Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6280 3G


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μου ευχομαι κι εμενα καλοριζικο μιας και το απεκτησα το απογευμα :)

Εκεινο που μου κανει, οπως και το περιμενα βεβαια, εντυπωση ειναι η οθονη του, απλα ΚΟΡΥΦΑΙΑ για κινητο τηλεφωνο...

 

Μια ερωτηση προς τους "παλαιοτερους" :

η ενεργη αναμονη ειναι κατι το πολυ καλο, θυμιζει το today plugin που εχουμε στα pocket pc και το οποιο ειναι πραγματικα πολυ ευχρηστο.

Ομως, εχει παρατηρησει καποιος που το εχει μονιμα ενεργοποιημενο, μεγαλυτερη καταναλωση της μπαταριας η οχι ??

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ δεν το έχω μόνιμα ενεργοποιημένο (ίσως όχι ακόμα) οπότε δεν μπορώ να απαντήσω σε αυτό.

 

Γενικά για την μπαταρία πάντως, έχω να πω το εξής:

Ύστερα από πέντε (5) πλήρεις φορτίσεις με κλειστό κινητό (κι αφού έσβηνε μόνο του), είμαι ήδη στην τρίτη (3) μέρα διάρκειας. Από το μεσημέρι μου "σφυράει" ότι θα κλείσει, ακόμα όμως δεν έχει κλείσει. Να αναφέρω πως το κινητό δεν το κλείνω ΠΟΤΕ λόγω εργασίας/θέσης, οπότε μιλάμε για πλήρη 24ωρα. Άρα η μπαταρία έχει διαρκέσει 3 μέρες και 2 νύχτες (μόλις έκλεισε). Δεν είναι κακό νομίζω, δεδομένου ότι αν το έκλεινα τα βράδια θα μιλούσα για διάρκεια μιας εβδομάδας (5 ημερών)! Αααα και δεν το έχω φορτίσει ποτέ περισσότερο από όσο χρειάστηκε, δηλαδή γύρω στη 1,5 ώρα.

 

Αν έχω τη δυνατότητα θα το φορτίσω 1-2 φορές ακόμα κλειστό κι αν δω ότι σταθεροποιείται η απόδοση/διάρκεια της μπαταρίας θα ξεκινήσω να το φορτίζω κι ανοιχτό (όχι πως με πιάνει υστερία απλά είπα να ασχοληθώ λίγο με το θέμα "μπαταρία" μιας και αυτό το κινητό είναι η επιστροφή μου στα Nokia)

 

 

Και κάτι ακόμα... Αύριο το πρωί είναι το "τηλεφωνικό ραντεβού" μου με τον τεχνικό της Vf. Νομίζω ότι θα μου πει πως φταίει τελικά η κάρτα μου και να πάω να πάρω άλλη. :p

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ...με τον opera mini ουτε κι εγω μπορω να συνδεθω παντως, μενει στην ¨επεξεργασια..." στο κατω μερος της οθονης.

 

Απο το pocket pc Μου καταφερα να βγω internet Μεσω του τηλεφωνου και του Bluetooth στην αρχη με σκετο GPRS.

Μετα δοκιμασα να συνδεθω εχοντας βαλει το δικτυο στο UMTS. (Εχω ενεργοποιησει το 3G+ στο πακετο μου).

 

Εκανε λιγη ωρα, σαν να το σκεφτοταν και μετα συνδεθηκε με το γνωστο G ικονιδιο επανω (μεσα σε πλαισιο) αλλα δε νομιζω οτι ειδα διαφορα στην ταχυτητα...Εδειχνε μεν το ικονιδιο 3G τερμα επανω αριστερα. Αντι του G, εχει αλλο icon αν συννδεεται οντως σε 3G ?? Η πως μπορουμε να ξερουμε οτι ειναι σε 3G mode τη δεδομενη στιγμη ??

 

(Κατι μου λεει οτι θα μου βγει η ψυχη για να τα ρυθμισω αυτα...)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν το έχω μόνιμα ενεργοποιημένο (ίσως όχι ακόμα) οπότε δεν μπορώ να απαντήσω σε αυτό.

 

Γενικά για την μπαταρία πάντως, έχω να πω το εξής:

Ύστερα από πέντε (5) πλήρεις φορτίσεις με κλειστό κινητό (κι αφού έσβηνε μόνο του), είμαι ήδη στην τρίτη (3) μέρα διάρκειας. Από το μεσημέρι μου "σφυράει" ότι θα κλείσει, ακόμα όμως δεν έχει κλείσει. Να αναφέρω πως το κινητό δεν το κλείνω ΠΟΤΕ λόγω εργασίας/θέσης, οπότε μιλάμε για πλήρη 24ωρα. Άρα η μπαταρία έχει διαρκέσει 3 μέρες και 2 νύχτες (μόλις έκλεισε). Δεν είναι κακό νομίζω, δεδομένου ότι αν το έκλεινα τα βράδια θα μιλούσα για διάρκεια μιας εβδομάδας (5 ημερών)! Αααα και δεν το έχω φορτίσει ποτέ περισσότερο από όσο χρειάστηκε, δηλαδή γύρω στη 1,5 ώρα.

 

Αν έχω τη δυνατότητα θα το φορτίσω 1-2 φορές ακόμα κλειστό κι αν δω ότι σταθεροποιείται η απόδοση/διάρκεια της μπαταρίας θα ξεκινήσω να το φορτίζω κι ανοιχτό (όχι πως με πιάνει υστερία απλά είπα να ασχοληθώ λίγο με το θέμα "μπαταρία" μιας και αυτό το κινητό είναι η επιστροφή μου στα Nokia)

 

 

Και κάτι ακόμα... Αύριο το πρωί είναι το "τηλεφωνικό ραντεβού" μου με τον τεχνικό της Vf. Νομίζω ότι θα μου πει πως φταίει τελικά η κάρτα μου και να πάω να πάρω άλλη. :p

 

 

Ραντεβού με το ζωντόβολο εννοείς,οι πιο πολλοί πάντως είναι χ**σ* ψηλά και αγνάντευε:wacko: ,άμα σου αρχίσει τα φουντούκια να δεις περί δικτύων και να δούμε και έτσι και γιουβέτσι.....Καλή τύχη και υπομονή:) :wacko: :)

Link to comment
Share on other sites

Μου ευχομαι κι εμενα καλοριζικο μιας και το απεκτησα το απογευμα :)

Εκεινο που μου κανει, οπως και το περιμενα βεβαια, εντυπωση ειναι η οθονη του, απλα ΚΟΡΥΦΑΙΑ για κινητο τηλεφωνο...

 

Μια ερωτηση προς τους "παλαιοτερους" :

η ενεργη αναμονη ειναι κατι το πολυ καλο, θυμιζει το today plugin που εχουμε στα pocket pc και το οποιο ειναι πραγματικα πολυ ευχρηστο.

Ομως, εχει παρατηρησει καποιος που το εχει μονιμα ενεργοποιημενο, μεγαλυτερη καταναλωση της μπαταριας η οχι ??

Η ενεργή αναμονή δεν είναι όσο "ενεργή" νομίζεις,καμμία σχέση με background application running,καμμία σχέση με PPC,ή Symbian είναι απλώς διευκολύνσεις/συντομεύσεις που επιτρέπουν την γρηγορότερη πρόσβαση σε λειτουργίες και εφαρμογές (άμεσα εκτελεστές κατά την ζήτηση μετά την επάνοδο του ακόμα και από την κατάσταση νάρκης-οθόνη πλήρως σβηστή) του τηλεφώνου,σε καμμία περίπτωση δεν χρησιμοποιεί πόρους ενεργειας από το κύκλωμα του,συνεπώς δεν επηρεάζει την γενική απόδοση της μπαταρίας.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια ειμαι σε απογνωση, αυτη η κινηταρα θελει αμεσα καρτα! Η καρτα της νοκια δεν φτανει ουτε για μεζε.

Θελω να ρωτησω αυτους που εχουν καποια καρτα μεγαλης χωρητικοτητας (1-2gb), αν το κινητο αργει να ανοιξει φακελους και να παιξει ή τραβηξει βιντεο εχοντας για παραδειγμα μεσα 500 εικονες, 100 τραγουδια, 50 βιντεο και καμια 200αρια theme.

Ειμαι αναμεσα σε μια καρτα Transcend 2GB 80χ και σε μια ATP 1GB 150x και παρολο που προτιμω την 2gb φυσικα, με προβληματιζει η ταχυτητα γιατι σιγουρα θα την γεμισω. Τελικα η διαφορα ταχυτητας απο 80 σε 150 θα ειναι αισθητη ή οχι?

[sIGPIC][/sIGPIC]Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Η ενεργή αναμονή δεν είναι όσο "ενεργή" νομίζεις,καμμία σχέση με background application running,καμμία σχέση με PPC

 

 

Χμμ...Οκ, ξερεις, αν εχεις συνηθισει μερικα today plugins στα ppc για το πως ρουφανε τον processor και την μπαταρια, οτιδηποτε ακους οπως "ενεργη αναμονη", ε", κατι σε πιανει...

Link to comment
Share on other sites

Ραντεβού με το ζωντόβολο εννοείς,οι πιο πολλοί πάντως είναι χ**σ* ψηλά και αγνάντευε:wacko: ,άμα σου αρχίσει τα φουντούκια να δεις περί δικτύων και να δούμε και έτσι και γιουβέτσι.....Καλή τύχη και υπομονή:) :wacko: :)

Ακόμα πάντως δεν με έχει πάρει τηλέφωνο (και του είχα ξεκαθαρίσει ότι θα μείνω σπίτι αποκλειστικά περιμένοντας να με πάρει). Του είχα δώσει διορία έως τις 9.... Μετά θα πάω στην Vf να ΑΓΟΡΑΣΩ άλλη κάρτα (δεν πρόκειται να μπω στο τριπάκι να εξηγώ τι και πως) και θα ξεκινήσω το μεγααααάλο μου ταξίδι προς το Σύνταγμα (με την κ***απεργία)!!!

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πώς συνδέεται το κινητό στο internet?

Πήγα στο site της Nokia και κατεβασα κάτι ρυθμίσεις, αλλά τιποτα. Bγάζει error.

Mετά πήγα να κατεβάσω ρυθμίσεις για προχωρημένους που λέει, επέλεξα internet, τον παροχέα μου (VF) και μετά έχει 2 επιλογές για ιντερνετ: VF, VF corp. Την πρώτη ρύθμιση την είχε το πακέτο που κατέβασα την πρώτη φορά και έτσι κατέβασα και τις ρυθμίσεις VF corp.

Με καμιά όμως δεν μπαίνει στο internet :(

Oύτε με Opera ούτε με το πρόγραμμα της Νοκια.

Καμιά ιδέα?

 

Τα ιδια προβληματα και εδω...Εγω π.χ. πηρα τηλ. στο 13830 και μου εστειλαν ενα μυνημα με τις ρυθμισεις που ζητησα (mms και gprs).

Εχω τωρα ενα σετ ρυθμισεων που λεγεται "VF Internet".

 

Ομως κατι δεν παει κι εδω καλα, το "Προεπιλεγμενο σημειο προσβασης" ειναι κενο, στο email που εφτιαξα account βγαζει "Εγγραφειτε σε πακετο δεδομενων πρωτα", οπως και ενος φιλου πιο πανω.

 

Μηπως υπαρχει καποιος καλος ανθρωπος που χρησιμοποιει το 6280 με το δικτυο της Vodafone και το GPRS της και μπορει να με/μας βοηθησει ??

Link to comment
Share on other sites

Χμμ...Οκ, ξερεις, αν εχεις συνηθισει μερικα today plugins στα ppc για το πως ρουφανε τον processor και την μπαταρια, οτιδηποτε ακους οπως "ενεργη αναμονη", ε", κατι σε πιανει...

Ξέρω,και είναι και αρκετα χρήσιμα τα plugins στα PPC,αλλά στο 6280 δεν έχει τέτοια,εγώ προσωπικά έχω βάλει μόνο γραμμή συντομεύσεων όπου έχω την Opera και το Mobiluck και κάτι άλλα:) πάντως είναι βολικά:) .Προσπάθησε όμως να αποφύγεις τελείως κάθε υποσυνείδητη σύγκριση μεταξύ PPC/Windows Mobile και 6280(Series40),ΚΑΜΜΙΑ σχέση δεν έχουν,το 6280 είναι αγχολυτικό σε σχέση με τα PPC/Windows Mobile/Symbian,φαντάσου για πότε έχει bootάρει(ζήτημα δευτερολέπτων),έ τότε είναι έτοιμο κιόλας για κλήσεις και ότι θες,πολύ γρήγορο:) Τελικά κατάλαβα συγκρίνοντας το με τα 60άρια που είχα παλιά ότι είναι πολύ πιο ξεκούραστο και γρήγορο,βαρέθηκα πια να ψάχνω ποιες εφαρμογές τρέχουν στο παρασκήνιο κλπ.:mad: :confused:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά με πήρε τηλέφωνο και συνομιλήσαμε. (ακόμα μιλάμε)

Δοκιμάζω να συνδεθώ (δεν μπαίνει) και αυτός κάνει μετρήσεις... Ακόμα δεν βγάλαμε πόρισμα πάντως....

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε όμως να αποφύγεις τελείως κάθε υποσυνείδητη σύγκριση μεταξύ PPC/Windows Mobile και 6280(Series40),ΚΑΜΜΙΑ σχέση δεν έχουν,το 6280 είναι αγχολυτικό σε σχέση με τα PPC/Windows Mobile/Symbian,φαντάσου για πότε έχει bootάρει(ζήτημα δευτερολέπτων),έ τότε είναι έτοιμο κιόλας για κλήσεις και ότι θες,πολύ γρήγορο:)

 

 

Το τηλ. το πηρα επιτηδες με series40 γιατι το functionality του symbian π.χ. το εχω και πολυ καλυτερα στο ppc μου, οποτε ηθελα κατι μικρο, ελαφρυ και ευχρηστο (ειχα το 6230 απο το οποιο ημουν πολυ ικανοποιημενος).

Η δουλεια μου γινεται απο το ppc, το τηλ. σχεδον μονο για κλησεις.

 

Τωρα, βρηκα ακρη με αυτο που ρωταγα πριν και ισως μπορει να βοηθησει και καποιους αλλους:

 

Παιρνουμε μεν τις ρυθμισεις απο τη vodafone αλλα εκεινες "κανουν" μονο για mms και browsing με τον εσωτερικο wap browser και οχι για π.χ. τον Opera.

Για να κανουμε browsing με τον Opera χρειαζεται να προσθεσουμε ενα "Σημειο Προσβασης" το internet.vodafone.gr και σε καθε ειδους connection account που φτιαχνουμε πρεπει να το δηλωνουμε οτι χρησιμοποιουμε αυτο.

 

Τωρα εχω και email (3 accounts) αλλα και browsing απο τον opera...:)

Link to comment
Share on other sites

2 Ερωτησεις,πρωτον οταν βγαζεται την καρτα με ανοιχτο το κινητο σας χανονται οι ρυθμισεις των ηχων? και δευτερον σε ληψη βιντεο σε αναλυση 352χ288 δεν το παιζει fullscreen? thanks.
myphone_2.png
Link to comment
Share on other sites

Τωρα, βρηκα ακρη με αυτο που ρωταγα πριν και ισως μπορει να βοηθησει και καποιους αλλους:

 

Παιρνουμε μεν τις ρυθμισεις απο τη vodafone αλλα εκεινες "κανουν" μονο για mms και browsing με τον εσωτερικο wap browser και οχι για π.χ. τον Opera.

Για να κανουμε browsing με τον Opera χρειαζεται να προσθεσουμε ενα "Σημειο Προσβασης" το internet.vodafone.gr και σε καθε ειδους connection account που φτιαχνουμε πρεπει να το δηλωνουμε οτι χρησιμοποιουμε αυτο.

 

Τωρα εχω και email (3 accounts) αλλα και browsing απο τον opera...:)

Τώρα που έσβησα την Opera μας το λες;;; :D

Αλήθεια περιμένω μια απάντηση αρκετές μέρες, πώς (ως άσχετος) θα βρω την έκδοση της Opera που τρέχει στο κινητό μου μέσω του site. (δεν υπάρχει πουθένα)

 

Όχι για κανέναν άλλο λόγο, αλλά η "δικιά μου Opera" (αυτή που τρέχω εδώ στο γραφείο) θέλει και Oracle database από πίσω και που να τη γράφω στο κινητό...

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που έσβησα την Opera μας το λες;;; :D

 

Χθες το πηρα το τηλ. και σημερα το πρωι ασχοληθηκα λιγο...:O

 

Αλήθεια περιμένω μια απάντηση αρκετές μέρες, πώς (ως άσχετος) θα βρω την έκδοση της Opera που τρέχει στο κινητό μου μέσω του site. (δεν υπάρχει πουθένα)

 

Υπαρχει παντως στο site της opera ειδικα για το δικο μας!

 

EDIT: Δες εδω http://www.opera.com/products/mobile/operamini/phones/?man=nokia#models

και διαλεξε το δικο μας!

Link to comment
Share on other sites

Ενώ στην αρχή το slide ήταν πολύ σταθερό μπορώ να πω ότι μέρα με τη μέρα όλο και περισσότερο κουνιέται. Παρόλο που προσπαθώ να μην το ανοιγώ-κλείνω πολύ.

Το έχω περίπου 3 εβδομάδες και έχει κάνει μόνο 3 restart. Χρειάζεται λέτε να κάνω αναβάθμιση? Μαύρισε η οθόνη δηλαδή.

Mε το bluetooth όλα οκ. Δεν ξέρω τι κόλλημα είχε φάει πριν και δεν έστελνε...

Κάθε μέρα που το κοιτάω μου αρέσει όλο και πιο πολύ και χαιρόμαι παααααααρα πολύ που το αγόρασα :) Ειδικά τα χρώματά του είναι καταπληκτικά.

Με τη μπαταρία νομίζω όμως ότι υπάρχει πρόβλημα. Κρατάει περίπου 3 μέρες, από τις οποίες τα δυο βράδια το κλείνω :( Από το πρωί χτυπάει ότι τελειώνει η μπαταρία και ακόμα να κλείσει. Αχ! Δεν ξέρω τι να πω.

Πάντως κάποια mms που μου στέλνουν δεν έρχονται ενώ τα δικά μου πάνε όλα. Δεν νομίζω να φταίει κάτι σε μένα, ε?

Και κάτι τελευταίο, όταν περνάω τα video από το κινητό στον υπολογιστή με ποιο πρόγραμμα θα τα βλέπω? Χτες το κοίταξα λίγο και μου έλεγε ότι δεν υποστηρίζεται.

Θέλω διακοπές!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Χθες το πηρα το τηλ. και σημερα το πρωι ασχοληθηκα λιγο...:O

 

 

 

Υπαρχει παντως στο site της opera ειδικα για το δικο μας!

 

EDIT: Δες εδω http://www.opera.com/products/mobile/operamini/phones/?man=nokia#models

και διαλεξε το δικο μας!

Θα με κουζουλάνεις εσύ. Αυτό δεν υπήρχε μέχρι πριν 3 μέρες!! (το μοντέλο μας εννοώ στη λίστα)

 

Με τη μπαταρία νομίζω όμως ότι υπάρχει πρόβλημα. Κρατάει περίπου 3 μέρες, από τις οποίες τα δυο βράδια το κλείνω :( Από το πρωί χτυπάει ότι τελειώνει η μπαταρία και ακόμα να κλείσει. Αχ! Δεν ξέρω τι να πω.

Σε παραπέμπω σε απόσπασμα δημοσίευσής μου στη προηγούμενη σελίδα:

Γενικά για την μπαταρία πάντως, έχω να πω το εξής:

Ύστερα από πέντε (5) πλήρεις φορτίσεις με κλειστό κινητό (κι αφού έσβηνε μόνο του), είμαι ήδη στην τρίτη (3) μέρα διάρκειας. Από το μεσημέρι μου "σφυράει" ότι θα κλείσει, ακόμα όμως δεν έχει κλείσει. Να αναφέρω πως το κινητό δεν το κλείνω ΠΟΤΕ λόγω εργασίας/θέσης, οπότε μιλάμε για πλήρη 24ωρα. Άρα η μπαταρία έχει διαρκέσει 3 μέρες και 2 νύχτες (μόλις έκλεισε). Δεν είναι κακό νομίζω, δεδομένου ότι αν το έκλεινα τα βράδια θα μιλούσα για διάρκεια μιας εβδομάδας (5 ημερών)! Αααα και δεν το έχω φορτίσει ποτέ περισσότερο από όσο χρειάστηκε, δηλαδή γύρω στη 1,5 ώρα.

 

Αν έχω τη δυνατότητα θα το φορτίσω 1-2 φορές ακόμα κλειστό κι αν δω ότι σταθεροποιείται η απόδοση/διάρκεια της μπαταρίας θα ξεκινήσω να το φορτίζω κι ανοιχτό (όχι πως με πιάνει υστερία απλά είπα να ασχοληθώ λίγο με το θέμα "μπαταρία" μιας και αυτό το κινητό είναι η επιστροφή μου στα Nokia)

Link to comment
Share on other sites

Θα με κουζουλάνεις εσύ. Αυτό δεν υπήρχε μέχρι πριν 3 μέρες!! (το μοντέλο μας εννοώ στη λίστα)

 

Σε παραπέμπω σε απόσπασμα δημοσίευσής μου στη προηγούμενη σελίδα:

 

Φυσικα και υπηρχε, εγω το εχω κατεβασει απο εκει πριν 1 εβδομαδα!

 

EDIT: Για τη διαρκεια ζωης της μπαταριας που αναφερεις πιο πανω, σε ποια επιλογη δικτυου (GSM, UMTS, αυτοματο) το εχεις ??

Link to comment
Share on other sites

GSM, αλλά είμαι συνεχώς για GPRS λόγω του προβλήματος, οπότε δεν το αφήνω σε ησυχία.

 

Να βγω λίγο off topic; Τι γνώμη έχετε για τον Opera ως browser; Τον εγκατέστησα στον υπολογιστή και μου φαίνεται αρκετά "συμπαθητικός".

Λέω να τον χρησιμοποιήσω μερικές μέρες να δω πως είναι.

Link to comment
Share on other sites

GSM, αλλά είμαι συνεχώς για GPRS λόγω του προβλήματος, οπότε δεν το αφήνω σε ησυχία.

 

Να βγω λίγο off topic; Τι γνώμη έχετε για τον Opera ως browser; Τον εγκατέστησα στον υπολογιστή και μου φαίνεται αρκετά "συμπαθητικός".

Λέω να τον χρησιμοποιήσω μερικές μέρες να δω πως είναι.

Ειναι λιγο βαρυς νομιζω,εχεις δοκιμασει καθολου τον maxton ειναι αρκετα καλος

.;)

myphone_2.png
Link to comment
Share on other sites

Βαρύς δεν είναι, αλλά έχει μερικά ζουζούνια ως προς τον τρόπο χρήσης που δεν μου αρέσουν. Το απεγκατέστησα τελικά.
Link to comment
Share on other sites

Το τηλ. το πηρα επιτηδες με series40 γιατι το functionality του symbian π.χ. το εχω και πολυ καλυτερα στο ppc μου, οποτε ηθελα κατι μικρο, ελαφρυ και ευχρηστο (ειχα το 6230 απο το οποιο ημουν πολυ ικανοποιημενος).

Η δουλεια μου γινεται απο το ppc, το τηλ. σχεδον μονο για κλησεις.

 

Τωρα, βρηκα ακρη με αυτο που ρωταγα πριν και ισως μπορει να βοηθησει και καποιους αλλους:

 

Παιρνουμε μεν τις ρυθμισεις απο τη vodafone αλλα εκεινες "κανουν" μονο για mms και browsing με τον εσωτερικο wap browser και οχι για π.χ. τον Opera.

Για να κανουμε browsing με τον Opera χρειαζεται να προσθεσουμε ενα "Σημειο Προσβασης" το internet.vodafone.gr και σε καθε ειδους connection account που φτιαχνουμε πρεπει να το δηλωνουμε οτι χρησιμοποιουμε αυτο.

 

Τωρα εχω και email (3 accounts) αλλα και browsing απο τον opera...:)

 

Τελικά έσωσες την κατάσταση:) με την γνωστοποίηση του access point:internet.vodafone.gr,φαντάζομαι εάν δουλέψει σε όλους τους έχοντες Vodafone συνδεση θα σε ευγνωμονούν:) Μπράβο:)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έσωσες την κατάσταση:) με την γνωστοποίηση του access point:internet.vodafone.gr,φαντάζομαι εάν δουλέψει σε όλους τους έχοντες Vodafone συνδεση θα σε ευγνωμονούν:) Μπράβο:)

 

Θα δουλεψει βεβαια, σε εχουν εχουν το προβλημα που ειχα εγω. :D

Το συγκεκριμενο με το access point που πρεπει να βαλεις, ειναι λιγο tricky γιατι δεν στο στελνουν με τις ρυθμισεις τους (βοδιαφον) μιας και για τις υπηρεσιες τους δεν το χρειαζεσαι.

Οταν ομως θελεις να κανεις χρηση "καθαρου" GPRS, ειναι απαραιτητο αλλιως δεν θα δουλευει τιποτα (opera, email κτλ)

 

Θα το θυμομουν γρηγοροτερα αλλα μιας και ειχα το ιδιο κινητο 1.5 χρονια (κανω τη δουλεια μου με pocket pc...) τα ειχα ξεχασει αυτα τα κολπα στις ρυθμισεις και πιστευα οτι πλεον θα ειχαν αλλαξει αυτα. Αλλα δεν...:(

Link to comment
Share on other sites

2 Ερωτησεις,πρωτον οταν βγαζουμε την καρτα με ανοιχτο το κινητο χανονται οι ρυθμισεις των ηχων? και δευτερον σε ληψη βιντεο σε αναλυση 352χ288 δεν το παιζει fullscreen? μου βγαζει δυο μπαρες αριστερα δεξια. thanks.
myphone_2.png
Link to comment
Share on other sites

Guest valeria
Το τηλ. το πηρα επιτηδες με series40 γιατι το functionality του symbian π.χ. το εχω και πολυ καλυτερα στο ppc μου, οποτε ηθελα κατι μικρο, ελαφρυ και ευχρηστο (ειχα το 6230 απο το οποιο ημουν πολυ ικανοποιημενος).

Η δουλεια μου γινεται απο το ppc, το τηλ. σχεδον μονο για κλησεις.

 

Τωρα, βρηκα ακρη με αυτο που ρωταγα πριν και ισως μπορει να βοηθησει και καποιους αλλους:

 

Παιρνουμε μεν τις ρυθμισεις απο τη vodafone αλλα εκεινες "κανουν" μονο για mms και browsing με τον εσωτερικο wap browser και οχι για π.χ. τον Opera.

Για να κανουμε browsing με τον Opera χρειαζεται να προσθεσουμε ενα "Σημειο Προσβασης" το internet.vodafone.gr και σε καθε ειδους connection account που φτιαχνουμε πρεπει να το δηλωνουμε οτι χρησιμοποιουμε αυτο.

 

Τωρα εχω και email (3 accounts) αλλα και browsing απο τον opera...:)

Είσαι φοβερός!Επιτέλους μπαίνω με Opera και έχω και email!:D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...