Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6280 3G


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από ποιότητα τι λέει; Δοκίμασα τις προάλλες να κάνω video κλήση με έναν φίλο μου (καθόμασταν δίπλα) και δεν μπορώ να πω ότι συγκινήθηκα από την ποιότητα της εικόνας (σε σχέση με το Sharp V902 που ήταν ο προκάτοχός του). Υπάρχει περίπτωση να έφταιγε το σήμα της περιοχής (έχω κι ιστορικό πάνω σ'αυτό);
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Από ποιότητα τι λέει; Δοκίμασα τις προάλλες να κάνω video κλήση με έναν φίλο μου (καθόμασταν δίπλα) και δεν μπορώ να πω ότι συγκινήθηκα από την ποιότητα της εικόνας (σε σχέση με το Sharp V902 που ήταν ο προκάτοχός του). Υπάρχει περίπτωση να έφταιγε το σήμα της περιοχής (έχω κι ιστορικό πάνω σ'αυτό);

 

 

Γεια χαρά,

 

Για να πραγματοποιηθεί video κλήση πρεπει να γίνουν καποιες ενέργειες;

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Giasas paidia, epidi skopeuw na na parw kainourgio kinito autes tis meres eimai anamesa se duo kinita: to Nokia N80 kai to Nokia 6280... Eseis pio mou protinete ? Akoma an mporeite na mou peite se pio apo auta ta duo fenwnte kalitera ta video, oi fotos kai pou akougete pio kala o hxos (Ypopsin oti oi fotos kai ta video me endiaferoun pws fenwnte stin othoni tou kinitou kai oxi sto pc )

 

Sorry an sas kourasa me tin erwtisei mou

 

Filika panta. Dimitris

Link to comment
Share on other sites

Giasas paidia, epidi skopeuw na na parw kainourgio kinito autes tis meres eimai anamesa se duo kinita: to Nokia N80 kai to Nokia 6280... Eseis pio mou protinete ? Akoma an mporeite na mou peite se pio apo auta ta duo fenwnte kalitera ta video, oi fotos kai pou akougete pio kala o hxos (Ypopsin oti oi fotos kai ta video me endiaferoun pws fenwnte stin othoni tou kinitou kai oxi sto pc )

 

Sorry an sas kourasa me tin erwtisei mou

 

Filika panta. Dimitris

Τα δύο κινητά δεν συγκρίνονται! Απλά υπερέχει το Ν80. Άλλωστε έχει σχεδόν διπλάσια τιμή από το 6280 και είναι και Symbian. Εν συντομία σου λέω ότι το Ν80 είναι μακράν καλύτερο από το 6280. Αν διαβάσεις τα τεχνικά χαρακτηριστικά των δύο κινητών θα καταλάβεις.

 

Δες καλύτερα αυτή τη σύγκριση

:)

Link to comment
Share on other sites

Exw dei sigkriseis anamesa sta duo kinita apla exw akousei apo auto to forum oti to N80 den exei kai toso kali kamera... tha eithela na mathw pws fenwnte ta video kai oi fotos tou N80 stin othoni tou kinitou kai oxi sto pc.. Einai kalitera apo tou 6280?
Link to comment
Share on other sites

kalhspera filoi moy

 

epeidh agorasa shmera to kinhto 8a h8ela na rothso pos mporo na peraso tis ri8miseis gia vodafone live??(sygnomh filoi moy alla einai poly xronoboro na diabaso ola ta post kai exo periorismeno xrono)

 

sas eyxaristo ek ton proteron

LG G4
Link to comment
Share on other sites

kalhspera filoi moy

 

epeidh agorasa shmera to kinhto 8a h8ela na rothso pos mporo na peraso tis ri8miseis gia vodafone live??(sygnomh filoi moy alla einai poly xronoboro na diabaso ola ta post kai exo periorismeno xrono)

 

sas eyxaristo ek ton proteron

Εδώ(ξέρεις,επιλογή μοντέλου,δικτύου κλπ.):)

Link to comment
Share on other sites

Guest valeria
kalhspera filoi moy

 

epeidh agorasa shmera to kinhto 8a h8ela na rothso pos mporo na peraso tis ri8miseis gia vodafone live??(sygnomh filoi moy alla einai poly xronoboro na diabaso ola ta post kai exo periorismeno xrono)

 

sas eyxaristo ek ton proteron

http://www.vodafone.gr/live1/page.jsp?pid=0001011400&vars=0000000000 :)

Link to comment
Share on other sites

1)erothsh

***rostropol***--->phgaino-->montelo(6280)---->xora(greece)--->diktio(vodafone)---->eimai me symbolaio??poy pao??-->vf live??vf live prepaid??vf grprs??vf gprs prepaid??kai meta??vf internet h mipos vf internet corp??

 

2)erothsh

***valeria***--->stis riumiseis h vodafone den to exi to nokia 6280???tairiazei me kapoio alloy?

 

3)genikh erothsh

stis ri8miseis kinhtoy??/ti epeilegoyme sta pedia??ri8miseis diamorfoshs??KAI META STIS RI8MISEIS EMFANISEIS--->kodikopoihsh keimenoy?

 

EYXARISTO gia tis grigores apanthseis sas

LG G4
Link to comment
Share on other sites

Exw dei sigkriseis anamesa sta duo kinita apla exw akousei apo auto to forum oti to N80 den exei kai toso kali kamera... tha eithela na mathw pws fenwnte ta video kai oi fotos tou N80 stin othoni tou kinitou kai oxi sto pc.. Einai kalitera apo tou 6280?

Εννοείται πως στην κάμερα υπερέχει το Ν80. Μιλάμε για 3.2Megapixel ενώ το 6280 έχει 2Megapixel. Aκόμα κια αν το Ν80 δεν έχει και "τόσο καλή κάμερα" σίγουρα είναι καλύτερη από εκείνη του 6280. Επίσης οι φωτογραφίες σίγουρα φαίνονται καλύτερα στην οθόνη του Ν80 γιατί έχει και μεγαλύτερη ανάλυση (352x416 αντί 240x320) αλλά και οι διαστάσεις της οθόνης είναι παρόμοιες (άρα τα pixels είναι πιο μικρά άρα καλύτερη απεικόνηση).

Link to comment
Share on other sites

1)erothsh

***rostropol***--->phgaino-->montelo(6280)---->xora(greece)--->diktio(vodafone)---->eimai me symbolaio??poy pao??-->vf live??vf live prepaid??vf grprs??vf gprs prepaid??kai meta??vf internet h mipos vf internet corp??

 

2)erothsh

***valeria***--->stis riumiseis h vodafone den to exi to nokia 6280???tairiazei me kapoio alloy?

 

3)genikh erothsh

stis ri8miseis kinhtoy??/ti epeilegoyme sta pedia??ri8miseis diamorfoshs??KAI META STIS RI8MISEIS EMFANISEIS--->kodikopoihsh keimenoy?

 

EYXARISTO gia tis grigores apanthseis sas

 

1)vf live ή vf internet ουσιαστικά το ίδιο είναι,δεν αλλάζει το access point:wap.vodafone.gr,υποθέτω έχεις στο συμβόλαιο σου ενεργή την υπηρεσία GPRS οπότε διάλεξε ένα απ'τα δύο(προτείνω vf internet)

2)αν πας μέσω vodafone settings χρησιμοποίησε αυτές του 6230i,είναι συμβατές.

3)Δυτικό (ISO 8859-1)

:) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είχα την ευκαιρία να επεξεργαστώ για αρκετή ώρα το 6280.

 

Η ποιότητα κατασκευής του είναι ίσως ελαφρώς υποδεέστερη από εκείνη του 6270.

Ωστόσο δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα με τον μηχανισμό slide ή τη στιβαρότητα του μοντέλου.Δε μου φάνηκε να τρίζει καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι κάνουν τα settings από το site της Vodafone, αλλά αυτά από το site της Nokia παίζουν όλα 100%.
Link to comment
Share on other sites

Σημερα αντικατεστησα τη συσκευη μου (με τα καμμενα pixels της καμερας) με μια καινουρια απο Cosmote.

 

Το περιεργο ειναι οτι η καινουρια μου φαινεται πολυ πιο στιβαρη και δεν εχει προβλημα στο μηχανισμο sliding.

Αυτο μπορει να σημαινει 2 πραγματα: Ή υπαρχουν 'καλες' και 'οχι τοσο καλες' συσκευες, ή με τον καιρο και το ανοιξε-κλεισε ο μηχανισμος χαλαρωνει χωρις να το παιρνουμε ειδηση...

Link to comment
Share on other sites

1)vf live ή vf internet ουσιαστικά το ίδιο είναι,δεν αλλάζει το access point:wap.vodafone.gr,υποθέτω έχεις στο συμβόλαιο σου ενεργή την υπηρεσία GPRS οπότε διάλεξε ένα απ'τα δύο(προτείνω vf internet)

2)αν πας μέσω vodafone settings χρησιμοποίησε αυτές του 6230i,είναι συμβατές.

3)Δυτικό (ISO 8859-1)

:) :) :)

 

 

sygnomh gia thn talaiporia ...

esteila tis ri8miseis meso toy nokia site...alla otan pao sto menu--->istos--->ri8miseis--->ri8miseis diamorfoshs--->logariasmos...??ekei otan vazo vf internet perimeno alla den anoigei .....otan bazo vf live to anoigei alla den to emfanizei to menu opos to razrv3x 3g toy aderfoy moy(einai vf live apo thn agora toy) diladi me eikonidia gia ka8e epilogh toy vf live kai blepo p.x. oti leipei h epilogh gia epilogh hxon...klp....gia hxo anamonhs otan se kaloyn.... :cry: :( :blink:

LG G4
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα παιδες,

να σας ρωτησω κατι αγορασα μια mini sd καρτα για το κινητο μας το θεμα ειναι οτι η καρτα που ειχε μαζι το κινητο ειχε και καποια δεδομενα(τραγουδια,ηχοι κλησης,θεματα) αυτα δεν μπορω να τα μεταφερω στην νεα καρτα καλα ειναι ανοητοι δηλαδη τι κολπα ειναι αυτα!και εντω μεταξυ δεν τα αποθηκευσανε στο κινητο γιατι εχει μικρη ηδη μνημη και θα γεμιζε και τα βαλανε στην sd και μαλλον τα κλειδωσανε εγω τωρα πως θα τα παρω να τα βαλω στην νεα καρτα ή εστω μεσα στο κινητο!!!Συγκεκριμενα θελω ενα ωραιο τραγουδακι που εχει το LATE NITE τα αλλα ας μην τα μεταφερω τι να κανω αλλα το συγκεκριμενο το θελω γιατι αρεσει στην γυναικα μου και το εχω ως ηχο κλησης της!!

:( :mad: :!: :!:

ΘΕΛΩ ΝΑ :shoot: ΤΟΥΣ ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΟΥΣ

ΘΕΛΩ ΝΑ :knife: ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΠΙΕΣΤΕΣ ΤΟΥ ΛΑΟΥ

Link to comment
Share on other sites

sygnomh gia thn talaiporia ...

esteila tis ri8miseis meso toy nokia site...alla otan pao sto menu--->istos--->ri8miseis--->ri8miseis diamorfoshs--->logariasmos...??ekei otan vazo vf internet perimeno alla den anoigei .....otan bazo vf live to anoigei alla den to emfanizei to menu opos to razrv3x 3g toy aderfoy moy(einai vf live apo thn agora toy) diladi me eikonidia gia ka8e epilogh toy vf live kai blepo p.x. oti leipei h epilogh gia epilogh hxon...klp....gia hxo anamonhs otan se kaloyn.... :cry: :( :blink:

Αν το 6280 είναι unbranded(υποθέτω ναι) τότε το menu Vodafone Live σε αυτήν την περίπτωση θα εμφανιστεί σε μορφή του wapsite(άλλη περίπτωση είναι το ενσωματωμένο μενού),αν όμως το προφίλ Internet που τελικώς έχει εγκατασταθεί και ενεργοποιηθεί δεν υποστηρίζεται στο 6280,τότε δεν θα παίξει:(

Link to comment
Share on other sites

einai unbranded gia na emfanizetai san ensomatomeno menu prepei na to pao sthn vodafone h sthn nokia??

Καλά,σοβαρά θες το Vodafone Menu:O ??Εδώ άλλοι κοιτάνε πως θα το ξεφορτωθούν! Τέλος πάντων,δεν νομίζω να γίνεται αντίστροφα η φόρτωση μιας ROM Branded και ειδικά σε Series 40,έχω ακούσει ότι από Ν70 Vodafone Live έχει αφαιρεθεί ROM Vodafone και περάστηκε άλλη ROM Unbranded και εφεξής κάθε αναβάθμιση λογισμικού ήταν της ΝΟΚΙΑ.Βέβαια αν μπορεί κάποιος να σου απαντησει σίγουρα και για την τεχνική δυνατότητα ενός τέτοιου εγχειρήματος(ατοπήματος μάλλον,κατά την άποψη μου),είναι μόνο η ΝΟΚΙΑ,όχι η VODAFONE.

Link to comment
Share on other sites

Κατεβάστε την εδώ:

http://mini.opera.com/global/opera-mini-2.0.3920-advanced-gr.jar

Απ'ότι καταλαβαίνω πλέον με αυτήν την καινούργια έκδοση επιτρέπει το κατέβασμα αρχείων:)

Επιπλέον έχει και μεγαλύτερη γραμματοσειρά και πολύ μεγάλη,και κινούμενα προς τα αριστερά windows:) σε κάθε ανανέωση των σελίδων,πολύ ωραίο effect και πιο γρήγορο από πριν.Μέχρι και 4 διαφορετικά θέματα (χρωματικά) κατεβαίνουν μέσα από τις ρυθμίσεις,awesome applet:) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Αναζητώντας το GPRS...

 

Όσο περιμένω τηλέφωνο από τους τεχνικούς της Vf, ας μοιραστώ τις εμπειρίες μου. Ξέρουμε ήδη (από προηγούμενη δημοσίευση) ότι ενώ στον Χολαργό δεν πιάνει το GPRS, στο Σύνταγμα πιάνει. Σήμερα ανακάλυψα το εξής:

 

Φεύγοντας από Σύνταγμα κατέβηκα στο ΣΕΦ για καφέ. Εκεί λειτουργούσε κανονικά. Γύρισα σπίτι από Καλλιθέα (Θησέως). Κι εκεί λειτουργούσε κανονικά. Κουκάκι το ίδιο. Σύνταγμα (το ήξερα ήδη) επίσης. Μέγαρο Μουσικής, σταθερά. Αμπελόκηποι (Γαλαξίας/Αλεξάνδρας) το ίδιο.

 

Υπουργείο Ανάπτυξης/Ερρίκος Ντυνάν, αχχμ.... πού είναι το GPRS;;; οεο;;;

Πεντάγωνο;

Χολαργός;;;

Σπίτι μου;;;

 

:wacko: :wacko: :wacko:

 

 

Όχι τίποτα άλλα αλλά έτσι και δούλευε θα τρελαινόμουν!!! Τουλάχιστον τώρα, αναπαραγάγεται το πρόβλημα!!

 

 

Κατεβάστε την εδώ:

http://mini.opera.com/global/opera-mini-2.0.3920-advanced-gr.jar

Απ'ότι καταλαβαίνω πλέον με αυτήν την καινούργια έκδοση επιτρέπει το κατέβασμα αρχείων:)

Επιπλέον έχει και μεγαλύτερη γραμματοσειρά και πολύ μεγάλη,και κινούμενα προς τα αριστερά windows:) σε κάθε ανανέωση των σελίδων,πολύ ωραίο effect και πιο γρήγορο από πριν.

Έχω κάνει χρυσό το site της Opera να βρω την κατάλληλη έκδοση για 6280. Πώς στο καλό την ξετρυπώνετε; Έτσι είχε βάλει κάποιος link για το 6270 αλλά μέσω του site δεν φαίνεται κάπου....

 

Μπορεί κάπως η εφαρμογή να βγει στο κεντρικό μενού; Μάλλον όχι ε;

Link to comment
Share on other sites

Αναζητώντας το GPRS...

 

Όσο περιμένω τηλέφωνο από τους τεχνικούς της Vf, ας μοιραστώ τις εμπειρίες μου. Ξέρουμε ήδη (από προηγούμενη δημοσίευση) ότι ενώ στον Χολαργό δεν πιάνει το GPRS, στο Σύνταγμα πιάνει. Σήμερα ανακάλυψα το εξής:

 

Φεύγοντας από Σύνταγμα κατέβηκα στο ΣΕΦ για καφέ. Εκεί λειτουργούσε κανονικά. Γύρισα σπίτι από Καλλιθέα (Θησέως). Κι εκεί λειτουργούσε κανονικά. Κουκάκι το ίδιο. Σύνταγμα (το ήξερα ήδη) επίσης. Μέγαρο Μουσικής, σταθερά. Αμπελόκηποι (Γαλαξίας/Αλεξάνδρας) το ίδιο.

 

Υπουργείο Ανάπτυξης/Ερρίκος Ντυνάν, αχχμ.... πού είναι το GPRS;;; οεο;;;

Πεντάγωνο;

Χολαργός;;;

Σπίτι μου;;;

 

:wacko: :wacko: :wacko:

 

 

Όχι τίποτα άλλα αλλά έτσι και δούλευε θα τρελαινόμουν!!! Τουλάχιστον τώρα, αναπαραγάγεται το πρόβλημα!!

 

 

 

Έχω κάνει χρυσό το site της Opera να βρω την κατάλληλη έκδοση για 6280. Πώς στο καλό την ξετρυπώνετε; Έτσι είχε βάλει κάποιος link για το 6270 αλλά μέσω του site δεν φαίνεται κάπου....

 

Μπορεί κάπως η εφαρμογή να βγει στο κεντρικό μενού; Μάλλον όχι ε;

 

Η ανησυχία της αναζήτησης:) ξετρυπώνει πολλά:) .Τώρα για να βλέπεις την εφαρμογή πιο γήγορα και κατα συνέπεια να είναι πιο γρήγορα προσπελάσιμη συνιστώ να την προσθέσεις στην γραμμή συντομεύσεων της ενεργής αναμονής επιλέγοντας την μέσα από την λίστα εφαρμογών κατά την επιλογή συνδέσμων στο σχετικό υπομενού:)

Link to comment
Share on other sites

Η ανησυχία της αναζήτησης:) ξετρυπώνει πολλά:) .Τώρα για να βλέπεις την εφαρμογή πιο γήγορα και κατα συνέπεια να είναι πιο γρήγορα προσπελάσιμη συνιστώ να την προσθέσεις στην γραμμή συντομεύσεων της ενεργής αναμονής επιλέγοντας την μέσα από την λίστα εφαρμογών κατά την επιλογή συνδέσμων στο σχετικό υπομενού:)

Πού την ξετρύπωσες θα μου πεις γιατί εγώ έφαγα τον κόσμο!!

Ενεργή αναμονή δεν χρησιμοποιώ, νομίζω ότι δεν με βολεύει!!

Σιγά σιγά πάντως θυμάμαι τις θρυλικές εποχές του Ρ900 μου...

 

 

Υ.Γ.: Και που ανακάλυψα πολλά (για το σήμα), τι κέρδισα;;;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...