Jump to content

Sony Ericsson K750i


florinaperis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

λοιπόν παιδιά ...

έχω ένα παλιό k750i Και θέλω να το αλλάξω .. να περάσω δηλαδή άλλο Menu και γενικά τα πάντα για το πως τρέχει το κινητό.. κάποια πρόταση ? ευχαριστώ!

αυτο που θελεις δεν γινετε σε'αυτο το κινητο.εχει "κλειστο" λειτουργικο και τρεχει μονο java.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παίδες!Είμαι κάτοχος της συγκεκριμένης συσκευής για 5,5 χρόνια και επειδή φαίνεται πως σκοπεύω να την κρατήσω κι άλλο :) αγόρασα από ebay μια κάρτα Sony 4GB,προς αντικατάσταση της προηγούμενης των 64ΜΒ.Ενώ μετέφερα μουσική και φωτογραφίες στη νέα κάρτα (μέσω PC-αντιγραφή/επικόλληση) και ενώ το κινητό <βλέπει> τη νέα κάρτα,ωστόσο εγώ δε μπορώ να <δω>/να βρω τα πιο πάνω αρχεία, όταν βάλω αυτή τη νέα κάρτα .

Μπορείτε να βοηθήσετε έναν προσκολλημένο στις παλιές τεχνολογίες?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες!Είμαι κάτοχος της συγκεκριμένης συσκευής για 5,5 χρόνια και επειδή φαίνεται πως σκοπεύω να την κρατήσω κι άλλο :) αγόρασα από ebay μια κάρτα Sony 4GB,προς αντικατάσταση της προηγούμενης των 64ΜΒ.Ενώ μετέφερα μουσική και φωτογραφίες στη νέα κάρτα (μέσω PC-αντιγραφή/επικόλληση) και ενώ το κινητό <βλέπει> τη νέα κάρτα,ωστόσο εγώ δε μπορώ να <δω>/να βρω τα πιο πάνω αρχεία, όταν βάλω αυτή τη νέα κάρτα .

Μπορείτε να βοηθήσετε έναν προσκολλημένο στις παλιές τεχνολογίες?

Ευχαριστώ!

πρεπει να φορμαρεις την καρτα σε FAT32.εκει ειναι το προβλημα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Χμμμ...Η πρώτη μου απορία ήταν ΤΙ είναι αυτό και η δεύτερη ΠΩΣ γίνεται...Έψαξα λίγο για το τι εστί FΑΤ32 και βρήκα ότι μετατροπή/φορματ γίνεται μέσω Windows (δύσκολο) ή μέσω freeware προγραμμάτων (όπως αυτό?

http://download.cnet.com/CompuApps-SwissKnife-V3/3000-2248_4-10070864.html?tag=mncol;2 )

Ευελπιστώ σε περαιτέρω βοήθεια!:confused:

Link to comment
Share on other sites

Το εχω και εγω πανω απο 5 χρονια κ μαλιστα εχω αγορασει αλλα 4 ιδια για να μην τυχον κ χαλασει ενα κ δεν εχω

Ειναι πολυ αξιοπιστο κ γερο

Πεφτει κατω κ δεν παθαινει κατι

Δεν κολλαει

Ειναι φοβερο

Εχετε βρει κανενα καινουργιο τοσο αξιοπιστο κ δυνατο?

Με τοσο καλη καμερα στο σκοταδι?

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Χμμμ...Η πρώτη μου απορία ήταν ΤΙ είναι αυτό και η δεύτερη ΠΩΣ γίνεται...Έψαξα λίγο για το τι εστί FΑΤ32 και βρήκα ότι μετατροπή/φορματ γίνεται μέσω Windows (δύσκολο) ή μέσω freeware προγραμμάτων (όπως αυτό?

http://download.cnet.com/CompuApps-SwissKnife-V3/3000-2248_4-10070864.html?tag=mncol;2 )

Ευελπιστώ σε περαιτέρω βοήθεια!:confused:

θα την βαλεις σε card reader και με δεξι κλικ θα την διαμορφωσεις σε αλλο συστημα αρχειων.πανω απο 2gb πρεπει να ειναι FAT32.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Card Reader υπάρχει,ενσωματωμένο στο tower του υπολογιστή.Με δεξί κλικ και στις ιδιότητες του αφαιρούμενου δίσκου (Ι),υπάρχουνν τα εξής:Κοινή Χρήση,Ready Boost,Προσαρμογή,Γενικά,Εργαλεία,Υλικό.Ψάχνοντας περαιτέρω σε αυτά,δε βρίσκω τέτοια δυνατότητα τροποποίησης/διαμόρφωσης.Τι κάνω λάθος?Ως σύστημα αρχείων πάντως, ήδη μου γράφει στις ιδιότητες ότι είναι FAT32.

Εκ νέου ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Libero_Grande[/member] σου οπτικοποίησα λίγο τη διαδικασία που πρέπει ν' ακολουθήσεις. Η συνημμένη εικόνα πιστεύω θα σε βοηθήσει.

"Η χειρότερη άρνηση, η μεγαλύτερη απελπισία, είναι να φουντάρεις στον τόπο σου και να ζεις με τις αναμνήσεις..."

Νίκος Καββαδίας

Link to comment
Share on other sites

Φίλε multiPetros ακολουθησα τις οδηγίες κατά γράμμα (εξαιρετικά απλές-ευχαριστώ για την οπτικοποίησή τους) και μετά την ολοκλήρωση της διαμόρφωσης,η οποία ολοκληρωθηκε με επιτυχία, το κινητό εξακολουθεί να <βλέπει> μεν την παρουσία της κάρτας,αλλά να μην <βλέπει> τα ευρισκόμενα σε αυτήν mp3 και φωτογραφίες τα οποία έγραψα.

Ξεκινώντας από το μηδέν,επανέλαβα εκ νέου τη διαμόρφωση (ξανά επιτυχώς),με τα ίδια δυστυχώς αποτελέσματα...

Σίγουρα η κάρτα των 4GB ταιριάζει στο συγκεκριμένο κινητο?

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασε και μέσω του κινητού

 

10. Το κινητό δεν “βλέπει” την κάρτα μνήμης που του έβαλα γιατί?

 

Είναι πιθανόν μια καινούρια κάρτα μνήμης, να μην είναι διαμορφωμένη από το εργοστάσιο και να απαιτεί να γίνει αυτό ώστε να δουλέψει σωστά με το κινητό τηλέφωνο. Σε αυτή την περίπτωση είναι απαραίτητο διαμορφώσουμε εμείς την κάρτα χειροκίνητα.

Αφού έχουμε βάλει την κάρτα μνήμης "πηγαίνουμε": Μενού -> Διαχείρ. Αρχείων -> Πρόσθετα -> Διαμόρφωση Εξ. Μνήμης

 

από εδω

Link to comment
Share on other sites

Τα mp3 δεν πρέπει να είναι "χύμα" μέσα στην κάρτα, μνήμης, αλλά σε συγκεκριμένο φάκελο, ομοίως και οι φωτογραφίες.

Τα τραγούδια για να τα δει ο player του κινητού βάλτα στον φάκελο MSSEMC\Media files\audio της κάρτας μνήμης (φτιάξε έναν φάκελο MSSEMC μετά μέσα σ' αυτόν έναν Media files μετά μέσα σ' αυτόν έναν audio και "ρίξε" τα τραγούδια εκεί).

 

Οι φάκελοι που πρέπει να έχει η κάρτα είναι οι εξής:

DCIM\100MSDCF

MSSEMC\Media files

MSSEMC\Media files\audio\ringtones

MSSEMC\Media files\audio\videodj

MSSEMC\Media files\image

MSSEMC\Media files\other

MSSEMC\Media files\theme

MSSEMC\Media files\video\camera

MSSEMC\Media files\webpage\saved_pages\content

MSSEMC\System

MSSEMC\System\ams

MSSEMC\System\temp

MSSEMC\System\wap

 

Αν κάνεις τη διαμόρφωση της κάρτας μέσα από το κινητό όπως ανέφερε πιο πάνω ο φίλος mol[/member], αυτοί οι φάκελοι θα δημιουργηθούν από μόνοι τους. Εσύ από 'κει και πέρα το μόνο που μένει να κάνεις είναι να τοποθετήσεις τα αντίστοιχα αρχεία στον σωστό φάκελο. ;)

 

Όσον αφορά τη μέγιστη χωρητικότητα που υποστηρίζει το κινητό επισήμως η SE δίνει 2GB, όμως έχει αναφερθεί ότι και τις 4GB τις βλέπει κανονικά, και πιθανών η προδιαγραφή έχει να κάνει με την μέγιστη χωρητικότητα των MS που κυκλοφορούσαν όταν βγήκε το κινητό. Αν παρ' όλα αυτά συνεχίσεις να αντιμετωπίζεις προβλήματα με την "τεσσάρα" δοκίμασε να κάνεις μια αναβάθμιση του firmware του κινητού στην τελευταία έκδοση.

Edited by multiPetros
Προσθήκη πληροφοριών για την μέγιστη υποστηριζόμενη χωρητικότητα

"Η χειρότερη άρνηση, η μεγαλύτερη απελπισία, είναι να φουντάρεις στον τόπο σου και να ζεις με τις αναμνήσεις..."

Νίκος Καββαδίας

Link to comment
Share on other sites

Με τη βοήθεια και των δυο πιο πάνω προλαλησάντων τα κατάφερα!:).Λεπτομέρεια αποτελεί το γεγονός ότι για τη διαμόρφωση μέσω του τηλεφώνου,ζητείται ο κωδικός κλειδώματος του τηλεφώνου.Πρώτη προσπάθειά μου αποτυχημένη,αφού αυτός ο αριθμός ΔΕΝ είναι το PIN,δεύτερη επιτυχημένη,αφού θυμήθηκα,σχεδόν τυχαία,πως σε τέτοιες περιπτώσεις δίνουμε το 0000.Επόμενο λάθος είναι ότι έριξα χύμα mp3 και φωτογραφίες ,οπότε πάλι το κινητό δεν τις έβλεπε.Εκεί σκέφτηκα να δω ποιά είναι η κατανομή τους στη μικρή,υπάρχουσα κάρτα μνήμης,οπότε και έκανα την κατάλληλη κατανομή.Η κάρτα δουλεύει συνεπώς στην εντέλεια,με μόνη παρατήρηση τη μικρή καθυστέρηση όταν πρωτοανάβω το τηλέφωνο.

Κύριοι,και πάλι ευχαριστώ που μου δώσατε τα φώτα σας!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας παιδια.

θα ηθελα μια μικρη βοηθεια σε περιπτωση που καποιος γνωριζει κατι :)

Θα παρω παλι το κ750 μου απο τον αδερφο μου μιας και αγορασε νεα συσκευη,Απο οτι μου ειπε εχει το γνωστο προβλημα που δεν ανοιγει(μια βγαζη ασπρη οθονη και αμεσως μετα μαυρη και παει λεγοντας).

το ιδιο προβλημα το ειχα λυση σε αυτην την συσκευη αλλα και σε ενα w810 μεσω αναβαθμισης απο το seus..

Τωρα που το seus δεν υποστηριζει αυτο το μοντελο πως θα μπορουσα να λυσω το προβλημα αυτο?

Link to comment
Share on other sites

προφανώς δεν υπαρχει ;)

 

κατι εχει παρει το αυτι μου οτι μπορεις να κατεβασεις firmware απο καποια site και να τα περασεις με ενα προγραμα που ονομαζετε xs++ αλλα δεν γνωριζω γενικα τι και πως :P

Link to comment
Share on other sites

αν δεν ανοίγει η συσκευή φαντάζομαι ότι δε μπορείς να κάνεις κάτι.

και γω το χω στην κατοχή μου. δεν ανοίγει εμένα. μόνο μια φορά αναβόσβησε η οθόνη(λευκη) στην προσπάθειά μου να το ανοίξω. έψαξα στο νετ αλλά δε βρήκα λύση

Link to comment
Share on other sites

αν δεν ανοίγει η συσκευή φαντάζομαι ότι δε μπορείς να κάνεις κάτι.

και γω το χω στην κατοχή μου. δεν ανοίγει εμένα. μόνο μια φορά αναβόσβησε η οθόνη(λευκη) στην προσπάθειά μου να το ανοίξω. έψαξα στο νετ αλλά δε βρήκα λύση

 

με το seus παντως ειχα φτιαξει το προβλημα σε αντιστοιχες συσκευες,

αν δεν βρω καποια αλλη ακρη γνωριζεις ποσο κοστιζει σε ενα ερικσον σερβις ποιντ?

Link to comment
Share on other sites

δε γνωρίζω :(

 

αν βρεις λύση ενημέρωσε. προσωπικά δε το πάω σε service point.

 

θα περιμενω εδω μηπως ξερουν κατι τα παιδια μιας και δεν εχω παρα πολυ χρονο για ψαξιμο προς το παρων.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson K750i

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...