Jump to content

OnePlus 8t ή Huawei P40 pro


antpap99
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα στο team, έχω έρθει στην θέση να θέλω να αγοράσω καινούργιο smartphone αλλά δεν μπορώ να καταλήξω με τίποτα σε μια από τις δύο παραπάνω επιλογές διότι το ένα υπερέχει λειτουργικά (με Google services) ενώ το άλλο υπερέχει φωτογραφικά .Επίσης πιστεύετε ότι με ένα gcam το 8Τ μπορεί να πλησιάσει τις καμεραρες του p40 pro?

Να τονίσω ότι εννοώ για μεταχειρισμένα τηλέφωνα σε άριστη κατάσταση και τα δύο ενώ οι τιμές που τα βρήκα είναι οι εξής:

OnePlus 8T(8+128gb):320€

Huawei P40 pro(8+256gb):380€

Εσείς πιο θα περνάτε και γιατί?

Link to comment
Share on other sites

Την κάμερα του P40 δε θα τη βρεις στο 8Τ ούτε με gcam ούτε με τίποτα

Και γενικά δύσκολα θα βρεις κινητό με τις επιδόσεις του P40 στο κομμάτι της κάμερας ακόμη και με πολύ μεγαλύτερο budget

Εν κατακλείδι το 8Τ είναι πολύ καλό κινητό σε πολύ καλή τιμή, απλά αν σε ενδιαφέρει κυρίως η κάμερα βλέπεις κάτι άλλο

Το P40 αν είσαι οκ με την απουσία των google services το παίρνεις με κλειστά μάτια καθώς είναι κορυφαίο από πλευράς hardware, τώρα αν θέλεις να έχει και google τότε θα πρέπει να κοιτάξεις αλλού

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, suspect21 said:

Την κάμερα του P40 δε θα τη βρεις στο 8Τ ούτε με gcam ούτε με τίποτα

Και γενικά δύσκολα θα βρεις κινητό με τις επιδόσεις του P40 στο κομμάτι της κάμερας ακόμη και με πολύ μεγαλύτερο budget

Εν κατακλείδι το 8Τ είναι πολύ καλό κινητό σε πολύ καλή τιμή, απλά αν σε ενδιαφέρει κυρίως η κάμερα βλέπεις κάτι άλλο

Το P40 αν είσαι οκ με την απουσία των google services το παίρνεις με κλειστά μάτια καθώς είναι κορυφαίο από πλευράς hardware, τώρα αν θέλεις να έχει και google τότε θα πρέπει να κοιτάξεις αλλού

Το θέμα μου εμένα είναι ότι και τα δύο τα έχω βρει σε κορυφαίες τιμές και δεν μπορώ με ευκολία να επιλέξω αν μπορώ να συμβιβαστώ με τις απουσίες του ενός στο άλλο .Δηλαδή αν πάρω το p40 pro πιστεύω θα μου λείψει πολύ το oxygen μαζί με τα Google services  καθώς και η τρομερή οθόνη των 1100 nits και από την άλλη αν πάρω το OnePlus θα μου λείψει αφάνταστα αυτή η πολυπόθητη κάμερα .Έχεις να προτείνεις κάτι που να έχει και τα δύο σε ένα σε κοντινή τιμή(+150€ Μαξ, μεταχειρισμένο) προκειμένου να συμφιλιωθω απολύτως μαζί του ?

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, antpap99 said:

Το θέμα μου εμένα είναι ότι και τα δύο τα έχω βρει σε κορυφαίες τιμές και δεν μπορώ με ευκολία να επιλέξω αν μπορώ να συμβιβαστώ με τις απουσίες του ενός στο άλλο .Δηλαδή αν πάρω το p40 pro πιστεύω θα μου λείψει πολύ το oxygen μαζί με τα Google services  καθώς και η τρομερή οθόνη των 1100 nits και από την άλλη αν πάρω το OnePlus θα μου λείψει αφάνταστα αυτή η πολυπόθητη κάμερα .Έχεις να προτείνεις κάτι που να έχει και τα δύο σε ένα σε κοντινή τιμή(+150€ Μαξ, μεταχειρισμένο) προκειμένου να συμφιλιωθω απολύτως μαζί του ?

Στο p40 σε σχέση με το 8Τ πέρα από το google services δε θα σου λείψει τίποτα άλλο, σε όλα είναι καλύτερο

Κοίτα για galaxy (s20, s20fe, s21, s21fe) η google pixel

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα μου τώρα είναι το εξής αν θεωρήσω ότι η κάμερα είναι πιο σημαντική για εμένα και βγάλω από επιλογή το 8T,αν είναι να συγκρίνω το p40 pro στα 380€ με το pixel 6 στα 500€ ποιο πιστεύετε είναι value for money?
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, antpap99 said:
Το ερώτημα μου τώρα είναι το εξής αν θεωρήσω ότι η κάμερα είναι πιο σημαντική για εμένα και βγάλω από επιλογή το 8T,αν είναι να συγκρίνω το p40 pro στα 380€ με το pixel 6 στα 500€ ποιο πιστεύετε είναι value for money?

Το pixel 6 είναι πολύ καλή επιλογή αλλά θα πρέπει να συμβιβαστείς με την έλλειψη υποστήριξης στην Ελλάδα (απουσία service, δεν υποστηρίζονται 5g, volte, wifi call)

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, suspect21 said:

Το pixel 6 είναι πολύ καλή επιλογή αλλά θα πρέπει να συμβιβαστείς με την έλλειψη υποστήριξης στην Ελλάδα (απουσία service, δεν υποστηρίζονται 5g, volte, wifi call)

Επομένως εσύ θα επέλεγες το p40 pro σε σύγκριση με το pixel ?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά είχα pixel 5 και έφυγα από εκεί γιατί χρειαζομουν αυτά που σου είπα παραπάνω (wifi call, volte κτλ) και πήρα το 8Τ το οποίο όμως όπως σου είπα σε φωτογραφίες υστερεί

Δες για s21, s20, OnePlus 8 pro, OnePlus 9, OnePlus Nord 2, mi 10t/11t pro

Προσωπικά θα πήγαινα σε κάποιο από τα OnePlus που αναφέρω

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...