Jump to content

Τι χρειάζεται για ένα ταξίδι στην Αμερική;


aggelopas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλα σιγα μην το κανουν αυτο... προεκλογικα πολλα λενε....

 

αλλωστε το μονο σιγουρο ειναι οτι θα χρειαστεις υπομονη μεγαλη υπομονη

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι πρίν απο τα Χριστούγεννα να πάω διακοπές στην Αμερική και έχω ορισμένες απορίες σχετικά με τις μεταφορές με το αεροπλάνο και το τελωνείο.

 

α)Αν κατάλαβα καλά με τα νέα μέτρα που ισχύουν, ως χειραποσκευή δεν μπορείς να πάρεις τίποτα μαζί σου μέσα στο αεροπλάνο, σωστά;

β)Στις αποσκευές, υπάρχει πρόβλημα στην μεταφορά υγρών ή παχύρρευστων; Για παράδειγμα, κολόνιες, οδοντόκρεμες, ζελέ για τα μαλλιά, κρέμες, κτλ;;; Μπορείς να τα μεταφέρεις κανονικά;

γ)Στο αεροδρόμιο εδώ στην Ελλάδα θα περάσω απο τελωνείο ή στη Αμερική, κατά την αναχώρηση; Οι μόνες ηλεκτρονικές συσκευές που θα έχω μαζί μου είναι το κινητό και η ψηφιακή. Προφανώς αυτά θα πρέπει να δηλωθούν, έτσι; Υπάρχει κάτι άλλο που θα πρέπει να δηλώσω(πχ ρούχα);

δ)Επιστρέφοντας απο Αμερική στην Ελλάδα, περνάω πάλι απο το τελωνείο εδώ στην Ελλάδα ή στην Αμερική; Ότι αντικείμενο ή συσκευή έχω αγοράσει απο Αμερική, λογικά θα φορολογηθεί, έτσι;

 

Όποιος μπορεί ας βοηθήσει στα παραπάνω, για να μην ψάχνομαι την τελευταία στιγμή.:)

 

Πρόσφατα γύρισα από Αμερική και πριν φύγω είχα ακριβώς τις ίδιες απορίες, αλλά κανένας δεν με διαφώτισε! Τελικά: χειραποσκευές επιτρέπονται μια χαρά, εγώ είχα laptop και τσάντα μαζί μου, ο φίλος μου κιθάρα (μέσα σε θήκη) και τσάντα και κανείς δεν μας είπε τίποτα. Στις αποσκευές που δίνεις στο check in μπορείς να έχεις οτιδήποτε υγρό, κανένα πρόβλημα! Επίσης ηλεκτρικές συσκευές δεν δήλωσα ούτε στο πήγαινε ούτε στο έλα (κινητό, ψηφιακή, mp3 player και laptop). Το μόνο που έπρεπε να κάνω ήταν κατά τον έλεγχο των χειραποσκευών να έχω το laptop εκτός της θήκης του. Στην επιστροφή επίσης κανείς δεν έλεγξε τις αποσκευές μας ούτε μας ρώτησε αν έχουμε αγοράσει κάτι από την Αμερική αλλά είχα φροντίσει να λείπουν συσκευασίες, καρτελάκια και αποδείξεις απ' ότι είχα αγοράσει εκεί! Τώρα αν ήμουν τυχερή ή αν αυτό είναι πλέον το σύστημά τους, δεν έχω ιδέα!

Α, και στην επιστροφή στο JFK δεν μας κράτησαν τους αναπτήρες, που με τα νέα μέτρα αναπτήρες στο αεροσκάφος απαγορεύονται.\

Ελπίζω να βοήθησα!

Link to comment
Share on other sites

οπως ακριβως τα ειπες ειναι. και εγω ημουν αμερικη πριν λιγες μερες και ακριβως η ιδια διαδικασια ακολουθηθηκε. δεν ειναι καθολου τραγικα τα πραγματα

[sIGPIC][/sIGPIC]

Η ζωή ειναι πολύ μικρή για να μην την περνάς με τα άτομα που αγαπάς. . . .

 

think positive !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα γύρισα από Αμερική και πριν φύγω είχα ακριβώς τις ίδιες απορίες, αλλά κανένας δεν με διαφώτισε! Τελικά: χειραποσκευές επιτρέπονται μια χαρά, εγώ είχα laptop και τσάντα μαζί μου, ο φίλος μου κιθάρα (μέσα σε θήκη) και τσάντα και κανείς δεν μας είπε τίποτα. Στις αποσκευές που δίνεις στο check in μπορείς να έχεις οτιδήποτε υγρό, κανένα πρόβλημα! Επίσης ηλεκτρικές συσκευές δεν δήλωσα ούτε στο πήγαινε ούτε στο έλα (κινητό, ψηφιακή, mp3 player και laptop). Το μόνο που έπρεπε να κάνω ήταν κατά τον έλεγχο των χειραποσκευών να έχω το laptop εκτός της θήκης του. Στην επιστροφή επίσης κανείς δεν έλεγξε τις αποσκευές μας ούτε μας ρώτησε αν έχουμε αγοράσει κάτι από την Αμερική αλλά είχα φροντίσει να λείπουν συσκευασίες, καρτελάκια και αποδείξεις απ' ότι είχα αγοράσει εκεί! Τώρα αν ήμουν τυχερή ή αν αυτό είναι πλέον το σύστημά τους, δεν έχω ιδέα!

Α, και στην επιστροφή στο JFK δεν μας κράτησαν τους αναπτήρες, που με τα νέα μέτρα αναπτήρες στο αεροσκάφος απαγορεύονται.\

Ελπίζω να βοήθησα!

 

Ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες!:)

Και εγώ που νόμιζα ότι θα είχα πρόβλημα και για το παραμικρό υγρό που θα μετέφερα... Τελικά φαίνεται αρκετά απλό!

 

Χρειάζεται κάποιο άλλο έγγραφο εκτός απο διαβατήριο και αστυνομική ταυτότητα;

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ! Χαίρομαι να βοηθάω!

Αν δεν έχεις υγρά στις χειραποσκευές δεν έχεις να ανησυχείς για τίποτα! Ήταν τόσο απλή η διαδικασία που δεν το πίστευα, και ο έλεγχος των αποσκευών-χειραποσκευών όπως και ο έλεγχος των διαβατηρίων, απλά είναι κάπως χρονοβόρο.

Εγώ ταυτότητα δεν έδειξα πουθενά, μόνο διαβατήριο (με τη βίζα πάνω εννοείται!). Ένα έγγραφο που έπρεπε να συμπληρώσω μου έδωσαν στο αεροδρόμιο και ένα ακόμη που έπρεπε να παραδώσω κατά των έλεγχο του διαβατηρίου στις ΗΠΑ μου το έδωσαν μέσα στο αεροπλάνο.

Link to comment
Share on other sites

Όντως πέρασε νόμος με τον οποίον καταργείται η visa για ορισμένες χώρες της ανατολικης και νοτιοανατολικής ευρωπης... Ελλαδα,Τσεχία,Κύπρος... Πιθανότατα απο το χειμώνα και μετα δε θα χρειάζεται καν visa!
Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ! Χαίρομαι να βοηθάω!

Αν δεν έχεις υγρά στις χειραποσκευές δεν έχεις να ανησυχείς για τίποτα! Ήταν τόσο απλή η διαδικασία που δεν το πίστευα, και ο έλεγχος των αποσκευών-χειραποσκευών όπως και ο έλεγχος των διαβατηρίων, απλά είναι κάπως χρονοβόρο.

Εγώ ταυτότητα δεν έδειξα πουθενά, μόνο διαβατήριο (με τη βίζα πάνω εννοείται!). Ένα έγγραφο που έπρεπε να συμπληρώσω μου έδωσαν στο αεροδρόμιο και ένα ακόμη που έπρεπε να παραδώσω κατά των έλεγχο του διαβατηρίου στις ΗΠΑ μου το έδωσαν μέσα στο αεροπλάνο.

 

Βασικά τα μόνα υγρά(κολόνιες, οδοντόκρεμες, ζελέ, κρέμες) θα είναι στις αποσκευές. Είχα την εντύπωση ότι για χειραποσκευές δεν μπορείς να πάρεις τίποτα, σύμφωνα με τα νέα μέτρα. Ισχύει ακόμα αυτό;

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς λέγοντας ότι δεν μπορείς να πάρεις τίποτα για χειραποσκευές; Υγρά ναι, υποθέτω ότι δεν μπορείς να έχεις (δεν το δοκίμασα, δεν ξέρω) αλλά από άποψη ποσότητας και όγκου εγώ ήμουν μια χαρά. Στο site της εταιρείας που ταξίδεψα έλεγε ότι επιτρέπεται μόνο μία χειραποσκευή κατ' άτομο αλλά όπως είπα και πριν εγώ είχα laptop και τσάντα, ο φίλος μου κιθάρα και τσάντα. Υπήρχαν πάρα πολλοί που είχαν ακόμη και βαλιτσάκια για χειραποσκευές. Τελείως χύμα! Κανείς δεν μου είπε τίποτα, ακόμη και στην επιστροφή που είχα +2 σακούλες έξτρα στις χειραποσκευές που ανέφερα πριν!
Link to comment
Share on other sites

Όντως πέρασε νόμος με τον οποίον καταργείται η visa για ορισμένες χώρες της ανατολικης και νοτιοανατολικής ευρωπης... Ελλαδα,Τσεχία,Κύπρος... Πιθανότατα απο το χειμώνα και μετα δε θα χρειάζεται καν visa!

Δεν έχει περάσει ακόμη... κάποιος «νόμος», ωστόσο έχει ξεκινήσει η διαδικασία κατάργησης της βίζας, όπως έγινε γνωστό στις αρχές του τρέχοντος μήνα:

 

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=830582&lngDtrID=244

 

Ξεκίνησε ήδη η διαδικασία εξόδου της Ελλάδας από τη λίστα των χωρών, οι πολίτες των οποίων πρέπει να χρησιμοποιούν βίζα για να επισκέπτονται τις ΗΠΑ, όπως δήλωσε τη Δευτέρα ο εκπρόσωπος του ΥΠΕΞ.

 

Οι όποιες εξελίξεις αναμένονται στα τέλη του έτους.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται να πάω γύρω στον Ιούνιο και δε ξέρω τι να κάνω... Να παω να βγάλω visa απο τώρα? Να περιμένω μεχρι να μπεί το νέο έτος μήπως καταργηθεί?

Πόσο καιρό κάνει να εκδωθει?

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να περιμένεις, από τη στιγμή που θα περάσεις τη συνέντευξη παραλαμβάνεις τη βίζα την επόμενη μέρα, όσο για το ραντεβού, απ' ότι θυμάμαι όταν είχα κλείσει εγώ είχε διαθέσιμα για 2-3 μέρες πιο μετά. Όλη η διαδικασία δηλαδή άντε να πάρει μια βδομάδα συνολικά! Το μόνο πρόβλημα που μπορεί να δημιουργηθεί είναι να μην σου δώσουν τη βίζα...

 

Μακάρι να καταργηθεί πάντως, η όλη διαδικασία μου φάνηκε τελείως τυπική και ανούσια, ας όψεται το φακέλωμα!

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς λέγοντας ότι δεν μπορείς να πάρεις τίποτα για χειραποσκευές; Υγρά ναι, υποθέτω ότι δεν μπορείς να έχεις (δεν το δοκίμασα, δεν ξέρω) αλλά από άποψη ποσότητας και όγκου εγώ ήμουν μια χαρά. Στο site της εταιρείας που ταξίδεψα έλεγε ότι επιτρέπεται μόνο μία χειραποσκευή κατ' άτομο αλλά όπως είπα και πριν εγώ είχα laptop και τσάντα, ο φίλος μου κιθάρα και τσάντα. Υπήρχαν πάρα πολλοί που είχαν ακόμη και βαλιτσάκια για χειραποσκευές. Τελείως χύμα! Κανείς δεν μου είπε τίποτα, ακόμη και στην επιστροφή που είχα +2 σακούλες έξτρα στις χειραποσκευές που ανέφερα πριν!

 

Βασικά στο μυαλό μου είχα τα έκτακτα μέτρα που είχαν πάρει στα αεροδρόμια της Αμερικής πριν απο καιρό, όπου δεν επέτρεπαν καθόλου χειραποσκευές... Αλλά απ' ότι φαίνεται δεν ισχύσαν μόνιμα...

 

Την Visa την εκδίδουν στην αμερικάνικη πρεσβεία;

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθήσω να γίνω όσο το δυνατόν πιο απλός και ξεκάθαρος.

 

Στις βαλίτσες μπορούμε να πάρουμε ότι θέλουμε, εκτός φυσικά από αυτά που όλοι καταλαβαίνουμε ότι απαγορεύονται.

Στο αεροπλάνο μπορούμε να πάρουμε και υγρά μέχρι όμως 100γρ. και αυτά μέσα σε διάφανες συσκευασίες.

 

Ειδικά για τις κοπέλες υπάρχει κάποιο πρόβλημα γιατί απαγορεύονται τα περισσότερα από τα καλλυντικά.

Και είμαι σίγουρος ότι μέσα σε ένα τόσο μεγάλο ταξίδι κάποια από αυτά θα τα χρειάζονται. Πάντως οδοντόκρεμα επιτρέπεται.

 

Τώρα για τη visa.

Εδώ τα πράγματα είναι αρκετά μπερδεμένα όσο αφορά το άμεσο μέλλον.

Όποιος πρέπει να κάνει αυτό το ταξίδι σύντομα θα πρέπει να πάει οπωσδήποτε στη πρεσβεία ή σε κάποιο προξενείο

και δυστυχώς να περάσει όλη τη διαδικασία που δεν είναι χρονοβόρα αλλά υπάρχει ΤΟ φακέλωμα.

Η κατάργηση είναι μια μεγάλη ιστορία που αυτό το καιρό η Ευρωπαϊκή Ένωση και οι ΗΠΑ "σφάζονται".

Η Ε.Ε πιέζει για την κατάργησή της αλλά οι ΗΠΑ επιμένουν στην ίδια στάση.

Η Ε.Ε. απείλησε ότι θα επιβάλει και αυτή visa στους κατοίκους των ΗΠΑ. Το επόμενο βήμα ήταν οι αμερικάνοι να βάλουν λίγο νερό στο κρασί τους,

και να συζητήσουν μέσα στους επόμενους μήνες για τη κατάργηση της τυπικής διαδικασίας για την απόκτηση visas, αλλά οι ευρωπαίοι δεν το δέχονται.

Και αυτό γιατί ο τρόπος που θα συζητήσουν οι αμερικάνοι καταστρατηγεί τα συνταγματικά δικαιώματα των ευρωπαίων.

Θέλουν να στέλνουμε μέσω e-mail τα προσωπικά μας δεδομένα στην εκάστοτε πρεσβεία και μέσα σε 2-3 μέρες και πάλι μέσω e-mail να παίρνουμε την απάντηση.

Αν κάνουν δεκτή την αίτηση μας τότε μόνο με το διαβατήριο μας μπορούμε να μπούμε στις ΗΠΑ καθώς στο αεροδρόμιο θα υπάρχουν όλα τα στοιχεία μας.

Link to comment
Share on other sites

Απ' οτι καταλαβαίνω θα πρέπει να κάνω κανονικά την διαδικασία για την visa... Αμερικάνικη πρεσβεία βρήκα μόνο στην Αθήνα, εδώ στην Κρήτη δεν βρήκα κάτι σχετικό. Υπάρχει κάποιος άλλος σχετικός φορέας να απευθυνθώ ή θα πρέπει να ανέβω Αθήνα για να κάνω την διαδικασία;

 

Ειδικά για τις κοπέλες υπάρχει κάποιο πρόβλημα γιατί απαγορεύονται τα περισσότερα από τα καλλυντικά.

Και είμαι σίγουρος ότι μέσα σε ένα τόσο μεγάλο ταξίδι κάποια από αυτά θα τα χρειάζονται. Πάντως οδοντόκρεμα επιτρέπεται.

 

Αυτό για τα καλλυντικά το αναφέρεις συγκεκριμένα για τις χειραποσκευές που μπορούμε να πάρουμε μέσα στο αεροπλάνο ή και γενικότερα για τις αποσκευές; Γιατί αν είναι γενικότερα, καλύτερα να πω στην φίλη μου να μην πάρει πολλά μαζί της...

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Η visa χορηγείται μόνο από την Αμερικάνικη πρεσβεία στην Αθήνα. Δυστυχώς από πουθενά αλλού...

 

Ο περιορισμός στα καλλυντικά (και γενικά στα υγρά) ισχύει μόνο για τις χειραποσκευές που παίρνεις στο αεροπλάνο, μέχρι 100ml η κάθε συσκευασία και μέχρι 1000ml σύνολο αν θυμάμαι καλά!

 

Εγώ πάντως προτίμησα να μην πάρω κανενός είδους καλλυντικό μαζί μου στο αεροπλάνο, για να μην χρειάζεται να αγοράζω σακουλάκια διάφανα κλπ και για να μην με ψαχουλεύουν παραπάνω απ' όσο χρειάζεται!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό για τα καλλυντικά το αναφέρεις συγκεκριμένα για τις χειραποσκευές που μπορούμε να πάρουμε μέσα στο αεροπλάνο ή και γενικότερα για τις αποσκευές; Γιατί αν είναι γενικότερα, καλύτερα να πω στην φίλη μου να μην πάρει πολλά μαζί της...

μαζι της μπορει να παρει τις μικρες συσκευασιες(κατι σα τα δειγματα δωρεαν που υπαρχουν) εγω με αυτα ποτε δεν ειχα προβλημα:happy:

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

sth thessalonikh re paidia den iparxei kamia amerikanikh presbeia? thelw na paw ianouario(2 ianouariou) kai thelw na paw gia diakopes.eimai foithths.tha me afhsoune?
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

sth thessalonikh re paidia den iparxei kamia amerikanikh presbeia? thelw na paw ianouario(2 ianouariou) kai thelw na paw gia diakopes.eimai foithths.tha me afhsoune?

 

Στη Θεσσαλονίκη υπάρχει το Αμερικάνικο προξενείο, αλλά δεν δίνει visa! Visa μόνο από Αθήνα. Γιατί να μην σε αφήσουν; Κι εγώ φοιτήτρια είμαι (και δύσκολη θεωρητικά περίπτωση) αλλά την πήρα πολύ άνετα! Απ' ότι έχω ακούσει δύσκολα κόβουν πλέον!

Link to comment
Share on other sites

prepei dhladh na paw athina? xreiazete na pareis kapoio thlefwno prwta? h pas etsi? kai epishs visa prepei na bgazeis kathe fora pou pas taksidi amerikh h mia fora ftanei? telos,egw exw tautothta tou 2000(me ellhnikous xarakthres) kai tha bgalw kai diabathrio.tha prepei na allaksw thn tautothta? giati dekembrio tha figw belgio kai me sthlane spiti mou otan phga asthnomia kathws mporw...alla amerikh einai amerikh,tha xw logika problem!:blink::worry:
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να κλείσεις ραντεβού πριν πας, αυτό γίνεται μέσω τηλεφώνου ή μέσω του site της πρεσβείας. Τον τελευταίο καιρό απ' ότι έχω ακούσει δίνουν visa 10ετίας και πολλαπλών εισόδων, οπότε μέχρι να λήξει η visa σου μπορείς να πας όσες φορές θέλεις. Σε κάποιες περιπτώσεις δίνουν μικρότερης διάρκειας οπότε ίσως χρειαστεί να ξαναβγάλεις. Βέβαια αν καταργηθεί σύντομα δεν θα υπάρχει τέτοιο πρόβλημα!

Αν μπορείς να βγάλεις διαβατήριο με την παλιά ταυτότητα, δεν χρειάζεται να την αλλάξεις, εμένα τουλάχιστον δεν μου τη ζήτησαν πουθενά! Αν και, προσωπική μου άποψη, αν μπορείς βγάλε καινούρια για να μπορείς να ταξιδεύεις εντός ΕΕ άνετα!

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά η λουφθάνσα(αεροπορική εταιρία) έχει προσφορά και άμα κλείσεις ώς 30 σεπτεμβρίου πας και γυρνάς πολύ φτηνά.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

παιδιά βοήθεια... Πρέπει να βγάλω Βίζα για σύντομο ταξίδι όσο πιο γρήγορα γίνεται. Κάποιος που γνωρίζει ή έχει βγάλει μπορεί να με βοηθήσει? Τι πρέπει να κάνω?Επικοινωνώ με την πρεσβεία?Τι δικαιολογητικά χρειάζεται?

Το ταξίδι είναι για μέσα Νοέμβρη...Προλαβαίνω μέχρι τότε??Να κλείσω εισιτήρια τις προσεχείς εβδομάδες για να μην αυξηθεί η τιμή?Σε πόσο καιρό παίρνεις την βίζα στα χέρια σου?

Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ είμαστε από τους λίγους της Ευρώπης που χρειάζονται βίζα για να μπουν ως τουρίστες. Από τους 15 τουλάχιστον σίγουρα εμείς είμαστε οι μόνοι που φακελώνονται από τους χαμπουργκεράδες.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
kanena neo exoume gia thn visa? dhladh pali einai mono sthn athina me rantebou??? kai to http://www.usembassy.gr/ den doulebei...

 

Ναι, συνεχίζει να είναι μόνο στην Αθήνα και χρειάζεται ραντεβού.

http://athens.usembassy.gov/

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...