Jump to content

Απαγόρευση αντιγραφής


trelru
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν θελεις να φυλαξεις τα δεδομενα σου απο τα "αδιακριτα" ματια τοτε μπορεις να κανεις password protected αυτα τα αρχεια με διαφορους τροπους... Ενας απλος τροπος ειναι με το WinZip...
Link to comment
Share on other sites

Αν θελεις να φυλαξεις τα δεδομενα σου απο τα "αδιακριτα" ματια τοτε μπορεις να κανεις password protected αυτα τα αρχεια με διαφορους τροπους... Ενας απλος τροπος ειναι με το WinZip...

 

Μαλλον δεν με καταλαβες. Δεν θελω να κρυψω τα δεδομενα βαζωντας κωδικο, το cd θα δουλευει κανονικα χωρις κωδικους, απλα οταν θα μπαινει στην διαδικασια αντιγραφης να μην μπορει να αντιγραφει. πχ. (dvd).

Γινεται?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για δεδομένα αλλά για cd ήχου με το NERO όταν πας να γράψεις κάπου έχει την επιλογή για προστασία.Κάπου το έχω δεί.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για δεδομένα αλλά για cd ήχου με το NERO όταν πας να γράψεις κάπου έχει την επιλογή για προστασία.Κάπου το έχω δεί.

 

Akoma kai otan to kaneis afto mporeis na ta antigrapseis :) oso gia to allo...den nomizw na iparxei tetoios tropos.... Sharing is good... :) Ti theleis na "kleidwseis" ?

Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

θελω να βαλω σε ενα cd καποια αρχεια (πχ *.htm *.exe δεν εχει σημασια) και με καποιο τροπο να τα κωδικοποιησω ωστε να μην αντιγραφονται οπως γινεται και στα dvd.
Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις οπως γινεται στα dvd? οτι κλειδωνει -ξεκλειδωνει

 

Το "κλειδωνει" θελω να μαθω. :) Το ξερω οτι υπαρχουν τροποι για το "ξεκλειδωμα".

 

Στις περισοτερες ταινιες dvd, υπαρχει ενας κωδικος που δεν μας αφηνει να το @ντιγρ@ψουμε και ρωταω αν γινεται το ιδιο η κατι παρομοιο με ενα απλο cd.

Link to comment
Share on other sites

Kala edw oloklires etaireies exoun plirwsei xiliades gia copy protection sta CD tous kai pali ta vriskoume riparismena sto internet thanks to AnyDVD pou 3ekleidwnei ola ta CD/DVD
Link to comment
Share on other sites

Μηπως ξερει κανεις πως θα κανω ενα cd δεδομενων να μην αντιγραφεται?

Αν ξερει κανεις ας μου απαντησει.

 

Απλά, ξέχασέ το...Ότι και να κάνεις θα είναι μάταιο...

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Πήρα το νέο άλμπουμ των DURAN-DURAN και προσπάθησα να φτιάξω κόπια και δεν γινόταν. Ηταν κλειδωμένο.

Ομως πριν απο 1 μήνα που αγόρασα εναν aplle υπολογιστή, αυτού του μηχανήματος το πρόγραμμα το αντέγραψε. Στο pc προσπάθησα ανεπιτυχώς να το αντιγράψω με τα ΝΕRO & MUSICMATCH.

Link to comment
Share on other sites

Den einai akrivos afto pou zitas alla....Steganos Security Suite... Psa3e to...mporei na voithisei!
Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω. θα το κοιταξω αυριο γιατι ειμαι και λιγο πατος :down: στις ταχυτητες :)

 

Epidi einai kai megalo na sou pw ti akrivws kanei... Dialegeis kapia dedomena ta opoia theleis na peraseis sto cd...sou ta kaneis encrypt ola kai meta sou dinei ta files pou prepei na kaneis esi burn sto cd... Anoigontas ena tetoio cd sou zita to password pou etheses proigoumenos gia na ginei to encrypt kai afou to pliktrologiseis mporeis na deis to periexomeno tou cd...

Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι ακριβως αυτο που ζηταω.Ευχαριστω παντως. Οπως ειπα και πιο πανω, θελω ενα προγραμμα που να κρυπτογραφει τα αρχεια, και να τα κανει να μην αντιγραφονται,(οχι βαζοντας κωδικο) οπως ειναι στα dvd η οπως ειπε ενας φιλος εδω

 

Πήρα το νέο άλμπουμ των DURAN-DURAN και προσπάθησα να φτιάξω κόπια και δεν γινόταν. Ηταν κλειδωμένο.

Ομως πριν απο 1 μήνα που αγόρασα εναν aplle υπολογιστή, αυτού του μηχανήματος το πρόγραμμα το αντέγραψε. Στο pc προσπάθησα ανεπιτυχώς να το αντιγράψω με τα ΝΕRO & MUSICMATCH.

 

Δεν με ενδιαφερει αν υπαρχει τροπος να "σπασει" το cd με καποιον τροπο.

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν ξέρω το κατά πόσο θα σε βοηθήσει, βρήκα το παρακάτω site, που έχει και κάποια προγράμματα...

 

http://www.cdmediaworld.com/hardware/cdrom/cd_protect_cd.shtml :)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε QTiVoCo το διαβασα το link που εδωσες και κατεβασα και τα σχετικα προγραμματα. Μετα απο ψαξιμο μιας ημερας, το μονο που καταφερα ηταν να μην φαινεται κανενα αρχειο μεσα στο Cd αλλα ο χωρος να ειναι κατειλημενος. Πολυ καλο αυτο αλλα αν βρισκοταν και ενας τροπος ωστε να μην αντιγραφεται θα'ταν ακομα καλυτερα... Αnyway.

ευχαριστω για το link. Με βοηθησε πολυ

Περιμενω απαντησεις σας. :)

Link to comment
Share on other sites

Πήρα το νέο άλμπουμ των DURAN-DURAN και προσπάθησα να φτιάξω κόπια και δεν γινόταν. Ηταν κλειδωμένο.

Ομως πριν απο 1 μήνα που αγόρασα εναν aplle υπολογιστή, αυτού του μηχανήματος το πρόγραμμα το αντέγραψε. Στο pc προσπάθησα ανεπιτυχώς να το αντιγράψω με τα ΝΕRO & MUSICMATCH.

 

Δεν δοκίμασες το dbpoweramp ( http://www.dbpoweramp.com ) . Αυτό κάνει σε mp3/wav οποιοδήποτε κλειδωμένο cd και μετά τα αρχεία που βγάζει τα κάνεις ότι θέλεις. Εννοείται ότι αυτά που βγάζει δεν έχουν το παραμικρό κλείδωμα.

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Φιλε QTiVoCo το διαβασα το link που εδωσες και κατεβασα και τα σχετικα προγραμματα. Μετα απο ψαξιμο μιας ημερας, το μονο που καταφερα ηταν να μην φαινεται κανενα αρχειο μεσα στο Cd αλλα ο χωρος να ειναι κατειλημενος. Πολυ καλο αυτο αλλα αν βρισκοταν και ενας τροπος ωστε να μην αντιγραφεται θα'ταν ακομα καλυτερα... Αnyway.

ευχαριστω για το link. Με βοηθησε πολυ

Περιμενω απαντησεις σας. :)

 

Έψαξα σε ένα link που σου πρότειναν και βρήκα κάτι που μπορεί να σε βοηθήσει:http://www.cdmediaworld.com/hardware/cdrom/cd_utils_3.shtmlΡίξε

Ρίξε μια ματιά στο πέμπτο και το έκτο κατά σειρά πρόγραμμα.

 

Υ.Γ. Πάντως και να καταφέρεις αυτό που θέλεις είναι πιθανό τα δεδομένα του copy-protected cd να μπορούνε να τα κάνουν copy-paste στο pc.Τέλος πάντων ελπίζω να σε βοήθησα! :)

Nothing is :rolleyes: what it seems :cry: ...
Link to comment
Share on other sites

Aν μου ελεγες και ποια εννοεις θα με βοηθουσες παραπανω :) . Αν εννοεις το cdrwin το δοκιμασα αλλα δεν καταφερα να κανω κατι. Το μονο που καταφερα να κανω, ηταν να μην φαινονται τα δεδομενα μεσα στο cd με αυτο το προγραμμα WTM CD Protect v1.51 σε αυτο το link
Link to comment
Share on other sites

Aν μου ελεγες και ποια εννοεις θα με βοηθουσες παραπανω :) . Αν εννοεις το cdrwin το δοκιμασα αλλα δεν καταφερα να κανω κατι. Το μονο που καταφερα να κανω, ηταν να μην φαινονται τα δεδομενα μεσα στο cd με αυτο το προγραμμα WTM CD Protect v1.51 σε αυτο το link

 

 

Για ρίξε μια ματιά στα: TZCopyprotection, FreeLock, WinLock από το link που μου είπες.

Δεν τα έχω δοκιμάσει αλλά και τα τρία λένε πως προστατεύουν το cd από αντιγραφή.

Nothing is :rolleyes: what it seems :cry: ...
Link to comment
Share on other sites

ok. Απλα ηθελα να ασφαλησω καπια δεδομενα. Αν βρεθει καποιος τροπος απαντηστε.

ευχαριστω :)

 

Φίλε μου αν το μόνο που θες είναι να ασφαλίσεις τα δεδομένα τότε πολύ απλά πριν τα γράψεις σε CD κρυπτογράφησέ τα. Και είμαι περίεργος μετά να δω τι θα λένε οι οπαδοί του "ό,τι κλειδώνει ξεκλειδώνει" :p :p

 

Δωρεάν πρόγραμμα κρυπτογράφησης:

 

Hideit! Professional:

 

http://net314.myphone.gr/hideitpro.php

 

Έτσι ακόμα και αν κάποιος αντιγράψει το δισκάκι (σιγά το κατόρθωμα :p ), απλά θα έχει στα χέρια μερικά άχρηστα αρχεία που απλά δεν θα μπορεί να τα κάνει τίποτα. Θα μπορεί να τα χρησιμοποιήσει μόνο όποιος έχει το πρόγραμμα αυτό στο PC του (και φυσικά και τον κωδικό...) ώστε να τα αποκρυπτογραφήσει.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου αν το μόνο που θες είναι να ασφαλίσεις τα δεδομένα τότε πολύ απλά πριν τα γράψεις σε CD κρυπτογράφησέ τα. Και είμαι περίεργος μετά να δω τι θα λένε οι οπαδοί του "ό,τι κλειδώνει ξεκλειδώνει" :p :p

 

Δωρεάν πρόγραμμα κρυπτογράφησης:

 

Hideit! Professional:

 

http://net314.myphone.gr/hideitpro.php

 

Έτσι ακόμα και αν κάποιος αντιγράψει το δισκάκι (σιγά το κατόρθωμα :p ), απλά θα έχει στα χέρια μερικά άχρηστα αρχεία που απλά δεν θα μπορεί να τα κάνει τίποτα. Θα μπορεί να τα χρησιμοποιήσει μόνο όποιος έχει το πρόγραμμα αυτό στο PC του (και φυσικά και τον κωδικό...) ώστε να τα αποκρυπτογραφήσει.

 

Ναι αλλα αν κρυπτογραφηθουν δεν θα μπορουν να ανοιξουν.

Ρε παιδια οπως εχω πει και πιο πανω θελω να κανω ενα cd να μην αντιγραφεται (οπως ειναι μερικα cd ηχου αυθεντικα ή στα dvd οπου υπαρχουν αυτα τα κλειδια CSS, πως λεγονται). Δεν θελω να κρυπτογραφισω τα δεδομενα του cd ωστε να φαινονται αλλα νταλα γιατι τοτε θα ειναι αχρηστο.

 

Ευχαριστω για την βοηθεια αλλα χρειαζομαι κι αλλη :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...