Jump to content

Aλλαγή HDD σε Laptop


engineer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θέλω να αλλάξω το σκληρό δίσκο στο φορητό μου.

Τώρα Έχω ενα Hitachi 40GB στις 4200rpm και θέλω να βάλω ένα Ηitachi 60GB στις 7200.

H απορία μου ειναι αν θα έχω πρόβλημα ασυμβατότητας λόγω στροφών.

Η Μ/Β υποστηρίζει τα 60 gb.

 

Ο παλίος είναι ΑΤΑ-5 και ο νέως ΑΤΑ-6, Δεν ξέρω αν αυτό λέει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει καμια ασυμβατοτητα για το θεμα των στροφων γιατι κανενα προγραμμα και κανενα hardware δεν το απασχολει αν εσυ εχεις δισκο 1500rpm ή 3000rpm ή 4200rpm ή 5200rpm ή 7200rpm ή 10000rpm. Αυτο ειναι καθαρα ιδιοτητα του δισκου. Ουτε με τα ATA θα εχει προβλημα καθως πολυ απλα θα δουλευει στο ΑΤΑ που υποστηριζει η mainboard σου (υπαρχει συμβατοτητα προς τα πισω).

Host

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει καμια ασυμβατοτητα για το θεμα των στροφων γιατι κανενα προγραμμα και κανενα hardware δεν το απασχολει αν εσυ εχεις δισκο 1500rpm ή 3000rpm ή 4200rpm ή 5200rpm ή 7200rpm ή 10000rpm. Αυτο ειναι καθαρα ιδιοτητα του δισκου. Ουτε με τα ATA θα εχει προβλημα καθως πολυ απλα θα δουλευει στο ΑΤΑ που υποστηριζει η mainboard σου (υπαρχει συμβατοτητα προς τα πισω).

 

OK

Ευχαριστώ για την απάντιση

:w00t:

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ φίλε μου θέλω να αλλάξω τον 20άρη μου σε ένα toshiba celeron με έναν γρηγορότερο αλλά κολλάω στο ότι έχω τα XP σε ghost cds και στο ότι φοβάμαι το όλο εγχείρημα...μην πετάξω €150
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

κι εγώ φίλε μου θέλω να αλλάξω τον 20άρη μου σε ένα toshiba celeron με έναν γρηγορότερο αλλά κολλάω στο ότι έχω τα XP σε ghost cds και στο ότι φοβάμαι το όλο εγχείρημα...μην πετάξω €150

 

Με αυτόν τον τρόπο έχω αλλάξει δίσκους αρκετές φορές.

Να διευκρινίσω ότι μιλάω για το Norton Ghost

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Με αυτόν τον τρόπο έχω αλλάξει δίσκους αρκετές φορές.

Να διευκρινίσω ότι μιλάω για το Norton Ghost

 

Δημήτρης

 

 

Δημήτρη έχω τα ghost cds που μου έδωσε η Toshiba με το laptop. Νομίζω ότι περίπου τα ίδια είναι.Δουλεύουν σε dos εάν θυμάμαι καλά σε κάποια format που έχω κάνει. Εάν αλλάξω δίσκο και μπουτάρω από αυτά θα ξεκινήσει την διαδικασία;

Λες να υπάρξει πρόβλημα με την σύνθεση του laptop, δηλ να δει άλλον δίσκο και να θεωρήσει ότι είναι άλλο laptop;

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη έχω τα ghost cds που μου έδωσε η Toshiba με το laptop. Νομίζω ότι περίπου τα ίδια είναι.Δουλεύουν σε dos εάν θυμάμαι καλά σε κάποια format που έχω κάνει. Εάν αλλάξω δίσκο και μπουτάρω από αυτά θα ξεκινήσει την διαδικασία;

Λες να υπάρξει πρόβλημα με την σύνθεση του laptop, δηλ να δει άλλον δίσκο και να θεωρήσει ότι είναι άλλο laptop;

 

Ναι θα γίνουν όλα μιά χαρά. Απλά κάποια στιγμή φτιάξε κάποιο δικό σου γιατί αυτά τα CD πολλές φορές είναι φτιαγμένα να διαμορφώνουν και κάποιο δεύτερο partition και αν δεν προσέξεις κάποια φορά που χρειάζεσαι να "ξαναπεράσεις" το λειτουργικό ή αν δεν θυμηθείς να πάρεις backup ότι έχεις πχ στον D δίσκο, θα τα χάσεις...

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...