Jump to content

Startup fail στα xp home


pythagoras
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε ένα σύστημα με XP home έχω το εξής πρόβλημα...

 

Κατα την διάρκεια της εκίνησης πριν εμφανιστεί η οθόνη με τους χρήστες σταματάει ο υπολογιστής εμφανίζοντας το σήμα των windows ακριβώς όπως γίνεται στο κλείσιμο του υπολογιστή.

 

Τι έχω κάνει μέχρι τώρα:

 

/ Προσπάθησα να "μπω" σε ασφαλή λειτουγία, ασφαλή λειτουγία με γραμμή εντολών, Τελευταίες γνωστές ριθμήσεις, κατάσταση λειτουργίας εντοπισμού σφαλμάτων και ενεργοποίηση καταγραφής εκκίνησης

με όλα αυτά καταλήγω σε αυτήν την κατάσταση...

 

/Scandisk και τα σχετικά (μου βρήκε κάποια .txt και .log αρχεία προβληματικά και είπε πως τα έφτιαξε)

 

/Recovery console (εδώ δεν έχω ιδέα...) έκανα Fixboot (δεν έκανα Fixmbr γιατί έχω 2 partition σε αυτό τον δίσκο)

 

/Προσπάθεια για system restore δεν πέτυχε γιατί οτι διάβασα χρειάζεται να bootάρουν τα windows για να γίνει. (αν bootάρουν τα windows γιατί να κάνεις system restore? :wacko: )

 

/ Τις τελευτέες 3 ώρες έχω διαβάσει την μισή Knowlege base της Microsoft χωρίς να μπορέσω να καταλάβω τι να κάνω σε αυτή την περίπτωση... :fool:

 

Το σύστημα είναι σε δίσκο με fat 32 οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα να αντιγράψω τα αρχεία σε άλλο δίσκο και να κάνω format αλλά αυτό δεν είναι ανάμεσα στις επιλογές μου...

 

Συγνώμη για το μεγάλο post και Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

:)

Link to comment
Share on other sites

κοιτα φιλε μια απ`τα ιδια ειχα παθει και εγω αλλα μετα απο μια βδομαδα διαπιστωσα ατι εφταιγε η madherboard γι`αυτο κανε εναν ελεγχο στο hardware!Ποτε δεν ξερεις!
Link to comment
Share on other sites

Έχω "τρέξει" τα τεστ από το Hiren's boot cd με επιτυχία.

Επίσης το live cd του Suse 9.2 και του Operator 3.3.17 τρέχει κανονικά.

 

Αυτό που ίσως με "σώσει" είναι να κάνω system restore χωρίς να τρέξουν καθόλου τα windows, δεν γίνεται από την recovery console?

 

Το πρόβλημα που είχες είναι ίδιο, ή περίπου ίδιο?

Link to comment
Share on other sites

Μου το εχει κανει και εμενα και μετα απο 2 ημερες ξεκινησε κανονικα και απο τοτε κανενα προβλημα.Αβυσσος η ψυχη των Windows
Η συζήτηση έχει υπερεκτιμηθεί ως μέσο επίλυσης διαφορών
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...