Jump to content

BIOS Checksum Error


enginekiller
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πολυ σοβαρο προβλημα! Παω να ανοιξω τον Η/Υ του ξαδερφου και μου βγαζει BIOS Checksum Error. Με το που βγαζει πανω αριστερα το λογοτυπο της καρτας γραφικων και εκει που περιμενεις να σου δειξει τον τυπο της μητρικης(GA-7VA) και του BIOS και την εκδοση του πριν απο ελεγχο ram, δισκους κτλ μου το βγαζει. Εκανα clear cmos, εβγαλα και την μπαταρια αλλα τιποτα! Το μονο που μπορω να κανω ειναι να βαλω δισκετα(Insert System Disk snd Press enter). Κατεβασα update για το bios μπας και μπορεσω να το κανω flash αλλα τιποτα απλως ξεκινα οπως ξεκινησε με οποιαδηποτε boot δισκετα στο a: και τιποτα αλλο. Και εκει δεν μπορω να κανω και πολλα. Αποσυνδεω δισκους cd κτλ τιποτα. Αποσυνδεω floppy και σφυραγε. Τι να κανω;;;;;;;; Υποψιν εδω που ειμαι δεν υπαρχει κανα μαγαζι με eeprom programmer οποτε θεωρηστε το τελευταια λυση. Δεν μου περναει τιποτα απο το μυαλο. Ο ξαδερφος μου μου ειπε οτι του το ειχε ξανακανει πριν λιγες μερες αλλα μετα απο ωρα επανηλθε απο μονο του. Απαντηστε μου οσο το δυνατον πιο γρηγορα γιατι αυριο δε θα ειμαι εδω...

 

EDIT:Ξεχασα να πω πως δοκιμασα και νεα μπαταρια και να τον βγαλω απο το ρευμα και να τον ξαναβαλω αλλα τιποτα. Ολα ειναι σωστα συνδεδεμενα κιολας...

Link to comment
Share on other sites

Τι εγινε ρε παιδια ουτε ενας να με βοηθησει;;;;

Το προβλημα δε λυθηκε με τιποτα και μαλλον παμε για νεο BIOS αλλα καποιος μου ειπε οτι δεν μπορω να το αλλαξω και πρεπει να αλλαξω μητρικη!!! Νομιζα οτι θα εβγαινε ομως...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι και ο πιο ειδικος, αλλα εχω την εντυπωση οτι πλεον οι μητρικες ειναι dual-bios γιαυτο ακριβως τον λογο. αμα παθει κατι το ενα, να μπορεις να μπουταρεις με το αλλο..

 

Επισης παλια η διαδικασια για να φτιαξεις την eprom ηταν να βρεις μια μητρικη σχεδον ιδια με την δικια σου, μπουταρεις (απο την καλη) σε dos, βγαζεις το (καλο) τσιπακι, βαζεις το χαλασμενο και το προγραμματιζεις.. αλλα πλεον οντως εχω την εντυπωση οτι οι eprom δεν βγαινουν απο τον υπολογιστη.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...