Jump to content

CB (ή γενικοτερα ασύρματη επικοινωνία)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν υποθέσεις οτι ένα "κανάλι" με τα καινούργια δεδομένα (narrow deviation, "στενή" διαμόρφωση) είναι 12,5 khz υπολόγισε. 144.000 εώς 144.100 έχουμε 8 "κανάλια". Αν δεν κάνω λάθος είναι 79 "κανάλια" στον ένα μεγάκυκλο. Βάλε άλλα τόσα μέχρι τους 146. Μόνο που στα vhf είναι διαφορετικά γιατί δεν είναι όλα για ομιλία αλλά και για άλλες διαμορφώσεις. Το ίδιο συμβαίνει και στα UHF που οι συχνότητες είναι απο 430.000 - 440.000 Mhz
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 264
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΕ ΡΟΤΗΣΩ... ΕΝΑ VHF 144-146, AYTO ΣΕ ΠΟΣΑ ΚΑΝΑΛΙΑ CB ΑΝΤΙΣΤΗΧΕΙ. (ΓΙΑΤΙ ΑΚΟΥΩ ΚΑΤΙ ΠΑΛΑΒΑ Π.Χ. 1000 ΚΑΝΑΛΙΑ... ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΚΑΠΟΙΟΣ):wacko:

 

Με απλή αριθμητική όπως λέει και ο συνάδελφος SV2EVS κάνεις 2ΜΗz/12.5kHz για να δείς πόσα κανάλια FM-Ν simplex χωράνε δηλαδή 160. Στα νόμιμα CB(FM) το deviation που δουλεύουν είναι πιο μικρο έτσι το κανάλι είναι 10kHz. Επίσης στην Ελλάδα οι ραδιοερασιτέχνες χρησιμοποιούν το σχέδιο φάσματος περιοχής 1 IARU και έτσι από 144.000-144.500 χρησιμοποιείτε κυρίως SSB/CW για μακρινές επαφές πέρα από τον ορίζοντα με τη βοήθεια ατμοσφαιρικών φαινομένων όπως τα σποραδικα Ε και την τροποσφαιρική αγωγιοποίηση, εν συνεχεία έχει μερικά ελεύθερα κανάλια για FM μετά έχουμε το κομμάτι των ψηφιακών επικοινωνιών με πακέτα, μετά έχουμε τις εισόδους των επαναληπτών μετά έχουμε επιτέλους simplex κανάλια μετά τις εξώδους των επαναληπτών και τέλος από 145.800-146.000 έχουμε το κομμάτι του ραδιοερασιτεχνικού φάσματος ττων VHF που χρησιμοποιείτε μόνο για δορυφορικές επικοινωνίες.

 

Ελπίζω να σε βοήθησα, μάθε τα απ'έξω να κάνεις και το μάγκα στους φίλους σου... ;)

Link to comment
Share on other sites

Τον φώτισες τον άνθρωπο...lol !
Link to comment
Share on other sites

ΩΡΑΙΑ! Η ΑΔΕΙΑ ΡΑΔΙΟΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗ ,ΓΕΝΙΚΑ, ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ HF (1.8-30)ΜΗΖ? ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΤΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΕΡΑΙΑΣ ΒΑΣΕΩΣ? ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΠΟΣΑ WATT ΕΚΠΟΜΠΗ ? :confused:
ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΜΑΚΙΓΙΑΖ ΕΙΝΑΙ ΨΑΡΙ ΧΩΡΙΣ ΠΟΔΗΛΑΤΟ
Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι και για τα HF η κατηγορία 1 όμως (SV). Υπάρχει και η κατηγορία 2 (SW) που δεν σου το επιτρέπει αυτό και που όμως εκεί δεν χρειάζεται να μάθεις τα σήματα morse. Η νόμιμη εκπομπή στα βραχέα τώρα είναι μέχρι 500w.
Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι και για τα HF η κατηγορία 1 όμως (SV). Υπάρχει και η κατηγορία 2 (SW) που δεν σου το επιτρέπει αυτό και που όμως εκεί δεν χρειάζεται να μάθεις τα σήματα morse. Η νόμιμη εκπομπή στα βραχέα τώρα είναι μέχρι 500w.

 

Και να συμπληρώσω ότι επιτρέπεται η εγκατάσταση κεραίας βάσεως χωρίς πολεοδομική άδεια.

 

Παραδείγματα από έλληνες ραδιοερασιτέχνες

 

Κεραιοσύστημα στην ταράτσα του SV8CS στη Ζάκυνθο

 

http://www.geocities.com/Athens/Forum/2310/pyrg57a.jpg

 

Κλασική ταράτσα Ραδιοερασιτέχνη

 

http://www.sv1ejd.gr/photos/antena-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

πω..πω.. τι κανουν τα θηρεια... κατευθυνομενες στα 11db και βαλε...

θα βγαλω αδεια τελικα..;)

ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΜΑΚΙΓΙΑΖ ΕΙΝΑΙ ΨΑΡΙ ΧΩΡΙΣ ΠΟΔΗΛΑΤΟ
Link to comment
Share on other sites

πω..πω.. τι κανουν τα θηρεια... κατευθυνομενες στα 11db και βαλε...

θα βγαλω αδεια τελικα..;)

 

Κάτσε να διαβάσεις, βασικά μαθηματικά, φυσική και ραδιοθεωρία χρειάζεσαι, επίσης μάθε και μόρς, είναι πανεύκολο! Επικοινώνησε με τον τοπικό σου σύλλογο ή αν είσαι στην Αθήνα με την ΕΕΡ, κάνουν και δωρεάν μαθήματα, καλή τύχη :)

Link to comment
Share on other sites

πω..πω.. τι κανουν τα θηρεια... κατευθυνομενες στα 11db και βαλε...

θα βγαλω αδεια τελικα..;)

 

Να μην σου δείξουμε δηλαδή τίποτα πιο "περίεργο" για να μην πάθεις και εσύ εεε; :lol: Αυτά που βλέπεις είναι μεν κάτσε καλά για το hoby μας αλλά υπάρχουν και πιο "παλαβοί".:X

Link to comment
Share on other sites

καλα...μαθηματικα και τετοια με συχνοτητες τα ξερω,ηλεκτρονικος ειμαι:wacko: το μονο που με ανησυχει ειναι τα μορς, ποσα γραμματα πρεπει να πληκτρολογω το λεπτο?:cry:
ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΜΑΚΙΓΙΑΖ ΕΙΝΑΙ ΨΑΡΙ ΧΩΡΙΣ ΠΟΔΗΛΑΤΟ
Link to comment
Share on other sites

Να μην σου δείξουμε δηλαδή τίποτα πιο "περίεργο" για να μην πάθεις και εσύ εεε; :lol: Αυτά που βλέπεις είναι μεν κάτσε καλά για το hoby μας αλλά υπάρχουν και πιο "παλαβοί".:X

 

αν... εχετε κατι πιο "περιεργο" θα ηθελα να το δω;)

ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΜΑΚΙΓΙΑΖ ΕΙΝΑΙ ΨΑΡΙ ΧΩΡΙΣ ΠΟΔΗΛΑΤΟ
Link to comment
Share on other sites

καλα...μαθηματικα και τετοια με συχνοτητες τα ξερω,ηλεκτρονικος ειμαι:wacko: το μονο που με ανησυχει ειναι τα μορς, ποσα γραμματα πρεπει να πληκτρολογω το λεπτο?:cry:

 

 

Για την κατηγορία 2 (μόνο VHF/UHF/SHF) δεν χρειάζεται να γνωρίζεις morse. Δοκίμασε να περάσεις σ'αυτή την κατηγορία και αν θελήσεις να προχωρήσεις (και δεν έχουν καταργηθεί τα Morse μέχρι τότε) δίνεις και για το SV.

Link to comment
Share on other sites

αν... εχετε κατι πιο "περιεργο" θα ηθελα να το δω;)

 

http://www.realhamradio.com/Log_Periodic.htm

 

http://www.titanex.de/frames/pictures.html

 

Ένας "χαλαρός" συνάδελφος. Αλήθεια, υπάρχουν και πολύ χειρότερα.

 

http://mysite.verizon.net/michael_d_lewis/Home_QTH_Antenna_Farm.htm

 

http://www.smeter.net/ja7nvf/antennas.php

 

Και για να μην βάζω μερικές εκατοντάδες χιλιάδες σελίδες δες π.χ εδώ:

http://www.smeter.net/antennas/photo-gallery.php

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ. ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΥΜΕΝΟΣ ΤΩΡΑ:)

ΑΛΛΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΜΟΡΣ ΠΟΥ ΠΡΟΑΝΕΦΕΡΑ...ΠΟΣΕΣ ΛΕΞΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΤΑΩ ΤΟ ΛΕΠΤΟ...:(

 

ΜΠΑΑ... ΔΕΝ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΓΙΑ ΤΑ VHF...

 

ΜΟΛΙΣ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ ΕΝΑ (ΣΕΤ) ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑΚΙΑ

ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΩ:happy:

ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΜΑΚΙΓΙΑΖ ΕΙΝΑΙ ΨΑΡΙ ΧΩΡΙΣ ΠΟΔΗΛΑΤΟ
Link to comment
Share on other sites

Η ταχύτητα λήψης των Morse στις εξετάσεις αν δεν κάνω λάθος είναι 40 γράμματα/λεπτό - 250 γράμματα λήψη, εκ των οποίων έχεις ένα μικρό πλέον περιθώριο λάθους (ακριβώς δεν θυμάμε γιατί έχουν αλλάξει τα πράγματα απ'όταν έδωσα εγώ πριν χρόνια). Πάντως είναι καλύτερα στο οτι υπάρχουν 2 κατηγορίες, χειρότερα γιατί έχουν δυσκολέψει όσον αφορά τα morse.
Link to comment
Share on other sites

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΑΙΡΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΞΗΣ: ΕΧΟΥΜΕ ΔΥΟ ΦΟΡΗΤΑ CB KAI 2 ΦΟΡΗΤΑ VHF,ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ 5 WAtt ΠOΙΟ ΠΕΡΝΑΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ; (ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΠΤΙΚΗ ΕΠΑΦΗ. "ΠΧ ΛΟΦΟΣ") :blink:

 

ΤΟ VHF ΔΕΝ ΕΧΕΙ "ΙΟΝΟΣΦΑΙΡΙΚΕΣ ΙΔΙΟΤΗΤΕΣ" ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ;

 

ΕΧΕΙ ΟΜΩΣ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΚΥΜΑ ΕΔΑΦΟΥΣ. ΣΩΣΤΑ;:rolleyes:

ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΜΑΚΙΓΙΑΖ ΕΙΝΑΙ ΨΑΡΙ ΧΩΡΙΣ ΠΟΔΗΛΑΤΟ
Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και είναι καλύτερα τα VHF. Ναι, τα VHF δεν έχουν σχέση με την "διάδοση" τόσο πολύ όσο τα CB που είναι στους 27mhz (βραχέα). Με το CB μπορεί να μιλήσεις/ακούσεις ακόμα και εξωτερικό..ακόμα και με τα φορητά. Μου έχει τύχη να μιλάμε με CB (παλιότερα με καλύτερη διάδοση) με φίλο απο Άνω πόλη Θεσ/νίκης (βάση) και εγώ κάπου στο κέντρο (φορητό)...και να μην τον ακούω λόγο Ιταλού που έβγαινε στην συχνότητα.
Link to comment
Share on other sites

ΔΗΛΑΔΗ ΑΜΑ ΕΙΜΑΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ !ΜΕΓΑΛΟ! ΛΟΦΟ ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΕΙ ΤΟ VHF, (ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΝΑΜΕΤΑΔΟΤΗ):(
ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΜΑΚΙΓΙΑΖ ΕΙΝΑΙ ΨΑΡΙ ΧΩΡΙΣ ΠΟΔΗΛΑΤΟ
Link to comment
Share on other sites

μπορεί να περάσει, μπορεί και όχι...Εξαρτάτε για πόσο μεγάλο "λόφο" μιλάμε, τι κεραία έχει ο κάθε πομποδέκτης και φυσικά τι μπαταρία/υσχί εκπέμπει το κάθε μηχάνημα.
Link to comment
Share on other sites

ΔΗΛΑΔΗ ΑΜΑ ΕΙΜΑΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ !ΜΕΓΑΛΟ! ΛΟΦΟ ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΕΙ ΤΟ VHF, (ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΝΑΜΕΤΑΔΟΤΗ):(

 

Πολυ βιάζεσαι :p

 

Λοιπόν οι διάφοροι σύλλογοι ραδιοερασιτεχνών έχουν τοποθετήσει ανά τόπους (πχ κορυφές Πάρνηθας, Πεντέλης κλπ) επαναλήπτες στα VHF και στα UHF τους οποίους μπορείς να χρησιμοποιήσεις άνετα με ένα φορητό. Έτσι μπορείς ας πούμε να μιλάς με ένα συνάδελφο ραδιοερασιτέχνη στη Κρήτη ενώ είσαι με το φορητό σου στην πλατεία συντάγματος και πίνεις καφέ... αυτές όλες οι απορίες θα σου λυθούν γρήγορα αν πάς σε κάποιο ραδιοερασιτεχνικό σύλλογο και μιλήσεις με ραδιοερασιτέχνες από κοντά.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ βιάζεσαι :p

 

Λοιπόν οι διάφοροι σύλλογοι ραδιοερασιτεχνών έχουν τοποθετήσει ανά τόπους (πχ κορυφές Πάρνηθας, Πεντέλης κλπ) επαναλήπτες στα VHF και στα UHF τους οποίους μπορείς να χρησιμοποιήσεις άνετα με ένα φορητό.

 

Όπως έκανε προχθές ένας κύριος στο R6 Θεσσαλονίκης (στην έξοδο του)...βγήκε να ρωτήσει "Γειά σου φίλε, σε άκουσα εδώ και ήθελα να ρωτήσω πως να πάω στο πανόραμα"...φυσικά δεν είχε διακριτικό κλήσεως.:blink: για να χρησιμοποιήσει ΝΟΜΙΜΑ τον επαναλήπτη όπως θα έπρεπε.

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΛΙΣΤΑ...;)

 

ΑΛΛΑ ΑΜΑ ΕΙΣΕ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ <ΚΑΤΣΙΚΟΧΩΡΙ> ΘΑ ΣΕ ΠΙΑΣΕΙ Ο ΑΝΑΜΕΤΑΔΟΤΗΣ....ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ.. ΕΧΕΙΣ ΤΕΤΙΑ ΚΑΛΥΨΗ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ (ΑΝ ΕΙΣΕ ΚΑΜΕΝΟΣ) ΚΑΤΑ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΚΑΤΑΡΓΗΣΕΙΣ ΤΟ ΚΗΝΗΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ?:shifty: "αυτο εχω στο καταχθωνιο μυαλο μου χιχι":X

 

ΩΡΑΙΟ ΑΥΤΟ!!!!!! ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΕΠΙΜΕΝΩ ΣΤΑ LF-HF ANTE NA ΠΑΡΩ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΝΑ ΣΤΗΣΩ ΚΑΜΙΑ ΑΥΤΟΣΧΕΔΙΑ ΟΡΙΖΟΝΤΙΑ ΑΠΟ ΠΗΝΙΟΣΥΡΜΑ (ΤΟΣΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΠΟΜΠΩΝ LF ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ QSO ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ):rolleyes:

ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΜΑΚΙΓΙΑΖ ΕΙΝΑΙ ΨΑΡΙ ΧΩΡΙΣ ΠΟΔΗΛΑΤΟ
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται σε ποιο κατσικοχώρι είσαι και αν εκεί τριγύρω υπάρχει σύλλογος ραδιοερασιτεχνών που να μπορεί να υποβάλει αίτηση για επαναλήπτη. Γιατί μόνος σου, στην καλύτερη περίπτωση μπορείς να κάνεις (αν και παράνομο θεωρητικά) ένα cross-band repeat VHF<=>UHF. Αν είσαι καμένος όπως λες, καλύτερα να καλέσεις την πυροσβεστική...Αν θέλεις να κάνεις τηλέφωνα μέσω VHF σε ενημερώνω οτι είναι παράνομο άσε που οι συνομιλίες σου παύουν πλέον να είναι "προσωπικές". Όσο για τα βραχέα, έχουν την δική τους αίγλη.
Link to comment
Share on other sites

ΔΗΛΑΔΗ ΕΝΑΣ ΠΟΜΠΟΔΕΚΤΗΣ V/U ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕΙ ΣΑΝ ΑΝΑΜΕΤΑΔΟΤΗΣ;:confused:
ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΜΑΚΙΓΙΑΖ ΕΙΝΑΙ ΨΑΡΙ ΧΩΡΙΣ ΠΟΔΗΛΑΤΟ
Link to comment
Share on other sites

ΔΗΛΑΔΗ ΕΝΑΣ ΠΟΜΠΟΔΕΚΤΗΣ V/U ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕΙ ΣΑΝ ΑΝΑΜΕΤΑΔΟΤΗΣ;:confused:

 

Δεν έχουν όλοι οι πομποδέκτες αυτή τη δυνατότητα, αλλά πολλοί την έχουν. Ο Αναμεταδότης λειτουργεί σε συχνότητες Vhf<->Vhf (συνήθως νόμιμα), ενώ ένας πομποδέκτης αυτό που μπορεί να κάνει είναι να αναμεταδίδει ένα σήμα απο Vhf<->Uhf (θεωρητικά απαγορεύεται, μέχρι να σε εντοπίσουν και ή να στην "πουν" αν είσαι αδειούχος ή αν είσαι παράνομος να στα "σηκώσουν" και να σε πάνε μέσα). Ελάχιστα μηχανήματα έχουν και την δυνατότητα Vhf<->Vhf αλλά είναι παλιότερα μοντέλα που έχουν σταματήσει να κυκλοφορούν.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...