Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6233 - 6234 (Vodafone)


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχω ενα προβλημα...Μετεφερα τα βιντεο απο το 6233 στο pc αλλα δεν τα παιζει το nokia multimidia player(λεει οτι δεν υποστηριζει το αρχειο αυτο.)Τα βιντεο ειναι τραβηγμενα απο το 6233 και οχι απο αλλο κινητο.Ουτε το media player ουτε το real player τα παιζει.Τι να κανω?

 

 

Και κατι αλλο...Εχω την εκδοση 3,7 αλλα δεν παρατηρω καποιο προβλημα.Θελω να βαλω την 5,43.Αξιζει?Ποιες οι διαφορες μεταξυ αυτων των 2 εκδοσεων?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εκανα update απο την 4.91 στην 5.43 και απο οτι καταλαβαινω το κινητο τρεχει πιο γρηγορα σχεδον σε ολες τις εργασιες του...

Για την αυτονομια δεν μπορω να ξερω ακομα, θα το τσεκαρω παντως...

 

Πραγματικα βοηθησε πολυ η αναβαθμιση :happy: !!

Πως εκανες την αναβαθμιση ?

Σε επισημο μαγαζι της Nokia ?

abacab
Link to comment
Share on other sites

Εγω την εκανα απο το σπιτι. Απλα τα σπαει. Αξιζει τρελα. Το καλυτερο απ'ολα ειναι οτι παιζει τραγουδακι και εφαρμογες μαζι. Ηταν μεγαλο προβλημα αυτο τοσο καιρο. Δεν εχω συναντησει κανενα προβλημα οσο την εχω, ουτε κολληματα που εχουν αναφερθει. Για μητρωα στα μηνυματα και τετοια. Τπτ τπτ. ΤΑ ΣΠΑΕΙ!!!!
Link to comment
Share on other sites

Απο σπιτι η αναβαθμιση...Σε μενα εχει καλυτερεψει η ταχυτητα της συσκευης σχεδον σε ολες τις εργασιες που κανω...

Γενικα παντως δεν περιμενα τοσο να αλλαξει η ταχυτητα, νομιζα θα ειναι κατι που σχεδον δεν θα επιφερει καμια σοβαρη βελτιωση...αλλα τελικα αλλαξε :) !!

 

Τωρα δεν ξερω αν πρεπει να κανει καποιος αναβαθμιση χωρις να εχει καποιο προβλημα που να μπορει να αντιμετωπιστει ετσι...ουτε εγω ειχα,βεβαια προβλημα, απο περιεργεια το εκανα :ninja: ...

 

Εμενα ο media player της Νοκια παιζει κανονικοτατα τα αρχεια βιντεο του 6233 μου...

Link to comment
Share on other sites

Περί 6233i - SILVER....

 

Γειά σας,

εδώ και αρκετό καιρό έψαχνα το συγκεκριμένο τηλέφωνο (σε αυτό το χρώμα) σε όλα τα γνωστά καταστήματα της χώρας και δεν το έβρισκα...Τελικά το βρήκα σε κάποιο από τα e-shops (ελληνικό) που υπάρχουν στο διαδίκτυο και το έχω ήδη παραγγείλει και θα το παραλάβω από Δευτέρα.

Έχω όμως κάποια ερωτήματα και χρειάζομαι την βοήθειά σας:

 

1.Όπως μου είπε τηλεφωνικά η υπάλληλος του ηλ.καταστήματος,η συσκευή έχει κατασκευαστεί στη Γερμανία και έχει κανονικά την εγγύηση της Alpha Copy.Να υποθέσω ότι ενδεχομένως δεν θα έχει ελληνικούς χαρακτήρες στα πλήκτρα??

 

2.Εάν δεν έχει ελληνικό μενού ή γλώσσα γραφής στα ελληνικά να υποθέσω ότι πηγαίνοντάς το σε κάποιο Nokia shop θα μου το αναβαθμίσουν δωρεάν στην τελευταία ελληνική version (εάν δεν κάνω λάθος όλοι αναφέρεστε στην 5.43,έτσι??) λογισμικού που υπάρχει και έτσι θα μου λυθεί το ενδεχόμενο πρόβλημα???

 

3.Επίσης η υπάλληλος μου μίλησε για 6233"i". Μήπως οι τελευταίες version λογισμικού έχουν αναβαθμίσει το τηλέφωνο σε "i" ???

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τα φώτα σας!!!!

Link to comment
Share on other sites

Περί 6233i - SILVER....

 

Γειά σας,

εδώ και αρκετό καιρό έψαχνα το συγκεκριμένο τηλέφωνο (σε αυτό το χρώμα) σε όλα τα γνωστά καταστήματα της χώρας και δεν το έβρισκα...Τελικά το βρήκα σε κάποιο από τα e-shops (ελληνικό) που υπάρχουν στο διαδίκτυο και το έχω ήδη παραγγείλει και θα το παραλάβω από Δευτέρα.

Έχω όμως κάποια ερωτήματα και χρειάζομαι την βοήθειά σας:

 

1.Όπως μου είπε τηλεφωνικά η υπάλληλος του ηλ.καταστήματος,η συσκευή έχει κατασκευαστεί στη Γερμανία και έχει κανονικά την εγγύηση της Alpha Copy.Να υποθέσω ότι ενδεχομένως δεν θα έχει ελληνικούς χαρακτήρες στα πλήκτρα??

 

2.Εάν δεν έχει ελληνικό μενού ή γλώσσα γραφής στα ελληνικά να υποθέσω ότι πηγαίνοντάς το σε κάποιο Nokia shop θα μου το αναβαθμίσουν δωρεάν στην τελευταία ελληνική version (εάν δεν κάνω λάθος όλοι αναφέρεστε στην 5.43,έτσι??) λογισμικού που υπάρχει και έτσι θα μου λυθεί το ενδεχόμενο πρόβλημα???

 

3.Επίσης η υπάλληλος μου μίλησε για 6233"i". Μήπως οι τελευταίες version λογισμικού έχουν αναβαθμίσει το τηλέφωνο σε "i" ???

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τα φώτα σας!!!!

Λοιπόν πρίν περίπου μήνα πήρα απο την vodafone με επιδότηση ενα μαύρο 6233 που είχε το λογότυπο της voda και στην μπροστινή πλευρά αλλά και στην πίσω (διπλα στον φακό)Το πληκτρολόγιο δεν είχε ελληνικούς χαρακτήρες,τα προσπέκτους που το συνόδευαν εκτός απο το κλασσικό manual (γραμμένο στην ελληνική γλώσσα) είχε και τις οδηγίες απο την voda.To μενού διέθεται στα θέματα και θέματα vl ,αλλά πουθενα δεν είχε επιπλέον μενού για να μπαίνεις στο vl!To κουτί απ'εξω έγραφε 6233 proffesional!Όλα αυτά με παρεξένεψαν και με έκαναν να πιστεύω πως δεν είναι εισαγωγή alpha copy.To imei μου αποκάλυψε το ακριβώς το αντίθετο ,αλλά και η αναβάθμιση που έκανα απο το σπίτι μου (είχε την 5.20) στην 5.40 οι ελληνικοί χαρακτήρες του τηλεφώνου διατηρήθηκαν.Για μένα το μείον του τηλεφώνου είναι οι μόνο 500 επαφές .....

Η αρχική κάρτα μνήμης ήταν 128..........

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Περί 6233i - SILVER....

 

Γειά σας,

εδώ και αρκετό καιρό έψαχνα το συγκεκριμένο τηλέφωνο (σε αυτό το χρώμα) σε όλα τα γνωστά καταστήματα της χώρας και δεν το έβρισκα...Τελικά το βρήκα σε κάποιο από τα e-shops (ελληνικό) που υπάρχουν στο διαδίκτυο και το έχω ήδη παραγγείλει και θα το παραλάβω από Δευτέρα.

Έχω όμως κάποια ερωτήματα και χρειάζομαι την βοήθειά σας:

 

1.Όπως μου είπε τηλεφωνικά η υπάλληλος του ηλ.καταστήματος,η συσκευή έχει κατασκευαστεί στη Γερμανία και έχει κανονικά την εγγύηση της Alpha Copy.Να υποθέσω ότι ενδεχομένως δεν θα έχει ελληνικούς χαρακτήρες στα πλήκτρα??

 

2.Εάν δεν έχει ελληνικό μενού ή γλώσσα γραφής στα ελληνικά να υποθέσω ότι πηγαίνοντάς το σε κάποιο Nokia shop θα μου το αναβαθμίσουν δωρεάν στην τελευταία ελληνική version (εάν δεν κάνω λάθος όλοι αναφέρεστε στην 5.43,έτσι??) λογισμικού που υπάρχει και έτσι θα μου λυθεί το ενδεχόμενο πρόβλημα???

 

3.Επίσης η υπάλληλος μου μίλησε για 6233"i". Μήπως οι τελευταίες version λογισμικού έχουν αναβαθμίσει το τηλέφωνο σε "i" ???

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τα φώτα σας!!!!

 

1)Επίσης και τα 6233 του πλαισίου είναι made in Germany και είναι απροβλημάτιστα(έχω αλλάξει τρία μέχρι τώρα):p

2)Οπότε θεωρώ δεδομένο πως θα έχει και Ελληνικά;)

3)Ανέκαθεν το μοντέλο ονομάζεται 6233i εκτός απο τα μοντέλα με VL Menu:cool:

Link to comment
Share on other sites

1)Επίσης και τα 6233 του πλαισίου είναι made in Germany και είναι απροβλημάτιστα(έχω αλλάξει τρία μέχρι τώρα):p

2)Οπότε θεωρώ δεδομένο πως θα έχει και Ελληνικά;)

3)Ανέκαθεν το μοντέλο ονομάζεται 6233i εκτός απο τα μοντέλα με VL Menu:cool:

 

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου! Κάτσε να το πιάσω από Τρίτη στα χέρια μου και θα σας πω τις εντυπώσεις μου.......

Link to comment
Share on other sites

Άντε καλορίζικο! Να ξέρεις ότι αν δεν χρειάζεσαι τρίτες εφαρμογές (βλ. Symbian), το κινητό θα σε ικανοποιήσει πάρα πολύ. Το είχα για 6 μήνες και πετούσε. Πραγματικά πολύ αξιόπιστο και προσεγμένο τόσο κατασκευαστικά, όσο και σαν λειτουργίες, μενού κλπ.

 

Μάλλον η καλύτερη αγορά από Nokia με "κλειστό" λειτουργικό :happy:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά έχει δοκιμάσει κανεις το headset HS-20, AD-41 σε 6288. Ρωτάω γιατι το 6288 έχει το ίδιο βύσμα με το ν73 και όμως στα χαρακτηριστικά του HS-20, AD-41 δεν λέει οτι ειναι συμβατο με 6233. Θέλω να το πάρω γιατι με βολευουν τα ακουστικα που ειναι σαν των sony ericsson. Καλύτερο ήχο πάνω στην μηχανή, χωρίς να μπένουν θόρυβοι στα ακουστικά. Ευχαριστώ !!:)
"ο μόνος αγώνας που χάνουμε είναι εκείνος που δεν δίνουμε..."
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια! να σας πω το προβλημα μου: ηθελα να 'κρυψω' καποιες επαφες στον τηλεφωνικο καταλογο, και σκεφτηκα να δημιουργησω μια ομαδα με ενα ασχετο ονομα και να τις περασω ολες εκει. οταν ομως πηγα να τις μεταφερω μια-μια μου λεγε μη επιτρεπτη ενεργεια! το κλεισα, το ανοιξα ξανα, αλλα τπτ. καποια στιγμη πρεπει να εκανα μεταφορα του καταλογου απο το τηλ στην καρτα sim. εκει εγινε η λαλακια... πολλα τηλεφωνα εχουν χαθει απο την μνημη του τηλεφωνου, μπορω να κανω κατι γι αυτο; εκτος δηλ. του να τα μεταφερω απο την καρτα sim,που ειναι πολυ σπαστικο γιατι εκει τα εχει κομμενα το ονοματα και πρεπει να μεταφερω ενα-ενα τηλεφωνο....
Link to comment
Share on other sites

Αν καποιες επαφες που ειχες χαθηκαν, τσεκαρε Μενου > Επαφες > Ρυθμισεις > Επιλογη Μνημης ...

Βαλε "Τηλεφωνο και sim" και ξανατσεκαρε τον καταλογο...

Ελπιζω οι επαφες που εξαχνες να "γυρισαν" πισω ...

 

Αυτο με την "μη επιτρεπτη ενεργεια" δεν το εχω συναντησει καπου και δεν μπορω να σου πω γιατι το κανει ...

Τα κομμενα ονοματα εχουν συμβει και σε εμενα και η χειροκινητη διορθωση ειναι η λυση που απαιτηται ...

 

Ενας τροπος που μπορεις να εφαρμοσεις για να κρυψεις καποιες επαφες ειναι να εχεις ολα τα νουμερα σου π.χ. στο τηλεφωνο και τα υπολοιπα που θελεις να κρυψεις βαλ'τα στην sim...

Αυτο μου ερχεται ετσι προχειρα που σκεφτομαι...

 

Δοκιμασε το και πες αποτελεσματα...

Link to comment
Share on other sites

οταν βαζω ως μνημη το τηλεφωνο και την καρτα sim , τοτε μου τα εμφανιζει. η λαλακια ειναι πως στην καρτα σε καθε ονομα αντιστοιχει ενα μονο τηλεφωνο, με αποτελεσμα αν εχεις 2-3 τηλεφωνα σε ενα ονομα, να τα εμφανιζει ξεχωριστα. ασε που στην καρτα δεν φαινεται ολοκληρο το ονομα, αλλα χωραει περιορισμενους χαρακτηρες... η λυση που προτεινες δεν ειναι και ασχημη...δοκιμασα ξανα να βαλω ενα ονομα μεσα σε μια ομδα και μου λεει μη επιτρεπτη ενεργεια... δεν του εχωκανει αναβαθμιση, ισως να ειναικαποιο bug. ακομα μερικες φορες, ετσι στο ασχετο, μου βγαζει μνμ: μη υποστηριζομενο εξαρτημα. το βγαζει για λιγο, και μετα οκ. ισως να εχουν ολα αυτα σχεση με το οτι εχω παλια εκδοση firmware: 4.52 Μαλλον καποια στιγμη θα το παω για αναβαθμιση γιατι ειναι λιγο αργο και στα μενου, κυριως οταν κοιταζω εικονες.
Link to comment
Share on other sites

Οντως αυτο το προβλημα με την sim υπαρχει :mad: !!

 

Αυτο με το "μη υποστηριζομενο εξαρτημενα" το εβγαζε πιο παλια και σε μενα οταν εβαζα το hands-free αλλα τωρα παει :D !!

Δεν ξερω αν το διορθωσε η αναβαθμιση ...

 

Αυτο με τις επαφες παντως θελει την ωρα του, πρεπει να γραφεις ονοματα να αλλαζεις την επιλογη μνημης .......

Αν μπορεις κανε μια προσπαθεια και εμεις εδω ειμαστε ;) ...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μηπως ξερει κανεις πως μπορω να απενεργοποιησω το voice call απο το τηλεφωνο?

 

Ρωταω γιατι καθε φορα που πατιεται το κουμπι στο bluetooth handsfree μου παιρνει οποιο ονομα τυχει να πω εκεινη την στιγμη.

Link to comment
Share on other sites

Οντως αυτο το προβλημα με την sim υπαρχει :mad: !!

 

Αυτο με το "μη υποστηριζομενο εξαρτημενα" το εβγαζε πιο παλια και σε μενα οταν εβαζα το hands-free αλλα τωρα παει :D !!

Δεν ξερω αν το διορθωσε η αναβαθμιση ...

 

Αυτο με τις επαφες παντως θελει την ωρα του, πρεπει να γραφεις ονοματα να αλλαζεις την επιλογη μνημης .......

Αν μπορεις κανε μια προσπαθεια και εμεις εδω ειμαστε ;) ...

 

γι αυτο και ποτε δεν χρησιμοποιω σαν μνημη την sim. ειναι πολυ σπαστικο δηλ! επειδη μαλλον συντομα θα κανω format στο pc, και θελω να εχω backup, δοκιμαζω τωρα να κρατησω ενα αντιγραφο ασφαλειας, απο την μνημη του τηλεφωνου και απο την καρτα μνημης οταν μετα το format, βαλω ξανα το pc souite, θα μπορω να τα περασω ξανα ολα; (ισως το παω και για αναβαθμιση) Δηλ. το αντιγραφο ασφαλειας ειναι ο καλυτερος τροπος για να εχεις ενα backup (τηλεφωνα-μνμ-εικονες-βιντεο-ηχοι) ή ειναι καλυτερα να κανω ξεχωριστα αποθηκευση για καθενα απο αυτα;

Link to comment
Share on other sites

Εγω με το φοβο οτι θα χανοταν τα δεδομενα απο την μνημη του κινητου μετα την αναβαθμιση εβαλα στον υπολογιστη αυτα που θα χρειαζομουν μετα...

Εικονες-βιντεο δεν ειχα, ηταν περασμενα στην καρτα μνημης, τα τηλεφωνα τα εκανα αντιγραφη στην sim (τα τηλεφωνα που θα εκαναν τα φαινομενα που ειπαμε ,κοψιμο-διαχωρισμος ηταν το πολυ 15 οποτε δεν με πειραξε) και εκανα την αναβαθμιση...

 

Στην τελικη, δεν σβηστηκε τιποτα, ουτε ονοματα - ουτε μηνυματα και τζαμπα το μικρο-τρεξιμο που εκανα...

 

Αν το κυριο προβλημα που εχεις να αντιμετωπισεις ειναι οι επαφες στην sim κανε εναν κοπο...

Αυτο, μονο, μπορω να σου ξανα-συστησω...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μηπως ξερει κανεις πως μπορω να απενεργοποιησω το voice call απο το τηλεφωνο?

 

Ρωταω γιατι καθε φορα που πατιεται το κουμπι στο bluetooth handsfree μου παιρνει οποιο ονομα τυχει να πω εκεινη την στιγμη.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μηπως ξερει κανεις πως μπορω να απενεργοποιησω το voice call απο το τηλεφωνο?

 

Ρωταω γιατι καθε φορα που πατιεται το κουμπι στο bluetooth handsfree μου παιρνει οποιο ονομα τυχει να πω εκεινη την στιγμη.

 

Για τις φωνητικες εντολες λες ?

Βρηκες κατι στο manual της συσκευης ?

http://img219.imageshack.us/img219/1721/88857456ig8.jpg

Για να μην σου απανταει κανεις σημαινει ή οτι δεν γινεται ή

οτι δεν γνωριζει.Δεν χρειαζεται να επαναλαμβανεσαι ..

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μηπως ξερει κανεις πως μπορω να απενεργοποιησω το voice call απο το τηλεφωνο?

 

Ρωταω γιατι καθε φορα που πατιεται το κουμπι στο bluetooth handsfree μου παιρνει οποιο ονομα τυχει να πω εκεινη την στιγμη.

 

Δυστυχως δεν γινεται να το απενεργοποιησεις . Για αλλους αυτην η δυνατοτητα θεωρειτε πλεονεκτημα και για αλλους οπως και εγω μεγαλο μειονεκτημα (εαν το γνωριζα υπηρχε περιπτωση να μην το παρω το τηλ. ειναι λιγο βλακεια καθε φορα που εχι ΒΤ ακουστικο να το ελεγχεις μην παρει κανενα τηλ απο μονο του)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδιά πήγα να κάνω update στο 6233 και μου έγραψε οτι η επαφη με το καλώδιο χάθηκε και το τηλεφωνο δεν ανοίγει. Τι να κάνω?
Link to comment
Share on other sites

Βγαλε μπαταρια, περιμενε λιγο και ξεκινα το ...

 

Το εκανα και εγω οταν εκλεισε απο βλεκια μου στην αναβαθμιση..

 

Καν'το και πες ...

Link to comment
Share on other sites

Ολα οκ! Να ρωτήσω και κάτι άλλο, όταν πάνω να πάρω τηλ καμιά φορά μου βγάζει ότι πάει να κάνει βίντεο κλήση μου βγάζει οτι δεν μπορεί να κάνει βίντεο κλήση και κάνει κλήση ομιλίας. Α και κάτι άλλο, έκανα update αλλά δεν έχασα τα τηλ. Γιατί? Δεν έπρεπε να τα χάσω?
Link to comment
Share on other sites

Ολα οκ! Να ρωτήσω και κάτι άλλο, όταν πάνω να πάρω τηλ καμιά φορά μου βγάζει ότι πάει να κάνει βίντεο κλήση μου βγάζει οτι δεν μπορεί να κάνει βίντεο κλήση και κάνει κλήση ομιλίας. Α και κάτι άλλο, έκανα update αλλά δεν έχασα τα τηλ. Γιατί? Δεν έπρεπε να τα χάσω?

 

-Αν δεν εχεις 3g καλυψη ,το βγαζει αυτο .

-Οχι

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...