Jump to content

[Επίσημο] HTC Wizard (ή JAM2) / Qtek 9100


agiorgitis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας!Αυτο ειναι το πρωτο μου ποστ απο το καινουργιο μου 9100!

ειναι σουπερ,με δυσκολευει λιγο το keyboard αλλα το "εχω" πιστευω!

μερικες ερωτησεις: που ειναι ο τονος;οεο;

:lol:

μπορω να αλλαξω την λειτουργεια των softkeys;

δεν θελω να φαινεται το ημερολογιο αλλα οτιδηποτε αλλο.

εχω τον ρεσκο explorer κ καπου διαβασα οτι γινεται απο την registry.

question n2: Γιατι ανοιγει συνεχεια το active sync?

ν3: μπορω να εγκαταστησω programs ενω συνδεομαι με WI-FI?

btw συνδεθηκε ευκολα χωρις να εχω dhcp

server.

αυτα γιατι κουραστηκα να γραφω! :p

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γεια σας!Αυτο ειναι το πρωτο μου ποστ απο το καινουργιο μου 9100!

ειναι σουπερ,με δυσκολευει λιγο το keyboard αλλα το "εχω" πιστευω!

μερικες ερωτησεις: που ειναι ο τονος;οεο;

:lol:

μπορω να αλλαξω την λειτουργεια των softkeys;

δεν θελω να φαινεται το ημερολογιο αλλα οτιδηποτε αλλο.

εχω τον ρεσκο explorer κ καπου διαβασα οτι γινεται απο την registry.

question n2: Γιατι ανοιγει συνεχεια το active sync?

ν3: μπορω να εγκαταστησω programs ενω συνδεομαι με WI-FI?

btw συνδεθηκε ευκολα χωρις να εχω dhcp

server.

αυτα γιατι κουραστηκα να γραφω! :p

ALR με γειες!!

τα περισσοτερα που ρωτας εχουν απαντηθειμ αλλα ως νεος συγχωρησε:)

για τους τονους στο πληκτρολογιο δες εδω

για την αλλαγη των softkeys, οντως θα χρειαστεις ενα regeditor. ο resco ειναι οτι πρεπει. δες εδω τι γραφει ο panaros. αν δεν χρειαζεσαι να βαλεις καποια περιεργη λειτουργια στα softkeys(πχ startmenu, call history κτλ) μην εγκαταστησεις τα cab του vj, και απλα βαλε το path της εφαρμογης που θελεις.

για να σταματησει το activesync να ανοιγει μονο του, εδω αναφερεται ενα καλο trick

και τελος συνδεμενος με wifi δεν μπορεις να εγκαταστησεις εφαρμογες. το activesync 4 δεν επιτρεπει sync μεσω wifi.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Ερώτηση : Εχω το Qtek 9100 και προσπαθώ να κάνω synchronise με outlook αλλά καποια δεδομένα χάνονται (όπως το δευτερο κινητό, κτλ)

Υπάρχει καποιο άλλο πρόγραμμα (όπως το oxygen για symbian και γενικότερα για nokia) όπου να μπορώ να χειριστώ όλα τα πεδία του qtek και οχι τα μισά????

 

θα μου δωσετε καμια απαντηση???

Link to comment
Share on other sites

θα μου δωσετε καμια απαντηση???

μερικες σελιδες πριν ζητουσε το ιδιο πραγμα και ο nervous.του προτειναμε το pocket informant, αλλα τελικα δεν το εκανε. δοκιμασε και το agenta fusion, αν δεν το κανει ουτε αυτο, φοβαμαι οτι δεν υπαρχει κατι αλλο...

Link to comment
Share on other sites

ALR με γειες!!

τα περισσοτερα που ρωτας εχουν απαντηθειμ αλλα ως νεος συγχωρησε:)

για τους τονους στο πληκτρολογιο δες εδω

για την αλλαγη των softkeys, οντως θα χρειαστεις ενα regeditor. ο resco ειναι οτι πρεπει. δες εδω τι γραφει ο panaros. αν δεν χρειαζεσαι να βαλεις καποια περιεργη λειτουργια στα softkeys(πχ startmenu, call history κτλ) μην εγκαταστησεις τα cab του vj, και απλα βαλε το path της εφαρμογης που θελεις.

για να σταματησει το activesync να ανοιγει μονο του, εδω αναφερεται ενα καλο trick

και τελος συνδεμενος με wifi δεν μπορεις να εγκαταστησεις εφαρμογες. το activesync 4 δεν επιτρεπει sync μεσω wifi.

 

Ευχαριστώ για τις οδηγίες, ούαο, ήταν όλα απαντημένα όντως! :O

Και έπιασαν όλα. Βέβαια στη registry, δεν ξέρω κατά ποσο είναι αυό φυσιολογικό, αλλά έχω μόνο το 112 σαν softkey.Το 113 δεν είναι πουθενά!

Πάλι καλά που είναι αυτό που θέλω να αλλάξω:)

 

Και ακόμη μια ερώτηση.. (ελπίζω να μην έχει απαντηθεί, αν και έψαξα)

Υπάρχει εφαρμογή, παρόμοια του dash fly minutes στα symbian Κινητά, που να

καταγράφει κάθε κλήση, μήνυμα που γίνεται από τη συσκευή και γενικότερα να είναι ένα ικανότερο μητρώο κλήσεων από το ήδη υπάρχον ;

Θα με εξυπηρετούσε πολύ.

Επίσης , έχει δοκιμάσει κανείς στο PPC μας, κάποιο Prog που το μετατρέπει σε..τηλεκοντρόλ ;

 

 

Πάντως σε γενικές γραμές έχω μείνει εντυπωσιασμένος. Καμία απολύτως σχέση με τα symbian τηλέφωνα που είχα στην κατοχή μου kαι το έχω μόνο 2 μέρες:!: Ούτε πρώτη φόρτιση δεν του έχω κάνει ακόμη γιατί το συγχρόνισα με usb Και πήρε ρεύμα από την usb port(οοps!).

Ελπίζω να μην έχει αυτό επίπτωση στην μπαταρία του κινητού.

 

edit : Ελπίζω να δίνω λύση στην πρώτη ερώτηση μου :) Phone Dashboard Minute Tracker

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις οδηγίες, ούαο, ήταν όλα απαντημένα όντως! :O

Και έπιασαν όλα. Βέβαια στη registry, δεν ξέρω κατά ποσο είναι αυό φυσιολογικό, αλλά έχω μόνο το 112 σαν softkey.Το 113 δεν είναι πουθενά!

Πάλι καλά που είναι αυτό που θέλω να αλλάξω:)

 

Και ακόμη μια ερώτηση.. (ελπίζω να μην έχει απαντηθεί, αν και έψαξα)

Υπάρχει εφαρμογή, παρόμοια του dash fly minutes στα symbian Κινητά, που να

καταγράφει κάθε κλήση, μήνυμα που γίνεται από τη συσκευή και γενικότερα να είναι ένα ικανότερο μητρώο κλήσεων από το ήδη υπάρχον ;

Θα με εξυπηρετούσε πολύ.

Επίσης , έχει δοκιμάσει κανείς στο PPC μας, κάποιο Prog που το μετατρέπει σε..τηλεκοντρόλ ;

 

 

Πάντως σε γενικές γραμές έχω μείνει εντυπωσιασμένος. Καμία απολύτως σχέση με τα symbian τηλέφωνα που είχα στην κατοχή μου kαι το έχω μόνο 2 μέρες:!: Ούτε πρώτη φόρτιση δεν του έχω κάνει ακόμη γιατί το συγχρόνισα με usb Και πήρε ρεύμα από την usb port(οοps!).

Ελπίζω να μην έχει αυτό επίπτωση στην μπαταρία του κινητού.

 

edit : Ελπίζω να δίνω λύση στην πρώτη ερώτηση μου :) Phone Dashboard Minute Tracker

φυσιολογικο ειναι που δεν υπαρχει το key 113. δημιουργησε το εσυ οπως ακριβως ειναι και το 112 αν θελεις να αλλαξεις και το δεξι softkey. εγω παντως τα εχω αλλαξει και τα δυο.

για remote control δεν νομιζω να δουλευει κανενα ακομα. εχω δοκιμασει και το noviiremote και το nevo αλλα τιποτα. παντως και να βγει καποιο συμβατο προγραμμα δε θα να ειναι και τοσο χρησιμο, αφου οι υπερυθρες του 9100 ειναι μικρης εμβελειας.

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά, επειδή χρειάζομαι χώρο αλλά και ταχύτητα ...

 

είδα πριν λίγο ότι το play247 έχει φέρει κάρτες mini sd σε μεγάλες χωρητικότητες αλλά και γρήγορες

 

Samsung mini Secure Digital miniSD 2GB 120x (Magu Branded) (173,74 Ευρώ)

 

ATP ProMax mini Secure Digital miniSD 1GB 150x (97,58 Ευρώ)

 

έχει δοκιμάσει κανείς αν είναι συμβατές με το Qtek 9100 ?

έχετε να προτείνετε κάτι άλλο ?

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά, επειδή χρειάζομαι χώρο αλλά και ταχύτητα ...

 

είδα πριν λίγο ότι το play247 έχει φέρει κάρτες mini sd σε μεγάλες χωρητικότητες αλλά και γρήγορες

 

Samsung mini Secure Digital miniSD 2GB 120x (Magu Branded) (173,74 Ευρώ)

 

ATP ProMax mini Secure Digital miniSD 1GB 150x (97,58 Ευρώ)

 

έχει δοκιμάσει κανείς αν είναι συμβατές με το Qtek 9100 ?

έχετε να προτείνετε κάτι άλλο ?

 

'Ολες οι minisd είναι συμβατές μην αγχώνεσαι..Έγω πήρα μια kingston 1gb απο ebay με €65 και είμαι κομπλέ..;)

:mobile:
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον και γι'αυτό το λόγο σου κάνουν αντικαταστάσεις..Γιατί γενικά δεν είναι και το πιο εύκολο πράγμα να πετύχεις αντικατάσταση...:p

Σε οτι αφορα στο Πλαισιο παιδια, να πω οτι, Τριτη βραδι, μου αγορασαν απο το πλαισιο Περιστεριου το 9100 ως δωρο και με το που το ανοιξα ελλειπαν απο μεσα η μπαταρια και το καλωδιο τροφοδοσιας ηταν ανοιγμενο και εκτος ζελατινας!!!

Την επομενη το πρωι δεχτηκαν αντικατασταση, με τη διαφορα πως επρεπε να παω να το παραλαβω εγω απο το καταστημα του Πειραια αν το ηθελα αμμεσα γιατι αυτοι δεν ειχαν αλλη συσκευη!!! Εκοψαν πιστωτικο και οντως το παρελαβα απο τον Πειραια χωρις κανενα πλεον προβλημα...Τωρα το ποσο εξυπηρετικοι ειναι σαν καταστημα δεν θα ελεγα πως πεθανα κιολας!!!

:oops: Spiros
Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρείτε αν γίνομαι κουραστικός, ωστόσο θα ήθελα να ξαναρωτήσω και να παρακαλέσω αν κάποιος γνωρίζει κάτι για το παρακάτω, να μας διαφωτίσει.

 

Ευχαριστώ και πάλι...

 

Καλησπέρα σας.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι που έχει ήδη αναφερθεί πριν κάποιες μέρες.

 

Υπάρχει κανείς που να έχει την ελληνική έκδοση του 9100 με τη διανομή της ACE, να έχει φορτώσει την 1.6.7.1 που έχει διαρρεύσει ευρέως, και να έχει ξαναεγκαταστήσει επιτυχώς στη συνέχεια ελληνική ROM;

 

Αν ναι, θα μπορούσατε επίσης να αναφέρετε τι επεμβάσεις ήταν αναγκαίες, τόσο στην αγγλική, όσο και στην ελληνική, για να φορτωθεί σωστά στη συσκευή; Υπάρχουν προβλήματα, π.χ. με την extended ROM που αναφέρθηκε;

 

Έχω διαβάσει κάποιες αναφορές σε ξεκλείδωμα αλλά δεν είμαι σίγουρος σε τι συνίσταται η επέμβαση και σε τι αποσκοπεί. Αν μπορεί κάποιος ας εξηγήσει λίγο αναλυτικότερα.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Εχει παρατηρησει κανεις ειτε με το αγγλικο ,ειτε με το ελληνικο 9100,

που και που,να κανει restart/soft reset ? :confused:

Τι λετε, ειναι προβλημα εφαρμογων ή της ρομ ?

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Εχει παρατηρησει κανεις ειτε με το αγγλικο ,ειτε με το ελληνικο 9100,

που και που,να κανει restart/soft reset ? :confused:

Τι λετε, ειναι προβλημα εφαρμογων ή της ρομ ?

 

Είναι και δική μου ερώτηση και μάλιστα προτίθεμαι να κάνω hard reset και αφού το παρακολουθήσω για καμιά δυο τρις μέρες να τους το πάω πεσκέσι γιατί έχω την εντύπωση ότι δεν είναι πρόβλημα του software αλλά και να είναι, κάνει το ίδιο σχεδόν γιατί τι πάει να πει είναι του software, εγώ έχω φόρτωση μόνο αγορασμένο και compatible με MW5. :rocket:

My mobiles so far: Ericsson T28, T320s, T68i, P800, P900, Siemens SL45, Nokia 7650, Qtek S100, Qtek 9100

My PDAs : HP 620LX, Handspring Visor Prism , iPAQ h3950 , iPAQ h5550, Qtek S100, Qtek 9100

Now using: Smartphone:ETEN X500 (WM™ 6.0) PDA:iPAQ h4700 (WM™ 6.0)

Link to comment
Share on other sites

Σε μενα πάλι δεν έχω παρατηρήσει τετοιο πρόβλημα με restart...και του εχω περάσει αρκετά πράγματα θα έλεγα...

 

μηπως σας το κάνει καποια εφαρμογή...το ακούω απο πολλούς...

 

 

 

Τέλος οφείλω να πω οτι με καποια reg tweaks τα οποία βγήκαν απο χρήστες στο forum της εταιρίας, το μηχανάκι βελτιώθηκε αρκετά...και συγχρόνως χρησιμοποιώντας το SPB pocket plus για Task manager...Έχω βάλει εφαρμογές τις οποίες χρησιμοποιώ ποιο συχνά (π.χ. μηνύματα, phone dialer etc) να μην κλείνουν αλλα να γίνονται minimize και πραγματικά δίνει την αίσθηση οτι παει 'μαλλιοκούβαρα' :lol: θα έλεγα...

 

(Τέλος ενεργοποίησα και εναν DLL optimizer που έχει το memaid....αλλα δεν ξέρω κατα πόσο παίζει και αυτό ρόλο στην ταχύτητα....)

 

Δοκιμάστε τα....

D.G.
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεσαι κάποιο ειδικό πρόγραμμα..Μεταφέρεις τις εικόνες απο το τηλέφωνο στον υπολογιστή σου και τις βλέπεις με όποιο πρόγραμμα έχεις σε αυτόν..;)

 

Edit:Ωραίο φαίνεται το virtual dial pad απο motorola razr στο qtek!:p :p

 

 

emena den anoigoun ta video oute kai orismenes fotografies.

sta video me wmedia akouo ixo kai polles fores san na trexei o ixos kai den vlepo eikona.

kai kati allo exei paratirisi kanenas katoxos tou 9100 , otan xtipaei to tilefono kai patas na to aniksis oti kapies fores den anigi kai xanei tin klisi ???

Link to comment
Share on other sites

(Τέλος ενεργοποίησα και εναν DLL optimizer που έχει το memaid....αλλα δεν ξέρω κατα πόσο παίζει και αυτό ρόλο στην ταχύτητα....)

 

Δοκιμάστε τα....

ουτε εγω προβλημα επανεκινησεων...

σε αντιστοιχο thread που εχουν ανοιξει στο forum της ace( δεν δινω link γιατι δεν οσοι δεν εχουν ελληνικη συσκευη δεν θα εχουν προσβαση), καποιος χρηστης αναφερει οτι το dll optimizer του memmaid ηταν υπευθυνο για τις δικες του επανεκινησεις.

Link to comment
Share on other sites

kai kati allo exei paratirisi kanenas katoxos tou 9100 , otan xtipaei to tilefono kai patas na to aniksis oti kapies fores den anigi kai xanei tin klisi ???

αυτο συμβαινει σε μενα καμια φορα οταν το βγαζω βιαστικα απο τη θηκη του για να απαντησω. περιστρεφεται η οθονη στιγμιαια, οποτε μεχρι να επανελθει δεν δουλευουν τα πληκτρα και χανω την κληση. ετσι συμβαινει και σε σενα???

αληθεια εχετε πλησιασει ποτε το ματι των υπερυθρων στους μαγνητες της θηκης να δειτε τι κανει??;)

Link to comment
Share on other sites

αυτο συμβαινει σε μενα καμια φορα οταν το βγαζω βιαστικα απο τη θηκη του για να απαντησω. περιστρεφεται η οθονη στιγμιαια, οποτε μεχρι να επανελθει δεν δουλευουν τα πληκτρα και χανω την κληση. ετσι συμβαινει και σε σενα???

αληθεια εχετε πλησιασει ποτε το ματι των υπερυθρων στους μαγνητες της θηκης να δειτε τι κανει??;)

 

afto akrivos file mou simveni allazi i o8oni stigmiaia kai xano tis kliseis.

Link to comment
Share on other sites

Εχει παρατηρησει κανεις ειτε με το αγγλικο ,ειτε με το ελληνικο 9100,

που και που,να κανει restart/soft reset ? :confused:

Τι λετε, ειναι προβλημα εφαρμογων ή της ρομ ?

Ναι, όταν του πέρασα τη νέα rom. Κι αφού το έστησα, το είχα αφήσει πάνω στο γραφείο και το έβλεπα κάθε 2 λεπτά να κάνει ριστάρτ. Πρέπει να κάνε πάνω από 10 συνεχόμενα. Του τράβηξα ένα χαρντ ρισέτ, το έστησα ξανά από την αρχή κι από τότε-φτου μην το ματιάσω-δεν το'χει κάνει ούτε για δείγμα.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

afto akrivos file mou simveni allazi i o8oni stigmiaia kai xano tis kliseis.

ειναι ενοχλητικο δε λεω, αλλα με λιγο περισσοτερη προσοχη μπορεις να το αποφυγεις.ειναι απο τα μειονεκτηματα του hardware keyboard, ευτυχως τα πλεονεκτηματα ειναι πολυ περισσοτερα...

Link to comment
Share on other sites

εμεένα το SPB pocket plus μου έκανε πολλά προβλήματα και το είχα βγάλει

Θα ήθελα να ρωτήσω. Εγώ έχω ως task Manager resco exp τελευταία ver 5.35, αν δεν κάνω λάθος, τελικά είναι καλύτερο το SPB pocket plus.

Γνωρίζει κανεις?

O Θείος ΠΟΥ είναι πάντα εδώ!:lol:
Link to comment
Share on other sites

ουτε εγω προβλημα επανεκινησεων...

σε αντιστοιχο thread που εχουν ανοιξει στο forum της ace( δεν δινω link γιατι δεν οσοι δεν εχουν ελληνικη συσκευη δεν θα εχουν προσβαση), καποιος χρηστης αναφερει οτι το dll optimizer του memmaid ηταν υπευθυνο για τις δικες του επανεκινησεις.

Αυτό με το memmaid (το έβαλα χθες Free από την γνωστή διεύθυνση) το παρατήρησα και εγώ. Μέχρι τώρα μου έκανε μία φορά restart και μπήκε χωρίς να ζητήσει pin για το τηλέφωνο. Μέχρι τώρα δεν παρατήρησα κάτι άλλο.

O Θείος ΠΟΥ είναι πάντα εδώ!:lol:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...