Jump to content

PLATOPC VS QUEST


Tomorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ηθελα να ρωτησω αν αξιζει να παρει καποιος PLATOPC και αν αξιζει η διαφορα οτι ειναι 478 pin ο ΗΤ επεξεργαστης ενω σε Quest einai LGA775 kai 3.4 eno to PLATOPC 3.2.Αυτη ειναι η πιο βασικη διαφορα στα χαρακτηριστικα και οτι ο δισκος ειναι 7200 στο πλατο ενω στο αλλο σατα.

Διαβασα απο το σαιτ των πλατο οτι ειναι πολυ αξιοπιστα και οτι τα επιλεξαν τα πλατο και πολλοι οργανισμοι..

θα ηθελα να ακουσω γνωμες.

χρηστης:9210i,3650,GD87,8310,3510i,

P800

παλαιοτερα : 768,V50,Τ28S,T68,7650

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει νόημα πλέον να πάρεις μηχάνημα που βασίζεται σε socket 478 και έχει IDE δίσκο. Το socket αυτό πλέον είναι δυσεύρετο και οι δίσκοι Serial ATA βρίσκονται παντού...
Link to comment
Share on other sites

Den exei nohma genika na parei kapoios epwnymo PC, EKTOS kai ean to 8elei gia etairia/organismo/panepisthmio klp...

 

Oi custom made H/Y apo kapoia gnwsth alysida katasthmatwn einai poly pio apodotikh lysh kai pio oikonomikoi.

HTC One X+ || Android Revolution HD 8.0 || Sense 5.0 || TWRP Recovery
Link to comment
Share on other sites

Κανένα, κατά την γνώμη μου τα περισσότερα απο τα ετοιμα μοντέλα είναι πολύ κακή αγορά. Τα Vero PC κάτι λένε αλλά σαν τα σωστά στημένα custom κανένα...
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδια.περα απο τα πλατο θα ηθελα να ρωτησω αν πιστευετε οτι αξιζει να δωσεις κατι παραπανω για ενα επωνυμο μηχανημα?Με build to order με παραπλησιο κοστος με του ΠΛΑΤΟ μπορω να παρω διπλοπυρηνο amd sta 3800+

δεν ειμαι σιγουρος για το ποτε ακριβως θα κανω την αγορα απλα αυτες τις μερες ειδα αυτες τις δυο προτασεις που σας ειπα που ηταν σχετικα καλες.και παλι ευχαριστω.

χρηστης:9210i,3650,GD87,8310,3510i,

P800

παλαιοτερα : 768,V50,Τ28S,T68,7650

Link to comment
Share on other sites

Giati den pas sto PLAISIO,1way,multirama k.a. sinthesis enan diko sou H/Y na ton kanis opos thes esi???

Tha sou erthi ligo akribotera alla tha einai telios!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

το εχω σκεφτει και αυτο.Για Γραμμη εχει κανενας προσωπικη εμπειρια?

εγω βασικα τωρα ψαχνομαι και καποια στιγμη θα κανω την αγορα.Απο την αλλη ομως επειδη δεν καιγομαι μπορω να περιμενω μηπως βγει καποια καλυτερη προταση η να πεσουν καπως οι τιμες ειδικα στους διπλοπυρηνους.

χρηστης:9210i,3650,GD87,8310,3510i,

P800

παλαιοτερα : 768,V50,Τ28S,T68,7650

Link to comment
Share on other sites

με παραπλησιο κοστος με του ΠΛΑΤΟ μπορω να παρω διπλοπυρηνο amd sta 3800+

 

Αυτό ακούγεται πολύ καλή πρόταση. Πολύ πιο δυνατό απο τα άλλα δύο :)

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα θα ειναι αξιοπιστο?

 

Αυτό δεν το κατάλαβα... Γιατί να μην είναι αξιόπιστο? :blink:

 

Γενικά οι επεξεργαστές της AMD απο την κυκλοφορία των Athlon64 είναι πολύ καλύτεροι (χαμηλότερες θερμοκρασίες, καλύτερες επιδόσεις κλπ.) απο τους Pentium 4. Αν ψάξεις στο Internet για σχετικά συγκριτικά θα δείς πως ο dual-core 3800+ είναι πολύ μπροστά απο τον 3,4 σε όλα. Κατά την γνώμη μου είναι πάρα πολύ καλή αγορά :)

Link to comment
Share on other sites

Από όλα αυτά έβγαλες το συμπέρασμα ότι ρωτάει αν είναι αξιόπιστος ο Athlon64; Γιατί εγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι σκέφτηκε να αγοράσει ένα τέτοιο μηχάνημα επειδή είναι μία έτοιμη επώνυμη λύση και όχι ένα custom μηχάνημα που απλά συναρμολόγησε το Α ή Β κατάστημα. Δεν χρειάζεται όλα τα topics να μετατρέπονται σε AMD vs Intel. Οι επιδόσεις των επεξεργαστών είναι γνωστές, τα έχουμε συζητήσει όλα αυτά σε πολλά topics.

 

Κι επειδή τώρα είδα αυτό:

Για Γραμμη εχει κανενας προσωπικη εμπειρια?
Προσωπικά δεν πρόκειται να ξαναπατήσω εκεί μέσα. Πριν μερικά χρόνια είχα την ατυχία να αγοράσω από εκεί έναν δίσκο που ήταν ελαττωματικός. Από τότε και μετά από την απαράδεκτη συμπεριφορά τους δεν περνάω ούτε έξω από το κατάστημα. Δυστυχώς δεν έτυχαν μόνο σε μένα τέτοια προβλήματα, παρόμοιες -κακές- εμπειρίες έχουν και αρκετοί φίλοι.
Link to comment
Share on other sites

Από όλα αυτά έβγαλες το συμπέρασμα ότι ρωτάει αν είναι αξιόπιστος ο Athlon64;

 

Συνήθως όσοι μου κάνουν αυτή την ερώτηση αυτό εννοούν... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

οχι φιλε seeker δεν εννουσα για το αθλον.Εννοειται οτι ειναι καλυτερος ο Χ2 3800+ απο τον πεντιουμ 4 ΗΤ.Ευχαριστω φιλε mcde.Να ρωτησω κατι αλλο.Επειδη ο Χ2 δεν συνεργαζεται με ολες τις μητρικες η A8N-SLi εξακολουθει να εχει το προβλημα που ειχε?Το Πλαισιο δεν εχει την απλη Α8Ν-Ε αλλα την A8N-SLi που ειναι προτεινομενη και απο την AMD για τον Χ2 3800+.

Ευχαριστω.

χρηστης:9210i,3650,GD87,8310,3510i,

P800

παλαιοτερα : 768,V50,Τ28S,T68,7650

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και αν παρουσιαζόταν κάποιο πρόβλημα στην αναγνώριση του επεξεργαστή (που δεν νομίζω γιατί αυτή η μητρική έρχεται με το BIOS 1005 που είναι συμβατό με τους X2) τότε στην χειρότερη περίπτωση θα αναγνωρίσει μόνο τον ένα πυρήνα οπότε με flash νέου BIOS θα διορθωθεί.
Link to comment
Share on other sites

φυσικα και ειναι συμβατος με τους Χ2.Απλα ειχα διαβασει οτι υπηρχε προβλημα με καποιο φαν.

χρηστης:9210i,3650,GD87,8310,3510i,

P800

παλαιοτερα : 768,V50,Τ28S,T68,7650

Link to comment
Share on other sites

Κι επειδή τώρα είδα αυτό:Προσωπικά δεν πρόκειται να ξαναπατήσω εκεί μέσα. Πριν μερικά χρόνια είχα την ατυχία να αγοράσω από εκεί έναν δίσκο που ήταν ελαττωματικός. Από τότε και μετά από την απαράδεκτη συμπεριφορά τους δεν περνάω ούτε έξω από το κατάστημα. Δυστυχώς δεν έτυχαν μόνο σε μένα τέτοια προβλήματα, παρόμοιες -κακές- εμπειρίες έχουν και αρκετοί φίλοι.

 

Aπό εκεί αγόρασα τον υπολογιστή μου πριν 4 χρόνια περίπου. Μπορώ να πω ότι έχουν από τα χειρότερα και πιο φραγκοφονιάδικα after sales support... Κατά τα άλλα δεν είχα κάποιο πρόβλημα, ούτε στην εξυπηρέτηση, ούτε στις τιμές (κυρίως). Πάντως μέχρι στιγμής, και το τελευταίο εξάρτημα του υπολογγιστή που αγόρασα από αυτούς δουλεύει ρολόι, ακόμα και ο προσέσορας. (Χτυπάω ξύλο) Μάλλον ήμουν τυχερός.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...