Jump to content

Κατασκευη Ασυρματης Ζευξης


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@dimosl

 

Σωστά στα είπε ο feileth παραπάνω, εφόσον βλεπουν τα κτύρια ΒΓΔ το Α.

Θα βάλεις κατευθηντικές στα ΒΓΔ, όσο ποιό μεγάλες μπορείς, και στο Α θα βάλεις μια sector 60μοιρών.

Link to comment
Share on other sites

βασικα θελω να κατανοησω το εξης.

 

στο κτιριο Α το εχω κανει ΑΡ και θα πεφτουνε πανω του οι υπολοιποι, αν θελω να κανω και καποιο αλλο κτιριο ΑΡ για να πεφτουνε και εκει καποιοι αλλοι τι γινετε?

 

για πΧ θελω να κανω και το Δ κτιριο ΑΡ, του βαζω μια κατευθυντικη με ενα ΑΡ ωστε να περνει απο το κτιριο Α και μετα δε χρειαζεται και μια πολυκατευθυντικη, δηλαδη αλλο ενα ΑΡ?

dimosl
Link to comment
Share on other sites

1) To σωστό είναι να προσθέσεις δεύτερη συσκευή που να παίζει ως ΑΡ σε άλλο κανάλι, και να συνδέονται οι δύο συσκευές ενσύρματα μέσω ενός switch.

 

2) Δεν το κατάλαβα αυτό που λες μετά...

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη στο αλλο κτιριο θελει 2 ΑΡ ενα με κατευθυντικη κεραια σε client mode το οποιο θα περνει το σημα απο το πρωτο κτιριο που εχει το ιντερνετ

 

και αλλο ενα ΑΡ με μια πολυκατευθυντικη κεραια σε ΑΡ mode για να πεφτουνε πανω του οι υπολοιποι

 

σωστα?

dimosl
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

προσπαθω να φτιαξω 2 λινκ κατευθυντικη με κατευθυντικη.

 

το ενα το πετυχα και εχω αρκετα καλο σημα το δευτερο το σημα μενει στα 20 με 30 %.

 

απο το 1 κτιριο στελνω με κατευθυντικη το σημα στο 2 κτιριο, στο δευτερο κτιριο εχω τοποθετησει ενα switch στον οποιο εχω αλλο ενα access point με κατευθυντικη κεραια και το στελνω στο κτιριο 3

 

 

1) το πρωτο λινκ εχει 2 αaccess point dlink 2000 και το δευτερο λινκ εχει ενα access point dlink 2000 kai ena 2100 και τα 2 λινκ εκπεμπουν στο ιδιο καναλι (6) σωστο ή λαθος

 

2) οι κεραις που χρησιμοποιω για το δευτερο λινκ ειναι μια 16αρα φεριμεξ και μια 19αρα στελλα

 

3) η πολωση στο πρωτο λινκ ειναι καθετη και στο δευτερο οριζοντιο

 

4) στον ιστο στο κτιριο 2 εχω και τις 2 κατευθυντικες κεραιες υπαρχει προβλημα

 

μηπως μπορειτε να με βοηθησετε αν εχω κανει κατι λαθος

dimosl
Link to comment
Share on other sites

1) ΚΑΡΑΛΑΘΟΣ !!!!

 

Άλλαξε και στα 2 λινκ τα κανάλια, και βάλε στο πρώτο το 1 και στο άλλο το 13.

 

2) Όσο ποιό μεγάλες κεραίες, τόσο ποιό καλά θα παίζει, η 19αρα στέλλα είναι μόνο για να ψήνεις μπριζόλες

 

3) Καλά το έκανες

 

4) No problem

Link to comment
Share on other sites

τελικα το εφτιαξα το δικτυο το οποιο αποτελειτε αο 3 μακρινα λινκ τα οποια τα εχω κανει και access point

 

1) οι χρηστες που θελουν να συνδεθουν ποιος ςιναι ο καλυτερος εξοπλισμος να παρουν access point se client mode η καποια αλλη συσκευη?

 

2) ειναι καλυτερο να βαλω πολυκατευθυντικες στα access point η σεκτορ?

dimosl
Link to comment
Share on other sites

1) Ανάλογα το κάθε setup.

 

Οι παλιές κάρτες σε 802.11b με Prism2.5 είχαν πολύ καλή ευαισθησία με αποτέλεσμα να ήταν καλύτερο να είχες 10 μέτρα καλώδιο Lmr400 παρά εξωτερική συσκευή, τώρα ποιά είναι το ίδιο, οπότε η επιλογή σου είναι καθαρά θέμα χρημάτων με σαφώς καλύτερη επιλογή εξωτερική συσκευή πολύ κοντά στην κεραία που παίζει ως client. (πχ σε πλαστικό ηλεκτρολογικό κουτί, κρεμασμένη στον ιστό)

 

2) sector= πολυκατευθηντική κεραία. Είναι καλύτερες από τις Ομνι για πολλούς λόγους, αρκεί να σε καλύπτη το άνοιγμα που έχουν, και πάντα όσο ποιό μεγάλη, τόσο ποιό καλά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παπασαρκ εχω μια απορια

 

εχω στησει ενα ασυρματο δικτυο σε 3 κτιρια ως εξεις

 

κτιριο Α στελνω με κατευθυντικη το σημα στο κτιριο Β

κτιριο Β εχω μια κατευθυντικη η οποια λαμβανει το σημα, αλλη μια η οποια το στελνει στο κτιριο Γ και μια πολυκατευθυντικη

Κτιριο Γ εχω μια κατευθυντικη που λαμβανει το σημα και μια πολυκατευθυντικη

 

εαν τα βαλω ως εξης θα δουλεψουν

 

κτιριο Α στελνω με κατευθυντικη το σημα στο κτιριο Β

κτιριο Β θα βαλω 2 κατευθυντικες αλλα και οι 2 σε κλιεντ

κτιριο Γ μια κατευθυντικη σαν αρ

δηλαδη οι κεραιες του Β θα λαμβανουν σημα απο Α και Γ

 

θα δουλεψει ετσι το δικτυο?

 

το δικτυο φενεται στο συννημενο αρχειο οπως το εχω τωρα

----------

 

επισης ενα αλλο ενα προβλημα στο κτιριο Γ στην πολυκατευθυντικη προσπαθω να βαλω ενα υπολογιστη στον οποιο χρησιμοποιω access point και κατευθυντικη κεραια και δεν γινετε τιποτα δε βλεπω ουτε δικτυο ουτε ιντερνετ ενω το σημα ειναι πολυ καλο και το κουφο ειναι πως οταν παω με το λαπτοπ που εχει πανω ασυρματη καρτα συνδεομαι και δουλευουν ολα μια χαρα...δηλαδη μπορεις να συνδεθεις απευθειας με καρτα και οχι μεσω access point

 

please help

eyxaristv

dimosl
Link to comment
Share on other sites

Όταν αναφέρεσε σε "κεραίες" ελπίζω να εννοείς ότι κάθε μία συνδέετε σε ξεχωριστή συσκευή.

 

To δίκτυο θα δουλέψει έτσι, αλλά τις πολυκατευθηντικές στην μέση τι της θές ? θες να έχουν και άλλοι πρόσβαση στο δίκτυο ?

 

Ελπίζω να έχεις επιλέξει σωστά τις συσκεύες να παίζουν σε bridge mode ή έστω τα Backbone links που έχει στήσει να τα βάλεις σε ap-client.

 

Ακόμα προσοχή με τα κανάλια, να μην έχεις αλληλοπαρεμβολές, διαθέσιμα σχεδόν μη επικαλυπτόμενα κανάλια είναι τα 1, 5, 9 και 13.

 

Τέλος φυσικά και δεν μπορείς να συνδεθείς με το Access Point, θέλεις κάτι να παίζει σε client mode, ή έστω σε bridge (αν και θέλει προσοχή), μπορείς και με ΑΡ με WDS, αλλά αυτό είναι λάθος workaround solution.

 

Προσοχή θέλει ακόμα και το είδος εξοπλισμού, ένα μικρό πρόβλημα στα arp tables και arp proxies, και δεν θα βλέπεις το μισό σου δίκτυο.

 

Προφανώς δε τα έχεις βάλει όλα στο ίδιο subnet.... Κοίτα να έχεις μόνο έναν dhcp server για όλο το δίκτυο !

Link to comment
Share on other sites

Το δικτυο ξεκιναει απο το κτιριο Α στο οποιο υπαρχει adsl γραμμη και ενα router με ΙΡ 192.168.1.1. Το δικτυο θελω να προχωρησει στο κτιριο Β και Γ .

 

Στην ταρατσα στο κτιριο A εχω βαλει ενα access point dlink 2000 με κατευθυντικη κεραια ferimex 16 και ΙΡ 192.168.1.50 το οποιο συνδεεται με utp απευθειας με το ρουτερ.

 

Το σημα το στελνω στο κτιριο Β το οποιο απεχει περιπου 300 μετρα απο το κτιριο Α.

 

Στο κτιριο Β εχω τοποθετησει ενα Access point dlink 2100 σε client mode (εβαλα το 2100 για να βλεπω τι σημα εχω) με μια κατευθυντικη κεραια ferimex 16 και ΙΡ 192.168.1.52 .(το σημα ειναι περιπου 80%)

Επισης στο κτιριο Β εχω αλλο ενα access point se ΑΡ mode με μια πολυκατευθυντικη κεραια dlink 8db και ΙΡ 192.168.1.53

Επισης εχω αλλο ενα access point dlink 2000 se AP mode με μια κατευθυντικη κεραια ferimex 24 και ΙΡ 192.168.1.54 το οποιο στελενι το σημα στο κτιριο Γ.

 

Το κτιριο Β απο το Γ απεχει 500 μετρα

 

Στο Κτιριο Γ εχω βαλει ενα access point dlink 2100 σε client mode με μια κατευθυντικη κεραια ferimex 24 και ΙΡ 192.168.1.55 και το σημα που περνει απο το κτιριο Β ειναι περιπου 70%

 

Τελος στο κτιριο Γ εχω βαλει ενα access point dlink 2000 σε ΑΡ mode και μια πολυκατευθυντικη κεραια dlink 8αρα με ΙΡ 192.168.1.56

 

Se ola ta access point εχω βαλει subnet mask 255.255.255.0 kai gateway to IP tou router 192.168.1.1 και επισης τα access point στο κτιριο Β και Γ συνδεονται με Swich

 

Αυτο που θελω ειναι να δημιουργησω 2 κυψελες γυρω απο το κτιριο Β και το Γ στο οποιο θα μπορουν να συνδεονται καποιο χρηστες οι οποιοι θα εχουν ιντερνετ και δικτυο.

 

Αυτο που εχω καταφερει μεχρι τωρα ειναι να εχω ιντερνετ και δικτυο στο κτιριο Β και Γ αλλα μονο οταν παω κοντα με το λαπτοπ μου εχοντας πανω του την ασυρματη καρτα.

 

Οταν ομως προσπαθησω με κατευθυντικη κεραια και access point dlink 2000 se client mode και ΙΡ 192.168.1.ΧΧΧ στοχευοντας τα κτιρια Β ή Γ βρισκω κανονικα τα access point των πολυκατευθυντικων αλλα δε εχω ουτε ιντερνετ ουτε δικτυο.

 

 

Το σχημα που εχω στειλει παραπανω απεικονιζει το δικτυο που εχω φτιαξει

Παρατηρηση¨ απο το κτιριο Α μπορω να δω ολα τα access point εκτος απο το access point του κτιριου Γ που ειναι σε client mode , ενω βλεπω το ακριβως επομενο του Γ με την πολυκατευθυντικη . Αντιθετα οταν μπω απο υπολογιστη απο το κτιριο Γ τα βλεπω ολα τα access point .

dimosl
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που θελω ειναι να δημιουργησω 2 κυψελες γυρω απο το κτιριο Β και το Γ στο οποιο θα μπορουν να συνδεονται καποιο χρηστες οι οποιοι θα εχουν ιντερνετ και δικτυο.

 

Αυτο που εχω καταφερει μεχρι τωρα ειναι να εχω ιντερνετ και δικτυο στο κτιριο Β και Γ αλλα μονο οταν παω κοντα με το λαπτοπ μου εχοντας πανω του την ασυρματη καρτα.

 

Kαι το λογικό είναι να μην παίξει.

 

Οι Omni στις ταράτσες καλύπτουν άλλες ταράτσες, όχι τα κτύρια από κάτω.

 

Είναι φυσικό να πιάνεις μόνο όταν πηγαίνεις κοντά στην κεραία.

 

Οταν ομως προσπαθησω με κατευθυντικη κεραια και access point dlink 2000 se client mode και ΙΡ 192.168.1.ΧΧΧ στοχευοντας τα κτιρια Β ή Γ βρισκω κανονικα τα access point των πολυκατευθυντικων αλλα δε εχω ουτε ιντερνετ ουτε δικτυο.

 

Αυτό πρέπει να είναι πρόβλημα στο ΙΡ setup, ή arp table, ή σε έλλειψη αρκετού σήματος. Aπό τι απόσταση το δοκιμάζεις ?

Δοκίμασε να το παίξεις σε bridge (long shot αυτό).

 

 

Παρατηρηση¨ απο το κτιριο Α μπορω να δω ολα τα access point εκτος απο το access point του κτιριου Γ που ειναι σε client mode , ενω βλεπω το ακριβως επομενο του Γ με την πολυκατευθυντικη . Αντιθετα οταν μπω απο υπολογιστη απο το κτιριο Γ τα βλεπω ολα τα access point .

 

Είναι ψιλοφυσιολογικό (κοινώς συμβαίνει λόγο αδυναμίας σχεδιασμού) η συσκευή όταν είναι σε client mode δεν χρειάζετε να έχει ΙΡ (αρκεί να παίζει σωστά το Proxy arp), την βάζεις μόνο για λόγους διαχείρησης, οπότε οποιος έρχετε ασύρματα δεν το βλέπει γιατί το proxy arp δεν του το στέλνει, ενώ εσύ που είσαι στο ενσύρματο το βλέπεις.

 

 

Πάντως το setup έχει πολλές αδυναμίες, οι οποίες οφείλονται στον τρόπο που έκανες την υλοποίηση.

 

Έχεις φτιάξει στην ουσία τουλάχιστον 3 δίκτυα (κτύριο Α, Β και Γ), έχεις προσπαθήσει να φτιάξεις hot spots με εντελώς λάθος τρόπο (που και αυτά θα έπρεπε να ήταν ξεχωριστά υποδίκτυα εφόσον δεν θέλεις να έχεις roaming), και τα έχεις βάλει όλα στο ίδιο subnet. Έχεις δημιουργήσει με λίγα λόγια ένα δίκτυο με switching, όπου ένας arp proxy να μην παίζει καλά, κρεμάει όλο το δίκτυο σου.

 

 

Εάν είναι για εππαγγελματική χρήση, πλήρωσε κάποιον να στο φτιάξει σωστά, αν είναι για προσωπική χρήση, προσπάθησε να μείνεις ικανοποιημένος με τα λίγα και μην προσπαθείς να κάνεις πολλά άμα δεν μπορείς.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...