Jump to content

Προβλήματα με Wireless home δίκτυο...


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γειά σας (μετά απο πολύ καιρό) και πάλι...

Πρόσφατα αγόρασα ένα NETGEAR wg602v3 access point για να επεκτείνω το υπάρχων δίκτυο μου, αλλά μετά από πολλές ώρες παιδέματος να το στήσω έτσι ώστε ο router (wgt624v2) να ‘δει’ το access point (wg602v3) και το ανάποδο, μπαίνοντας στο forum της NETGEAR μετά λύπης μου διαπίστωσα ότι δεν υπάρχει τέτοια δυνατότητα γιατί ο router δεν υποστηρίζει WDS (Wireless Distribution System) αν και σε πολλά site (μερικοί αναφέρουν ότι το γράφει και στο κουτί!!!). Έτσι λοιπόν είμαι ένας δυσαρεστημένος κάτοχος του παραπάνω (άχρηστου) access point και βρίσκομε σε δίλημμα... Να αγοράσω το NETGEAR bridge (WGE101) η να αγοράσω κάποιας άλλης εταιρείας?

http://www.nextcom.gr/temp/alqaida.jpg
Link to comment
Share on other sites

To bridge μπορεί να μην σου κάνει.

 

Γιατί δεν αντικαθηστάς τον router ?

 

Ακόμα δες μήπως υπάρχει κανένα νέο firmware που να υποστηρίζει WDS για τον ρούτερ.

 

Αν και βασικά έχω την εντύπωση ότι δεν χρειάζετε να έχει WDS ο ρούτερ, μπορείς να το υλοποιήσεις μόνο στο ΑΡ και να τραβάει από τον router μόνο του.

 

 

Να έχεις πάντα υπόψιν ότι το wds σου τσακίζει την ταχύτητα (και γι' αυτό αποφεύγει ο περισσότερος κόσμος την υλοποίηση του).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...