Jump to content

Windows Mobile Smartphones F.A.Q.


brutus
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σκοπός αυτού του θέματος είναι να δημιουργηθεί ένας κατάλογος ερωταπαντήσεων για τα Smartphones με διάφορες εκδόσεις των WinMobile. Ο σωστότερος τρόπος για να δημιουργηθεί, είναι από εσάς τους ίδιους. Τί εννοώ;

Ποστάρετε ερωταπαντήσεις για όλες τις λειτουργίες που ξέρετε, όσο απλές και αν φαίνονται

Για παράδειγμα:

 

ΕΡ. Πως θα κλείσω μια εφαρμογή που δεν αποκρίνεται;

ΑΠ. Θα πας Διαχείριση συστήματος/διαχείριση εφαρμογών, θα πατήσεις μενού και έπειτα «τερματισμός»

 

Κάθε βδομάδα θα συγκεντρώνονται όλα τα post, θα ομαδοποιούνται, θα διορθώνονται αν χρειάζεται και θα ανεβαίνουν από εμένα σε ενιαίο, κλειδωμένο θέμα. Έτσι κάποιος που δεν έχει και πολλή σχέση με WM smartphones θα μπορεί να ρίξει εκεί μια ματιά και να βρει εύκολα λύση στο πρόβλημά του. Αν αφορά κάτι πιο περίπλοκο, θα κατευθύνεται στο αντίστοιχο thread.

Περιμένω τη συμμετοχή από τα πιο δραστήρια άτομα του Qtek forum. :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/874.gif

MyPhone Forum Moderator @ "Κινητά τηλέφωνα"

Link to comment
Share on other sites

ΕΡ. Αν αγοράσω από το εξωτερικό i-mate το οποίο στην ουσία είναι το ίδιο ακριβώς τηλέφωνo με τo Qtek, θα μπορώ να περάσω το ελληνικό firmware;

ΑΠ. Δυστυχώς όχι. Η ACE-Hellas που έχει αναλάβει την προσαρμογή του firmware στα ελληνικά, έχει κλειδώσει τα update και έτσι λειτουργούν μόνο στα τηλέφωνα που βάσει του ΙΜΕΙ τους έχουν εισαχθεί από την ACE-Hellas.

Link to comment
Share on other sites

ΕΡ. Η μπαταρία αδειάζει σχετικά γρήγορα. Τί μπορεί να φταίει;

ΑΠ. Βεβαιωθείτε ότι κλείνετε τις εφαρμογές ύστερα από τη χρήση τους. Σε διαφορετική περίπτωση οι εφαρμογές που παραμένουν ανοιχτές συντελούν στην αυξημένη κατανάλωση ενέργειας. Επίσης, μπορείτε να ρυθμίσετε την οθόνη ώστε να σβήνει μετά από κάποια λεπτά, εξοικονομώντας ακόμα περισσότερη ενέργεια!

Link to comment
Share on other sites

ΕΡ. Πως μπορώ να επαναφέρω τις εργοστασιακές ρυθμίσεις της συσκευής (hard reset);

ΑΠ.

1. Σβήνετε το τηλέφωνο

2. Κρατάτε πατημένα το δύο softkeys (τα πάνω-πάνω πλήκτρα).

3. Πιέστε το πλήκτρο on/off για 1 δευτερόλεπτο ενώ συνεχίζετε να κρατάτε πατημένα τα δύο softkeys.

4. Θα εμφανιστεί μια μαύρη οθόνη αμέσως μετά το λογότυπο Qtek. Αφήστε τα softkeys και πιέστε το πλήκτρο 0.

Link to comment
Share on other sites

Στο Μενού-Επιλογές στις περιοχές ‘Τύπος Εφαρμογής’ και ‘Ρυθμίσεις Απεικόνισης Αρχείων’ ξετσεκάρωνται οι προτάσεις που αναφέρονται για Απόκρυψη.

Αφού γίνει θα μπορέσετε να λύσετε τις παρακάτω ερωτήσεις.

 

ΕΡ: Πως γίνετε να μειωθεί η αργοπορημένη εκκίνηση;

ΑΠ: Στη διαδρομή Storage\windows\StartUp αφήνεται μόνο τα IA_CID_StartUp.exe και το MMSReg.Ink από haryal και το έχω κάνει.

 

ΕΡ: Πως θα τροποποιήσω την Έναρξη;

ΑΠ: Στη διαδρομή Storage\windows\Start Menu. Και όποιες συντομεύσεις μένουν καθηλωμένες (π.χ.SimTkUI.Ink) τις μετακινείτε στην κάρτα.

 

Αυτό το θέμα μπορεί να μπει και στην ενότητα Motorola.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Θα έκανα τροποποίηση στο παραπάνω μήνυμα μου, αλλά βλέπω ότι δεν γίνετε. Οπότε κάνω καινούργιο post.

 

Όσον αφορά για το πρόβλημα τις αργοπορημένης εκκίνησης μπορείτε με τη βοήθεια του Nightly να το προγραμματίζεται πιες ώρες των ημερών να κλείνει αυτόματα.

Επιπλέον με την βοήθεια του RegistryTweaks UI μία από τις δυνατότητες του είναι να ορίσετε πιες εικόνες θα εμφανίζονται στην εκκίνηση και στο κλείσιμο.

 

Edit:Αυτά που αναφέρω έχουν δοκιμαστεί στην πλατφόρμα Win.smartphone 2003 Second Edition.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

να ρωτησω και κατι....

υπαρχεί αυτο που λεμε backward compability σε εφαρμογες windows mobile 2003 SE με wm5 ?

δηλαδη παλιές εφαρμογές θα "τρέχουν" σε νεότερο λειτουργικο ?????

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΛΗ ΤΟΥ FORUM.

ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑΤΙ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΕΙΣΤΕ ΟΙ ΠΛΕΟΝ ΚΑΤΑΛΗΛΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΤΕ.ΕΧΩ ΜΙΑ ΣΗΣΚΕΥΗ VODAFONE 1231

H OΠOIA EXEI WINDOWS MOBILE 6.1 ME ΕΝΣΩΜΑΤΟΜΕΝΟ GPS KAI BLUETOOTH.ΚΑΤΕΒΑΖΩ ΤΟ DEST 7 ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΧΕΙΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΛΟΓΟ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΟΘΟΝΗ ΑΦΗΣ ΠΟΥ ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ. ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΤΟ DEST SP ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚEΙ ΤΟ GPS MΕΣΩ ΤΟΥ BLUETOOTH.ΤΟ DEST SP ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΑΖΗΤΗΣΕΙ ΤΟ GPS ΟΠΩΣ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΤΟ DEST 7. ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ STO BLUETOOTH NA ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΩ ΜΙΑ ΘΥΡΑ COM ΓΙΑ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΤΟΥ GPS ΟΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΤΗΛ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΕΤΟΙΟ ΦΑΚΕΛΟ. ΚΑΤΑΒΑΖΩ ΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΑΤΑ GPScom ΚΑΙ GPSgate ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΑ ΠΕΡΑΣΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΑ ΔΕΧΕΤΑΙ.ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΤΑ ΑΝΩΘΕΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΒΑΤΑ ΜΕ ΤΑ WINDOWS CE. AN MPOΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΣ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...