Jump to content

Πρόταση μέχρι 600 ευρώ


alex21
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους και όλες!

 

Αναζητώ βοήθεια για την επιλογή ενός κινητού τηλεφώνου που να πληροί τις παρακάτω προδιαγραφές:

Καλή αυτονομία μπαταρίας, με προτίμηση για μπαταρία 5000mAh και πάνω

Γρήγορη φόρτιση, με προτίμηση για φορτιστή 100W και πάνω

Καλή κάμερα και  μεγάλη οθόνη με μεγάλη φωτεινότητα (θέλω φωτεινότητα γιατί το καλοκαίρι στη μηχανή όταν βάζω το GPS με το P30 PRO με τον ήλιο, δεν βλέπω τίποτα...)

Μέγιστο κόστος 600 ευρώ

 

Σε περίπτωση που δεν υπάρχει κάτι τέτοιο σε αυτό το budget, πόσο παραπάνω θα πρέπει να πάω για να βρω κάτι που θα το πλησιάσει?

 

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε. 600

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε: Μεγαλη, 6.4" min.

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη; Με 2ετη εγγύηση αντιπροσωπείας ή μας αρκεί και η εγγύηση του καταστήματος; εγγύηση αντιπροσωπείας: απο Ευρώπη ιδανικά λόγω εγγύησης

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g; (επαρχία χωρις 800αρα έχεις σοβαρό θέμα) Ναι

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc? NFC. Τα άλλα αδιάφορα. οχι πως θα με χαλούσε ir

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα: Αδιάφορο

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd (και) mono: Καλη οθονη (amoled). Αδιαφορος o ήχος της συσκεύης

8 ) Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα, αυτονομία: αυτονομία. κάμερα, ταχύτητα, gaming, 

9) Ποια είναι η τωρινή σας συσκευή. Huawei p 30 pro

 

edit: Σκέφτομαι μήπως αξίζει να βάλω κάτι παραπάνω, να ξεχάσω την γρήγορη φόρτιση και να πάρω το pixel 8 pro με 720 ή στο Oneplus12r με 750..... αλλα δεν ξέρω αν αξιζουν τα 150 παραπάνω

Ευχαριστώ πολύ.

Edited by alex21

HTC Touch Diamond 2 ----> Xperia Sole ----> LG Optimus G ----> Redmi Note 3 PRO ----> Xiaomi Mi Mix 2  ----> Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

On 24/1/2024 at 11:24 ΠΜ, alex21 said:

Καλημέρα σε όλους και όλες!

 

Αναζητώ βοήθεια για την επιλογή ενός κινητού τηλεφώνου που να πληροί τις παρακάτω προδιαγραφές:

Καλή αυτονομία μπαταρίας, με προτίμηση για μπαταρία 5000mAh και πάνω

Γρήγορη φόρτιση, με προτίμηση για φορτιστή 100W και πάνω

Καλή κάμερα και  μεγάλη οθόνη με μεγάλη φωτεινότητα (θέλω φωτεινότητα γιατί το καλοκαίρι στη μηχανή όταν βάζω το GPS με το P30 PRO με τον ήλιο, δεν βλέπω τίποτα...)

Μέγιστο κόστος 600 ευρώ

 

Σε περίπτωση που δεν υπάρχει κάτι τέτοιο σε αυτό το budget, πόσο παραπάνω θα πρέπει να πάω για να βρω κάτι που θα το πλησιάσει?

 

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε. 600

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε: Μεγαλη, 6.4" min.

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη; Με 2ετη εγγύηση αντιπροσωπείας ή μας αρκεί και η εγγύηση του καταστήματος; εγγύηση αντιπροσωπείας: απο Ευρώπη ιδανικά λόγω εγγύησης

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g; (επαρχία χωρις 800αρα έχεις σοβαρό θέμα) Ναι

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc? NFC. Τα άλλα αδιάφορα. οχι πως θα με χαλούσε ir

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα: Αδιάφορο

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd (και) mono: Καλη οθονη (amoled). Αδιαφορος o ήχος της συσκεύης

8 ) Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα, αυτονομία: αυτονομία. κάμερα, ταχύτητα, gaming, 

9) Ποια είναι η τωρινή σας συσκευή. Huawei p 30 pro

 

edit: Σκέφτομαι μήπως αξίζει να βάλω κάτι παραπάνω, να ξεχάσω την γρήγορη φόρτιση και να πάρω το pixel 8 pro με 720 ή στο Oneplus12r με 750..... αλλα δεν ξέρω αν αξιζουν τα 150 παραπάνω

Ευχαριστώ πολύ.

Μιας και κινείσαι σε αυτές τις τιμές, θα πρότεινα να κινηθείς σε OnePlus Nord 3, Poco F5, Samsung Galaxy A54. Και τα τρία φημίζονται για τις επιδόσεις τους, ειδικότερα Nord 3 και Poco F5 το οποίο όμως, υπολείπεται σε κάμερα συγκριτικά με τα άλλα δύο. Επίσης, έχει αφιχθεί και το Poco X6 Pro το οποίο φαίνεται να είναι αρκετά δυνατό σε θέμα επιδόσεων. Και σε θέμα μπαταρίας είναι ικανοποιητική η μπαταρία τους, με βάση σχόλια που έχω κατά νου από χρήστες, δοκιμαστές κτλ 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

για το 8 pro ναι αξίζουν. επίσης στα χρήματα σου παίζουν ελαφρώς μεταχειρισμένες ναυαρχίδες που μπορείς να πετύχεις αψεγάδιαστες.

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Επιστρέφοντας στο θεμα, δεν ξέρω αν έχει δοθεί η λύση, πάντως, θα πρότεινα και το Redmi Note 13 Pro Plus το οποίο έχω στα χέρια μου εδώ και λίγες μέρες. Πιστεύω ότι πρόκειται για ένα αρκετά πλήρες πακέτο, δεν έχω εντοπίσει μέχρι στιγμής κάτι στο οποίο να υστερεί και συν τοις άλλοις, είναι και καινούργιο, έχει λίγες μέρες που έχει κυκλοφορήσει. Προερχόμενος από iPhone 12, δεν έχω νιώσει να έχω κάνει υποβάθμιση σε κάποιον τομέα, θεωρώ ότι είναι αρκετά κοντά σε αίσθηση, το μεγάλο συν βέβαια είναι ότι πρόκειται για φρέσκια πρόταση και γενικά, μέχρι στιγμής δεν έχω κάποιο παράπονο....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...