Jump to content

CB (ή γενικοτερα ασύρματη επικοινωνία)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ME TO CB ΑΥΤ/ΤΟΥ ΠΟΥ ΕΧΩ (SUPER STAR 3900) ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΤΙΠΟΤΑ ΕΦΟΣΩΝ ΔΕΝ ΑΝΕΒΕΝΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 28.305:p

 

ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΟ ΦΟΡΗΤΟ (ALAN 42) ΚΑΤΙ ΘΑ ΠΟΙΑΣΩ ΕΛΠΙΖΩ, ΕΣΤΩ ΜΟΝΟ ΣΕ AM-FM ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΕΥΡΟΣ 25-30MHZ:confused:

 

Πάνω απο τους 29mhz θα ακούσεις σε FM διαμόρφωση..αλλά πάντα με εξωτερική κεραία.;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 264
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πάνω απο τους 29mhz θα ακούσεις σε FM διαμόρφωση..αλλά πάντα με εξωτερική κεραία.;)

 

ΟΚ ΕΥΧΑΡΗΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΧΝΩΤΗΤΑ.

 

 

ΜΗΠΟΣ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΣΑ WATT ΣΤΑ VHF ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ Η SW ΑΝ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΜΕΧΡΙ 50 WATT EINAI.

 

H BEAM ΚΕΡΑΙΑ ΑΞΙΖΕΙ ΜΟΝΟ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΜΟΤΕR

ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΜΑΚΙΓΙΑΖ ΕΙΝΑΙ ΨΑΡΙ ΧΩΡΙΣ ΠΟΔΗΛΑΤΟ
Link to comment
Share on other sites

Ναι, είναι 50w...έτσι νομίζω και εγώ.

 

η κατευθυνόμενη κεραία χωρίς ρότορα (έτσι λέγεται το "μοτέρ") δεν αξίζει, εκτός και αν είσαι κάπου σε κάποίο νησί π.χ και θέλεις να μιλάς με σταθμούς σε συγκεκριμένη κατεύθυνση.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά ! Αρκεί να είναι συντονισμένη για την συχνότητα/μπάντα που μιλάς.
Link to comment
Share on other sites

Ναι...αυτό είναι αλήθεια εδώ και χρόνια. Τώρα αν μπορείς να συντονίσεις μια άλλη κεραία για αυτή τη συχνότητα, να την εγκαταστήσεις και να την λειτουργήσεις με σωστές συνθήκες, μπράβο σου. Αλλά μην ξεχνάς οτι αν βάλεις κάτι τέτοιο σπίτι σου, καλό θα είναι να έχεις άδεια ραδιοερασιτέχνη για τα βραχέα. Το αν θα βγεις στους 27, είναι δικαίωμα σου μετά απο εκεί.
Link to comment
Share on other sites

Ναι...αυτό είναι αλήθεια εδώ και χρόνια. Τώρα αν μπορείς να συντονίσεις μια άλλη κεραία για αυτή τη συχνότητα, να την εγκαταστήσεις και να την λειτουργήσεις με σωστές συνθήκες, μπράβο σου. Αλλά μην ξεχνάς οτι αν βάλεις κάτι τέτοιο σπίτι σου, καλό θα είναι να έχεις άδεια ραδιοερασιτέχνη για τα βραχέα. Το αν θα βγεις στους 27, είναι δικαίωμα σου μετά απο εκεί.

 

ΕΝΟΕΙΤΕ!! ΑΦΟΥ Η BEAM ΕΙΝΑΙ ΟΣΗ ΟΛΗ Η ΤΑΡΑΤΣΑ:lol: :lol: :lol: :lol:

 

ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΤΩΡΑ: ΤΟ CB (H, ΠΟΙΟ ΣΩΣΤΑ ΟΙ 27 MHZ) ΕΧΕΙ ΕΚΛΗΠΣΕΙ ΛΟΓΟ ΤΟΥ VHF Η ΤΟΥ HF??

ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΜΑΚΙΓΙΑΖ ΕΙΝΑΙ ΨΑΡΙ ΧΩΡΙΣ ΠΟΔΗΛΑΤΟ
Link to comment
Share on other sites

exo to superstar to 3900 (cb) den exo radioerasitexniko pompodekti

 

EFOSON EXEI DIAFORES DIAMORFOSEIS KAI DIAFORES MPADES DEN THEORITE RADIOERASITEXNHKOS?

ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΜΑΚΙΓΙΑΖ ΕΙΝΑΙ ΨΑΡΙ ΧΩΡΙΣ ΠΟΔΗΛΑΤΟ
Link to comment
Share on other sites

ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ, Η ΑΔΕΙΑ ΡΑΔ/ΝΗ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΤΗ ΧΡΗΣΗ VHF ΜΑRΙΝΕ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ?
ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΜΑΚΙΓΙΑΖ ΕΙΝΑΙ ΨΑΡΙ ΧΩΡΙΣ ΠΟΔΗΛΑΤΟ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα! Θα ήθελα τη συμβουλή σας όσο αφορά την αγορά εξοπλισμού. Να διευκρινίσω ότι με ενδιαφέρει τουλάχιστον σε πρώτο στάδιο μάλλον κάποιο scanner, αφού απ'ότι έχω διαβάσει σε άλλο site είναι δυνατή η ακρόαση συνομιλιών μεταξύ αεροπλάνων και πύργων ελέγχου. Αυτό που δεν ξέρω είναι αν θα ήταν πιο ενδιαφέρουσα η αγορά ενός δέκτη με μεγαλύτερο εύρος συχνοτήτων,π.χ έχω βρει τον Maycom AR-108 και τον "ευρύτερο" Alinco DJ-X3. Ποια είναι τα προτερήματα του δεύτερου; Υπάρχει κάποιος πλήρης κατάλογος με την κατανομή των συχνοτήτων, ποιες υπηρεσίες (όπως είπε και ο φίλος cb_papi) δηλαδή ακούγονται σε ποιες συχνότητες;:ninja:

Δυστυχώς, είμαι κάτοχος άδειας SW εδώ και καιρό :O και δεν την έχω αξιοποιήσει ακόμα γιατί δεν μπορώ να διαθέσω πάνω από 200-250Ε.

Σόρρυ για τις πολλές ερωτήσεις κ ευχαριστώ για το χρόνο σας!...

Link to comment
Share on other sites

s

Καλησπέρα και από εμένα! Θα ήθελα τη συμβουλή σας όσο αφορά την αγορά εξοπλισμού. Να διευκρινίσω ότι με ενδιαφέρει τουλάχιστον σε πρώτο στάδιο μάλλον κάποιο scanner, αφού απ'ότι έχω διαβάσει σε άλλο site είναι δυνατή η ακρόαση συνομιλιών μεταξύ αεροπλάνων και πύργων ελέγχου. Αυτό που δεν ξέρω είναι αν θα ήταν πιο ενδιαφέρουσα η αγορά ενός δέκτη με μεγαλύτερο εύρος συχνοτήτων,π.χ έχω βρει τον Maycom AR-108 και τον "ευρύτερο" Alinco DJ-X3. Ποια είναι τα προτερήματα του δεύτερου; Υπάρχει κάποιος πλήρης κατάλογος με την κατανομή των συχνοτήτων, ποιες υπηρεσίες (όπως είπε και ο φίλος cb_papi) δηλαδή ακούγονται σε ποιες συχνότητες;:ninja:

Δυστυχώς, είμαι κάτοχος άδειας SW εδώ και καιρό :O και δεν την έχω αξιοποιήσει ακόμα γιατί δεν μπορώ να διαθέσω πάνω από 200-250Ε.

Σόρρυ για τις πολλές ερωτήσεις κ ευχαριστώ για το χρόνο σας!...

 

ΣΕ ΘΕΜΑΤΑ SCANNERS ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΟΥΜΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΡΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΩ.:O ΑΛΛΑ ΑΜΑ ΘΕΣ ΓΙΑ ΠΟΜΠΟΔΕΚΤΕΣ ΚΑΙ ΚΕΡΑΙΩΝ-ΕΚΠΟΜΠΗΣ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΕΙΡΑ:cool:

ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΜΑΚΙΓΙΑΖ ΕΙΝΑΙ ΨΑΡΙ ΧΩΡΙΣ ΠΟΔΗΛΑΤΟ
Link to comment
Share on other sites

allo i adia tou radioerasitexni kialo i adia tou cb prospa8o na bgalo adia sw edo kai 3 xronia kai sinexia iparxoun kolimata tin mia den mazebomaste pano apo 10 atoma kai otanmazeftikame den iparxe o ipalilos

 

ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ Ο ΥΠΑΛΗΛΟΣ???:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΜΑΚΙΓΙΑΖ ΕΙΝΑΙ ΨΑΡΙ ΧΩΡΙΣ ΠΟΔΗΛΑΤΟ
Link to comment
Share on other sites

ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΕΜΒΕΛΕΙΑ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΑ VHF H ΣΤΑ UHF? ΣΕ ΦΟΡΗΤΑ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ (5WATT)
ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΜΑΚΙΓΙΑΖ ΕΙΝΑΙ ΨΑΡΙ ΧΩΡΙΣ ΠΟΔΗΛΑΤΟ
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΤΩΡΑ: ΤΟ CB (H, ΠΟΙΟ ΣΩΣΤΑ ΟΙ 27 MHZ) ΕΧΕΙ ΕΚΛΗΠΣΕΙ ΛΟΓΟ ΤΟΥ VHF Η ΤΟΥ HF??

 

Έτσι είναι...αφού ο κάθε ένας μπορεί να αγοράσει ένα τέτοιο πομποδέκτη, χωρίς να δείξει την άδεια του...είναι κατανοητό οτι ο κόσμος προτιμάει να αγοράσει κάτι που θα ακούγεται και θα ακούει πιο καθαρά. Δηστυχώς δεν υπάρχει πληροφόρηση σωστή απο όλους αυτούς που τα πουλάνε όλα αυτά...και μας έχουν ζαλίσει τον έρωτα όλοι αυτοί που μιλάνε με 50>watt εκτός μπάντας !:mad:

Link to comment
Share on other sites

ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΕΜΒΕΛΕΙΑ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΑ VHF H ΣΤΑ UHF? ΣΕ ΦΟΡΗΤΑ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ (5WATT)

 

Αναλόγως την περιοχή. Αν είσαι σε ανοιχτό χώρο, χωρίς εμπόδια...τότε UHF. Αν όχι...VHF.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι...αφού ο κάθε ένας μπορεί να αγοράσει ένα τέτοιο πομποδέκτη, χωρίς να δείξει την άδεια του...είναι κατανοητό οτι ο κόσμος προτιμάει να αγοράσει κάτι που θα ακούγεται και θα ακούει πιο καθαρά. Δηστυχώς δεν υπάρχει πληροφόρηση σωστή απο όλους αυτούς που τα πουλάνε όλα αυτά...και μας έχουν ζαλίσει τον έρωτα όλοι αυτοί που μιλάνε με 50>watt εκτός μπάντας !:mad:

 

ΔΗΛΑΔΗ ΑΝ ΠΑΡΩ VHF ΚΑΙ ΒΓΩ ΜΕ 65 WATT ΘΑ ΠΡΟΚΑΛΩ ΠΑΡΕΜΒΟΛΕΣ:O ?

(ΣΤΟ CB ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΠΑΡΕΜΒΟΛΗ ΘΕΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 80 WATT ;) )

 

ΑΜΑ ΕΧΩ ΑΔΕΙΑ ΡΑΔ/ΝΗ ΚΑΙ ΧΡΗΣΗΜΟΠΟΙΩ ΞΕΚΛΕΙΔΩΜΕΝΟ VHF Π.Χ (136-174) ΕΙΜΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟΣ?

ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΜΑΚΙΓΙΑΖ ΕΙΝΑΙ ΨΑΡΙ ΧΩΡΙΣ ΠΟΔΗΛΑΤΟ
Link to comment
Share on other sites

Αναλόγως την περιοχή. Αν είσαι σε ανοιχτό χώρο, χωρίς εμπόδια...τότε UHF. Αν όχι...VHF.

 

VHF ΛΟΙΠΟΝ;)

ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΜΑΚΙΓΙΑΖ ΕΙΝΑΙ ΨΑΡΙ ΧΩΡΙΣ ΠΟΔΗΛΑΤΟ
Link to comment
Share on other sites

ΔΗΛΑΔΗ ΑΝ ΠΑΡΩ VHF ΚΑΙ ΒΓΩ ΜΕ 65 WATT ΘΑ ΠΡΟΚΑΛΩ ΠΑΡΕΜΒΟΛΕΣ:O ?

(ΣΤΟ CB ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΠΑΡΕΜΒΟΛΗ ΘΕΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 80 WATT ;) )

 

ΑΜΑ ΕΧΩ ΑΔΕΙΑ ΡΑΔ/ΝΗ ΚΑΙ ΧΡΗΣΗΜΟΠΟΙΩ ΞΕΚΛΕΙΔΩΜΕΝΟ VHF Π.Χ (136-174) ΕΙΜΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟΣ?

 

Με VHF το αν θα παρεμβάλεις εξαρτάτε απο κάποια πράγματα, κυρίως απο το αν ο άλλος έχει καλή τηλεόραση εν μέρη και απο το που είναι η κεραία του (γειώσεις κτλ) Το πιο πιθανόν όμως είναι οτι έστω και γραμμές θα του δημιουργείς.

Στα CB δηστυχώς επειδή μιλάμε για άλλες συχνότητες...και με 8w μπορεί να παρεμβάλεις, ειδικά αν έχεις προενισχυμένο μικρόφωνο.

 

Τέλος η άδεια του ραδιοερασιτέχνη είναι για εκπομπή και λήψη 144-146. Την ακρόαση όμως δεν ξέρω κατά πόσο τελικά την έχουν απαγορέψη απο τους ραδιοερασιτέχνες, εφόσον έχουν απαγορευτεί τα scaners απο την αγορά (θεωρητικά). Για εμάς όμως, υπάρχουν και οι πιο καλοί δέκτες που έχουν τεράστιο εύρος απο 0.100-1 Ghz...το κατα πόσο παράνομοι είναι αυτοί, δεν το ξέρω...ειδικά στην Ελλάδα.;)

Link to comment
Share on other sites

SCANNER ΔΕΝ ΕΧΩ. ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ. ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΘΕΟΡΩ ΟΤΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΝΟΜΟΣ ΗΤΑΝ ΠΕΡΙΤΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΚΑΤΙ:mad:

 

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ CB: ΟΤΑΝ ΜΟΥ ΤΟ ΕΔΩΣΑΝ (ΔΕΝ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΑ) ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΠΙΡΑΓΜΕΝΟ ΕΝΑ TRIMMER ΚΑΙ ΒΓΑΖΕΙ 15 WATT RMS, KAI EINAI ΟΝΤΩΣ ΤΟΣΑ ΑΦΟΥ ΤΟ ΜΕΤΡΗΣΑ, ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΠΑΡΕΜΒΟΛΕΣ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΣΤΗ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ TV ΑΦΟΥ ΚΕΡΑΙΑ CB KAI ΚΕΡΑΙΑ TV ΔΕΝ ΑΠΕΧΟΥΝ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 3 ΜΕΤΡΑ ΜΑΤΑΞΥ ΤΟΥΣ. ΑΜΑ ΒΑΛΕΙΣ ΠΡΟΕΝΙΣΧΥΜΕΝΟ MIC ΚΑΙ ΔΕΝ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΤΟ MIC GAIN ΚΑΙ ΠΑΡΑΜΟΡΦΩΝΕΙΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΑΡΜΟΝΙΚΕΣ ΚΑΙ ΤΟΤΕ... ΝΑΙ ΠΑΡΕΜΒΑΛΕΙΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΘΥΡΟΤΗΛΕΦΩΝΟ:lol: :lol:

 

ΚΑΙ ΤΟ ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ? ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΑΡΑΠΟΝΑ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑ ΓΕΙΤΟΝΑ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΕΡΑΙΑ 11 ΜΕΤΡΑ!

ΑΛΛΑ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΟΤΙ ΕΧΩ CB, ΕΧΩ ΠΕΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΟΤΙ Η ΚΕΡΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΡΑΔ/ΝΟ Α.Μ. (ΞΕΡΕΙΣ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΑΛΙΑ ΜΕ ΤΙΣ ΛΥΧΝΙΕΣ :O :X :cool: )

 

 

 

ΕΧΕΙ ΒΓΕΙ ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΡΑΔΙΟΤΗΛ/ΕΣ ΜΑΪΟΥ?

ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΜΑΚΙΓΙΑΖ ΕΙΝΑΙ ΨΑΡΙ ΧΩΡΙΣ ΠΟΔΗΛΑΤΟ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα! Θα ήθελα τη συμβουλή σας όσο αφορά την αγορά εξοπλισμού. Να διευκρινίσω ότι με ενδιαφέρει τουλάχιστον σε πρώτο στάδιο μάλλον κάποιο scanner, αφού απ'ότι έχω διαβάσει σε άλλο site είναι δυνατή η ακρόαση συνομιλιών μεταξύ αεροπλάνων και πύργων ελέγχου. Αυτό που δεν ξέρω είναι αν θα ήταν πιο ενδιαφέρουσα η αγορά ενός δέκτη με μεγαλύτερο εύρος συχνοτήτων,π.χ έχω βρει τον Maycom AR-108 και τον "ευρύτερο" Alinco DJ-X3. Ποια είναι τα προτερήματα του δεύτερου; Υπάρχει κάποιος πλήρης κατάλογος με την κατανομή των συχνοτήτων, ποιες υπηρεσίες (όπως είπε και ο φίλος cb_papi) δηλαδή ακούγονται σε ποιες συχνότητες;:ninja:

Δυστυχώς, είμαι κάτοχος άδειας SW εδώ και καιρό :O και δεν την έχω αξιοποιήσει ακόμα γιατί δεν μπορώ να διαθέσω πάνω από 200-250Ε.

Σόρρυ για τις πολλές ερωτήσεις κ ευχαριστώ για το χρόνο σας!...

 

 

ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΓΩΡΑΣΕΙΣ ΤΟΝ ΠΟΜΠΟΔΕΚΤΗ VHF: FT 1802M ΤΗΣ YAESOY (ΠΕΡΙΠΟΥ 200 ΕΥΡΩ) ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΚΕΡΑΙΑ ΒΑΣΕΩΣ Χ-30 THS DIAMOND ΠΕΡΙΠΟΥ 60 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΕΙΣΕ ΕΤΙΜΟΣ

ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΜΑΚΙΓΙΑΖ ΕΙΝΑΙ ΨΑΡΙ ΧΩΡΙΣ ΠΟΔΗΛΑΤΟ
Link to comment
Share on other sites

Πώς ακριβώς μπορούμε να εισάγουμε κάποιον κωδικό στον ρούτερ ώστε να εμποδιστεί η χρησιμοποίησή του από άλλους χρήστες;
Link to comment
Share on other sites

DENIOR τι σχέση έχει αυτό με τα CB ;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...