Jump to content

Xiaomi Mi A2 Lite


nikosxeng3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο manual την έχεις?

Πριν όταν ήταν στο μέσο ήταν πολύ φωτεινή η οθόνη τώρα στη μέση είναι σκοτεινό και πρέπει να το έχεις πάνω από 90% για να είναι ωραία η οθόνη

 

Όχι, δε την έχω στο manual. Στο αυτόματο την έχω αλλά οπότε δε μου άρεσε το επίπεδο της φωτεινότητας που επέλεγε το κινητό για μένα, την άλλαζα. Σταδιακά έμαθε τις προτιμήσεις μου και τώρα κομπλέ.

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μα δεν έχουν αφαιρέσει κάτι. Αυτό είναι το pure Android. Έτσι είναι το pure Android!. Χωρίς να θέλω, πραγματικά, να προσβάλλω κάποιον, δε το ξέρατε όταν το αγοράζετε; Δηλαδή προτιμάτε τα heavy skins (βλ. MIUI) μόνο και μόνο για τη παραμετροποίηση; Μηδέν αναβαθμίσεις όμως, κατάληψη περισσότερου χώρου από την εσωτερική μνήμη της συσκευής κλπ.

Ίσα ίσα γι αυτό το αγόρασα επδ είναι καθαρό Android χωρίς πολλά πολλά. Αλλά το να βγάλεις κάποιες ευκολίες όπως αυτό με το ξυπνητήρι που μπορούσες να πας απευθείας στο να θέσεις ώρα απλά κατεβάζοντας από πάνω προς τα κάτω ενώ τώρα πρέπει να πας στην εφαρμογή ξεχωριστά. Ή το fingerprint snapshot στην κάμερα που δεν είναι δα και τόσο δύσκολο να το βάλουν.

 

 

Γενικά δεν ξέρω αν για κάποια θέματα αποφασίζει η Google ή η mi

 

 

Τέσπα. Εμένα μαρέσει το κινητό απλά θα ήθελα δύο τρεις ευκολίες όχι πολυπλοκότητες

Link to comment
Share on other sites

Ίσα ίσα γι αυτό το αγόρασα επδ είναι καθαρό Android χωρίς πολλά πολλά. Αλλά το να βγάλεις κάποιες ευκολίες όπως αυτό με το ξυπνητήρι που μπορούσες να πας απευθείας στο να θέσεις ώρα απλά κατεβάζοντας από πάνω προς τα κάτω ενώ τώρα πρέπει να πας στην εφαρμογή ξεχωριστά. Ή το fingerprint snapshot στην κάμερα που δεν είναι δα και τόσο δύσκολο να το βάλουν.

 

 

Γενικά δεν ξέρω αν για κάποια θέματα αποφασίζει η Google ή η mi

 

 

Τέσπα. Εμένα μαρέσει το κινητό απλά θα ήθελα δύο τρεις ευκολίες όχι πολυπλοκότητες

 

Δε ξέρω αν σε βολεύει, αλλά αν κατεβάσεις τη μπάρα ειδοποιήσεων (όχι μέχρι κάτω) και πατήσεις πάνω στην ώρα σε πάει κατευθείαν στο ξυπνητήρι. Αντίστοιχα βέβαια γίνεται αν πατήσεις πάνω στη μπαταρία....

Edited by atillas24

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω βρει πως η μπαταρία να φαίνεται % στην μπάρα πάνω...

 

Κατέβασε από το play store την εφαρμογή UI tuner.απο εκεί το κάνεις να φαίνεται

Link to comment
Share on other sites

κατεβάζοντας την μπάρα - όχι μέχρι κάτω - η ώρα με την ημερομηνία που είναι αριστερά επάνω πατώντας την δεν με πάει στο ξυπνητήρι. με την μπαταρία με πάει στην εφαρμογή της μπαταρίας

Δε ξέρω αν σε βολεύει, αλλά αν κατεβάσεις τη μπάρα ειδοποιήσεων (όχι μέχρι κάτω) και πατήσεις πάνω στην ώρα σε πάει κατευθείαν στο ξυπνητήρι. Αντίστοιχα βέβαια γίνεται αν πατήσεις πάνω στη μπαταρία....

 

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

 

 

τελικα ναι το κάνει. την είχα βγάλει μέσω της εφαρμογής ui tuner

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω αν σε βολεύει, αλλά αν κατεβάσεις τη μπάρα ειδοποιήσεων (όχι μέχρι κάτω) και πατήσεις πάνω στην ώρα σε πάει κατευθείαν στο ξυπνητήρι. Αντίστοιχα βέβαια γίνεται αν πατήσεις πάνω στη μπαταρία....

 

Πω ωραίος. Αν δε βοηθούσες ακόμα θα το έψαχνα. Γτ το κατέβαζα όντως μέχρι κάτω. Θενξ

Link to comment
Share on other sites

ενεργοποίησα από τις ρυθμίσεις το back up της Google. εάν κάνω format αυτό που θα ήθελα μόνο είναι να μου εγκαταστήσει όλες τις εφαρμογές που είχα εγκατεστημενες πριν το format. το κάνει αυτό;

 

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

κατεβάζοντας την μπάρα - όχι μέχρι κάτω - η ώρα με την ημερομηνία που είναι αριστερά επάνω πατώντας την δεν με πάει στο ξυπνητήρι. με την μπαταρία με πάει στην εφαρμογή της μπαταρίας

 

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

 

 

τελικα ναι το κάνει. την είχα βγάλει μέσω της εφαρμογής ui tuner

Κανονικά έπρεπε να το κάνει.

Εμένα σε android 9 , μια χαρά γίνεται.

Όσο για το duo που ρώτησες στο τοπικ με τις εφαρμογές, εμένα με άφησε και το έκανα απεγκατασταση κανονικά σαν να είναι εφαρμογή χρήστη και όχι εφαρμογή συστήματος...(πράγμα που δεν με επηρεάζει έτσι και αλλιώς μιας και έχω rootαρει οπότε θα το έβγαζα όπως και να έχει.)

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά sos.κατι έγινε και μου πετάγονται κάτι διαφημίσεις στο άκυρο.. τι κάνω?

 

----- προσθήκη μηνύματος 108 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κανονικά έπρεπε να το κάνει.

Εμένα σε android 9 , μια χαρά γίνεται.

Όσο για το duo που ρώτησες στο τοπικ με τις εφαρμογές, εμένα με άφησε και το έκανα απεγκατασταση κανονικά σαν να είναι εφαρμογή χρήστη και όχι εφαρμογή συστήματος...(πράγμα που δεν με επηρεάζει έτσι και αλλιώς μιας και έχω rootαρει οπότε θα το έβγαζα όπως και να έχει.)

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Φίλε αν το ρουταρω θα έρχονται οι αναβαθμίσεις της Google?

Edited by Tolakos
Link to comment
Share on other sites

ένα ωραίο που μου αρέσει στο στοκ Android είναι όταν παίρνεις τηλ ένα άγνωστο νούμερο μιας πχ επιχείρησης σου βγάζει συχνά το όνομα της

 

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 

Φίλε αν το ρουταρω θα έρχονται οι αναβαθμίσεις της Google?

 

Από ότι ξέρω όχι...

Αλλά όταν βγει νέα έκδοση λογισμικού περιμένεις λίγο να βγει σε zip και το περνάς μέσα από custom recovery (twrp)

Υπόψιν ότι μιλάμε μόνο για λογισμικό.

Οι εφαρμογές μια χαρά παίρνουν τα updates τους.

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

γιατί όταν έχω αναπάντητη και ανοίγω την εφαρμογή για τις κλήσεις τις πιο πολλές φορές δεν φεύγει το εικονίδιο των αναπαντητων από την status bar?

 

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Από χθες ειμαι και εγώ κάτοχος του Α2 lite.

Γενικές εντυπώσεις καλές (είχα κινητό 3ετίας, οπότε πολύ μεγάλη διαφορά) ΟΜΩΣ έχω θέμα με το GPS.

Ενεργοποιώ την τοποθεσία και δεν με βρίσκει, ούτε στην εφαρμογή χάρτες, ούτε και σε άλλη εφαρμογή που δοκίμασα. Έψαξα λίγο στις ρυθμίσεις και ενεργοποίησα την δυνατότητα να χρησιμοποιούν την τοποθεσία οι εφαρμογές αυτές, αλλά και πάλι τιποτα. Δυστυχώς το GPS το χρειάζομαι, έχει κανείς ιδέα τι μπορώ να το κάνω;

Το κινητό αγοράστηκε μέσω Skroutz γιατί βιαζόμουν και έχει έκδοση Android 8.1.0

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Από χθες ειμαι και εγώ κάτοχος του Α2 lite.

Γενικές εντυπώσεις καλές (είχα κινητό 3ετίας, οπότε πολύ μεγάλη διαφορά) ΟΜΩΣ έχω θέμα με το GPS.

Ενεργοποιώ την τοποθεσία και δεν με βρίσκει, ούτε στην εφαρμογή χάρτες, ούτε και σε άλλη εφαρμογή που δοκίμασα. Έψαξα λίγο στις ρυθμίσεις και ενεργοποίησα την δυνατότητα να χρησιμοποιούν την τοποθεσία οι εφαρμογές αυτές, αλλά και πάλι τιποτα. Δυστυχώς το GPS το χρειάζομαι, έχει κανείς ιδέα τι μπορώ να το κάνω;

Το κινητό αγοράστηκε μέσω Skroutz γιατί βιαζόμουν και έχει έκδοση Android 8.1.0

 

restart την συσκευή. Μου είχε τύχει και εμένα μια φορά.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

wificall για να έχει κάποιος είναι θέμα κινητού η εταιρείας κινητής;

 

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

Και θέμα εταιρείας αλλά και κινητού

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

άρα στο δικό μας γίνεται; (από θέμα κινητού δηλαδή)

Και θέμα εταιρείας αλλά και κινητού

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

άρα στο δικό μας γίνεται; (από θέμα κινητού δηλαδή)

 

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

 

Ναι, αλλά πρέπει ή να το ενεργοποιήσει κάποια στιγμή η Xiaomi ή να το ενεργοποιήσεις εσύ με root. Εγώ το έκανα με Magisk και έπαιξε κανονικά (με Cosmote)

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα, μπήκα στο φόρουμ για να ρωτήσω για το συγκεκριμένο τηλέφωνο:

1. Τελικά, έχει ραδιόφωνο fm -όχι ιντερνετικο;

2. Τι SAR έχει; Γιατί αν είναι ψηστήρι δεν το θέλω.

Θέλω να πάω να το πάρω άμεσα.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα, μπήκα στο φόρουμ για να ρωτήσω για το συγκεκριμένο τηλέφωνο:

1. Τελικά, έχει ραδιόφωνο fm -όχι ιντερνετικο;

2. Τι SAR έχει; Γιατί αν είναι ψηστήρι δεν το θέλω.

Θέλω να πάω να το πάρω άμεσα.

Ευχαριστώ

 

Ναι εχει ραδιοφωνο εφοσον αναβαθμιστει σε android pie.

Sar κεφαλιου 0,547W/Kg

Sar body 1.473/W/kg

Link to comment
Share on other sites

και πώς θα γίνει αυτό; Εϊναι εύκολη αυτή η αναβάθμιση; Ιδεα δεν έχω
Όταν πάρεις το κινητό θα σε βγάλει αυτοματατη ενημέρωση συστήματος, θα την κάνεις και είσαι έτοιμος

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ένα που είδα τώρα στην 9.0 είναι ότι δεν γράφει πόσες ώρες είναι ανοικτό το τηλέφωνο. Δηλαδή πόσες ώρες έχουν περάσει από την τελευταία επανεκκίνηση ή το άνοιγμά του.

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...