Jump to content

CB (ή γενικοτερα ασύρματη επικοινωνία)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι, μέσα απο αυτοκίνητο με 5w τα vhf είναι πολύ καλύτερα. Το ζήτημα είναι να υπάρχει τροφοδοσία φυσικά και συνεχής παροχή ρεύματος. Πρόβλημα φυσικά είναι ο "θόλος" που δημιουργείται στο σήμα απο το σασί του αυτοκινήτου.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 264
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΕΜΠΛΕΞΑ ΑΣΧΗΜΑ ΜΕ ΤΑ HF:lol: ΤΩΡΑ ΚΑΤΑΣΚΕΒΑΣΑ ΕΝΑ ΚΥΚΛΩΜΑ (ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΦΩΝΙΑΣ) ΕΚΠΟΜΠΗΣ ΣΤΟ 1ΜΗΖ ΚΑΙ ΕΒΑΛΑ ΚΕΡΑΙΑ (ΔΟΚΗΜΑΣΤΙΚΑ) 1.5 ΜΕΤΡΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΠΙΑΝΕ ΟΥΤΕ 30 ΜΕΤΡΑ ΕΜΒΕΛΕΙΑ:lol:

 

ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟ ΣΧΕΔΙΟ ΕΝΙΣΧΥΤΗ Η ΚΑΠΟΙΑ ΚΕΡΑΙΑ ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ:( ?

ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΜΑΚΙΓΙΑΖ ΕΙΝΑΙ ΨΑΡΙ ΧΩΡΙΣ ΠΟΔΗΛΑΤΟ
Link to comment
Share on other sites

Στον 1 mhz θέλεις ΠΟΛΥ μεγάλη κεραία για να βγεις. Ξέχασε το καλύτερα. Και τα 30 μέτρα που λες ΠΑΛΙ ΚΑΛΑ είναι.
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΝΕΝΑΣ ΝΑ ΠΡΟΤΙΝΕΙ ΚΑΤΙ??? ΕΜ ΒΕΒΑΙΑ ΟΠΩΣ ΒΛΕΠΕΙΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΧΑΘΗΚΕ Η ΜΑΓΕΙΑ ΤΟΥ Α.Μ. ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΙΤΣΙΡΙΚΑΔΕΣ ΣΤΡΑΦΗΚΑΝΕ ΣΤΑ PC,ΣΤΑ, WI-FI ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΑΚΤΙΝΟΒΟΛΙΕΣ...:mad: (ΚΑΤΑΝΤΙΑ Η ΝΕΟΛΑΙΑ ΜΕ ΤΟ MOBILE PHONE!) AXXXX..:X
ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΜΑΚΙΓΙΑΖ ΕΙΝΑΙ ΨΑΡΙ ΧΩΡΙΣ ΠΟΔΗΛΑΤΟ
Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια βόλτα στο http://www.dxzone.com και ψάξε εκεί για κεραίες. Ίσως βρεις κάτι αλλά πιστεύω οτι δύσκολα θα συντονίσεις κάτι τόσο χαμηλά.
Link to comment
Share on other sites

Αν συντονίζεις, είσαι καλά. Με τον τύπο που πρέπει το βγάζω 7.5 αλλά αυτό παίζει.
Link to comment
Share on other sites

:blink:

 

Ρε παιδιά στο 1ΜΗz το λ είναι περίπου 300μ... άρα αν ήθελες δίπολο λ/4 μιλάς για 75μ :wacko: το σκέλος και όχι 7.5!

 

Για να μιλάς ότι κάνεις σοβαρά πρέπει ή να δεις κανά magnetic loop ή να το αφήσεις, να πας να δώσεις για άδεια ραδιοερασιτέχνη και να κάνεις πιο σοβαρά πράγματα! :shifty:

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως full size δεν βάζει κανείς λόγο χώρου. λ/2 το αμέσως καλύτερο ή με πηνία.
Link to comment
Share on other sites

full size άστο έχει και impedance 300Ohm και μπορείς να πετύχεις matching παρά μόνο με ανοιχτη γραμμή. λ/2 δίπολο έχει 50Ohm impedance οπότε είναι σαφώς πιο εύκολο. Aκόμα και με πηνία(traps) μιλάμε για τεράστια κατασκευή που δεν ξέρω αν ακόμα και με ενισχυμένο καλώδιο (με μετάξι) θα μπορεί να υποστηρίξει το ίδιο της το βάρος, ίσως άμα το έδενες μεταξύ δύο δέντρων...
Link to comment
Share on other sites

:blink:

 

Ρε παιδιά στο 1ΜΗz το λ είναι περίπου 300μ... άρα αν ήθελες δίπολο λ/4 μιλάς για 75μ :wacko: το σκέλος και όχι 7.5!

 

Για να μιλάς ότι κάνεις σοβαρά πρέπει ή να δεις κανά magnetic loop ή να το αφήσεις, να πας να δώσεις για άδεια ραδιοερασιτέχνη και να κάνεις πιο σοβαρά πράγματα! :shifty:

 

στο 1mhz εμεινες εσυ?

 

στa 9.8mhz ειμαι!

ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΜΑΚΙΓΙΑΖ ΕΙΝΑΙ ΨΑΡΙ ΧΩΡΙΣ ΠΟΔΗΛΑΤΟ
Link to comment
Share on other sites

ΕΔΩ ΦΤΑΞΑΜΕ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ ΠΟΜΠΟ ΣΤΑ 9,8 ΜΗΖ 10WATT ΚΑΙ ΕΣΥ ΜΑΣ ΣΤΕΛΝΕΙΣ ΣΕ ΚΟΣΤΟΣ 3.000 ΕΥΡΟ:lol:

 

 

 

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΑΙΑ.. ΤΟ ΚΑΛΑΪ (ΑΣΗΜΟΚΟΛΗΣΗ)ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΙΑ ΓΙΑ ΟΡΙΖΟΝΤΙΑ:lol:

ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΜΑΚΙΓΙΑΖ ΕΙΝΑΙ ΨΑΡΙ ΧΩΡΙΣ ΠΟΔΗΛΑΤΟ
Link to comment
Share on other sites

full size άστο έχει και impedance 300Ohm και μπορείς να πετύχεις matching παρά μόνο με ανοιχτη γραμμή. λ/2 δίπολο έχει 50Ohm impedance οπότε είναι σαφώς πιο εύκολο. Aκόμα και με πηνία(traps) μιλάμε για τεράστια κατασκευή που δεν ξέρω αν ακόμα και με ενισχυμένο καλώδιο (με μετάξι) θα μπορεί να υποστηρίξει το ίδιο της το βάρος, ίσως άμα το έδενες μεταξύ δύο δέντρων...

 

TA TRAPS ΜΕΙΩΝΟΥΝ ΤΗΝ ΑΠΟΛΑΒΗ

ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΜΑΚΙΓΙΑΖ ΕΙΝΑΙ ΨΑΡΙ ΧΩΡΙΣ ΠΟΔΗΛΑΤΟ
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ΘΕΛΩ ΚΑΘΑΡΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΔΥΟ ΣΠΙΤΙΑ ΣΕ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΟΧΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ

ΤΩΝ 500 ΜΕΤΡΩΝ ΝΑ ΠΑΡΩ PMR Η ΕΝΑ ΦΟΡΗΤΟ CB?

(ΕΧΩ ΕΝΑ)

ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΜΑΚΙΓΙΑΖ ΕΙΝΑΙ ΨΑΡΙ ΧΩΡΙΣ ΠΟΔΗΛΑΤΟ
Link to comment
Share on other sites

πάρε Pmr...κοστίζουν λίγα λεφτά και είναι πιο καθαρή η επικοινωνία.
Link to comment
Share on other sites

:blink:

 

Ρε παιδιά στο 1ΜΗz το λ είναι περίπου 300μ... άρα αν ήθελες δίπολο λ/4 μιλάς για 75μ :wacko: το σκέλος και όχι 7.5!

 

Για να μιλάς ότι κάνεις σοβαρά πρέπει ή να δεις κανά magnetic loop ή να το αφήσεις, να πας να δώσεις για άδεια ραδιοερασιτέχνη και να κάνεις πιο σοβαρά πράγματα! :shifty:

 

75ΜΕΤΡΑ??????:lol: ΟΧΙ ΡΕ 1 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΟ!

 

ΛΟΙΠΟΝ 75ΜΕΤΡΑ ΟΛΗ Η ΚΕΡΑΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΣΚΕΛΟΙ ΜΑΖΙ ΒΓΕΝΕΙ ΤΟΣΟ.

 

ΑΡΑ ΟΛΗ Η ΚΑΙΡΑΙΑ ΕΧΕΙ ΜΗΚΟΣ 75 ΜΕΤΡΑ ΟΡΙΖΟΝΤΙΑ;)

ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΜΑΚΙΓΙΑΖ ΕΙΝΑΙ ΨΑΡΙ ΧΩΡΙΣ ΠΟΔΗΛΑΤΟ
Link to comment
Share on other sites

ΛΕΩ ΝΑ "ΒΓΩ" ΣΤΑ 10 ΚΗΖ!!! ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΠΕΡΙΣΕΥΜΑ ΟΙΚΟΠΕΔΟΥ 30 ΚΜ ΓΙΑ ΤΟ ΣΤΗΣΙΜΟ ΔΙΠΟΛΟΥ:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΜΑΚΙΓΙΑΖ ΕΙΝΑΙ ΨΑΡΙ ΧΩΡΙΣ ΠΟΔΗΛΑΤΟ
Link to comment
Share on other sites

75ΜΕΤΡΑ??????:lol: ΟΧΙ ΡΕ 1 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΟ!

 

ΛΟΙΠΟΝ 75ΜΕΤΡΑ ΟΛΗ Η ΚΕΡΑΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΣΚΕΛΟΙ ΜΑΖΙ ΒΓΕΝΕΙ ΤΟΣΟ.

 

ΑΡΑ ΟΛΗ Η ΚΑΙΡΑΙΑ ΕΧΕΙ ΜΗΚΟΣ 75 ΜΕΤΡΑ ΟΡΙΖΟΝΤΙΑ;)

 

Το ανοιχτό δίπολο, για να έχει χαρακτηριστική αντίσταση 50Ω πρέπει να έχει συνολικό μήκος περίπου 1/2 του λ διοτι το λ/2 είναι 73.3Ω(βλ. εξίσωση). Στα 1MHz το λ είναι περίπου 300μ. άρα μήκος διπόλου περίπου 150μ και σκέλος 75μ.

 

http://upload.wikimedia.org/math/b/9/5/b952a96ec728feee45fdd2aa0fe84b09.png

Link to comment
Share on other sites

usb έχω

 

για να βρεις το μηκος κυματος μια ειναι η πραξη

 

F/C=λ

 

οπου f=συχνωτητα και c= ταχύτητα φωτος (300)

ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΜΑΚΙΓΙΑΖ ΕΙΝΑΙ ΨΑΡΙ ΧΩΡΙΣ ΠΟΔΗΛΑΤΟ
Link to comment
Share on other sites

Το ανοιχτό δίπολο, για να έχει χαρακτηριστική αντίσταση 50Ω πρέπει να έχει συνολικό μήκος περίπου 1/2 του λ διοτι το λ/2 είναι 73.3Ω(βλ. εξίσωση). Στα 1MHz το λ είναι περίπου 300μ. άρα μήκος διπόλου περίπου 150μ και σκέλος 75μ.

 

http://upload.wikimedia.org/math/b/9/5/b952a96ec728feee45fdd2aa0fe84b09.png

 

για κεραία λ/4 μιλάμε εδώ εκτός κι αν κάποιος έχει δικό του αεροδρόμιο:lol: :lol:

ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΜΑΚΙΓΙΑΖ ΕΙΝΑΙ ΨΑΡΙ ΧΩΡΙΣ ΠΟΔΗΛΑΤΟ
Link to comment
Share on other sites

Η ΑΔΕΙΑ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΝΟΜΙΜΟ ΚΑΙ "ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ"

!!!!!!!!!ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΑ!!!!!!!!!!!!!!;)

 

ΑΛΛΑ Η ΑΔΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΟ ΓΑΜΟ ΜΟΛΙΣ ΤΗΝ ΠΑΡΕΙΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΣΒΗΝΕΙ Η "ΛΑΜΨΗ":confused:

 

ΟΣΟΙ ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ ΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΝ ΜΕ ΕΝΑ SMILE

ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΜΑΚΙΓΙΑΖ ΕΙΝΑΙ ΨΑΡΙ ΧΩΡΙΣ ΠΟΔΗΛΑΤΟ
Link to comment
Share on other sites

usb έχω

 

για να βρεις το μηκος κυματος μια ειναι η πραξη

 

F/C=λ

 

οπου f=συχνωτητα και c= ταχύτητα φωτος (300)

 

σε αυτό συμφωνώ και εγώ...το πιο απλό.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...