Jump to content

Αγορά laptop (SSD/HDD?)


Sofianna
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας!

Είμαι σε αναζήτηση καινούργιου laptop. Προέρχομαι από TURBOX 5ετιας. Θέλω ένα laptop για όλες τις δουλειές. Όχι τρομερές απαιτήσεις, αλλά κάτι που να κρατάει στον χρόνο αξιοπρεπώς αφού αργώ να αλλάξω laptop.

 

Ψάχνω κάτι για:

-Λίγο gaming (Sims 3,4 αν και θέλω να έχω την δυνατότητα και για κάτι παραπάνω)

-Εργασίες πανεπιστημίου

-Προγράμματα χημείας σχεδιαστικά πχ ChemOffice

-Ταινίες

-Ίσως editing βίντεο, μουσικής

 

Γενικά να αντέχει οτιδήποτε μπορεί να προκύψει καθώς ασχολούμαι με διάφορα κατά καιρούς αλλά όχι σε επαγγελματικό επίπεδο και να μην κολλάει.

 

Βρήκα αυτό το laptop: https://www.skroutz.gr/s/16194146/HP...0-FHD-W10.html

 

Το ερώτημα μου όμως είναι αυτό...

Αν πάρω λάπτοπ με HDD κι όχι με SSD θα το μετανιώσω; Είναι οι δουλειές που θέλω να κάνω τόσο απαιτητικές ώστε να είναι απαραίτητη η αγορά laptop με SSD για να είναι γρήγορος ο χρόνος απόκρισης;

Το ιδανικό για εμένα θα ήταν να πάρω με 2 σκληρούς δίσκους όμως η τιμή μετά ξεφεύγει πολύ, αφού θέλω να έχει και ανεξάρτητη κάρτα γραφικών Nvidia και επεξεργαστη Core i7.

 

Δέχομαι προτάσεις και συμβουλές!

Ευχαριστώ.

Edited by Sofianna
Link to comment
Share on other sites

Εχεις σκεφτεί την λύση ssd στο λαπτοπ + εξωτερικο hdd για αποθήκευση?

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Ναι ναι φυσικά και το έχω σκεφτεί. Έχω ήδη 2 σκληρούς δίσκους. Απλά τα 256GB για εσωτερική αποθήκευση δεν τα λες και αρκετά....

 

Βρήκα αυτό:

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_hp-gaming-pavilion-15-bc405nv-intel-core-i5-8300h-8gb-128gb-ssd-1tb-hdd-geforce-gtx1050ti4gb-full-hd-1216963.html

που έχει ναι μεν i5 αλλά όλα τα άλλα πολύ καλά κατά την γνώμη μου. Αξίζει να πάρω με i5 εν ετει 2019 κι ενώ σκοπεύω να το κρατήσω 5ετια;

Edited by Sofianna
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε μου,

ναι μια χαρα ειναι να παρεις κατι με i5.

 

-Να συμφωνησουμε κατι ομως;

Οτι αν παιζεις παιχνιδια σε λαπτοπ ειδικα σε τοσο λεπτο λαπτοπ κανεις δεν μπορει να σου πει αν θα βγαλεις 5τια, μπορει να βγαλεις και 10τια μπορει ομως και στα 2,5 χρονια κατι να παραδωσει πνευμα.

 

Συμφωνω οτι τα 128GB & 256GB ειναι λιγα ειδικα αν δεν κανεις τα installations στον 2ο δισκο.

 

Επισης δεν εχεις πει το μπατζετ σου γιατι θες λαπτοπ για αυτες τις δουλειες;

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Εκεί μέχρι 800€ είναι το budget και πάλι το ξεπερνάει κάπως. Απλα μιας και τουλάχιστον στα χαρτιά μου φαίνεται παραπάνω από καλό το hp με την i5 είπα να τα δώσω.

Γενικά παιχνίδια δεν παίζω. Ουσιαστικά μόνιμο κόλλημα μου ήταν το Sims ξεκινώντας χρόνια πριν από desktop πεπαλαιωμενο που ποτέ δεν κατάφερε να το παίξει το Sims 3. Έτσι πήρα και το πρώτο μου laptop με ανεξάρτητη κάρτα γραφικών nvidia gt 630m (χαχαχα). Γι'αυτό και τώρα θέλω να πάρω πάλι με ανεξάρτητη κάρτα γραφικών κι από όσο ξέρω η GTX 1050 είναι ό,τι πρέπει για budget gaming laptop.

 

Για να μην λέω όμως πολλά, ουσιαστικά το laptop το θέλω για καθημερινή χρήση και περιστασιακό gaming τύπου, όμως επαναλαμβάνω, Sims 3 και Sims 4. Δεν ξέρω μπορεί στο μέλλον να ασχοληθώ με "πραγματικό" gaming (όπως θα έλεγε κανείς) αλλά αυτό είναι ένα απλά ένα ασαφές ενδεχόμενο.

Γι'αυτό και αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως είναι μια γρήγορη, χωρίς κολλήματα, αξιοπρεπής λειτουργία με το κάτι παραπάνω λίγο πιο premium που πιστεύω ότι θα μου προσφέρει αυτό το laptop.

 

Αν βέβαια υπάρχει κάποια άλλη πρόταση φυσικά και να την ακούσω! Γι'αυτό ήρθα εδώ! :D

Link to comment
Share on other sites

θεωρώ μια χαρά τα 250γιγα για ssd εξάλλου παιχνίδια και συναφή ΔΕΝ θα βάλεις στον δίσκο αυτόν παρα μόνο τα προγράμματά σου και το λειτουργικό σύστημα. Θα χρειαστείς παραπάνω απο πχ 100γιγα για όλα αυτά;

 

Προσωπικά θα σου έλεγα ΜΗΝ πάρεις το οποιοδήποτε μηχάνημα χωρίς SSD. Θα περιμένεις τον μηχανικό δίσκο (και στις περισσότερες των περιπτώσεων βάζουν 5400rpm δίσκους) να εκκινήσει το λειτουργικό και τα προγράμματα;

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

Το https://www.mediamarkt.gr/el/product/_hp-gaming-pavilion-15-bc405nv-intel-core-i5-8300h-8gb-128gb-ssd-1tb-hdd-geforce-gtx1050ti4gb-full-hd-1216963.html λοιπόν σαν επιλογή είναι καλή;

 

HP Gaming Pavilion 15-bc405nv Intel Core i5-8300H/8GB/128GB SSD & 1TB HDD/GeForce GTX1050Ti4GB/Full HD

Link to comment
Share on other sites

Στην τελικη αλλαζεις τον εσωτερικό ssd με μεγαλύτερο (που δε χριαζεται, καθως τα 256 ειναι οκ για προγραμματα)

Εχουν πέσει αρκετα οι τιμές τους

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το https://www.mediamarkt.gr/el/product/_hp-gaming-pavilion-15-bc405nv-intel-core-i5-8300h-8gb-128gb-ssd-1tb-hdd-geforce-gtx1050ti4gb-full-hd-1216963.html λοιπόν σαν επιλογή είναι καλή;

 

HP Gaming Pavilion 15-bc405nv Intel Core i5-8300H/8GB/128GB SSD & 1TB HDD/GeForce GTX1050Ti4GB/Full HD

 

Ναι στα χαρτια μια χαρα φαίνεται, να προσέχεις μονο να κανεις τις εγκαταστάσεις σου στο δεύτερο σκληρό.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Γενικά πως θα πηγαίνει αυτό; Αν κάνω εγκατάσταση ας πούμε το Sims στον HDD δε θα είναι πιο αργό από το να έκανα στον SDD;;; Ή γενικά οποιοδήποτε άλλο πρόγραμμα... Μπορώ να τα χωρίσω;
Link to comment
Share on other sites

Γενικά πως θα πηγαίνει αυτό; Αν κάνω εγκατάσταση ας πούμε το Sims στον HDD δε θα είναι πιο αργό από το να έκανα στον SDD;;; Ή γενικά οποιοδήποτε άλλο πρόγραμμα... Μπορώ να τα χωρίσω;

 

πιο αργό θα είναι στο Loading. Αλλωστε δεν είναι παιχνίδια που χρειάζονται μεγάλη επεξεργασία ούτε έχουν υψηλές απαιτήσεις.

 

όταν κάνεις εγκατάσταση ενα παιχνίδι σε ρωτάει που θες να γίνει η εγκατάσταση, εκεί επιλέγεις τον 2ο δίσκο.

Καλό θα ήταν να φτιάξεις εναν φακελο στον 2ο δισκο πχ GAMES ώστε να μην γίνεται χαμός απο αρχεία και φακέλους εκει πέρα.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...