Jump to content

Proficiency : Michigan / Cambridge


Dead Angel
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να ρωτησω εγω ο ΑΣΕΠ ποια πτυχία αναγνωρίζει; εχω ενα πτυχιο palso. Πριν απο λιγο καιρο μου το δεχοταν ο ΑΣΕΠ...τωρα κατι άλλαξε; γιατι δεν το δεχεται; αναγνωριζεται σαν πτυχίο;
:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

100% δεν το δέχεται. Από ένα τέτοιο πτυχίο palso έχασα την πρόσληψή μου σε δημόσιο οργανισμό.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

100% δεν το δέχεται. Από ένα τέτοιο πτυχίο palso έχασα την πρόσληψή μου σε δημόσιο οργανισμό.

 

Κρίμα. Απο πότε δεν το δέχονται; πρεπει να ειναι προσφατο διοτι πριν ενα χρονο το δεχτηκαν.

Τελικα τι εκανες. ενσταση; εβγαλες αλλο πτυχιο και ποιο;

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Η ένσταση απορρίφθηκε. Ήταν το "certificato superiore" στα ιταλικά. Τώρα έχω ήδη πάρει το αντίστοιχο "p.l.i.d.a.".

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Να ρωτήσω κάτι παιδιά.. Διαφημίζουν τελευταία συχνά το πιστοποητικό city & guilds. Ξέρει κανείς κατά πόσο έχει διαφορά με αντίστοιχα του michigan + cambridge?
Link to comment
Share on other sites

Την διαφήμιση την άκουσα κι εγώ και η αλήθεια είναι πως είναι δελεαστική..:cool:Δεν νομίζω να έχει κάποια διαφορά με τα άλλα πιστοποιητικά.
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι παιδιά.. Διαφημίζουν τελευταία συχνά το πιστοποητικό city & guilds. Ξέρει κανείς κατά πόσο έχει διαφορά με αντίστοιχα του michigan + cambridge?

 

Τι εννοείς διαφορά; Ως προς τι; Ως προς την αναγνώριση; Ως προς τα διπλώματα που δίνουν (A1, A2, B1 , B2, C1, C2); Ως προς τι ασκήσεις περιέχει; Κάθε πότε δίνουν;

 

Πες μου τι σε ενδιαφέρει να μάθεις και πολύ ευχαρίστως να σου απαντήσω! ;)

Η μητέρα μου είναι καθηγήτρια αγγλικών και εννοείται πως τα ξέρει όλα αυτά! :)

Edited by irenegate77
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς διαφορά; Ως προς τι; Ως προς την αναγνώριση; Ως προς τα διπλώματα που δίνουν (A1, A2, B1 , B2, C1, C2); Ως προς τι ασκήσεις περιέχει; Κάθε πότε δίνουν;

 

Πες μου τι σε ενδιαφέρει να μάθεις και πολύ ευχαρίστως να σου απαντήσω! ;)

Η μητέρα μου είναι καθηγήτρια αγγλικών και εννοείται πως τα ξέρει όλα αυτά! :)

 

Θα ρωτησω εγω.

1.Σε βαθμό δυσκολίας (σε σχεση μεταξυ τους)

2. Περιλαμβανει και προφορικα; Περισσοτερο που δινει βάση;

3. Αναγνωριζεται απο δημοσιο;

4. εχει ολα τα επιπεδα;

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Θα ρωτησω εγω.

1.Σε βαθμό δυσκολίας (σε σχεση μεταξυ τους)

2. Περιλαμβανει και προφορικα; Περισσοτερο που δινει βάση;

3. Αναγνωριζεται απο δημοσιο;

4. εχει ολα τα επιπεδα;

 

1) Για το αν είναι εύκολα ή δύσκολα το κρίνει ο καθένας μόνος του.

Γι' αυτό μπορείς να βρεις past papers εδώ http://www.cityandguilds.gr/el/Want_To/findpastpapers/Pages/PastPapersrequest.aspx

Έγω έδωσα Cambridge και City and Guilds και πέρασα και τα δύο.

 

2) Εννοείται πως περιλαμβάνει και προφορικά. Εννοείς αν δίνει περισσότερο βάση σε προφορικά ή γραπτά; Τα γραπτά είναι ξεχωριστά από τα προφορικά.

 

3)Αναγνωρίζεται. Το πρόγραμμα πιστοποίησης City & Guilds για τις γνώσεις της Αγγλικής γλώσσας απέκτησε τη «βούλα» του Ελληνικού κράτους και αναγνωρίζεται από το ΑΣΕΠ, σε όλα τα επίπεδα (Άριστη, Πολύ καλή, Καλή και Μέτρια γνώση).

http://www.cityandguilds.gr/el/CnG_recognition/Pages/recognition.aspx

 

Έχει όλα τα επίπεδα -> A1, A2, B1 , B2, C1, C2

 

Μπορείς να πάρεις ο,τι πληροφορίες θέλεις μέσω του site http://www.cityandguilds.gr/EL/Pages/cityandguilds.aspx διαφορετικά εννοείται πως μπορείς να ρωτήσει εδώ. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μπαααα, μην το λες αυτό... Δεν είναι πιο εύκολο πχ από το michigan.

 

Όσον αφορά την αναγνώριση, αναγνωρίζεται από παντού...

 

Κάνε τον κόπο να διαβάσεις τα παραπάνω που έχω γράψει...

Link to comment
Share on other sites

Τα φροντιστήρια ΓΡΑΨΑ που πηγαίνω δεν έχουν City and Guilds.Yπάρχει περίπτωση να βρω tests City And Guilds για εξάσκηση,αλλά να με εγγράψει το φροντιστήριο?
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλησπέρα.Σκέφτομαι να δώσω σε λίγο καιρό το toiec.Το έχει δώσει κανείς;Αν ναί ας πει άν είναι εύκολο,τι μορφή έχει τι πρέπει να προσεχθεί και γενικά πληροφορίες.Ειναι reading kai listening η εχει και γραμματικήμε πολλαπλές επιλογές;Με ενδιαφέρει το basic επίπεδο για τον ασεπ.Υπάρχουν κάπου στο ίντερνετ τεστάκια για εξάσκηση;Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Σκέφτομαι να δώσω σε λίγο καιρό το toiec.Το έχει δώσει κανείς;Αν ναί ας πει άν είναι εύκολο,τι μορφή έχει τι πρέπει να προσεχθεί και γενικά πληροφορίες.Ειναι reading kai listening η εχει και γραμματικήμε πολλαπλές επιλογές;Με ενδιαφέρει το basic επίπεδο για τον ασεπ.Υπάρχουν κάπου στο ίντερνετ τεστάκια για εξάσκηση;Ευχαριστώ!

 

το εδωσα εγω περυσι.σχετικα για να πιασεις το lower ειναι ευκολο απο εκει και πανω δυσκολευει. ειναι 100 ερωτησεις πολλαπλης επιλογης για listening και αλλες 100 που εχει μεσα λεξιλογιο γραμματικη και τετοια. πατα στο γοογλε toiec practise test και θα σου βγαλει πολλα οπως και listening. καλη επιτυχια να εχεις .

iphone xs max ipad 6th gen
Link to comment
Share on other sites

το εδωσα εγω περυσι.σχετικα για να πιασεις το lower ειναι ευκολο απο εκει και πανω δυσκολευει. ειναι 100 ερωτησεις πολλαπλης επιλογης για listening και αλλες 100 που εχει μεσα λεξιλογιο γραμματικη και τετοια. πατα στο γοογλε toiec practise test και θα σου βγαλει πολλα οπως και listening. καλη επιτυχια να εχεις .
Να σε καλα.Δεν με ενδιαφέρει προς το παρόν το lower κάνω 5 μήνες φροντιστήριο και θέλω το μέτριου-basic επίπεδο για αρχή.Ευκαιρία να δούμε και άν έχουμε μάθει τίποτα.:lol:Το μόνο που με αγχώνει είναι ο χρόνος που είναι εξαιρετικά μικρός....Πάντως κάτι τεστάκια που βρήκα μου φάνηκαν κάπως δύσκολα...:O
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Τα φώτα σας!

Σήμερα έδωσα Cambridge. Και έκανα βλακεία στην έκθεση. Ήταν proposal και εγώ ξεκίνησα με Dear Mrs Smith και έκλεισα με Sincerely. Σαν να μην έφτανε αυτό, δεν έγραψα για 2 options, μόνο 1!

Σας παρακαλώ, μη μου πείτε ότι θα με κόψουν. Ξέρω ότι ό,τι έγραψα το έγραψα τέλεια, λεξιλόγιο άρτιο, προχωρημένο και το ίδιο και το συντακτικό μου. Πουθενά λάθος και τρόπος γραψίματος επίσημος. Θα με βγάλουν εκτός θέματος; Να πω ότι στην άλλη έκθεση δεν έκανα λάθος. Πραγματικά, αν τις διαβάσει κάποιος, πιστεύω θα δει ότι ξέρω καλά Αγγλικά.

Ειλικρινά, δεν ήξερα ότι υπάρχει τέτοιο είδος. Δεν έκανα κάποιο μάθημα, αποφάσισα να δώσω πριν ένα μήνα. Πριν με κράξετε, να σας πω ότι πήρα προφίσιενσυ Μίσιγκαν πριν 2 χρόνια και από τότε τα ασκώ καθημερινά τα αγγλικά και μπορώ με σιγουριά να πω ότι είναι η γλώσσα στην οποία ποτέ δεν κάνω λάθη και την μιλώ τέλεια. Θα κοπώ λόγω αυτής της χαζομάρας; Στα υπόλοιπα τα πήγα μια χαρά και θα τα πάω και στα προφορικά αύριο.

Φωτίστε με :( Δε θέλω να κοπώ για μια επιπολαιότητα!

Edited by one_tree_hill
Link to comment
Share on other sites

Τα φώτα σας!

Σήμερα έδωσα Cambridge. Και έκανα βλακεία στην έκθεση. Ήταν proposal και εγώ ξεκίνησα με Dear Mrs Smith και έκλεισα με Sincerely. Σαν να μην έφτανε αυτό, δεν έγραψα για 2 options, μόνο 1!

Σας παρακαλώ, μη μου πείτε ότι θα με κόψουν. Ξέρω ότι ό,τι έγραψα το έγραψα τέλεια, λεξιλόγιο άρτιο, προχωρημένο και το ίδιο και το συντακτικό μου. Πουθενά λάθος και τρόπος γραψίματος επίσημος. Θα με βγάλουν εκτός θέματος; Να πω ότι στην άλλη έκθεση δεν έκανα λάθος. Πραγματικά, αν τις διαβάσει κάποιος, πιστεύω θα δει ότι ξέρω καλά Αγγλικά.

Ειλικρινά, δεν ήξερα ότι υπάρχει τέτοιο είδος. Δεν έκανα κάποιο μάθημα, αποφάσισα να δώσω πριν ένα μήνα. Πριν με κράξετε, να σας πω ότι πήρα προφίσιενσυ Μίσιγκαν πριν 2 χρόνια και από τότε τα ασκώ καθημερινά τα αγγλικά και μπορώ με σιγουριά να πω ότι είναι η γλώσσα στην οποία ποτέ δεν κάνω λάθη και την μιλώ τέλεια. Θα κοπώ λόγω αυτής της χαζομάρας; Στα υπόλοιπα τα πήγα μια χαρά και θα τα πάω και στα προφορικά αύριο.

Φωτίστε με :( Δε θέλω να κοπώ για μια επιπολαιότητα!

 

Αν θυμαμαι καλα(εχουν περασει και 3 χρονια:p), η δομη της εκθεσης παιρνει ενα οχι πολυ μεγαλο ποσοστο επι του τελικου βαθμου.Αν δεν εχει αλλαξει κατι σε σχεση με τοτε που εδωσα εγω και οντως το λεξιλογιο και το συντακτικο σου ειναι οπως πρεπει θεωρω πως δεν θα σε κοψουν μονο γι αυτο.Αυτο για τα options που λες ειναι πιο σοβαρο δυστυχως...Για καλη σου τυχη το Cambridge θελει να γραψεις 2 εκθεσεις και η δευτερη μπορει να σε σωσει οριακα.Κατα τη γνωμη μου εχεις αρκετες πιθανοτητες να το περασεις.

 

 

Μην σκας παντως, εχεις ηδη το proficiency του Michigan :cool:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Να ενημερώσω ότι τα CPE 2011 είναι πλέον διαθέσιμα!

 

Προσωπικά, πέρασα :cool: :cool: Είμαι απίστευτα ευτυχισμένος, πλέον έχω πιστοποίηση και για Αμερικάνικα και για Βρετανικά αγγλικά! Αγγλική φιλολογία, σου έρχομαι :happy:

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις γιa proficiency michigan ?

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Έβγαλαν ανακοίνωση στο fb στη σελίδα τους ότι θα ανακοινωθούν στο τέλος τηε εβδομάδας.. πιθανότατα αύριο η μεθαύριο δηλαδή.
Link to comment
Share on other sites

βγηκαν.

το πηρα :D

και το τραγικο ειναι πως πηρα σε ολα with honors

εκτος απο το speaking

που μπηκα μεσα με native speaker

και αν και ημουν χαλαρος και αξιοπρεπης

μου βαλαν low pass.

τραγικο.

Link to comment
Share on other sites

και γω το πήρα! Βαθμό δε ξέρω γιατί δεν είμαι αθήνα, από τηλ το έμαθα και με άκουσε η μισή σαλονίκη! :D

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Δείτε επίσης το testware Languages (http://www.testware.gr). Περιέχει θέματα εξετάσεων (past papers) σε ηλεκτρονική μορφή. Το δοκίμασα είναι πάρα πολύ καλό. Έχει και listening.

 

Μαρία-Έφη

:)

Link to comment
Share on other sites

Μολις παρατηρησα αυτο το θεμα. Εχω παρει και εγω το Proficiency του Michigan. Παιζει στα πτυχια που εχω δωσει να πεσαν τα πιο ευκολα θεματα των τελευταιων χρονων. Σε ολα τα past papers που εκανα στην προετοιμασια ειχα συνηθως ενα borderline fail και ειτε το περναγα ειτε κοβομουν γιατι σε καποια μπορει να ειχα και δυο. Στις εξετασεις ομως πεσαν τοσο ευκολα που οχι μονο το πηρα αλλα το πηρα και με Pass. Ουτε low pass. Κατι παρομοιο και στο lower του Cambridge. Εκει το επαιρνα ανετα απο τα past papers που καναμε αλλα με low pass ( C αν θυμαμαι καλα). Το πτυχιο το πηρα με B...:p
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...