Jump to content

Huawei P30pro vs Xiaomi Mi10Tpro


nkoumo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Huawei P30pro vs Xiaomi Mi10Tpro.

Eχουν πανω κατω την ιδια τιμή. Πρώτη προτεραιότητα η ποιότητα της φωτογραφίας και σε χαμηλό φωτισμό.

Δεν ξέρω αν εχουν σταθεροποιητή εικόνας .

Στο + του P30pro σιγουρα ειναι η κάμερα της Leica, amoled οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το Mi10t pro είμαι πιο φρέσκια συσκευή οπότε έχει αβαντάζ σε αναβαθμίσεις και design ,και εκεί τελειώνουν τα πλεονεκτήματα του σε σχέση με το huawei.

Σε όλα τα τα υπόλοιπα και ειδικά στην κάμερα το P30 Pro είναι καλύτερο ,για πολλούς η καλύτερη συσκευή της σειράς P και το τελευταίο με google servicesμεχρι σήμερα

Link to comment
Share on other sites

Το Mi10t pro είμαι πιο φρέσκια συσκευή οπότε έχει αβαντάζ σε αναβαθμίσεις και design ,και εκεί τελειώνουν τα πλεονεκτήματα του σε σχέση με το huawei.

 

Σε όλα τα τα υπόλοιπα και ειδικά στην κάμερα το P30 Pro είναι καλύτερο ,για πολλούς η καλύτερη συσκευή της σειράς P και το τελευταίο με google servicesμεχρι σήμερα

+1000 ότι είπε ακριβός ο κύριος εδώ
Link to comment
Share on other sites

Έχει και 144hz οθονη το xiaomi. Stereo ηχεία. Καλύτερη αυτονομία. Πολύ καλύτερο επεξεργαστή. Αλλά ναι αν κοιτάς κάμερα θα πας στο Huawei. Επίσης είναι και πιο μαζεμένο σε διαστάσεις , κάτι που είναι πολύ σημαντικό πλέον

 

Στάλθηκε από το M2007J3SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επίσης είναι και πιο μαζεμένο σε διαστάσεις , κάτι που είναι πολύ σημαντικό πλέον

 

Στάλθηκε από το M2007J3SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ο λόγος που πήγα σε Samsung Fe 5g για καθημερινή συσκευή. Πιο ελαφρύ,πιο μαζεμένο ίδιος επεξεργαστής σναπ 865 και ασύρματη φόρτιση. Το Mi 10 T πέφτει φουλ μουσική ( υποστηρίζει ενσύρματα ακουστικά ο ενσωματωμένος adapter) βίντεο παιχνίδια ( απολαυστικό είτε στα 90 είτε στα 144 ο 865 τέρας) τεράστια ατελείωτη μπαταρία κλπ ότι πρέπει αντί για ταμπλέτα στο σπίτι.

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Έχει και 144hz οθονη το xiaomi. Stereo ηχεία. Καλύτερη αυτονομία. Πολύ καλύτερο επεξεργαστή. Αλλά ναι αν κοιτάς κάμερα θα πας στο Huawei. Επίσης είναι και πιο μαζεμένο σε διαστάσεις , κάτι που είναι πολύ σημαντικό πλέον

 

Στάλθηκε από το M2007J3SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

+ το σημαντικότερο δεν αναφέρεις....... λογισμικό..... και δεν ενωω το περιβάλλον τα bugs που στην xiaomi ακομη και τωρα ειναι σαν στοιχισμένο σπιτι εχω παρει στην κοπελα μου πριν κάνα μήνα το mi 10t pro γιατι το είχα βρει μέσο εταιρείας που δουλεύω με 310 ευρω.. από bugs άλλο τπτ αυτή η συσκευη και τα περισσότερα σοβαρά, περισσότεροι το ξέρουν όταν το αγοράζουν αλλα το δέχονται καθος στα λεφτά που πληρώνεις παιρνεις καλό hardware

Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος που πήγα σε Samsung Fe 5g για καθημερινή συσκευή. Πιο ελαφρύ,πιο μαζεμένο ίδιος επεξεργαστής σναπ 865 και ασύρματη φόρτιση. Το Mi 10 T πέφτει φουλ μουσική ( υποστηρίζει ενσύρματα ακουστικά ο ενσωματωμένος adapter) βίντεο παιχνίδια ( απολαυστικό είτε στα 90 είτε στα 144 ο 865 τέρας) τεράστια ατελείωτη μπαταρία κλπ ότι πρέπει αντί για ταμπλέτα στο σπίτι.
Καλά εννοείται ότι μεταξυ p30 pro, mi 10t pro και s20 fe 5g, το Samsung είναι η προφανής λύση. Φαντάσου ότι είμαι κάτοχος mi 10t εδώ και λίγες μέρες και ήμουν στο τσακ να παραγγείλω το Samsung παρ όλο που δεν ήθελα με τίποτα να δώσω τόσα λεφτά.

 

Στάλθηκε από το M2007J3SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

+ το σημαντικότερο δεν αναφέρεις....... λογισμικό..... και δεν ενωω το περιβάλλον τα bugs που στην xiaomi ακομη και τωρα ειναι σαν στοιχισμένο σπιτι εχω παρει στην κοπελα μου πριν κάνα μήνα το mi 10t pro γιατι το είχα βρει μέσο εταιρείας που δουλεύω με 310 ευρω.. από bugs άλλο τπτ αυτή η συσκευη και τα περισσότερα σοβαρά, περισσότεροι το ξέρουν όταν το αγοράζουν αλλα το δέχονται καθος στα λεφτά που πληρώνεις παιρνεις καλό hardware
Ισχύει αυτό για το miui αλλά σκέψου ότι κολλητός έχει το p30 pro εδώ και κάνα χρόνο και μέχρι πριν 2 μήνες κολλούσε ο dialer και δε μπορούσες να σηκώσεις κλήση(τις μισές φορές) . Έπρεπε να κάνεις επανεκκίνηση για να δουλέψει η συσκευή. Είναι μεγάλη συζήτηση το λογισμικό. Στο poco f1 δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα 2 χρόνια τώρα αλλά με το τελευταίο update η μπαταρία πέθανε. Στο mi 10t τώρα όλα δουλεύουν άψογα (φτου μη το ματιάσω)

 

Στάλθηκε από το M2007J3SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@egodemis μηδέν bugs απ'την μεριά μου. Έχω Mi 10 T πέντε μήνες περίπου και το ευχαριστιέμαι σε καθημερινή βάση. Τα σκ το δουλεύω ως κύρια συσκευή. Από τα καλύτερα τηλέφωνα που έχω δουλέψει και το Miui πανευκολο. Χαβάη ούτε να τα βλέπω ούτε να τα ακούω ( έκανα δύο σύντομα περάσματα από p20 Pro & mate 20 Pro). Οι συσκευές που είχα παλιότερα...s7 edge,s8 plus,s9 plus, note 8, 1+ 7 Pro & Samsung s20 plus.

Τώρα όπως έγραψα και παραπάνω είμαι με Fe 5g & Mi 10 T. Αν μου έλεγες ποιο θα κρατούσα αναγκαστικά φυσικά σιάομι ( το προορίζω μέχρι έως ότου αντέξει) τρομερά χαρακτηριστικά για αυτά που θέλω στον ελεύθερο χρόνο μου... απίστευτα γρήγορο παιχνίδια μουσική βίντεο χορταστική οθόνη και μπαταρία κάνει πάρτι σε οποιαδήποτε άλλη συσκευή ναυαρχίδα και μη ...

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν το θέλει κάποιος για να το δείχνει σε τραπεζάκια κλπ Σταντ για Wow wonna be δεν είναι ... εδώ βιντεάκι πως στέκεται δίπλα στις amoled οθόνες για τους δύσπιστους...

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

@egodemis μηδέν bugs απ'την μεριά μου. Έχω Mi 10 T πέντε μήνες περίπου και το ευχαριστιέμαι σε καθημερινή βάση. Τα σκ το δουλεύω ως κύρια συσκευή. Από τα καλύτερα τηλέφωνα που έχω δουλέψει και το Miui πανευκολο. Χαβάη ούτε να τα βλέπω ούτε να τα ακούω ( έκανα δύο σύντομα περάσματα από p20 Pro & mate 20 Pro). Οι συσκευές που είχα παλιότερα...s7 edge,s8 plus,s9 plus, note 8, 1+ 7 Pro & Samsung s20 plus.

Τώρα όπως έγραψα και παραπάνω είμαι με Fe 5g & Mi 10 T. Αν μου έλεγες ποιο θα κρατούσα αναγκαστικά φυσικά σιάομι ( το προορίζω μέχρι έως ότου αντέξει) τρομερά χαρακτηριστικά για αυτά που θέλω στον ελεύθερο χρόνο μου... απίστευτα γρήγορο παιχνίδια μουσική βίντεο χορταστική οθόνη και μπαταρία κάνει πάρτι σε οποιαδήποτε άλλη συσκευή ναυαρχίδα και μη ...

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν το θέλει κάποιος για να το δείχνει σε τραπεζάκια κλπ Σταντ για Wow wonna be δεν είναι ... εδώ βιντεάκι πως στέκεται δίπλα στις amoled οθόνες για τους δύσπιστους...

προφανος θα υπαρχουν παραλλαγες της ιδιας συσκευες οπως γινεται και σε ολα τα xiaomi

 

μπορώ να γράψω μια σελίδα απο τα καλά και άλλη μια τόση απο τα bugs (και σοβαρά μαλιστα)

 

πάρα πολύ καλή οθονη (στα μάτια μου σχεδόν άψογη)

πολύ καλή μπαταρια (με καποιες εξαιρέσεις που θα αναφέρω)

καλός ήχος (μπορει να μην ειναι super wow ποιοτικός αλλά ειναι πολύ δυνατός και καθαρός)

πολύ καλό σήμα (σε όλα όπως gps,wifi bluetooth κλπ)

σφαίρα σε όλα (πραγματικα Ligth fast)

δεν ζεσταίνεται στην φόρτιση και ειναι σχετικά γρήγορη (δεν ειναι σαν καποιες ναυαρχίδες αλλά ουτε και αργή)

camera πάρα πολύ καλή (άσχετα που μερικοί δεν λένε και πολλά καλά λόγια για τα λεφτά του ειναι πολύ πολύ καλή μεν όχι ναυαρχίδας 1000 ευρω άλλα σε καμία περίπτωση ουτε mid range )

 

σε γενικές γραμμές (αν δεν το δουλέψεις μερικές μέρες θα πεις έπιασα πάπα απο τα @@ και οντος ετσι θα ήταν αν δεν θα ήταν τα παρακάτω)

 

 

τώρα τα κουλά

η συσκευη δεν έχει πολλές εφαρμογές (isntagramm, viber, fb, messenger, whatsup, piraios winbank ένα παιχνιδάκι με κάτι κήπους κλπ εορτολόγιο και η εφαρμογή της garmin) (δεν την εχω εγώ την συσκευη)

 

2 3 φορές την μέρα (καποιες φορές και καθολου) παγώνει η αφή όταν ειναι η συσκευη η στο παιχνιδάκι η στο instagramm η σε videocall του viber (ο μοναδικός τρόπος να το ξεκολλήσεις ειναι hard reset)

 

συχνά πυκνά χάνει το internet από wifi (σε διάφορα wifi) λέει συνδεδεμένο αλλά internet δεν...... (4/5 g όλα οκ) πάλι λύνεται με restart

 

όταν του καρφωθεί πας να ανοίξεις την camera και σου βγάζει ενα ωραίο camera error cant connect to camera (και σε όλες της άλλες εφαρμογές απλά εχεις μαύρη εικονα) και αυτό λύνεται με restart

 

άλλο κουλό που κάνει μετά από κάποια κλήση (είτε viber ειτε κανονική είτε από messenger) ξαφνικά το κάτω ηχείο σταματάει να παιζει τελείως και ολοι η ήχοι έρχονται από το ακουστικό............ και αυτό λύνεται με το restart

 

συχνά χάνει το proximity (δεν πιάνει καθολου) αλλά αυτό ειναι μικρο το θέμα (δεν λύνεται με restart κάποια στηγμη απλά επανέρχεται (συνήθως μετά απο μια κλήση)

 

το ρολογακι το garmin μπορει για 3 μέρες να ειναι σταθερό και να ειναι συνδεδεμένο και στο ξεκάρφωτο τρώει αποσύνδεση και δεν συνδέεται για κανέναν λόγο για ώρες (μετά κάποια φάση ξανά συνδέεται μόνο του)

 

και το τελευταίο δεν πιάνει ο φακός όταν λέω δεν πιάνει πατάς μια δεν ανάβει πατάς δύο δεν ανάβει μετά μπορει να ανάψει και 20 φορές στη σερί

Edited by egodemis
Link to comment
Share on other sites

To 5g εγώ πάντως σαν μειονέκτημα το βλέπω όταν ρουφάει τα δεδομένα για πλάκα.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

To 5g εγώ πάντως σαν μειονέκτημα το βλέπω όταν ρουφάει τα δεδομένα για πλάκα.
Λογικό είναι και αναμενόμενο εξάλλου δεν είναι ανάγκη να το έχεις σε 5g μόνημα η και καθόλου (το μικρότερο από τα προβλήματα του είναι αν και δεν είναι πρόβλημα κιόλας)
Link to comment
Share on other sites

Εγω σε 4g το έχω μιας και χρησιμοποίω ελάχιστα δεδομένα αυτο το καιρό. Αλλά πως προκύπτει ότι θα σου καταναλώνει περισσότερα δεδομένα?? Δε το καταλαβαίνω. Μπαταρία ίσως

 

Στάλθηκε από το M2007J3SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγω σε 4g το έχω μιας και χρησιμοποίω ελάχιστα δεδομένα αυτο το καιρό. Αλλά πως προκύπτει ότι θα σου καταναλώνει περισσότερα δεδομένα?? Δε το καταλαβαίνω. Μπαταρία ίσως

 

Στάλθηκε από το M2007J3SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Όσοι το χρησιμοποιουν βλέπουν μεγάλες διαφορές σε κατανάλωση δεδομένων.αν ποτέ πάρω 5g σε 4g θα το έχω και ας αργεί λίγο.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Όσοι το χρησιμοποιουν βλέπουν μεγάλες διαφορές σε κατανάλωση δεδομένων.αν ποτέ πάρω 5g σε 4g θα το έχω και ας αργεί λίγο.

 

κάτσε κάτσε στην κατανάλωση δεδομένων λες? εγώ στην μπαταρια είδα, δεδομένα τα ίδια μου φαίνονται

με το 12 pro max πριν αλλάξω την κάρτα (δεν υποστήριζε το 5g) είχα περίπου χρήση δεδομένον 35 με 37 gb το μήνα περίπου τα ίδια ειμαι και με το 5g εδώ και δυο μήνες που άλλαξα την κάρτα

Link to comment
Share on other sites

κάτσε κάτσε στην κατανάλωση δεδομένων λες? εγώ στην μπαταρια είδα, δεδομένα τα ίδια μου φαίνονται

με το 12 pro max πριν αλλάξω την κάρτα (δεν υποστήριζε το 5g) είχα περίπου χρήση δεδομένον 35 με 37 gb το μήνα περίπου τα ίδια ειμαι και με το 5g εδώ και δυο μήνες που άλλαξα την κάρτα

ναι έτσι λένε πολλοί.δεν έχω κινητό 5g για να το επιβεβαιώσω.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Όσοι το χρησιμοποιουν βλέπουν μεγάλες διαφορές σε κατανάλωση δεδομένων.αν ποτέ πάρω 5g σε 4g θα το έχω και ας αργεί λίγο.

 

Το ίδιο συνέβαινε κι όταν είχε πρωτοεμφανιστεί το 4g θυμάμαι όλες οι συσκευές κατέβαζαν κι έπιναν την μπαταρία νεράκι...(τότε είχα Xperia Z Samsung s3 μετά LG g3 & g4 είχαν και 2Κ οθόνη αυτά άστα...και οι θερμοκρασίες στα ύψη).

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

@egodemis όπως τα έγραψες αγαπητέ ειδικά στα θετικά συμφωνώ απόλυτα. Πράγματι η συσκευή έχει εξαιρετικό σήμα, παραπάνω από αξιοπρεπείς κάμερες, καταπληκτική μπαταρία και πλούσια οθόνη για πολλές δραστηριότητες θέαση βίντεο browsing κλπ Οκ δεν είναι amoled εμένα δεν με καίει. Στα αρνητικά ίσως επειδή δεν είμαι πολύ απαιτητικός με συγχρονισμούς κλπ δεν βλέπω πάντως κάτι που να μου λείπει να καθυστερεί σε ειδοποιήσεις ή άλλα. Ο αισθητήρας όντως έχει θέμα όχι για την φωτεινότητα αλλά για την σωστή λειτουργία του όσον αφορά το άνοιξε κλείσε...με έχει σώσει το double tap to open στο τέλος ή κατά την διάρκεια της κλήσης. Επίσης αρνητικό όλων των xiaomi με στοκ launcher ότι δεν υποστηρίζουν double tap to close. 350 ευρώ έδωσα αδερφέ...Sd865 , 6.67" 144hz δυνατά στερεοφωνικά ηχεία θηκουλα και adapter για ακουστικά ενσύρματα, ωραία στιβαρή κατασκευή με μεταλλικό frame γύρω γύρω και gorilla glass μπρος πίσω 5.000mAh μπαταρία κλπ...όλα κομπλέ και με τα updates ελπίζω να μην τα @κατώσει η Xiaomi. Ίδωμεν....

Edited by konakis
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

ναι έτσι λένε πολλοί.δεν έχω κινητό 5g για να το επιβεβαιώσω.
Απλη λογική είναι. Αν ανοίξεις μια σελίδα είτε με 4g είτε με 5g τα ίδια δεδομένα χρειάζεται. Το ίδιο περιεχόμενο είναι

 

Στάλθηκε από το M2007J3SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...