Jump to content

Κινητο με καλη νυχτερινη ληψη


gasgounis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε. - Δεν εχω ορισει ταβανι, προφανως οσο γινεται λιγοτερα αλλα ας πουμε δεν θελω να ξεπερασω τα €900

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε. – Δεν με απασχολει αλλα πανω από 5.7 νομιζω είναι καλα

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη; Με 2ετη εγγύηση αντιπροσωπείας ή μας αρκεί και η εγγύηση του καταστήματος; - Η αγορα θα γινει από τη Wind αποκλειστικα. Υπαρχει ένα μικρο ενδεχομενο να το παρω από skroutzoμαγαζο αρκει να μπορω να το παρω χωρις ΦΠΑ αλλα το θεωρω μικρο σαν ενδεχομενο Οποτε . Αλλα θελω οπωσδηποτε εγγυηση αντιπροσωπειας

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g; (επαρχία χωρις 800αρα έχεις σοβαρό θέμα) - Σκεφτομαι ότι επειδη ελπιζω να το κρατησω αρκετο καιρο, μηπως πηγαινα και για 5G, όχι απλα 4G

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc? - Aυτο που θα προτιμουσα είναι να εχει 3.5 jack για να το συνδεω με τα ηχεια του αυτοκινητου για να μιλησω στο κινητο και για να μην αγοραζω ακουστικα Bluetooth για τρεξιμο. Aλλα δεν είναι απαραιτητο και αυτό. Θα ηθελα επισης να εχει ένα βαθμο προστασιας απο IP certificates, σαν μετρο προστασιας της συσκευης. Oι υπολοιπες επιπλεον δυνατοτητες είναι παντα ευπροσδεκτες…

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα; - Δεν με απασχολει κανενα από τα δυο.

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd (και) mono. - Όπως και στα ερωτηματα του (5), ότι το περισσοτερο τοσο το καλυτερο. Ευπροσδεκτα αλλα δεν είναι deal breaker

8) Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα, αυτονομία. – Καμερα, αυτονομια, ταχυτητα, gaming

9) Ποια είναι η τωρινή σας συσκευή. – Xiaomi redmi note 8 pro

 

Ο μοναδικος λογος που με οδηγει σε αλλαξη συσκευης είναι η νυχτερινη ληψη φωτογραφιων. Θελω να είναι καλο στον τομεα αυτό, δεν ειμαι φωτογραφος αλλα μου την εχει βαρεσει εδώ και κανα δυο χρονια να παρω κινητο με καλη καμερα και ειδικα σε νυχτερινες ληψεις. Δεν εχω ασχοληθει καθολου με gcam και θα προτιμουσα κατι ετοιμο από τον κατασκευαστη. Με όλα τα αλλα μπορω να συμβιβαστω αλλα αυτό είναι το κυριο κριτηριο για την επιλογη μου. Προφανως θα ηθελα 5G σημα, 3.5 jack, dual sim και με καρτα SD, ραδιοφωνο IP 68, 256GB και OLED αλλα ξερω ότι είναι δυσκολο στα λεφτα που θελω να δωσω .

Επισης ένα καλυτερο UI από αυτό της Xiaomi θα ηταν ευπροσδεκτο. Δεν εχω ανακαλυψει καποια δυνατοτητα του που να μου εκανε εντυπωση. Δεν ξερω γιατι αλλα θυμαμαι ότι ειχα εντυπωσιαστει από αυτό του LG G2 που ειχα παλια πχ το doule tap…

Edited by gasgounis
Link to comment
Share on other sites

οτι εχω ξεχωρισει εγω ειναι

  • Oneplus 7 pro
  • Galaxy S10 lite
  • Samsung S20 FE 5G (λογω Snapdragon)
  • Samsung Galaxy S21
  • Samsung Galaxy Note 20
  • Xiaomi Mi 10T Pro
  • Xiaomi 10 T

Link to comment
Share on other sites

Ειχα το mi 10 το οποίο εχει ιδια κυρια κάμερα με το mi10t pro και το night mode του ήταν άψογο, καλύτερο απ το s20 fe 5g που εχω τωρα..μιλαω παντα για στοκ καμερα. Επομένως προτεινω mi10t pro και θα έχεις αρκετά ρέστα
aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Ειχα το mi 10 το οποίο εχει ιδια κυρια κάμερα με το mi10t pro και το night mode του ήταν άψογο, καλύτερο απ το s20 fe 5g που εχω τωρα..μιλαω παντα για στοκ καμερα. Επομένως προτεινω mi10t pro και θα έχεις αρκετά ρέστα

 

ποιοι ηταν οι λογοι που εδωσες το mi10 για να παρεις το s20 Fe? Οπως ειπα, δινω εμφαση σε ενα συγκεκριμενο πραγμα αλλα να εχω και μια πιο γενικη ιδεα για τα κινητα

Link to comment
Share on other sites

ποιοι ηταν οι λογοι που εδωσες το mi10 για να παρεις το s20 Fe? Οπως ειπα, δινω εμφαση σε ενα συγκεκριμενο πραγμα αλλα να εχω και μια πιο γενικη ιδεα για τα κινητα

 

το σταθερο και καλογραμμένο software της samsung, οι μηνιαιες αναβαθμίσεις και η φλατ οθόνη.. οχι οτι ήταν ασχημο το mi10, αλλά οι διαφορές στο software είναι τεράστιες ανάμεσα στις δυο εταιρείες

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

το σταθερο και καλογραμμένο software της samsung, οι μηνιαιες αναβαθμίσεις και η φλατ οθόνη.. οχι οτι ήταν ασχημο το mi10, αλλά οι διαφορές στο software είναι τεράστιες ανάμεσα στις δυο εταιρείες

 

Να σαι καλα για τις απαντησεις σου. Να δω τι θα πουνε και οι υπολοιποι συμφορουμιτες και θα αποφασισω αναλογα. Για το λογισμικο της Xiaomi το ειχα γραψει και εγω οτι δεν με συγκινει, δεν προσφερει κατι...

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλα για τις απαντησεις σου. Να δω τι θα πουνε και οι υπολοιποι συμφορουμιτες και θα αποφασισω αναλογα. Για το λογισμικο της Xiaomi το ειχα γραψει και εγω οτι δεν με συγκινει, δεν προσφερει κατι...

 

Να τονίσω οτι αναμένεται νέα αναβάθμιση στο ui της samsung με αρκετές βελτιώσεις και στην κάμερα απ οτι λένε.. σε κάθε περίπτωση μη βιαστείς και εννοείται πάρε και άλλες γνώμες

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

S20 plus και σού μένουν και ρέστα.

Top οθόνη κλασσικά.

Ασύρματη φόρτιση.

Γρήγορο πλέον και με ui 3.

Κανένα θέμα με συνδεσιμότητα.

Πολύ καλή κάμερα και με πολύ καλή νυχτερινή φώτο πλέον.

Μπαταρία ok.

5g version αν σε καίει υπάρχει αν και δε νομίζω να ναι απαραίτητο.εγώ ας πούμε δε το βλέπω απαραίτητο.

Δικαρτο και με esim και κάρτα μνήμης.

 

Huawei σαφώς δε κοιτάζεις καθόλου.

Εχουν και κάποιοι άλλοι κατασκευαστές καλές συσκευές,ομως όλα κάπου υπερτερούν και κάπου χάνουν.

Εγώ προτιμώ συσκευή πού να με καλύπτει στο σύνολό.

Οθόνη κορυφαία.

κάμερα.

Κορυφαία ηχεία.

Ποιότητα κατασκευής.

Ασύρματη φόρτιση.

Service.

Μηνιαία updates.

Ωραίο μέγεθος στο χέρι σύμφωνα με αναλογία ιντσών.

Αυτά λοιπόν μου τα παρέχει το κινητό πού σού προτείνω.

 

Στάλθηκε από το SM-G985F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by ταξιδιωτης22

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνουσα με την επιλογή του s20 plus αλλά δεν το έχει η wind στο e shop της. Για αυτό έχω γράψει μια λίστα με κάποια κινητά, τα οποία πιστευω οτι ειναι οι καλυτερες επιλογές...

 

edit: υπαρχει το τηλεφωνο που αναφερεις αλλα ξεφευγει πολυ η τιμη. Παει στα €1.040 ενω εχω θεσει ψυχολογικο οριο τα €900

https://www.wind.gr/gr/gia-ton-idioti/kinita-amp-suskeues/smartphones/samsung-galaxy-s20-plus-ds-black-g985

Edited by gasgounis
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Τελικά έκανα μια μικρή υπέρβαση και πήρα το s21 ultra 256. Σούπερ κινητό σε όλα. Ίσως λίγο μεγαλύτερο και πιο βαρύ από ότι θα ήθελα αλλά έχω πάθει πλάκα με την κάμερα...δεν παίζεται.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...