Jump to content

Εξωτερικός Δίσκος προσβάσιμος στο οικιακό δίκτυο, πως γίνεται;


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα, έχω εάν παλιό εξωτερικό δίσκο 3,5" 2ΤΒ, στον οποίο έχω φωτογραφίες πολλών ετών πίσω.

Αυτόν τον δίσκο τον έχω μέσα σε μια θήκη 3,5" ORICO ( με κουμπί On-Off) και τον έχω μόνιμα συνδεδεμένο σε ένα εκ των 2 desktop που έχω, τον οποίο δίσκο ανοίγω όταν θέλω να δω παλιές φωτογραφίες που είναι μέσα.

Τα προβλήματα έτσι, είναι:

1) Είναι μη βολικό το να δεσμεύομαι σε 1 Η/Υ για την παραπάνω θέαση.

2) Πρέπει να σηκώνω το παιδί από τον Η/Υ για να μπαίνω και να βλέπω τις φωτογραφίες.

3) Δεν έχει όλη η οικογένεια πρόσβαση για θέαση στις φώτο, όταν και όποτε θέλουν.

4) Πρέπει να ανοίγω Η/Υ γι΄αυτό.

Θέλω λοιπόν, με κάποιο τρόπο, να αποκτήσω έναν δικτυακό εξωτερικό σκληρό δίσκο (τουλάχιστον 2ΤΒ), τον οποίο να συνδέσω στο μόντεμ του σπιτιού και με κάποιο τρόπο να μπορώ να περιηγούμαι στα αρχεία του, από το κινητό ή το λάπτοπ μου στο σπίτι, μέσω του WIFI του σπιτιού.

Να αναφέρω επίσης, εάν έχει σημασία, ότι έχω επίσης τραβήξει και καλώδια ethernet στα 3 υπνοδωμάτια του σπιτιού, στα οποία έχω βάλει από 1 TP-LINK 5port Switch και με τα οποία δίνω ενσύρματο δίκτυο στους 2 Desktop Η/Υ, για καλύτερο ίντερνετ.

Στο σπίτι υπάρχει και WIFI Repeater και έχω παντού δίκτυο WIFI, και σε 2.4GHz αλλά και σε 5GHz.

Τι μπορώ να κάνω παιδιά;

ΥΓ: Επισυνάπτω φώτο από τον εξοπλισμό μου.

IMG_20230902_211003.jpg

PXL_20230902_205953920.jpg

PXL_20230902_210611839.jpg

PXL_20230902_210619610.jpg

PXL_20230902_212238968.jpg

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...