Jump to content

Rap προτάσεις


Avior
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα...

 

Αν και trance-άς εδώ και πολλά χρόνια, τυχαία πριν από κάνα χρόνο άκουσα το "smoke weed all day" του tupac (Θιοσχωρέστον!). Όχι για τίποτε άλλο, αλλά για τα καφρο-λόγια που έχουν πολύ πλάκα.

 

Όταν μετά όμως μετά από 5-6 μήνες άρχισα από περιέργεια να κατεβάζω και άλλα mp3 του συγκεκριμμένου, ομολογώ ότι εξεπλάγην από το περιεχόμενο των στίχων μερικών απ'αυτά! Κομμάτια σαν το "They Don't Give a **** About Us", "Ghetto Gospel", "My Block", "Thugz mansion", "Changes", "Life will go on" αλλά και άλλα πολλά, εκτός από κομματάρες σε ρυθμό έχουν και γ**ώ τους στίχους, όλα αυτά για φυλετικές διακρίσεις, κοινωνική ανισότητα, ταξικές διαφορές, η ανάγκη για επιβίωση τα κάνουν κατά την ταπεινή μου ΠΟΙΗΜΑΤΑ in their own right. Επειδή εχτές κοίταγα το τόπικ περί Metal vs Rap, και όλοι αναφέρονταν σε 50cent, Eminem κλπ, παραθέτω μερικούς στίχους από το "They don't give a **** about us". Αν αυτό δεν είναι ποίηση τότε τι είναι?

 

[σε στυλ διαλόγου-edi]

I'm sure you had your reasons dawg

I don't doubt you

See the simple fact of the matter is they don't give a **** about you

Or them five mouths you forced to feed (uh-huh)

No including yourself

All you want is what they perceiving as greed

So as you loaded up that mack and continue to buck em

I was on paper

Thinking they don't give a **** about us

 

[pac]

I'm seeing it clearer

Hating the picture in the mirror

They claim we inferior

So why the **** these devils fear ya?

I'm watching my nation die genocide the cause

Expect a blood bath

The aftermath is y'alls

I told ya last album, we need help cause we dying

Give us a chance, help us advance cause we trying

Ignore my whole plea, watching us in disgust

And then they beg when my guns bust

They don't give a **** about us

 

 

Εν ολίγοις ο μακαρίτης όταν δεν μιλούσε για το πως π####ε την γκόμενα ή πως θα καθαρίσει την αντίπαλη συμμορία, έγραφε ΚΟΜΜΑΤΑΡΕΣ...

 

Και τώρα το ερώτημα... Τι άλλα κομμάτια από αυτόν ή από αλλους καλλιτέχνες έχετε να μου προτείνετε? Ενδιαφέρομαι κυρίως για ποιοτικούς στίχους σαν τους παραπάνω και δευτερευόντως για ρυθμό κλπ.

Brave new worlds...
Link to comment
Share on other sites

Ο 2 pac ήταν ο κορυφαίος rapper όλων των εποχών. Πραγματικά έχω πολύ rap μουσική αλλά δε μπορώ να σκεφτώ άλλους καλλιτέχνες με την ποιητική φύση του tupac.

 

Άλλα 2 songs που πρέπει οπωςδήποτε να ακούσεις είναι τα :

All eyes on me

When we ride on our enemies

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Public Enemy, Dr. Dre, Run DMC, Wu Tang Clan , Ice T (και με Bodycount), Ice Cube και άλλα πολύ καλά συγκροτήματα που μου διαφεύγουν...

Αν δεν υπήρχαν κάτι ονόματα σαν κι αυτά τότε πολύ πιθανό να μην υπήρχε το rap...

 

Κοίταξε κι αυτούς. Μόνο και μόνο από respect. ;)

Always have the feeling that something's missing or left behind...[/b]

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς , αν ζούσε ο Tupac σήμερα ή ο ΕΜΙΝΕΜ δεν θα τραγουδούσε χαζοτράγουδα ή θα τον έκραζε , γιατί ειδικά με τα πρώτα του κομμάτια ,μπορεί να ραπάρει καλά και ο ρυθμός να είναι σούπερ αλλά το νόημα του είναι γελοίο.

 

Ο ένας ράπαρε για τη ζωή κι ο ΈΜΙΝΕΜ κράζει τη μάνα του.

 

Όσο για τα άλλα συγκροτήματα και ράπερς που ανέφερε ο Agent M , ορισμένους τους πάω πολύ όπως ice cube και dr.dre , run DMC , παλιότερα NWA κτλ..

Αλλά κανένας τους δεν είχε την ποίηση του Tupac.

 

Τα τραγούδια τους περιορίζονται στο επιθετικό ράπ, τις γκόμενες, τα ναρκωτικά και τη ζωή στο γκέτο.

 

Έχει και ο Tupac τέτοια songs τα οποία μάλιστα είναι κορυφαία, αλλά εκεί που έκανε την διαφορά, είναι στα songs τα οποία αν δει κανείς σκέτες τις ρίμες, είναι

καθαρή ποίηση..

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς , αν ζούσε ο Tupac σήμερα ή ο ΕΜΙΝΕΜ δεν θα τραγουδούσε χαζοτράγουδα ή θα τον έκραζε , γιατί ειδικά με τα πρώτα του κομμάτια ,μπορεί να ραπάρει καλά και ο ρυθμός να είναι σούπερ αλλά το νόημα του είναι γελοίο.

 

Ο ένας ράπαρε για τη ζωή κι ο ΈΜΙΝΕΜ κράζει τη μάνα του.

 

Όσο για τα άλλα συγκροτήματα και ράπερς που ανέφερε ο Agent M , ορισμένους τους πάω πολύ όπως ice cube και dr.dre , run DMC , παλιότερα NWA κτλ..

Αλλά κανένας τους δεν είχε την ποίηση του Tupac.

 

Τα τραγούδια τους περιορίζονται στο επιθετικό ράπ, τις γκόμενες, τα ναρκωτικά και τη ζωή στο γκέτο.

 

Έχει και ο Tupac τέτοια songs τα οποία μάλιστα είναι κορυφαία, αλλά εκεί που έκανε την διαφορά, είναι στα songs τα οποία αν δει κανείς σκέτες τις ρίμες, είναι

καθαρή ποίηση..

Ο ΕΜΙΝΕΜ μπορεί να κράζει τη μάνα του σε πολλά τραγούδια του,αλλά είναι ανακριβής ο ισχυρισμός πως ραπάρει μόνο για αυτό.

Γράφει στίχους για πολλές κομβικές στιγμές της ζωής του,για τους θαυμαστές του,όπως και για την υπόλοιπη οικογένεια του.

 

Γενικά ο ρυθμός και οι στίχοι των κομματιών του είναι κορυφαίοι για τη σύγχρονη ραπ.

Link to comment
Share on other sites

Ο ΕΜΙΝΕΜ μπορεί να κράζει τη μάνα του σε πολλά τραγούδια του,αλλά είναι ανακριβής ο ισχυρισμός πως ραπάρει μόνο για αυτό.

Γράφει στίχους για πολλές κομβικές στιγμές της ζωής του,για τους θαυμαστές του,όπως και για την υπόλοιπη οικογένεια του.

 

Γενικά ο ρυθμός και οι στίχοι των κομματιών του είναι κορυφαίοι για τη σύγχρονη ραπ.

 

Ναι δεν ραπάρει μόνο για αυτό, κοροϊδεύει και τον michael Jackson, την Britney spears και άλλους.

Και δεν είπε κανείς ότι ραπάρει μόνο για αυτό.

Αλλά τι σου λέει όταν ένας ράπερ κράζει τη μάνα του στα τραγούδια του ; Ότι είναι σοβαρός ; Αν μου αρέσει κάτι στον Έμινεμ είναι η ευράδεια του, εκεί τον παραδέχομαι.

 

Αλλά καμία σύγκριση με Tupac σε όποια εποχή και να τους βάλεις δίπλα δίπλα..

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

akouste re pedes kai ligo elliniko palio,anyway pistevw oti to galiko rap exei parei ta panw tou respect se tupac, fisika oute logos fainomeno tis rap

 

Φίλε μου έχεις δίκιο γιατί έχω ακούσει τώρα τελευταία κάποια γαλλικά κομμάτια και μου άρεσαν πολύ στον τρόπο που δένει η προφορά και ο ρυθμός.

Αλλά αν δεν καταλαβαίνεις το νόημα...Χάνει τη μισή αξία.Πρέπει να μάθουμε γαλλικά:p

 

Για ελληνικό..τι να πώ..Ποιοτικά κομμάτια θυμάμαι μετρημένα στα δάχτυλα.

 

Ένας παλιός δίσκος του 96 από τους Active member, "από τον τόπο της φυγής" , ήταν πιστεύω ο καλύτερος τους δίσκος και μέσα έχει πολλά κομμάτια τα οποία είναι πραγματική ποίηση. Άλλες εποχές..

Από άλλα συγκροτήματα , θυμάμαι τους FFC και το "πρίσμα φαντασίας" που πάνε να κάνουν κάτι ποιοτικό..

Θολά θυμάμαι ένα τραγούδι από Going Through το οποίο μου είχε κάνει εντύπωση για την ποιότητα του , στον δίσκο με το "Γαρύφαλλε" που συμμετείχε και ο συγχωρεμένος Βλάσσης.Δυστυχώς δεν θυμάμαι τίτλο.

Κάτι πήγα να κάνουνε οι Ρόδες φέτος ,αλλά ψιλά πράγματα.

Από τους Active member βέβαια για ποιότητα και ποίηση, ξεχωρίζω κι άλλα τους κομμάτια, εκτός του προαναφερόμενου δίσκου.

 

"Ο αδιάφορος" πραγματικά είναι ένα πολύ εγκάρδιο τραγούδι με πρωτοφανές δέσιμο για hip-hop ( ή low bap , όπως θέλετε πείτε το) song.

 

Από τον ίδιο δίσκο(Μύθοι του βάλτου) το "κοσμογωνία" με συμμετοχή της Έλλης πασπαλά.

 

"Θα έχω φύγει μακριά"

 

"Στου αιώνα το φευγιό"

και άλλα τραγούδια που έχουν μια ξεχωριστή ποιητική χρειά που όλοι παλεύουν να πετύχουν ,αλλά δυστυχώς μέχρι τώρα δεν την έχω δεί σε άλλο Ελληνικό συγκρότημα.

 

 

"Καλώς ήρθε ξένε στον τόπο μου" .. από το "μέρες παράξενες θαυμάσιες μέρες"

 

 

Γενικότερα παίζουν ρόλο κάποια στοιχεία όπως το ότι ο Χοντρός , δεν είναι πιτσιρικάς και όταν άρχισε δεν το έκανε για να πουλήσει μαγκιά ούτε για να χουλιγκανίσει . Για να πεί τον πόνο του το έκανε και είχε το ύφος , τη φωνή και το μυαλό να το κάνει καλά.

 

Τώρα τι περιμένουμε να δούμε από 20-25 χρονών παλίκαρους που φοράνε φουσκωτά με τα σπρέϊ και τους σουγιάδες στην τσέπη;

 

Έχουνε παρεξηγήσει/περιθωριοποιήσει το ραπ δυστυχώς.

 

Όποιος θυμάται και γνωρίζει, το ραπ για τον Tupac ήταν ζήτημα τιμής, προσωπικής του καλλιτεχνικής έκφρασης αλλά και μιας μεγαλύτερης ευθύνης. Ήταν η φωνή των αφροαμερικανών στοιβαγμένων στο γκέτο, καταδικασμένοi να σκοτώνονται μέχρι την ηλικία των 25 ή να καταλήγουν στην φυλακή.

 

 

Όπως είπα και στην αρχή.. Άλλο να τραγουδάς για την ζωή και άλλο για να κράζεις τη μάνα σου και την Britney spears.

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

ALR said:
Ναι δεν ραπάρει μόνο για αυτό, κοροϊδεύει και τον michael Jackson, την Britney spears και άλλους.

Και δεν είπε κανείς ότι ραπάρει μόνο για αυτό.

Αλλά τι σου λέει όταν ένας ράπερ κράζει τη μάνα του στα τραγούδια του ; Ότι είναι σοβαρός ; Αν μου αρέσει κάτι στον Έμινεμ είναι η ευράδεια του, εκεί τον παραδέχομαι.

 

Αλλά καμία σύγκριση με Tupac σε όποια εποχή και να τους βάλεις δίπλα δίπλα..

H παιδική του ζωή ήταν τραυματική και αυτό έκφράζει σε πολλά κομμάτια του.

Edited by DENIOR
Link to comment
Share on other sites

Avior ο Tupac Shakur είναι μαζί με τον Notorious BIG 2 απο τους πιο κορυφαίους rapper της σύγχρονης εποχής (δεν πάω πίσω στον χρόνο για πιο παλιούς, εγώ άρχισα με Run DMC και τέτοιους).

Προσωπικά ο Tupac για μένα είναι ιδιοφυία. Έχει καταφέρει μέσα σε τόσα τραγούδια που έχει γράψει και συνθέσει, μέσα σε τόσα ποιήματα που έχει γράψει να κλείσει την ζωή του, τις απόψεις του, τις αδικίες που του έκαναν ή που έκανε, τα πάντα που ένα απλό κειμενάκι σαν αυτό που γράφω δεν θα έφτανε να περιγράψει. Χαίρομαι πάρα πολύ που επιτέλους βλέπουμε τον στοίχο λίγο πιο προσωπικά ενός rapper παρά να αρχίσουμε να λέμε Α αυτός ο rapper θα μιλάει στο τραγούδι για γκόμενες και για όπλα και για ναρκωτικά και για East και West Coast. (Βέβαια δεν λέω πως δεν υπάρχουν και οι rapper που μιλάνε μόνο γιαυτό).

Μιας και ρωτάς να σου προτείνουμε τραγούδια του θα σου προτείνω τα εξής:

Dear Mama, I aint mad acha, Picture me rollin, Letter 2 my unborn, Better dayz, Do 4 love, Thug n u thug n me, How do you want it και το προσωπικό μου αγαπημένο Until the end of time. Ψάξε επίσης και remix αρκετών τραγουδιών r&b, hip-hop, rap με συμμετοχή του Tupac όπως TLC feat Tupac 0 Unpretty remix και ένα special unreleased live με τον BIG που είχε κάνει (τώρα δεν θυμάμαι όνομα).

Επίσης μπορείς να ψάξεις και το νέο album που έχει κυκλοφορήσει το οποίο περιέχει μελοποιημένα ποιήματα που είχε γράψει ο Τupac και όπου με την βοήθεια φίλων του, όπως ο Ludacris, Bone Thugs N Harmony, Talib Kweli και άλλοι. Να τσεκάρεις οπως και δήποτε το album του Μe against the world (1995), All eyez on me (1996), Better Dayz (2002) και Resurrection OST (2003).

O Tupac Shakur έχει γράψει ολόκληρες ανθολογίες με ποίηματα που η μητέρα του ανακάλυψε κάπου κρυμμένα μετά τον θάνατό του και πολλά απο αυτά έγιναν τραγούδια. Το album του 1995 το ηχογράφησε μετά την επίθεση που δέχτηκε και κυκλοφόρησε όταν ήταν αυτός την φυλακή. Στην φυλακή έγραφε τραγούδια και ποιήματα, τα περισσότερα τα οποία μπήκαν στο album του All eyez on me.

Namaste!
Link to comment
Share on other sites

Παιδια τι να λεμε τωρα ο 2PAC φυσικα και ειναι ο κορυφαιος ραπερ, οσο για τον ΕΜΙΝΕΜ (που εμενα προσωπικα μου αρεσει), εχω να πω οτι ειναι περισσοτερο εμπορικος, βγαζει τραγουδια ετσι για να πικαρει καποιους, αλλα νομιζω οτι εχει γραψει και αρκετα τραγουδια που μιλανε για συγχρονα κοινωνικα(και μη) προβληματα τα οποια πραγματικα ειναι πολυ αξιολογα. Οσο για το ελληνικο ραπ εμενα δε μου αρεσει με τη μορφη που εχει σημερα, πιστευω οτι εχουν εκφυλιστει τα καλα συγκροτηματα... βλεπε Active Member...
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Simply

ο Εminem τραγουδάει γιατι θέλει λεφτά και να κράξει κάποιους αλλά έβγαλε 1-2 τραγουδάκια που αναφέρει την ζωή του.πχ lose yourself.

 

o 2pAC απλά δεν απλα τραγουδούσε αλλά έβγαζε τέχνη.Παρόλο που δεν έχω ακούσει πολλά απο 2pac ξέρω αρκετά γιαυτον.Ο 2PAC υπερασπιζόταν την φήμη του εναντίων των άλλων GangstA TeamS...

 

Αντίθετα με κάποιους άλλους καρ@γκιοζηδες που απλά λένε βλακίες τραγούδια.πχ 50 cent - Candy Shop και θέλουν φήμη...

 

Κάποιοι Rapper τραγουδάνε για την Ζωη τους και γίνονται γνωστοι Και κάποιοι αλλοι τραγουδάνε για φήμη και λεφτά και γίνονται γνωστοί

Link to comment
Share on other sites

Εδώ μια πολύ καλή ελληνική προσπάθεια με ξένο hip-hop, σε μορφή podcasts:

 

http://backpackersdistillery.blogspot.com/

 

Πραγματικά αξίζει τον κόπο να τα κατεβάσετε όλα. Κάθε βδομάδα και νέο επεισόδιο, και όσοι ενδιαφέρονται στ'αλήθεια γι'αυτή τη μουσική θα ανακαλύψουν πολλά δυνατά συγκροτήματα που δεν έχουν ακουστεί και τόσο. Τα παιδιά ψάχνονται... ;)

Link to comment
Share on other sites

πως φαίνεται οτι δεν έχεις ακούσει 2pac,l0l

 

 

Tο αν εχω ακουσει ή οχι 2pac ειναι δικο μου προβλημα.Εμενα μου αρεσει ο Eminem πολυ και τον εγραψα.οκ?

HAVE A NICE DAY!
Link to comment
Share on other sites

Tο αν εχω ακουσει ή οχι 2pac ειναι δικο μου προβλημα.Εμενα μου αρεσει ο Eminem πολυ και τον εγραψα.οκ?

καλα ντε.Δεν σε πρόσβαλα κιολας.Αλλωστε έδειξα την "Χαρούμενη" πλευρα μου με το l0l.δε το είδες??Μην αρπάζεσαι

Link to comment
Share on other sites

καλα ντε.Δεν σε πρόσβαλα κιολας.Αλλωστε έδειξα την "Χαρούμενη" πλευρα μου με το l0l.δε το είδες??Μην αρπάζεσαι

 

 

Φαινεται!Το ειδα.Οκ.Δεν αρπαχτηκα και τοσο!

HAVE A NICE DAY!
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...