Jump to content

Redmi Note 12 4G Dual SIM


SP71
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα και καλό μήνα σε όλους, ανοίγω νέο θέμα για το ''απλό'' Redmi note 12 καθώς βλέπω ότι δεν υπάρχει.

Και ξεκινάω τις απορίες,

το κινητό δεν υποστηρίζει τις διπλότυπες εφαρμογές, έχει κάποιος εγκαταστήσει από το playstore αντίστοιχη εφαρμογή που να ''δουλεύει'' σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλό μήνα σε όλους, ανοίγω νέο θέμα για το ''απλό'' Redmi note 12 καθώς βλέπω ότι δεν υπάρχει.
Και ξεκινάω τις απορίες,
το κινητό δεν υποστηρίζει τις διπλότυπες εφαρμογές, έχει κάποιος εγκαταστήσει από το playstore αντίστοιχη εφαρμογή που να ''δουλεύει'' σωστά;
Ούτε το note11 είχε διπλοτυπες εφαρμογες ούτε second space.

... Το θέμα είναι ότι τα έχουν κρυψει και υπάρχουν στο λειτουργικό.

... Με το activity launcher όμως μπορείς να τις βρεις να να κάνεις συντόμευση65c81eb7c1e905ed5fde7fcd31191d1e.jpg

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, HEO said:

Ούτε το note11 είχε διπλοτυπες εφαρμογες ούτε second space.

... Το θέμα είναι ότι τα έχουν κρυψει και υπάρχουν στο λειτουργικό.

... Με το activity launcher όμως μπορείς να τις βρεις να να κάνεις συντόμευση65c81eb7c1e905ed5fde7fcd31191d1e.jpg

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk
 

Καλησπέρα και καλό μήνα ευχαριστώ για τη βοήθεια,ποιον συγκεκριμένα launcher να κατεβάσω από το play store?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι launcher αλλά εφαρμογή που δείχνει κρυφές λειτουργίες του launcher

Ναι από το google store

+

Επίσης καλό μήνα


Sent from my Redmi 7 using Tapatalk



Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, HEO said:

Δεν είναι launcher αλλά εφαρμογή που δείχνει κρυφές λειτουργίες του launcher

Ναι από το google store

+

Επίσης καλό μήνα


Sent from my Redmi 7 using Tapatalk


 

Κατέβασα το επισυναπτόμενο και έκανα δουλειά,σε ευχαριστώ θερμά για την βοήθειά σου.

Τώρα ψάχνω να βρω λύση με τους ήχους κλήσης των επαφών.

Screenshot_2023-09-01-23-18-49-173_de.szalkowski.activitylauncher-edit.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στους ήχους δεν μπορώ να σε βοηθήσω καθότι δεν έχω ασχοληθεί καθόλου,

ίσως κάνεις άλλος να γνωρίζει

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, HEO said:

Στους ήχους δεν μπορώ να σε βοηθήσω καθότι δεν έχω ασχοληθεί καθόλου,

ίσως κάνεις άλλος να γνωρίζει

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk
 

Και πάλι σε ευχαριστώ για τη βοήθεια σου, καλό ΣΚ

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλά, επίσης καλό ΣΚ

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πήρα το 4/128 Redmi Note 12 αντικαθιστώντας το realme 9 5G και μπορώ να πω ότι στα 165 ευρώ (από cosmodata ελληνική συσκευή infoquest) είναι σίγουρα VFM επιλογή. Το 5G στις περιοχές που κινούμαι δεν έχει μεγάλη κάλυψη αλλά δεν έχει και μεγάλη διαφορά με 4G+ οπότε δεν  μου λείπει,μου έλειπε το ραδιόφωνο FM,το Google discover στην αρχική οθόνη που δεν έχει το realme και επιπρόσθετα έχω μια amoled οθόνη στα 120 hz και υπέρυθρες , το μονο ηχείο του RN12 είναι μια χαρά (θα προτιμούσα βέβαια τα διπλά αλλά εντάξει, συμβιβάζομαι γιατί είναι αρκετά δυνατό το μονό του,ακούγεται άνετα). Επιπλέον έχει και IP53 για πιτσιλιές και σκόνη που το realme δεν είχε. το RN12 ακόμα και στα 4+4(επέκταση μνήμης ram) έχει καλύτερη διαχείρηση και αφήνει από 1,7-2.1 GB ελεύθερα την ώρα που το realme είχε πάντα 1,1 ελευθέρα με την ίδια διαμόρφωση και τις ίδιες εφαρμογές να τρέχουν στο παρασκήνιο.

https://trust.mi.com/misrc/updates/phone?tab=aerdata  Βάσει αυτού του link και επειδή είναι και android enterprise recommended το RN12 θα λάβει android 14 +15 και θα έχει τρια χρόνια security patches (βέβαια ποιος θα το κρατήσει τόαα χρόνια και απ΄την άλλη ποιος πιστεύει ότι η Xiaomi θα τηρήσει την υποχρέωση υποστήριξης...) αλλά το σκεπτικό μου πάντα είναι τι αγοράζεις με πόσα και τι σου προσφέρει,διαβάζω ότι τα 4 GB ram δεν φτάνουν αλλά ΟΚ εν μέρει συμφωνώ αν και δεν έχω διαπιστώσει ιδιαίτερα κολλήματα,αν γίνεται κανονική χρήση για τα καθημερινά είναι μια χαρά σε όλα,τελικά εμένα μου κόστισε 85 ευρώ (πούλησα το realme 80 ευρώ) και σε αυτά τα λεφτά δεν υπάρχει κατι καλύτερο ειδικά για μένα που ακόμα θέλω ραδιόφωνο FM και φορτιστή 33w στο κουτί (ίσως από τις τελευταίες συσκευές ακόμα και για την xiaomi που το προσφέρουν ακόμα). 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 12 4G Dual SIM
  • 2 weeks later...

δε ξέρω αν το πρόβλημα οφείλεται στο Patch Σεπτεμβρίου, Αυτό πρέπει να έκανε τη ζημιά. έχω το κινητό 2 μήνες. (MIUI 14.0.11)

Αν είναι ενεργοποιημένο το dual app, μετά από κάθε restart δε μπορώ να κάνω πληρωμές με το NFC. Πρέπει με το που ανοίγει το κινητό (ή πριν την πληρωμή) να θέσω το Google Pay σε default. Τότε δουλεύει μια χαρά. Μέχρι να κάνω πάλι ρεσταρτ.

Το πρόβλημα λύνεται μόνο αν απενεργοποιήσω το dual app. Ένας λόγος όμως που πήρα xiaomi είναι και το dual app. Οπότε δεν είναι λύση να το απενεργοποιήσω. Μπορώ βέβαια κάθε φορά που είναι να χρησιμοποιήσω το NFC να το θέτω τότε σε default αλλά μου τη δίνει για γίνεται μετά από κάθε ρεσταρτ.

Βρήκα το πρόβλημα κι εδώ. Σε εμένα εμφανίστηκε τώρα, σε άλλους βλέπω εμφανίστηκε με την έκδοση 14.0.8.  Δεν είναι ακριβώς το ίδιο μιας και σε εμένα αν βάλω το Goole Pay σε default, δουλεύει (μέχρι το επόμενο reboot), σε άλλους απ ότι κατάλαβα δε δουλεύει καθόλου αν έχουν ενεργοποιήσει το dual app.

Έχει κι άλλος αυτό το πρόβλημα. Πως το λύνουμε;

Edited by nif
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

https://xiaomiui.net/impressive-redmi-note-12-will-receive-hyperos-1-0-update-now-hyperos-tests-started-52257/

Αναμένεται αναβάθμιση σε HyperOS μεταξύ Δεκεμβρίου '23 και Ιανουαρίου '24.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ερώτηση... Σε λίγες ώρες θα έχω το redmi note 12 4g nfc με ξεκλείδωτο bootloader. Ήμουν έτοιμος να του περάσω xiaomi.eu rom για να έχω ηχογράφηση κλήσης, αλλά από ότι βλέπω δεν θα μπορώ να έχω αυτόματες αναβαθμίσεις αν δεν βάλω TWRP. Θέλω να αφήσω το fastboot, αλλά αν βάλω την fastboot rom, δεν θα έχω αναβαθμίσεις. 

Ρωτώ λοιπόν... αν βάλω την rom Ινδονησίας, θα έχω αναβαθμίσεις κανονικά; Ή κόβονται για κάποιο λόγο γιατί θα είναι Indonesian rom σε ευρωπαϊκή συσκευή; 

Ευχαριστώ

Edited by kogos

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα τελικά Ινδονησίας και όλα καλά. Μόνο το google play είναι με "device not certified" αλλά έχω την εντύπωση ότι όποια ROM κι αν έβαζα, από τη στιγμή που είναι με ξεκλείδωτο bootloader, έτσι θα βγάζει. Πάντως, όλα τα προγράμματα τραπεζών και το revolut λειτουργούν κανονικά, σαν να είναι stock rom... οπότε, άσε να λέει η google.

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, kogos said:
Έβαλα τελικά Ινδονησίας και όλα καλά. Μόνο το google play είναι με "device not certified" αλλά έχω την εντύπωση ότι όποια ROM κι αν έβαζα, από τη στιγμή που είναι με ξεκλείδωτο bootloader, έτσι θα βγάζει. Πάντως, όλα τα προγράμματα τραπεζών και το revolut λειτουργούν κανονικά, σαν να είναι stock rom... οπότε, άσε να λέει η google.

Είσαι και ρουτ; 

Νομίζω αυτό σπάει τις εφαρμογές να μην τρέχουν λόγω ασφαλείας 

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

όχι, δεν ήταν root... απλά πλέον από αρχές Νοεμβρίου, με ξεκλείδωτο bootloader δεν λειτουργεί το google pay... οπότε, απλά έκανα relock. Άλλοστε το unlock είναι στιγμιαιο πλέον αν το χρειαστώ.

Edited by kogos

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
17 minutes ago, nif said:

Μου εμφανίστηκε update για hyperOS. Να κάνω την αναβάθμιση ή θα έχω κανένα θεματάκι

Εβγαλε και στης γυναίκας μου χθες νομίζω. 

Εγώ θα το κάνω αργότερα το βραδάκι 

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

το έβαλα και από το λίγο που το κοίταξα, δεν είδα και καμία διαφορά. Μια από τα ίδια. Θα δούμε και στην πράξη

Επειδή όμως δοκίμαζα διάφορα themes, πως μπορώ να γυρίσω στο default? Δε μπορώ να το βρω πλέον

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου με Miui 12,5 εάν πας στα θέματα έχει επιλογή για Τα Θέματά μου και εκεί πρώτο πρώτο έχει το Default. 

 

Κάπως έτσι θα είναι και το δικό σου. 

Screenshot_2024-01-31-05-40-52-200_com.android.thememanager.jpg

Screenshot_2024-01-31-05-42-13-922_com.android.thememanager.jpg

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

δε το βρήκα αλλά έβαλα ένα άλλο. Απλά με το Update αυτό που χρησιμοποιούσα έδειχνε χάλια.

Τώρα έχω άλλο πρόβλημα. Πως μπορώ να αποκτήσω πρόσβαση στον android/data ?
θέλω να αντιγράψω έναν φάκελο εκεί  (του igo). Ό,τι εφαρμογές δουλεύανε σε άλλα κινητά/εκδόσεις android εδώ δε δουλεύουν. Δε μπορώ να αποκτήσω πρόσβαση.

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, nif said:

δε το βρήκα αλλά έβαλα ένα άλλο. Απλά με το Update αυτό που χρησιμοποιούσα έδειχνε χάλια.

Τώρα έχω άλλο πρόβλημα. Πως μπορώ να αποκτήσω πρόσβαση στον android/data ?
θέλω να αντιγράψω έναν φάκελο εκεί  (του igo). Ό,τι εφαρμογές δουλεύανε σε άλλα κινητά/εκδόσεις android εδώ δε δουλεύουν. Δε μπορώ να αποκτήσω πρόσβαση.

Με τη εφαρμογή Files δεν σου ανοίγει; 

Δοκίμασε και με κάποιον άλλον Explorer, Solid Explorer πχ. 

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 3/2/2024 at 9:24 ΠΜ, akilleas said:

Με τη εφαρμογή Files δεν σου ανοίγει; 

Δοκίμασε και με κάποιον άλλον Explorer, Solid Explorer πχ. 

απ ότι διάβασα σε αυτήν την έκδοση δε γίνεται. Ή για να γίνει είναι φασαρία, Εντάξει δε καίγομαι οπότε το παράτησα προς το παρόν

Εντυπώσεις από το update.σε HyperOS.

Πρακτικά το μόνο όφελος που βλέπω είναι ότι λύθηκε το θέμα με το google pay αν είχες ενεργό το dual app. Βλέπω όμως ότι σε πολλές περιπτώσεις επιλέγω πχ να ανοίγει ένα Link με την τάδε εφαρμογή (στο μήνυμα που πετάει) αλλά παρόλο αυτά και την επόμενη φορά θα μου ζητήσει να επιλέξω με ποια εφαρμογή. Αυτό δε το έκανε πριν. Επίσης ενω στο vodafone app και στο vodafoneCU app περνάω τον κωδικό, πάω μετά... να ανοίξω τις εφαρμογές και δε το κρατάει, ζητάει πάλι κωδικό. Γενικά είναι συμπεριφορές που δε τις έβλεπα πριν.

 

Link to comment
Share on other sites

Στο hyperOS αφαίρεσαν την δυνατότητα να βλέπουμε video με την οθόνη κλειστή.

image.thumb.png.2e6b5821e14111be747637463959ff9e.png

 

Την ίδια αφαίρεση έκαναν και OnePlus και RealMe που σε κάποιες συσκευές τους είχαν αντίστοιχη δυνατότητα. Επομένως, ίσως να έχει να κάνει με πιέσεις της google. 

 

Επίσης, η διαδικασία για να κάνεις unlock bootloader έχει γίνει μαντάρα. Πρέπει να το κάνεις μέσα από το community app που έχουν, το οποίο δεν λειτουργεί σωστά για πολλούς, έχει περιορισμό 2000 συσκευές ανά ημέρα, κλπ... Γενικά, πιο πολλά προβλήματα διαβάζω σε forum παρά βελτιώσεις. Κρίμα. 

 

Edited by kogos

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...