Jump to content

Shutdown like a laptop


l3ft3r1s
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

γεια χαρά.

το pc μου είναι ένα φυσιολογικό desktop pc που τρέχει Windows XP PRO SP1.

 

έχω δει στα laptop των φίλων μου μια λειτουργία που ζήλεψα. όταν δίνουν εντολή για shutdown από τα XP, τότε αμέσως μετά τη διαδικασία του shutdown μέσα από τα windows κόβεται αυτόματα το ρεύμα. χωρίς να χρειάζεται να πατήσεις το "power" κουμπάκι πάνω στο laptop. Ελπίζω να το εξήγησα καλά και να καταλάβατε για τι ακριβώς πράγμα μιλάω...

 

Ερώτηση: Γίνεται να το κάνουμε αυτό και σε ένα απλό desktop pc? το χει δοκιμάσει κανείς? Θα με ενδιέφερε πολύ κάτι τέτοιο... μέσω οποιουδήποτε τρόπου... bios, ρύθμιση στα windows, hack στο τροφοδοτικό/power button, έψαξα αλλά δεν βρήκα τίποτα στο google ακόμη.

 

Καμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

και μενα το pc μου κοντευει να κλεισει 5ετια και οταν παταω σβησιμο υπολογιστη,τερματιζει τα windows και μετα κλεινει μονος του.

με το bios πρεπει να ασχοληθεις για να βρεις την λυση.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έναρξη -> Τερματισμός -> Αναμονή

 

Μοιάζει κάπως αν και δεν είναι ακριβώς η ίδια λειτουργία

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλεβα τι ακριβως εννοεις.

Εννοεις οτι το pc σου δεν κλεινει μονο του;

Αν κλεισεις το pc σου απο Εναρξη -> Τερματισμος, μετα τι γινεται;

Πρεπει αμεσως μετα να πατησεις και το Power κουμπι του pc;

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

κάνει logoff και μετά μαι μαύρη οθόνη με το σήμα των windows και απο κάτω να λέει now you can safely turn off your computer

εγώ αυτό που θέλω είναι αντί αυτής της τελευταίας οθόνης να κλείνει μόνο του, χωρίς να πατήσω το κουμπί της κεντρικής μονάδας.

θα το ψάξω στο bios τώρα όπως είπε ο RAVER

Link to comment
Share on other sites

Τωρα καταλαβα.

Οταν πατας το power οσο εισαι μεσα στα windows τι γινεται; κλεινει ομαλα το pc η ειναι σαν να εβγαλες την μπριζα;

 

Απαντησε μου και θα σου πω αν υπαρχει λυση

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

το δεύτερο, σαν να κόβεται το ρεύμα απότομα.

 

έψαξα το bios αλλά δεν βρήκα κάποια ρύθμιση που να φαίνεται πως αντιστοιχεί σε αυτό το feature. ίσως φταίει το γεγονός ότη η μητρική μου είναι παλιά. τέσπα δεν το χρειάζομαι τώρα. θα το χρειαστώ όμως για το καινούριο πισι που θα στείσω. λογικά εκεί θα παίζει :D

 

απλά ήθελα να ρωτήσω αν γίνεται κάτι τέτοιο, και πως, για να ξέρω τι θα κάνω. λογικά θα παίζει σε όλους τους σύγχρονους συνδυασμούς μητρικής-τροφοδοτικού ε?

Link to comment
Share on other sites

κάνει logoff και μετά μαι μαύρη οθόνη με το σήμα των windows και απο κάτω να λέει now you can safely turn off your computer

εγώ αυτό που θέλω είναι αντί αυτής της τελευταίας οθόνης να κλείνει μόνο του, χωρίς να πατήσω το κουμπί της κεντρικής μονάδας.

θα το ψάξω στο bios τώρα όπως είπε ο RAVER

για κοιτα επισης και εδω .αντιστοιχο προβλημα..με λυση και

εδω

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Όλα τα μηχανήματα που υποστηρίζουν ACPI το κάνουν αυτό. Απαιτεί ATX τροφοδοτικό και ανάλογη μητρική, τέτοια μηχανήματα υπάρχουν εδώ και 5-6 χρόνια τουλάχιστον (δε θυμάμαι ακριβώς). Το ACPI πρέπει βέβαια να το υποστηρίζει και το λειτουργικό, με το οποίο συνήθως εγκαθίσταται αυτόματα όταν το υποστηρίζει το μηχάνημα.

 

Αφού λες ότι το μηχάνημα σου βγάζει το μήνυμα "You can now safely turn off your computer" υποθέτω ότι είναι αρκετά παλιό το μηχάνημα ή για κάποιον λόγο δεν έχει εγκατασταθεί η αντίστοιχη λειτουργία.

Link to comment
Share on other sites

Και ουτε προκειτε να βρεις λυση στο bios.

 

Το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι, οπως λες και εσυ να παρεις καινουριο pc, γιατι αν θες να κανεις αυτο που λες θελει αλλαγη η μητρικη και το τροφοδοτικο.

Θες να σου εξηγησω ακριβως τι συμβαινει ή καλυφθηκες;

 

(Edit)

Με προλαβε αλλος!

 

Ακριβως αυτο mcde. Λευτερη ελπιζω να εισαι καλυμενος τωρα :)

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

οκ κατάλαβα. η μητρική μου είναι ΑΤ, όχι ΑΤΧ, και το σύστημα το έστεισε η cosmodata. τότε, το 99, ήμουν αρκετά μικρός για να ξέρω από ΑΤ-ΑΤΧ, και η cosmodata ήθελε να πασάρει τα τελευταία της κομμάτια σε άτομα σαν κι εμένα... :(

τέσπα, ευχαριστώ, θα τα ξαναπούμε όταν αρχίσω να στήνω το καινούριο pc, καθώς όλο και κάπου θα κολήσω :D

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου παλιο πισι, εμεινα εκπληκτος με το πως ενεργοποιήθηκε.

Κάνε δεξί κλικ στην επιφάνεια εργασίας, επελεξε Properties (ιδιοτητες), Screensaver, καπου θα δεις να λεει Power, κλικαρε το κουμπάκι, στην καρτέλα που θα εμφανιστει, εχεις πολλες subκαρτέλες ας πουμε, κλικαρε αυτο που λεει APM (εχω αγγλικά XP, δεν ξέρω πως ειναι στα ελληνικα, μα ειναι η προτελευταια καρτελα) και τσέκαρε το κουτάκι που λεει "Enable Advanced Power Management Support".

 

Σε μένανε, δουλεψε (και ειλικρινα, αλλο εψαχνα, δεν το περιμενα).

Πλεον το πισι κλεινει αυτοματα. Κι ειναι (Pentium II στα 350, 128 ραμ, 6 γιγα σκληρος, υπολογιστης του 98-99).

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη οταν το εκανες αυτο,εκλεινε κανονικα το pc;

Οταν πας "εναρξη -> τερματισμος" μετα ποιο κουμπι πατας; το μεσαιο η το πρωτο;

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Eχω τρεις επιλογες, προσωπικα:

Hibernate, Turn Off, Restart. Το δευτερο.

(δεν ξερω οσοι εχουνε το hibernate κλειστο, ποσες και ποιες επιλογες βλεπουν).

Ναι, τερματιζει πλήρως μονος του πλεον.

:)

Link to comment
Share on other sites

Η πρωτη επιλογη ειναι για αναμονη - αδρανοποιηση η δευτερη για τερματισμο και η τριτη για επανακκινηση.

Η επιλογη που λες πιο πανω, που ακριβως βρισκεται; δεξι κλικ ->ιδιοτητες -> προφυλαξη οθονης -> ενεργεια, μετα σε ποια καρτελα πας; εκει που λεει αδρανοποιηση και ενεργοποιηση αδρανοποιησης;

 

Εχω τα ελληνικα xp και δεν ξερω πως ειναι στα αγγλικα.

 

Παντως αν λεμε το ιδιο, δεν εχει καμια σχεση με τον τερματισμο.

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Παίδες μην μπαιρδεύεστε ο PCMan τα είπε σωστά, Αυτά όλα που συζητάτε είναι θέμα μητρικής (ΑΤΧ) και τροφοδοτικού! Προφανός ο Pentium του φιλου GloBy έχει ΑΤΧ μητρική. Γιατί δεν γίνετε μέσω software η δουλειά αλλά με την δυνατότητα που έχουν τα υλικά σε συγκεκριμένες τάσεις ρεύματος!
Link to comment
Share on other sites

Aφου γίνει enable το "Enable Advanced Power Management Support" τοτε το κουμπάκι τερματισμός δεν τερματιζει μονο τα windows αλλα και την τροφοδοσία.

Μπορορο, δεν τα πηγα ποτε μου καλα με τον τομέα hardware.

Προφανως εχω ΑΤΧ αλλα!, δεν ητανε default ενεργοποιημένο το shutdown της τροφοδοσίας του ρευματος. Απο τις ρυθμίσεις ενεργειας και μετα αφ'οτου ενεργοποιησα οτι ειπα πιο πανω, μονο εκτοτε ο υπολογιστης εκοβε και την τροφοδοσια αμεσως με τον τερματισμο.

 

:)

 

Πακμαν

Η επιλογη που πιο πανω ειπα δεν εχει να κανει με το εναρξη, τερματισμος.

Σε οσα πισι δεν ειναι ενεργοποιημενη η δυνατοτητα, ενεργοποιείται απο εκει που ειπα πιο πανω, τουλαχιστο ετσι λειτουργησε με εμένα. απο εκει και μετα, καθε Τερματισμος, διακοπτει αυτοματα και την τροφοδοσια.

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτο τον ρωτησα ποιο πανω: "οταν παταει το κουμπι Power αν κλεινει αμεσως το πισι" για να καταλαβω αν ειναι ATX η AT.

 

Στα ATX ο διακοπτης Power ειναι συνδεμενος με τη μητρικη και οταν τον πατας δινει εντολη στην μητρικη να κλεισει.

Ενω στα AT ο διακοπτης Power ειναι συνδεμενος απευθειας με το τροφοδοτικο και οταν τον πατας κλεινει αποτομα την ροη του ρευματος (σαν να βγαζεις την μπριζα).

 

Προφανως εσυ εχεις ΑΤΧ και επρεπε να ενεργοποιησεις αυτη την επιλογη για να κλεινει αυτοματα.

Εχω δει κι αλλα pc με ATX που βγαζουν αυτο το μυνημα "Υou can safely turn off your computer - Τωρα μπορειτε να κλεισετε τον υπολογιστη σας με ασφαλεια" αλλα οπως λες, πρεπει να κανεις αυτη τη ρυθμιση για να κλεινει αυτοματα.

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...