Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6280 3G


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τι λετε εσεις οι παλιοι εδω που το εχετε θετικα-αρνητικα?

 

Είναι ένα πολύ καλό και αξιόπιστο κινητό που καλύπτει όλες τις ανάγκες του μέσου χρήστη. Το ότι κουνιέται είναι ζήτημα κατασκευής και με τον καιρό θα κουνιέται περισσότερο.

 

Αυτό που με χαλάει είναι ότι η μπαταρία δεν κρατάει πάρα πολύ. Και σε εσάς το ίδιο? Μιάμιση μέρα μόνο :( Χωρίς βέβαια να το κλείνω καθόλου και όχι και με υπερβολική χρήση.

 

Αν τη στρώσεις καλά την μπαταρία και μετά τους 3 κύκλους πλήρους φόρτισης-αποφόρτισης και με κανονική χρήση η αυτονομία φτάνει μέχρι και 4 ημέρες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν τη στρώσεις καλά την μπαταρία και μετά τους 3 κύκλους πλήρους φόρτισης-αποφόρτισης και με κανονική χρήση η αυτονομία φτάνει μέχρι και 4 ημέρες.

 

Ήδη έχω κάνει 2 πλήρεις φορτίσεις-αποφορτίσεις. Δεν ξέρω τι να πω...

Ελπίζω με την επόμενη φόρτιση να αλλάξει κάτι.

Χτες το πρωί το έβγαλα και σήμερα έχει μείνει πολύ λίγη. Μέχρι το βράδυ σίγουρα θα χρειαστεί να το φορτίσω πάλι :(

Θέλω διακοπές!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!

 

Καλημερα σε ολους!

 

Μπορει καποιος σας παρακαλω πολυ με δυο λογια να μου πει ποιες οι διαφορες αναμεσα στο 6270 και 6280? (τιμες?)

 

Ειμαι χρηστης εδω και χρονια των s60 και βλπεποντας πως πως το Ν80 ειναι υπερτιμημενο... σκεφτομε την λυση του 6270 ή του 6280.

Οποτε περιμενω τη βοηθεια σας...

 

φιλικα

Link to comment
Share on other sites

Το εχω 2 εβδομαδες το τηλεφωνο και δεν ειμαι καθολου ευχαριστημενος. Η ενταση του ηχου οταν χτυπαει ειναι απαραδεκτη. Ειτε προκειται για τα ringtones που εχει το τηλεφωνο ειτε για mp3 or amr που εχω βαλει ολα χτυπανε σιγα σε αντιθεση με το 6260 η το V3. Ιδια ringtones απαραδεκτη ακουστικη. 2 bug καθε φορα που κανω κληση η με παιρνουν αποφασιζει απο μονο του να εμφανιζει το καταλογο της SIM και του τηλεφωνου ενω εχω επιλογη phone. Για να μην αναφερθω στις κλησεις που κοβει αν και εχω βγαλει το dual mode και χρησημοποιω μονο GSM. Κανενας αλλος δεν εχει δει αυτα τα bugs?:wacko:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ένα bug: όταν παίρνετε βίντεο κλήση, και συνδέσετε το hands free ο ήχος, ενώ είναι στο μέγιστο, ακούγεται πολύ χαμηλά!

Δοκιμάστε αμέσως μετά να κάνετε και μια κανονική κλήση, για να δείτε την διαφορά! :)

Link to comment
Share on other sites

Ήδη έχω κάνει 2 πλήρεις φορτίσεις-αποφορτίσεις. Δεν ξέρω τι να πω...

Ελπίζω με την επόμενη φόρτιση να αλλάξει κάτι.

Χτες το πρωί το έβγαλα και σήμερα έχει μείνει πολύ λίγη. Μέχρι το βράδυ σίγουρα θα χρειαστεί να το φορτίσω πάλι :(

 

Αυτό φαίνεται ύποπτο. Έλεγξε τις ρυθμίσεις δικτύου, φωτεινότητας, εξοικονόμησης ενέργειας κλπ. μήπως βελτιωθεί, αλλιώς μπορεί να είναι προβληματική η μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις πως βγαινει το μπροστινο καλυμα? εχει πιασει σκονη η οθονη και θελω να το καθαρισω.

 

 

μονο σε ΝΟΚΙΑ CLUB υποθετω βγαίνει μιας και δεν εχει covers ....

:X
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα,

 

Μερικές πρώτες απορίες για το 6280:

 

1. Το ότι μου βγάζει σε κάθε επαφή ξανά το όνομα και ένα smiley δίπλα είναι και καλά για τον IM;

2. Στα δίκτυα, τι είναι η διπλή λειτουργία και το UMTS; Στο πρώτο έχει μόνο GSM και στο δεύτερο για μερικά δευτερόλεπτα έχει 3G αλλά μετά ΤΙΠΟΤΑ (ούτε καν GSM)

3. Από ότι είδα, δεν είναι VF Live, οπότε πιστεύω πως για WAP/GPRS, κατεβάζω τα προφίλ που δεν είναι VF Live...

4. Κλήσεις 3G γίνονται και χωρίς να είναι VF Live η συσκευή;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό φαίνεται ύποπτο. Έλεγξε τις ρυθμίσεις δικτύου, φωτεινότητας, εξοικονόμησης ενέργειας κλπ. μήπως βελτιωθεί, αλλιώς μπορεί να είναι προβληματική η μπαταρία.

 

Η εξοικονόμιση ενέργειας είναι ενεργοποιημένη.

Για την φωτεινότητα να πω την αλήθεια δεν το βρήκα.

Δεν ξέρω τι να πω.

Ελπίζω με τη επόμενη φόρτιση να πάνε όλα καλά. Αλλιώς τι μπορώ να κάνω?

Θέλω διακοπές!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Και μένα έχει μπει λίγη σκόνη μέσα στην οθόνη!

Αλλά είναι ελάχιστη!

Η διαφορά όμως φαίνεται όταν το έχεις στον ήλιο!:)

Link to comment
Share on other sites

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!

 

Καλημερα σε ολους!

 

Μπορει καποιος σας παρακαλω πολυ με δυο λογια να μου πει ποιες οι διαφορες αναμεσα στο 6270 και 6280? (τιμες?)

 

Ειμαι χρηστης εδω και χρονια των s60 και βλπεποντας πως πως το Ν80 ειναι υπερτιμημενο... σκεφτομε την λυση του 6270 ή του 6280.

Οποτε περιμενω τη βοηθεια σας...

 

φιλικα

 

 

Οι ουσιαστικές διαφορές τους ειναι οι εξης.

 

 

  • Το 6280 είναι 3G, το 6270 όχι.
     
  • Το 6280 είναι πιο μικρό, πιο κομψό και πολύ πιο όμορφο.
     
  • Το 6280 είναι κατα 60 - 70 Ευρώ πιο ακριβό.
     
  • Το 6270 έχει πιο "σφικτό" slide.
     
  • Το 6280 είναι πιο in , πιο trendy και αναμφίβολα προτιμότερο πλέον απο τους περισσότερους.

 

 

Η Τελική επιλογή είναι δική σου.... :)

:X
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα,

 

Μερικές πρώτες απορίες για το 6280:

 

1. Το ότι μου βγάζει σε κάθε επαφή ξανά το όνομα και ένα smiley δίπλα είναι και καλά για τον IM;

2. Στα δίκτυα, τι είναι η διπλή λειτουργία και το UMTS; Στο πρώτο έχει μόνο GSM και στο δεύτερο για μερικά δευτερόλεπτα έχει 3G αλλά μετά ΤΙΠΟΤΑ (ούτε καν GSM)

3. Από ότι είδα, δεν είναι VF Live, οπότε πιστεύω πως για WAP/GPRS, κατεβάζω τα προφίλ που δεν είναι VF Live...

4. Κλήσεις 3G γίνονται και χωρίς να είναι VF Live η συσκευή;

 

1. Είναι για τη φωνητική κλήση. Δεν χρειάζεται να την ορίσεις εσύ, το κάνει από μόνο του.

3. Εγώ κατέβασα τα μη live και έπαιξε μια χαρά.

4. Σαφώς.

 

Για τη μπαταρία: Το δικό μου πλέον μετά την τρίτη φόρτιση τα πάει μια χαρά. Τώρα είμαι στην τρίτη ημέρα, με μέτρια χρήση αλλά καθόλου 3G (είναι μονίμως στην επιλογή GSM) και μόλις εξαφανίστηκε το πρώτο κομμάτι από την ένδειξη της μπαταρίας.

Link to comment
Share on other sites

Καλό αυτό, γιατί πριν είχα το Sharp V902 και (πρέπει να ομολογήσω) πως είχα ένα άγχος... (αλήθεια κατεβάζω το Postpaid ή το Prepaid?)

 

Ας μου απαντήσει όμως κάποιος στο "2" γιατί παρατηρώ ότι δεν έχω 3G... (ενώ με το Sharp είχα, στο ίδιο σημείο που βρίσκομαι)

Link to comment
Share on other sites

Καλό αυτό, γιατί πριν είχα το Sharp V902 και (πρέπει να ομολογήσω) πως είχα ένα άγχος... (αλήθεια κατεβάζω το Postpaid ή το Prepaid?)

 

Ας μου απαντήσει όμως κάποιος στο "2" γιατί παρατηρώ ότι δεν έχω 3G... (ενώ με το Sharp είχα, στο ίδιο σημείο που βρίσκομαι)

Postpaid αν είσαι με συμβόλαιο.

 

Για το '2', νομίζω (αλλά μπορεί και να πω και χαζομάρα) ότι στη διπλή λειτουργία χρησιμοποιεί 3G (=UMTS) εκεί που χρειάζεται και GSM στις άλλες περιπτώσεις. Ή ότι προσπαθεί να βρεί 3G και αν δεν μπορέσει το γυρνάει σε GSM. Ή κάτι τέτοιο. Το μόνο σίγουρο είναι ότι αν το βάλεις ντε και καλά στο UMTS και δεν βρεί τότε δε θα δεις GSM. Έχεις την ίδια SIM με πριν;

Link to comment
Share on other sites

Για τη μπαταρία: Το δικό μου πλέον μετά την τρίτη φόρτιση τα πάει μια χαρά. Τώρα είμαι στην τρίτη ημέρα, με μέτρια χρήση αλλά καθόλου 3G (είναι μονίμως στην επιλογή GSM) και μόλις εξαφανίστηκε το πρώτο κομμάτι από την ένδειξη της μπαταρίας.

 

Για να ξεκαθαρίσουμε ρε παιδιά λίγο το θέμα της μπαταρίας, πόση ώρα θέλει για να φορτιστεί ? Πόση ώρα τη φορτίζεται εσείς ?

Link to comment
Share on other sites

Postpaid αν είσαι με συμβόλαιο.

 

Για το '2', νομίζω (αλλά μπορεί και να πω και χαζομάρα) ότι στη διπλή λειτουργία χρησιμοποιεί 3G (=UMTS) εκεί που χρειάζεται και GSM στις άλλες περιπτώσεις. Ή ότι προσπαθεί να βρεί 3G και αν δεν μπορέσει το γυρνάει σε GSM. Ή κάτι τέτοιο. Το μόνο σίγουρο είναι ότι αν το βάλεις ντε και καλά στο UMTS και δεν βρεί τότε δε θα δεις GSM. Έχεις την ίδια SIM με πριν;

Thanx, ναι με συμβόλαιο είμαι.

Ναι, φυσικά, με την ίδια κάρτα είμαι.

 

Τέλος πάντων, επιφυλάσσομαι για όταν βγω έξω από το κτίριο να δω πώς θα αντιδράσει, γιατί εδώ στο Σύνταγμα η VF γενικώς "τα παίζει"...

 

Συνειδητοποιώ πάντως ότι σε "ειδικές γραμμές" έχω ξεχάσει τα ΝΟΚΙΑ... (κι ας έχουν περάσει 15 συσκευές από τα χέρια μου), με έφαγε η Ericsson (Τ610 & P900) και η Sharp (902)! :p

Link to comment
Share on other sites

Για να ξεκαθαρίσουμε ρε παιδιά λίγο το θέμα της μπαταρίας, πόση ώρα θέλει για να φορτιστεί ? Πόση ώρα τη φορτίζεται εσείς ?

Εγώ την πρώτη φορά, όπως το έβγαλα από το κουτί του και πριν το ανοίξω καν, το φόρτισα μέχρι να σταματήσει η ένδειξη στην οθόνη. Μετά το ξέσκισα και το είχα συνεχώς σε 3G και κράτησε μια μέρα. Όλες τις υπόλοιπες φορές το περίμενα να πάει στο κόκκινο και μετά το φόρτιζα (κλειστό αλλά δεν ξέρω αν παίζει ρόλο) μέχρι να σταματήσει να παίζει η ένδειξη στην οθόνη. Τη 2η φορά κράτησε 2 μέρες παρά κάτι με το 3G σχεδόν πάντα ανοικτό αλλά με λιγότερη χρήση από την 1η φορά. Την 3η φορά κράτησε λίγο κάτω από 3 μέρες με το 3G σε μικρή χρήση και τώρα χωρίς καθόλου 3G και με μέτρια χρήση είμαι στην 3η ημέρα με το πρώτο μόνο κομμάτι της ένδειξης 'φαγωμένο' :)

 

Α ξέχασα να πω ότι χρειάζεται γύρω στη μιάμιση ώρα για να γεμίσει η μπαταρία του.

Link to comment
Share on other sites

Για να ξεκαθαρίσουμε ρε παιδιά λίγο το θέμα της μπαταρίας, πόση ώρα θέλει για να φορτιστεί ? Πόση ώρα τη φορτίζεται εσείς ?

Όλα τα κινητά που πέρασαν από τα χέρια μου, δεν τα άφησα να φορτίσουν περισσότερο από όσο χρειάστηκε. (όχι θα τα άφηνα μια εβδομάδα)

Εκτός κι αν κοιμάμαι φυσικά! (αν το βάλω δλδ νύχτα να φορτίσει)

 

Κάτι άλλο που παρατήρησα είναι οτι σε γενικές γραμμές ΔΕΝ κάνει διαχωρισμός των αρχικών γραμμάτων σε ελληνικά/αγγλικά.

 

Αν δηλαδή κάνω μια καταχώρηση με το όνομα Ανδρέας, μια με το όνομα Andrew και μια τρίτη με το όνομα Βασίλης, τότε η σειρά εμφάνισης αυτών θα είναι:

 

Ανδρέας, Andrew, Βασίλης

 

Eνώ σε άλλες περιπτώσεις θα ήταν Andrew, Ανδρέας, Βασίλης

 

 

Είναι όντως έτσι, ή υπάρχει κάποια ρύθμιση που πρέπει να αλλάξω;

Link to comment
Share on other sites

Για να ξεκαθαρίσουμε ρε παιδιά λίγο το θέμα της μπαταρίας, πόση ώρα θέλει για να φορτιστεί ? Πόση ώρα τη φορτίζεται εσείς ?

Με κλειστή τη συσκευή , άστο περίπου 2 ώρες .

Όπως σου απάντησε και ο stereo ''.....μέχρι να σταματήσει να παίζει η ένδειξη στην οθόνη''

Όλα τ'άλλα που ακούς για 4 - 8 -10 ώρες , είναι μ@L@KieS :D :happy:

[sIGPIC][/sIGPIC]

Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα ή παράνομα ή παχαίνουν...

Link to comment
Share on other sites

Στη λειτουργία δικτύου να βάλω Διπλή, UMTS ή GSM?

 

Θα το φορτίσω πάλι όταν κλείσει και ελπίζω να μην τελειώσει πάλι τόσο γρήγορα.

Θέλω διακοπές!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Στο περίπου έχουν απαντήσει και σε μένα λίγο πιο πάνω.

Αν ότι έχει γραφτεί ισχύει, τότε στο Διπλή λειτουργεί και το 3G και το GSM, στην UMTS μόνο το 3G και στη GSM το GSM..

 

Η πρώτη περίπτωση δεν μου κάνει το χατήρι, αλλά θα περιμένω να βγω και στην "ύπαιθρο" να δω τι μέλλει γενέσθαι...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έχω πάντα στο GSM και μόνο αν θέλω να κάνω βιντεοκλήση (δηλαδή ποτέ) ή θέλω να χρησιμοποιήσω το mail ή κάτι άλλο που θέλει 3G το γυρνάω προσωρινά σε UMTS.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι το εξής:

Ποια η διαφορά της "Διπλής λειτουργίας" από τη "UTMS"...

 

Και κάτι άλλο, υπάρχει καμιά προστατευτική μεμβράνη για την οθόνη του κινητού;;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι το εξής:

Ποια η διαφορά της "Διπλής λειτουργίας" από τη "UTMS"...

 

Και κάτι άλλο, υπάρχει καμιά προστατευτική μεμβράνη για την οθόνη του κινητού;;

Ποιά η διαφορά?

Άμα δεν βρίσκει UMTS δίκτυο, λέει πως δεν έχει σήμα, και δεν μπαίνει στο GSM.

Αυτό λέει η λογική :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...