειες θα έχεις με το raid ?

δεν το θελω για back up αλλα για την ταχυτητα και για dvd ripping encoding ξερω τι χανω ετσι και γινει στραβη (τα παντα):p

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ακουστά το Acronis Disk Director Suite 10.0

έχει βασισμένες λειτουργίες που αφορούν το σκληρό δίσκο και γενικά ένα είδος partition και άλλα αν θες ρίξε μια ματιά εδώ

 

http://www.acronis.de/homecomputing/download/diskdirector/

Link to comment
Share on other sites

κοιτα δεν θελω "ξενα προγραμματα" εχω ακουσει πως γινεται μεσα απο τα windows μεσω των admin tools αλλα οσο και να εχω ψαξει δεν εχω βρει τιποτα εκει
Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα! Ρίξε μια ματιά εδώ...

 

Control Panel > Administrative Tools > Computer Management > Storage, Disk Management

 

Επέλεξε το σκληρό που θέλεις και κάνε δεξί κλικ να δεις τι λειτουργίες σου βγάζει για το format

Και άλλα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...