Jump to content

[Επίσημο] HTC Wizard (ή JAM2) / Qtek 9100


agiorgitis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ώπα, ποιό αρχειάκι? ότι και να γίνει το καινούριο που θα βάλεις πρέπει να το έχεις ονομάσει custom.map και αυτό να ορίσεις ως δεύτερο έτσι ώστε στην ένδειξη γλώσσας να βλέπεις CT.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

αυτο εκανα αλλα δε παιζει....αγγλικα βγαζει παλι..:-(

 

εκτος αυτου ..ενα προγραμμα για ξυπνητηρι υπαρχει ??? γιατι με το default χτυπαει αλλα δε μου δινει την επιλογη να το κανω dismiss. !!!! Ημαρτον !! χτυπαει ολη τη μερα ξυπνητηρι κ μερα με τη μερα χτυπανε ολοενα κ περισσοτερα !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

μεχρι που εκανα φορματ αλλα τωρα δεν εχω ξυπν ητηρι......

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/6396my_car.jpg

 

https://www.facebook.com/JpaulsCarWash?ref=hl

^^Autoglym Detail Center^^

βιολογικοί καθαρισμοί, γυάλισμα-κέρωμα

Link to comment
Share on other sites

Το qtek 9100 είναι το πρώτο μου ppc και έτσι δεν μπορώ να το κρίνω ώς ppc , πόσο καλό είναι κτλ. Μπορώ να το κρίνω όμως σαν μια γενική συσκευή.

 

Ποιοτικά έχει πολλές ελλείψεις και παρουσιάζει αρκετές δυσλειτουργίες λογισμικά.Δεν είμαι καθόλου ικανοποιημένος με άλλα λόγια.

 


  • Το λαστιχάκι στο καπάκι της μπαταρίας έχει φύγει.
    Η γραφιδα βγαίνει πολύ εύκολα πλέον, η αντίσταση κάθε μέρα μειώνεται και πολλές φορές βγαίνει χωρίς να μεγαλώνει.
    Όταν έχω ανοιχτή την Φωτογραφική μηχανή και δέχομαι κλήση ο προσανατολισμός της οθόνης γίνεται οριζόντιος.
    Όταν από κάθετο προσανατολισμό επιλέγω οριζόντιο και επανέρχομαι, μερικές φορές από δεξια δεν εμφανίζεται κανονικά η today screen μου.Μικραίνει το width της οθόνης δηλαδή.
    Μερικές φορές το ppc δεν συγχρονίζεται κανονικά με το desktop και όταν γίνεται αυτό, σέρνεται στην κυριολεξία.Επανέρχεται μόνο με reset.

Αυτά είναι τα σημαντικότερα μείον ποιυ έχω παρατηρήσει στην συσκευή.

Ευτυχώς δεν ανήκω σε όσους τα κουμπάκια χάνουν το χρώμα τους, αλλά την έχω πολύ λίγο χρονικό διάστημα.

Θα ήθελα κάτι το οποίο ανταποκρίνεται καλύτερα στην τιμή.Εσείς τι λέτε;

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Το qtek 9100 είναι το πρώτο μου ppc και έτσι δεν μπορώ να το κρίνω ώς ppc , πόσο καλό είναι κτλ. Μπορώ να το κρίνω όμως σαν μια γενική συσκευή.

 

Ποιοτικά έχει πολλές ελλείψεις και παρουσιάζει αρκετές δυσλειτουργίες λογισμικά.Δεν είμαι καθόλου ικανοποιημένος με άλλα λόγια.

 

 

ΚΑΙ ΕΠΑΝΕΡΧΟΜΑΙ ΞΑΝΑ ¨¨¨¨

 

Απο τον 1ο μηνα.

1) ξεβαμα κουμπιων

2) χαλαρωμα pencil.

3) περιεργο ανοιγμα keyboard(στραβα)

4)την ωρα που δεχομαι κληση και το βγαζω απο την θηκη ,μου δειχνει οριζοντια την θεση της οθονης.

Ε μην διανοηθεις και απαντησεις με αυτην την μορφη ,,εχασες την κληση.

λοιπον ακουστε τι θα κανω εγω.

Περιμενω λιγο καιρο ακομα μιας και εχουμε 2 χρονια εγγ.

Εχω παρει τηλεφωνο και μου ειπαν να περιμενω, περιμενω δεν εχω προβλημα γιατι και αντικατασταση να μου κανουν τι να το κανω εγω???

μετα απο λιγο θα ειναι και παλι το ιδιο.

Αν παρ ολα ταυτα δεν υπαρχει ανταποκριση που ελπιζω πως 8α υπαρξει , δυστιχος αν και δεν θελω η λυση ειναι μια.

Την εχω δοκιμασει 2-3 φορες (μιας και πασχω απο υπερκαταναλοτισμο )και εχω ικανοποιηθει πληρως.

Προστασια καταναλωτων νομος 2251/1994 αρθρο 6 περι ευθυνης παραγωγου για ελαττωματικα προιοντα.

Ενα τηλεφωνακι εκει μια εγγραφη καταγγελια και θα δειτε τι ωραια που θα γινουν τα πραγματα σε χρονο ρεκορ.

Αλλα φυσικα εγω και προτεινω και εσεις να μην βιαζεστε.

Δωστε χρονο στην εταιρια να δωσει λυση στο προβλημα (ατα).

Αυτα !!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
δυστυχως φιλε μου ετσι ειναι τα πραγματα,και εγω ειμουν ετοιμος να το παρω αλλα τα ειδα ολα αυτα live στο 9100 του αδελφου μου και αραξα ευτυχως στο s100 μου και ειμαι μια χαρα
Link to comment
Share on other sites

εγω παντως που εχω το vpa ΙΙ απλα δεν εχει τετοια προβληματα. !!! αριστη κατασκευη ππραγματικα. κ επειδη ειχα κ το 9100 γνωριζω κ σας καταλαβαινω !!! κριμα τα λεφτα του πραγματικα !!!ασε που ετρηζε σαν να μην πω.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/6396my_car.jpg

 

https://www.facebook.com/JpaulsCarWash?ref=hl

^^Autoglym Detail Center^^

βιολογικοί καθαρισμοί, γυάλισμα-κέρωμα

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως που εχω το vpa ΙΙ απλα δεν εχει τετοια προβληματα. !!! αριστη κατασκευη ππραγματικα. κ επειδη ειχα κ το 9100 γνωριζω κ σας καταλαβαινω !!! κριμα τα λεφτα του πραγματικα !!!ασε που ετρηζε σαν να μην πω.

 

Μην τα ισοπεδώνουμε κι όλα.. Το δικό μου δεν είναι σε καμία περίπτωση έτσι. Αν και το έχω πολύ μικρό διάστημα.

Τα θέματα λογισμικού είναι εύκολο να λυθούν αν υπάρχει ενδιαφέρον από την εταιρία.

Τα θέματα hardware είναι αυτά που με προβληματίζουν..Το θεωρώ ξεφτίλα πχ που ξεκόλησε το λαστιχάκι από το καπάκι στο πίσω μέρος πχ.. Τόσα λεφτά δώσαμε και δε μπορούν να προσφέρουν μια α' ποιότητα; Και το προσέχουμε σαν τα μάτια μας.

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Μην τα ισοπεδώνουμε κι όλα.. Το δικό μου δεν είναι σε καμία περίπτωση έτσι. Αν και το έχω πολύ μικρό διάστημα.

Τα θέματα λογισμικού είναι εύκολο να λυθούν αν υπάρχει ενδιαφέρον από την εταιρία.

Τα θέματα hardware είναι αυτά που με προβληματίζουν..Το θεωρώ ξεφτίλα πχ που ξεκόλησε το λαστιχάκι από το καπάκι στο πίσω μέρος πχ.. Τόσα λεφτά δώσαμε και δε μπορούν να προσφέρουν μια α' ποιότητα; Και το προσέχουμε σαν τα μάτια μας.

 

 

μα και εγω αυτο λεω !!! δε λεω για software. λεω απο ποιοτητα κατασκευης !!! ουτε τρηζει ουτε ξεβαφει στο πλυσιμο ουτε τιποτα :p

 

επειδη τα ειχα κ τα δυο το vpa κατα την αποψη μου ειναι πολυ καλυτερο ποιοτικος αλλα κ λειτουργικως. βλεπε π.χ το πενακι που πρεπει να το τραβας εσυ για να μεγαλωσει !! στο vpa οταν το βγαζεις ανοιγει μονο του !!!! για μενα το μονο μειονεκτημα του vpa ειναι οτι δεν εχει ελληνικο μενου. φυσικα μειονεκημα για οσους τους νοιαζει γιατι προσωπικα οτι κινητο κ να ειχα το ειχα παντα στα αγγλικα με ελληνικες ρυ8μισεις βεβαια για σμσ κτλ....:) :rolleyes: ;)

 

αυτα...

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/6396my_car.jpg

 

https://www.facebook.com/JpaulsCarWash?ref=hl

^^Autoglym Detail Center^^

βιολογικοί καθαρισμοί, γυάλισμα-κέρωμα

Link to comment
Share on other sites

Τo μόνο πρόβλημα που θα με προβλημάτιζε είναι το πενάκι προσωπικά...αν και το δικό μου δεν έχει πάθει τίποτα μέχρι στιγμής...

 

Τα πλήκτρα που ξεβάφουν δεν είναι πρόβλημα μιας και είναι χαραγμένα...

 

Τώρα ακούω οτι τρίζει η συσκευή..Πώς τρίζει ρε παιδιά...το κουνάτε και τρίζει...:lol:

 

Το οτι χάνονται οι κλήσεις έχει ξαναναφερθεί και οφείλεται στο μαγνήτη της θήκης..οπότε παίρνοντας μια άλλη θήκη δεν θα έχεις πρόβλημα...

 

Με το Active sync δεν έχω συναντήσει πρόβλημα παρά μόνο μια φορά μου το εχει κάνει αυτό...

 

Το οτι έχει προβληματάκια software είναι λογικότατο, στο 3ο update είμαστε...

 

Τέλος σε καμία περίπτωση δεν είναι η συσκευή για κλωτσιές....χαλαρώστε

D.G.
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό ήθελα να τονίσω πιο πάνω.Δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα και σίγουρα δεν είναι για κλωτσιές.

Αλλά δεν αξίζει και τα λεφτά της που λέμε.. Όταν δίνεις τόσα λεφτά έχεις αυξημένες απαιτήσεις.

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό ήθελα να τονίσω πιο πάνω.Δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα και σίγουρα δεν είναι για κλωτσιές.

Αλλά δεν αξίζει και τα λεφτά της που λέμε.. Όταν δίνεις τόσα λεφτά έχεις αυξημένες απαιτήσεις.

 

 

μα δεν ειπα που8ενα οτι ειναι για κλωτσιες αλλα σιγουρα δεν ειναι η καλυτερη επιλογη στα 750 ευρα !!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

 

φιλικα παντα ;)

 

κ παραιτουμαι απο το thread :p τουλαχιστον για συζητησεις διαξιφισμων. αν 8ελετε ανοιγουμε 9100 vs vpa and c u there..:cry: αν δεν υπαρχει ηδη...:rolleyes:

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/6396my_car.jpg

 

https://www.facebook.com/JpaulsCarWash?ref=hl

^^Autoglym Detail Center^^

βιολογικοί καθαρισμοί, γυάλισμα-κέρωμα

Link to comment
Share on other sites

μα δεν ειπα που8ενα οτι ειναι για κλωτσιες αλλα σιγουρα δεν ειναι η καλυτερη επιλογη στα 750 ευρα !!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

 

φιλικα παντα ;)

 

κ παραιτουμαι απο το thread :p τουλαχιστον για συζητησεις διαξιφισμων. αν 8ελετε ανοιγουμε 9100 vs vpa and c u there..:cry: αν δεν υπαρχει ηδη...:rolleyes:

 

Jeun παύλε relax, κανείς δεν είπε ότι είπες τέτοιο πράγμα:)

 

 

@gfdimopo : Το είδα το θέμα και απάντησα.. Με προβλημάτισε κάτι σχετικά με το λαστιχάκι και ότι η qtek μας υποχρεώνει να αγοράσουμε όλο το καπάκι!! Καλά είναι πράγματα αυτά; Δηλαδή η εγγύηση τι περιελαμβάνει ακριβώς;

 

Επίσης το έχω 1 μήνα και κάτι το κινητό και έχουμε αυτά τα problems. Σε 1 χρόνο πως θα είναι!; Μήπως πρέπει να κάνουμε κάτι ομαδικώς όπως προτείνει ο Θέμης;

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Παιδια τυχαινει να εχω συντομα ενα MDA VARIO που ειναι το ιδιο με το 9100 αλλα εχει τσεχικο localization....αυτο μπορω να το αλλάξω?Γενικα θα εχω κανενα προβλημα με γλωσσα κλπ?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια τυχαινει να εχω συντομα ενα MDA VARIO που ειναι το ιδιο με το 9100 αλλα εχει τσεχικο localization....αυτο μπορω να το αλλάξω?Γενικα θα εχω κανενα προβλημα με γλωσσα κλπ?

 

Μπορείς να βάλεις την Αγγλική Rom. Δυστυχώς η Ελληνική Rom είναι κλειδωμένη με το IMEI της συσκευής και δεν μπαίνει σε μη Ελληνικής προέλευσης συσκευές.

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Βασικά αυτό me to IMEI με έχει ψιλοπαραξενέψει. Μόνο οι δικοί μας το έχουν κάνει αυτό. Προσπαθώ να βρώ έναν τρόπο να φτιάξω τουλάχιστον τον ορθογραφικό έλεγχο και το τ9 καθώς το ελληνικό menu λίγο με νοιάζει. Το μόνο που χρειάζομαι ειναι το frimware απο την ace καθώς εγώ δεν μπορώ να το κατεβάσω (δεν έχω ελληνικό qtek) για να φτιάξω ένα custom greek language pack για το ppc :D
Link to comment
Share on other sites

Βασικά αυτό me to IMEI με έχει ψιλοπαραξενέψει. Μόνο οι δικοί μας το έχουν κάνει αυτό. Προσπαθώ να βρώ έναν τρόπο να φτιάξω τουλάχιστον τον ορθογραφικό έλεγχο και το τ9 καθώς το ελληνικό menu λίγο με νοιάζει. Το μόνο που χρειάζομαι ειναι το frimware απο την ace καθώς εγώ δεν μπορώ να το κατεβάσω (δεν έχω ελληνικό qtek) για να φτιάξω ένα custom greek language pack για το ppc :D

oxi mono i dikimas !!! kai aggliki O² to exi me imei !!!

Η Samsung έχει Πελάτες, Η Apple έχει οπαδούς !!!
Link to comment
Share on other sites

και πάλι όμως windows είναι ένα χοντρό customization θα το παίρνουν. Ποιό καλό παιδί λοιπόν θέλει να μοιραστεί τα ελληνικά αρχεία του? χιχιχιχι
Link to comment
Share on other sites

oxi mono i dikimas !!! kai aggliki O² to exi me imei !!!

Ούτε της O2 είναι με ΙΜΕΙ κλειδωμένη. Μ'ένα cid unlock μια χαρά την πέρασα. ;)

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπέρα,

 

Εχω το XDA mini S της Ο2 από Γερμανία.

Μπορώ να περάσω την Αγγλικη Rom από την i-mate, που την κατεβασα από το xda-developers;

Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος τρόπος που πρεπει να την περάσω;

Συγγνωμη αν οι ερωτήσεις μου είναι λιγό ....:cry:

 

Ευχαριστώ πολύ.

Maybe you say I'm a dreamer,

but I'm not the only one.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει πρώτα να κάνεις ένα cid unlock είτε με το προγραμμάτακι aWizard είτε με το Lokiwiz.

Μετά για να κάνεις firmware update απλά τρέχεις το .exe!

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Δύο μέρες τώρα ενώ ανοίγω το τηλ δεν μου ζητάει pin και μπαίνει χωρίς σήμα,δεν είναι στο flight mode.Αυτό πρέπει να ξεκίνησε από τότε που πέρασα την 2,0,8.Συμβαίνει και σε άλλους? πως το αντιμετωπίζουμε?:worry:

 

Με δύο τρία soft reset μου ζητάει pin και μπαίνει κανονικά.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, παιδιά αν έχεται την πιο καινούργια έκδοση του Αγγλικού firmware (ROM) για το QTEK-9100.

Η δικιά μου έκδοση είναι ROM: 1.1.7.5 - 9/22/05.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, παιδιά αν έχεται την πιο καινούργια έκδοση του Αγγλικού firmware (ROM) για το QTEK-9100.

Η δικιά μου έκδοση είναι ROM: 1.1.7.5 - 9/22/05.

 

Ευχαριστώ

Η τελευταία Qtek WWE Rom είναι η 1.6.7.1 (δηλ. πιο καινούρια από αυτήν που έχεις τώρα).

Θα την βρεις στο ftp του xda-developers.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει πρώτα να κάνεις ένα cid unlock είτε με το προγραμμάτακι aWizard είτε με το Lokiwiz.

Μετά για να κάνεις firmware update απλά τρέχεις το .exe!

 

 

bill_viper ευχαριστώ για τις πληροφορίες,

 

Κάποιες διευκρυνίσεις μόνο. Τα δύο αυτά προγραμματάκια είναι για ξεκλίδωμα του κινητού ώστε να μπορεί να χρησιμοποιηθεί στην Ελλάδα;

και τα τρέχω αφού τα περάσω μεσα στο κινητό;

 

και το exe για το update θα το τρεξω από ένα υπολογιστή αφού πρώτα έχω κάνει activeSync;

 

Ευχαριστώ

Maybe you say I'm a dreamer,

but I'm not the only one.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...