Jump to content

Ραδιοπειρατές


jane_butterfly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

Του 1W ητανε αυτος που εφτιαξες; Αν ναι ε τοτε τι παιριμενες;

εχμ τελείως φιλικά, στη προηγούμενη σελίδα λες ότι έφτιαξες και εσύ του 1w. Και τώρα "μου την λες;" :confused:

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

εχμ τελείως φιλικά, στη προηγούμενη σελίδα λες ότι έφτιαξες και εσύ του 1w. Και τώρα "μου την λες;" :confused:

Δεν "σου την λεω" απλουστατα επειδη τα κιτακια του 1W δεν ειναι καθολου καλα. Στον δικο μου πιο πολλα παρασιτα ακους παρα την φωνη μου ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν "σου την λεω" απλουστατα επειδη τα κιτακια του 1W δεν ειναι καθολου καλα. Στον δικο μου πιο πολλα παρασιτα ακους παρα την φωνη μου ;)
έχει να κάνει και με τη μάρκα (βλ. smartkit σιγά μη δουλέψει :p ) Εγώ πάντως το είχα πάρει για εξάσκηση στις κολήσεις και όχι για πομπό :lol:

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

έχει να κάνει και με τη μάρκα (βλ. smartkit σιγά μη δουλέψει :p ) Εγώ πάντως το είχα πάρει για εξάσκηση στις κολήσεις και όχι για πομπό :lol:

 

Ιδικα αυτο...

Απο τα καλα...

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Αλήθεια έχετε εντοπίσει κάποιον πειρατή των fm που ακούτε στάνταρ?

 

Στους 98 εκπέμπει ο Free FM με Italodisco μουσικές...

 

Ενώ τα τελευταία βράδια έχω πετύχει και κάποιον γύρο στους 96,6 νομίζω, τέσπα κάπου εκεί είναι στην περιοχή της Ανατολικής Αττικής που παίζει πολύ 80s, Disco και άλλα τέτοια...

 

 

Για κάντε μια βόλτα στα ερτζιανά!

Link to comment
Share on other sites

:) garfield :) Γυναίκες πειρατές υπήρχαν. Θυμάμαι μια "Κορρίνα". Ηταν 2-3 κατά καιρούς.

 

:( PowerZ :) Την εποχή εκείνη η φυσική που κάναμε στο σημερινό Λύκειο, είχε και την αρχή λειτουργίας της τρίοδης λυχνίας. Το να ασχοληθείς με την κατασκευή σταθμού δεν ήταν από τα περίεργα. Αν είχες την "μύγα" τον έφτιαχνες.

 

Ο πρώτος που έφτιαξα ήταν 12 watt. Εφτιαχνες και το τροφοδοτικό βέβαια, με απλό διπλασιασμό τάσεως ο οποίος σου έδινε με την ανόρθωση 600volts περίπου.

Οχι δεν είχε πάθει ηλεκτροπληξία κανένας μας.

Link to comment
Share on other sites

:) garfield :) Γυναίκες πειρατές υπήρχαν. Θυμάμαι μια "Κορρίνα". Ηταν 2-3 κατά καιρούς.

Ομολογώ την άγνοια μου τότε. :) Ακουγα μόνο πειρατές. Ισως στη δική μου περιοχή να εξέπεμπαν μόνο αγόρια. :)

Link to comment
Share on other sites

Απο το 1985 αν θυμάμαι καλά μέχρι το 1992 υπήρξα ερασιτέχνης με διάφορους πομπούς. Ο πρώτος με λυχνία EL 504 για όσους γνωρίζουν και μετά 'αναβαθμιστήκαμε' με 6146!!

Μετά συνέχισα επαγγελματικά πλέον και είμαι ακόμα 'μπλεγμένος' :rolleyes: !!

Ράδιο Μοίρες 97,1. Το ραδιόφωνο του Νότου!!

Link to comment
Share on other sites

Oι μόνοι πειρατικοί-ερασιτεχνικοί σταθμοί που έχουν απομείνει στην Αττική βρίσκονται στην κυματική ζώνη μετά τους 106,0 στα f.m. Κυρίως επικεντρώνονται στα σκυλάδικα και στα εμπορικά. Κάποτε θυμάμαι, μέχρι και τα μέσα της δεκαετίας του '90 στα μεσσαία υπήρχαν 2-3 πειρατικοί. Ο τελευταίος που θυμάμαι να έχω ακούσει, ήταν του Μίμη του playboy με rock n' roll ήχους κυρίως εκεί αρχές του 2000. Κλασσικός καραπαράνομος σταθμός είναι το Ράδιο Αναγέννηση (πρώην Blackman) που έχει μεγάλη απήχηση στην επαρχία. Στην Καλαμάτα που σπουδάζω εγώ έχει φανατικούς ακροατές όλων των ηλικιών.
Link to comment
Share on other sites

Επειδη η συζητηση ειναι μεγαλη απλα να αναφερω οσους εχουν εργαστει στο ραδιοφωνο, απο εμας τους δημοσιογραφους ως τους τεχνικούς παρότι έζησαν το ελευθερο και το κρατικό ραδιόφωνο αλλά και αυτά που είχαν άμεση σχέση με το κράτος. Θυμάμαι το 1986 με τους σεισμούς της Καλαμάτας όταν ήμουν Αθήνα άκουγα στη μπάντα το 1ο, 2ο ,3ο, 4ο πρόγραμμα και στους 103,7 γιατί ήταν δίπλα μου τον Α100ΦΜ. Μάλιστα τους συντελεστές τους είχε καλέσει ο Σαββόπουλος στην ισρτορική εκπομπή του στην ΕΤ-1 Ζήτω το ΕΛληνικό τραγούδι!

Είχαν και έχουν ακόμα μεράκι παρότι είναι ο πιο ιστορικός σταθμός της Αθήνας που το 1974 στα μεσαία αναμετάδιδε στη Νέα Σμύρνη, Ν. Κόσμο και Αγ. Δημήτριο τον σταθμό του Πολυτεχνείου. Σήμερα πλέον έχει την ονομασία Φίλοι του Ραδιοφώνου και είναι συγκεντρωμένοι όλοι οι παλιοί καλοι και αγνοί ερασιτέχνες της νοτιοδυτικής Αθήνας. Στη σελίδα του υπάρχει και το ιστορικό http://www.a100fm.gr . Μόνο από τα δημοσιεύματα της εποχής από τον Αθηναικό τύπο έγραψε μεγάλη ιστορία...

Link to comment
Share on other sites

Ραδιοφωνικός σταθμός Ράδιο CLUB ΑΛΦΑ 100 λειτουργεί από το 1988 κλπ. κλπ.

Εγώ είμαι (για άλλη μια φορά :p ) εντελως έξω απο το θέμα ή για άλλους σταθμούς μιλάμε? Αυτός είναι επαγγελματικος ή κάνω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Τι μανία είναι αυτή με τον Α100FM? Άγνωστος τελείως σταθμός. :confused:

 

Γιατί αντιδράς έτσι?? Να που τον μάθαμε λοιπόν!!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί αντιδράς έτσι?? Να που τον μάθαμε λοιπόν!!
Προς θεού! Δεν αντιδρώ... απλά μου φάνηκε ότι παρουσιάζουμε "ιστορικό σταθμό ουάου ουυ" έναν ασύμαντο ραδιοφωνικό σταθμό. Αν το ασύμαντος προσβάλει τότε έναν όχι τόσο γνωστό σταθμό την ώρα που υπάρχουν ραδιοφωνικοί σταθμοί που πραγματικά έχουν χτίσει το ραδιόφωνο στην Ελλάδα όπως ο JGRS, o ΑΝΤ1, ο 984, το Κανάλι1 και άλλοι...

 

No offence, κουβέντα κάνουμε :)

Link to comment
Share on other sites

Ο πρώτος που έφτιαξα ήταν 12 watt. Εφτιαχνες και το τροφοδοτικό βέβαια, με απλό διπλασιασμό τάσεως ο οποίος σου έδινε με την ανόρθωση 600volts περίπου.

Οχι δεν είχε πάθει ηλεκτροπληξία κανένας μας.

 

 

ΕΜΕΝΑ ΗΤΑΝ ΣΤΑ 350VOLT ΜΕ ΕL504 ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΠΑΘΕΙ ΗΛΕΚΤΡΟΠΛΗΞΙΑ!!!

ΚΑΙ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΝΕΒΑΘΜΙΣΤΙΚΑ ΜΕ PLL TOY CDM

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Παρακολουθώντας σχεδόν όλα τα γραφόμενα διαφόρων σε αυτό το θέμα, χαμογελάω (για να μην πω γελάω)!!!!

 

Αναφέρεστε στις περιόδους την δεκαετειας του '80... και σε μηχανήματα του 1 watt στη μπάντα των FM!!!

 

Τι να πρωτοθυμηθώ;;;

 

Τη δεκαετεία του '60+;;;

 

Όταν η κυβέρνση του ΠΑΣΟΚ είχε αγροάσει τα 2 ραδιογωνιόμετρα Mitsubishi L500 αν θυμάμαι καλά με την σύγχρονη για τότε τεχνολογία, ήμουν (αν όχι ο πρώτος) ανάμεσα στους πρώτους 2-3 που "έπιασαν"!!!

 

Έπαιζα τότε με 1 KW στα μεσαία 1050 αν δεν με απατά η μνήμη μου σαν "Αιγόκερως"!!!

 

Αλλά δεν έβαλα μυαλό... πέρασα και στα FM κι έφτασα στα 500-600 Watt στερεοφωνικά με μία γεννήτρια Ιταλικής σχεδίασης (ιδιοκατασκευές βέβαια)!!!

 

Τοτε έπαιζε κι ο Φώντας στους 100,00 ΜΗz ένας από τους πλέον σεβαστούς ερασιτέχνες (με επίπεδο επαγγελματικών προδιαγραφών) και απίστευτη απόκριση flat!!! Θυμάμαι που τρώγονταν με έναν φίλο του για το ότι η falt πόκριση ήταν ..."μεσαιότυπη" και χωρίς χρώμα... Σήμερα ακούμε κάτι σταθμούς με εργοστασιακά μηχανήματα και με τα equalizer ρυθμισμένα στις ακραίες συχνότητες στο Θεό!!! Δηλαδή σκέτο ψου ψου και μπου μπουμ ακόμη κι όταν παίζουν σκυλάδικα!!!

 

Εν πάση περιπτώσει... σήμερα δεν λέει να στήσεις σταθμό σε RF έκδοση!!! Άσε που οι μπάντες είναι κορεσμένες και αν αρχίσει πάλι το "παιδομάζωμα" όπως το '81 θα πέσει πολύς οδυρμός και κλάμα!!! Ο Ρέππας είναι στο μεταίχμιο να αρχίσει να μαζεύει όποιον να είναι για να αρχίσουν να ειπράττουν πάλι φράγκα!!! Γιατί και τότε για λόγους εισπράκτικούς το κάνανε... Δεν πιστεύω να φανταστήκατε ότι το κάνανε για λόγους νομιμότητας!!!

 

Τώρα που το καλοσκέπτομαι ....Αναρωτιέμαι πως ακόμη με τόση ακτινοβολία που έχω φάει πως και είμαι ακόμη ζωντανός!!!

 

Σήμερα έχω ένα web ραδιόφωνο και λέω να μαζέψω και μερικούς τρελλαμένους (εραστές του είδους) να στήσουμε ένα 12ωρο ζωντανό πρόγραμμα!!! Έχω ρίξει τόση δουλειά για να το κάνω να είναι ΣΩΣΤΟ ΡΑΔΙΟΦΩΝΟ!!! Μην πάει και χαμένος ο κόπος!!!

 

Τέλος πάντων...

 

Αν είναι κανένας παλαίμαχος εδώ ανάμεσα σε όσους συμμετέχουν στη συζήτηση, θα χαρώ να ξαναβρεθούμε μετά από τόσα χρόνια!!!

 

Σήμερα έμαθα με μεγάλη μου λύπη ότι ο Μίμης ο Playboy κάποιους σκότωε και μετά αυτκτόνησε!!! Έχω πάθει σόκ με αυτό το νέο!!!

Και ψάχνοντας στο Google για την είδηση του μακελειού, έπεσα τυχαία στο λήμμα αυτό...

 

Ραδιοφωνικός σταθμός Ράδιο CLUB ΑΛΦΑ 100 λειτουργεί από το 1988 κλπ. κλπ.

Εγώ είμαι (για άλλη μια φορά :p ) εντελως έξω απο το θέμα ή για άλλους σταθμούς μιλάμε? Αυτός είναι επαγγελματικος ή κάνω λάθος?

 

Ρε παιδιά... μη μαλώνεται για τον Α100... σιγά τον πολυέλαιο!!!

 

με παρασύρεται να μπω κι εγώ στην ατιπαράθεση..... χαχαχαχα!!!

 

Δηλαδή κάνουμε θέμα για έναν ....νεοσσό συγκριτικά με άλλους!!!

 

Αν υπάρχει κάποιος εδώ μέσα που είναι πάνω από 55 ετών θα πρέπει να θυμάται τον "Ράδιο Μπάμπης" στην Κοκκινιά (Νίκαια)!!!

 

Τώρα ο Α100 ας ρουφήξει το αβγουκλάκι του!!! Εδώ εγώ που είμαι 56 ετών ήμουν πιτσιρικάς όταν έπαιζε ο Μπάμπης!!!

 

Έλεος δηλαδή... λίγο σεβασμό στους πρωτεργάτες-παλαίμαχους!!!!

 

Aπο τοτε ειχε ξεκινησει το ρητο ''η πειρατεια σκοτωνει τη μουσικη''.

 

Εγώ θα έλεγα να πούνε και κανένα ευχαριστώ κάποιοι (τραγουδιάρηδες κι εταιρίες) που ενώ δεν τους ήξερε ούτε η μάνα τους τους κάναμε "φίρμες" χωρίς να το θέλουμε, καθώς τους παίζαμε καθημερινά στις εκπομπές μας!!!

 

Οι κρατικοί τότε ραδισταθμοί, δεν παίζανε τέτοιο ρεπερτόριο και ζητάγανε και ένα σκασμό λεφτά για διαφήμιση!!!!

 

Η διαφήμιση τότε γινόταν μέσω των δισκογραφικών εταιριών.... σήμερα και η κουτσή Παπαρίζου έγινε "μεγάλο όνομα" γιατί μας την επέβαλαν στα ΜΜΕ διάφοροι επιτήδιοι!!!

Edited by VeCo
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...