Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6280 3G


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γνωρίζει κανείς που έχουν τη φθηνότερη τιμή για σύνδεση στο Cosmote 180?

 

(Κάτι είχα διαβάσει παλιά για το MediaMarkt οτι το εχει 365 περιπου (πιο φθηνή τιμή ) και πιο ακριβό το έχει το Ote-shop στα 406... )

 

Τα mediamrkt κάνουν και συνδέσεις ? άμεσα όπως και ο γερμανός??

 

Οποιος γνωρίζει χαμηλότερη τιμή ας μας πεί.

359 € στο Mediamarkt και με συνδέσεις ΤΙΜ,Vodafone,Cosmote βέβαια.:) :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Νεότερα σχετικά με την αποστολή MMS:

Σάββατο βράδυ, καμιά ώρα μετά το τελευταίο μου post εδώ, πήρα τηλέφωνο τη Vodafone να τους ρωτήσω σχετικά. Αφού τους είπα λοιπόν ότι δεν μπορώ να στείλω MMS ή να πλοηγηθώ μέσω GSM και ότι μέσω Cosmote μπορώ (σύμφωνα με τα γραφόμενα εδώ), ρώτησα τι μπορει να συμβαίνει.

 

Εξιστόρησα ό,τι είχα δοκιμάσει μέχρι εκείνη τη στιγμή και τελιικά καταλήξαμε στο ότι από τη στιγμή που δεν μπορώ να στείλω (για την ακρίβεια το μόνο "πρόβλημα" που μπορεί να έχουν τα 6280 και γενικώς τα καινούργα ΝΟΚΙΑ είναι με τις διαφημίσεις, αλλά από τη στιγμή που στις ρυθμίσεις είχα το "αποδοχή διαφημήσεων" στο "ναι", όλα καλά) να περάσω από ένα κατάστημα Vodafone να το επιβεβαιώσουν κι αυτοί και να μου το αντικαταστήσουν.... :wink: :up:

 

Εεεεεε από εκείνη τη στιγμή ΚΑΙ να στείλω MMS μπορώ ΚΑΙ να λάβω ΚΑΙ να πλοηγηθώ μέσω GPRS!!!! :wacko: :wacko: :wacko:

 

Αν μπορεις ενημερωσε μας αν υπαρχει η καινουρια αναβαθμιση στην Ελλαδα να παμε να την κανουμε.

Αύριο θα πάω (κατά πάσα πιθανότητα) και θα ενημερώσω σχετικά.

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα κάτι που δεν το ήξερα. Πατώντας το πλήκτρο "2" ενεργοποιείται το γραμματοκιβώτιο video (κάτι σαν τον τηλεφωνητή).

Αυτό το διαπίστωσα προσπαθώντας να βάλω μια ταχεία κλήση στο πλήκτρο και τώρα δεν ξέρω πώς μπορώ να "σβήσω" τον αριθμό που έχω αντιστοιχίσει. Με επαναφορά ρυθμίσεων δεν γίνεται. Υπάρχει κάποιος τρόπος; (δοκίμασα να αλλάξω και την αντιστοίχιση του τηλεφωνητή και επίσης δεν γίνεται οπότε υποθέτω ότι μάλλον την πάτησα)

 

Αύριο βέβαια θα προσπαθήσω να κάνω και την αναβάθμιση, οπότε ευελπιστώ ότι θα το "φάει" κι αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια καπου διαβασα οτι το 6280 εχει φακο ccd αντι για cmos που εχουν ολα τα αλλα κινητα. Αυτο ισχυει? Γνωριζει καποιος κατι παραπανω σε αυτο το θεμα?
[sIGPIC][/sIGPIC]Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια καπου διαβασα οτι το 6280 εχει φακο ccd αντι για cmos που εχουν ολα τα αλλα κινητα. Αυτο ισχυει? Γνωριζει καποιος κατι παραπανω σε αυτο το θεμα?

CMOS φακό έχει,όχι CCD;)

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα το εξής:

Χτες που προσπαθούσα να σβήσω τον αριθμό για το γραμματοκιβώτιο video, στην προσπάθειά μου έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. Ε, για κάποιο διάστημα (μέχρι πριν μισή ώρα συγκεκριμένα) δεν μπορούσα να ξαναστείλω Εμ-Εμ-Ες και να κάνω πλοήγηση (μέσω Τζι-Ες-Εμ πάντα).

 

Δεν το δοκιμάζει κάποιος από σας να μου φύγει η απορία κι εμένα;;;

 

 

Επίσης πήρα 1-2 τηλέφωνα σε Nokia Shops του κέντρου και βρήκα ένα που έχει κάποια αναβάθμιση για το 6280. Δεν ήταν σίγουρος όμως ποια (3.65 ή 3.66 μου είπε ότι έχει). Του είπα ότι πριν μια εβδομάδα είδα ότι υπάρχει η 3.70 και μου είπε να τον ξαναπάρω γύρω στις 12 να μου πει σίγουρα τι έχει. Επίσης μου είπε πως αν έχει βγει νεότερη έκδοση και δεν την έχει, τότε σε 1-2 μέρες (άντε μέσα στην εβδομάδα) θα την έχει σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα το εξής:

Χτες που προσπαθούσα να σβήσω τον αριθμό για το γραμματοκιβώτιο video, στην προσπάθειά μου έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. Ε, για κάποιο διάστημα (μέχρι πριν μισή ώρα συγκεκριμένα) δεν μπορούσα να ξαναστείλω Εμ-Εμ-Ες και να κάνω πλοήγηση (μέσω Τζι-Ες-Εμ πάντα).

 

Δεν το δοκιμάζει κάποιος από σας να μου φύγει η απορία κι εμένα;;;

 

 

Επίσης πήρα 1-2 τηλέφωνα σε Nokia Shops του κέντρου και βρήκα ένα που έχει κάποια αναβάθμιση για το 6280. Δεν ήταν σίγουρος όμως ποια (3.65 ή 3.66 μου είπε ότι έχει). Του είπα ότι πριν μια εβδομάδα είδα ότι υπάρχει η 3.70 και μου είπε να τον ξαναπάρω γύρω στις 12 να μου πει σίγουρα τι έχει. Επίσης μου είπε πως αν έχει βγει νεότερη έκδοση και δεν την έχει, τότε σε 1-2 μέρες (άντε μέσα στην εβδομάδα) θα την έχει σίγουρα.

 

3.70 είναι η τελευταία,άμεσο αποτέλεσμα αυτής είναι και να λείπουν τα εικονίδια των άμεσων μηνυμάτων και μηνυμάτων ήχου από το μενού τα οποία πλέον βρίσκονται στο υπομενού των μηνυμάτων,πέραν αυτών κάποιες βελτιώσεις στην JSR 82 Bluetooth profile και άλλα μικρά κλπ.:) :worry:

Link to comment
Share on other sites

Επειδη με ενδιαφερει να γνωριζω τι αλλαζει πριν αναβαθμισω το λογισμικο θα μπορουσες να εξηγησεις ποια ειναι τα αλλα μικρα που αλλαζουν;;;
Βαγγέλης
Link to comment
Share on other sites

3.70 είναι η τελευταία,άμεσο αποτέλεσμα αυτής είναι και να λείπουν τα εικονίδια των άμεσων μηνυμάτων και μηνυμάτων ήχου από το μενού τα οποία πλέον βρίσκονται στο υπομενού των μηνυμάτων,πέραν αυτών κάποιες βελτιώσεις στην JSR 82 Bluetooth profile και άλλα μικρά κλπ.:) :worry:

Το ξέρω ότι υπάρχει η 3.70, αυτό που δεν ξέρω είναι ποια έχει αυτός. Θα το μάθω σε μισή ώρα περίπου... Πού έκανες την αναβάθμιση;

 

Ρε μάγκες, όπου κι αν έχω πάρει έχουν την 3.65.... Έχει τελικά κάποιος εν Ελλάδι την 3.70;

Επίσης από το Nokia Shop μου είπαν ότι η 3.65 έχει ημερομηνία έκδοσης πριν 10 μέρες!!!

 

Με κάθε επιφύλαξη, μήπως παραμυθιαζόμαστε μεταξύ μας;;;

Link to comment
Share on other sites

Η έκδοση 3.65 έχει έκδοση 22-03-06. Μου την πέρασαν πρόσφατα από το εξωτερικό. 3 μέρες χρησιμοποιώ το τηλ. με αυτό το firmware κ μέχρι στιγμής δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, ούτε επανεκκινήσεις ούτε τίποτα.
Link to comment
Share on other sites

Ρε μάγκες, όπου κι αν έχω πάρει έχουν την 3.65.... Έχει τελικά κάποιος εν Ελλάδι την 3.70;

Επίσης από το Nokia Shop μου είπαν ότι η 3.65 έχει ημερομηνία έκδοσης πριν 10 μέρες!!!

 

Με κάθε επιφύλαξη, μήπως παραμυθιαζόμαστε μεταξύ μας;;;

 

Επαναδημοσιευω το μυνημα μου πριν απο 5-6 σελιδες

 

Συμφωνα με αυτο το site http://hunajatehdas.net/nokia/firmware/index_en.php?model=6280

υπάρχει νεο firmware 3.70

Το 3.65 ειχε προβληματα ;; και βγαλανε αλλο ;;

Απο που μπορουμε να μαθαινουμε τι αλλαζει με καθε firmware;;;

 

Απο εδω ξεκινησε η συζητηση για το 3.70 (με ημερομηνια 28/3/2006). Τωρα αν και ποτε θα ερθει δεν ξερω. Ισως ο rostropol μας βοηθησει αφου φαινεται να γνωριζει κατι παραπανω :cool:

Βαγγέλης
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν... μόλις έκανα αναβάθμιση αποφασισμένος να βάλω την 3.65 μιας και όλοι αυτή είχαν. Μόλις έπιασα το κινητό στα χέρια μου διαπίστωσα ότι πέρασαν την έκδοση 3.70....... (στο τηλέφωνο μου είχαν πει ότι έχουν την 3.65)

 

Ημερομηνία έκδοσης: 28-03-06 (όπως έχει προαναφερθεί).

 

Τι να πω....

 

--edit--

Διορθώθηκε και το πρόβλημα που δεν μπορούσα να στείλω MMS μέσω GSM. Τώρα, με το που πέρασα τις ρυθμίσεις, έστειλα κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Επαναδημοσιευω το μυνημα μου πριν απο 5-6 σελιδες

 

 

 

Απο εδω ξεκινησε η συζητηση για το 3.70 (με ημερομηνια 28/3/2006). Τωρα αν και ποτε θα ερθει δεν ξερω. Ισως ο rostropol μας βοηθησει αφου φαινεται να γνωριζει κατι παραπανω :cool:

Ο pappoulis την έκανε ,μπράβο του.Προσωρινά υπάρχει ένα μικρό πρόβλημα εξοπλισμού (αντάπτορας FPS-8) ,σύντομα όλα τα Nokia Shops θα έχουν εφοδιαστεί με αυτόν και όλα καλά,είναι ζήτημα ημερών:) :)

Link to comment
Share on other sites

Ο pappoulis την έκανε ,μπράβο του.Προσωρινά υπάρχει ένα μικρό πρόβλημα εξοπλισμού (αντάπτορας FSP-8) ,σύντομα όλα τα Nokia Shops θα έχουν εφοδιαστεί με αυτόν και όλα καλά,είναι ζήτημα ημερών:) :)

Επίσης θα πρέπει να ενημερωθούν οι κατά τόπους εξουσιοδοτημένοι συνεργάτες ότι δεν εγκαθιστούν την 3.65 αλλά την 3.70. Γιατί άλλα λένε κι άλλα (τελικά) κάνουν. Και δημιουργούν παρεξηγήσεις, παρανοήσεις και κακά προηγούμενα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Επειδη με ενδιαφερει να γνωριζω τι αλλαζει πριν αναβαθμισω το λογισμικο θα μπορουσες να εξηγησεις ποια ειναι τα αλλα μικρα που αλλαζουν;;;

Pappouli,τα φώτα σου:) ,το σίγουρο είναι ότι τα δύο εικονίδια λείπουν πλέον από το κεντρικό μένου(Αμεσα μηνύματα και μηνύματα ήχου),σωστά ή όχι:confused: ,αναμένουμε ο φίλος και όλοι μας σχετικές διευκρινήσεις από μέρους σου και λοιπές παρατηρήσεις για διαφοροποιήσεις κλπ.:) :)

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο σχετικό με τις δυνατότητες bluetoothing του 6280 μας (v.2.0) και τον ψυχαγωγικό/πρακτικό τομέα του.HS-12WΑναζήτηση>Bluetooth ακουστικά

Τα λόγια περιττεύουν...τρομερή αίσθηση,πολύ καλό στερεοφωνικό ραδιόφωνο,μεγάλη ένταση:) :) δείχνει αναπάντητες,μηνύματα(εικονίδια μόνο),στην φωτιζόμενη οθόνη του με ευανάγνωστους μεγάλους χαρακτήρες........τέλειο......ενημερωτικά κοστίζει περί τα 150 €,αναζητήστε το-συνεργάζεται άψογα με το 6280:)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε rostropol αν καταλαβα καλα απο το μηνυμα σου, το 6280 εχει bluetooth v.2.0??? Μα αυτο ειναι τελειο! Αχ ποτε θα μου ερθει κι εμενα δεν αντεχω αλλο στην αναμονη! Μα ειναι δυνατον να ειναι σε ελλειψη τοσες μερες?
[sIGPIC][/sIGPIC]Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Παλικαρια μου εγω εχω το nokia 6280,πως θα βρω τι εκδοση λογισμικου εχω?

Εμενα μεχρι στιγμης δεν μου εχει παρουσιασει κανενα προβλημα ουτε επανακινησεις ουτε τιποτα (μπορει να ετυχε)!Οποτε δεν παω να κανω αναβαθμιση!

Παντως παλια ειχα και το εχω ακομη τοι siemens sx1 που κανενα προβλημα δεν εχει και ειναι δυο ετων κινητο και το λειτουργω ακομη!

Τις αναβαθμισεις τις εκανα μονος μου απο το Pc μου αφου κατεβαζα το λογισμικο απο siemens site!

ΘΕΛΩ ΝΑ :shoot: ΤΟΥΣ ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΟΥΣ

ΘΕΛΩ ΝΑ :knife: ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΠΙΕΣΤΕΣ ΤΟΥ ΛΑΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Παλικαρια μου εγω εχω το nokia 6280,πως θα βρω τι εκδοση λογισμικου εχω?

Εμενα μεχρι στιγμης δεν μου εχει παρουσιασει κανενα προβλημα ουτε επανακινησεις ουτε τιποτα (μπορει να ετυχε)!Οποτε δεν παω να κανω αναβαθμιση!

Παντως παλια ειχα και το εχω ακομη τοι siemens sx1 που κανενα προβλημα δεν εχει και ειναι δυο ετων κινητο και το λειτουργω ακομη!

Τις αναβαθμισεις τις εκανα μονος μου απο το Pc μου αφου κατεβαζα το λογισμικο απο siemens site!

*#0000# θα πατήσεις στην οθόνη αναμονής. Για να κάνεις αναβάθμιση πρέπει να το πας σε Club Nokia

Link to comment
Share on other sites

Ok φιλε Χαρη ευχαριστω το ειδα εχει την version 03.60(10-02-06) και τα ιδια εχει και για την γλωσσα!Πηρα ενα τηλεφωνο σε NOKIA και με ρωτησαν εαν εχει καποιο προβλημα και τους ειπα οχι αφου οντως δεν παρουσιαζει και μου ειπαν οτι δεν χρειαζεται να του κανω αναβαθμιση εαν δεν εχει προβλημα να μην το πειρξω το κινητακι!

ΘΕΛΩ ΝΑ :shoot: ΤΟΥΣ ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΟΥΣ

ΘΕΛΩ ΝΑ :knife: ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΠΙΕΣΤΕΣ ΤΟΥ ΛΑΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Pappouli,τα φώτα σου:) ,το σίγουρο είναι ότι τα δύο εικονίδια λείπουν πλέον από το κεντρικό μένου(Αμεσα μηνύματα και μηνύματα ήχου),σωστά ή όχι:confused: ,αναμένουμε ο φίλος και όλοι μας σχετικές διευκρινήσεις από μέρους σου και λοιπές παρατηρήσεις για διαφοροποιήσεις κλπ.:) :)

 

Τι έχω παρατηρήσει μέχρι στιγμής.. Τα εικονίδια όντως λείπουν από το κεντρικό μενού, επίσης εμφανίζεται η ημερομηνία κάτω από τον παροχέα (ενώ πριν νομίζω δεν εμφανιζόταν, και..... ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΝΑ ΜΗ ΣΤΕΛΝΕΙ MMS ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΜΕΣΩ 3G (ΤΙ ΤΟ ΕΠΙΑΣΕ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΑΛΙ)

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΙΝΩ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟΣ,

Α Λ Λ Α...

πρέπει σε σύντομο χρόνο επειδή λήγει το συμβόλαιο μου, είμαι φαντάρος (δεν μπορώ να διαβάσω 80 σελίδες) και χρειάζομαι ένα τηλ. άμεσα, να μάθω αν το εν λόγω κινητάκι είναι αξιόλογο.

Διαβάζω οτι είναι πολυ καλά εξοπλισμένο (έχει τα πάντα νομίζω!).

Αλλά θα ήθελα να περιμένω και το Nokia 6233, το οποίο μάλλον αργεί...

Εν κατακλείδι...

Ζητώ από τους κάτόχους και χρήστες του να μου πουν:

1. Γενικά είναι ένα "καλό" τηλεφωνάκι;

2. Ποια είναι τα βασικά του Μειονεκτήματα (που σίγουρα θα υπάρχουν). Διάβασα στα γρήγορα κάτι για ελαττωματικές παρτίδες και κάτι μυστήρια restarts... Έχουν λυθεί με firmware update;

3. Αναμένεται τυχόν αντικαταστάτης του μοντέλου και πότε;

4. Από πότε περίπου κυκλοφορεί;

5. Έχω το headset της Nokia HS-11W. Το έχει κανείς; Λειτουργεί με τη συσκευή κανονικά;

6. Ο μηχανισμός του αρχίζει να τρίζει στην πορεία της χρήσης του;

 

Ευχαριστώ όλους προκαταβολικά (και φανταρικά :hunter: )

"Never make anyone a priority in your life when you're only an option in theirs..."
Link to comment
Share on other sites

Μάγκες, αντικατάσταση γίνεται σε οποιοδήποτε κατάστημα Vf ή πρέπει να πάω εκεί που το αγόρασα;;;;

(Μου μπήκε μια ιδέα.... μήπως να φταίει η κάρτα;;;)

Link to comment
Share on other sites

Kalispera paidia..Ithela na rwtisw tis ixografiseis pou exoume kanei me to kinito otan tis pername sto pc kai emfanizonatia ws arxeia .amr..me poio programa tis akoume sto pc?Euxaristw

ΑΜ: 9936 (ευτυχώς κάτω από 10.000)

Εγγραφή στον ΔΣΘ 22-2-2010

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...