Jump to content

Απορία για το gmail


vagelisk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Όπως παρα παολύ απο εμάς χρησιμοποιώ και εγω το gmail.

Συχνά γίνομαι αποδέκτης εισερχομένων μηνυμάτων τα οποια προορίζονται για κάποιο άλλο αγνωστό σε εμένα πρόσωπο.

Επικοινονώντας με τους αποστολείς των μυνημάτων μου απαντούν πως αυτή την διεύθυνση τους δώθηκε.

Ερώτησεις:

1. υπάρχει περίπτωση να λαμβάνει και κάποιος άλλος ταυτόχρονα τα μειλ που προορίζονται για εμένα?

2. υπάρχουν δικλέιδες ασφαλείας για την αποφυγή του παραπάνω φαινομένου ?

Εως τώρα δεν εχω παρατηρήσει να μην μου ερθει ενασημαντικο μειλ. (απο παραγγελίες η κάποιο προσωπικό κλπ.)

Εαν καποιος γνωριζει παρακαλώ ας μας απαντήσει

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Edited by vagelisk
vageliskr
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, αλλά δεν καταλαβαίνω τι ρωτάς ακριβώς...

Λες γίνεσαι αποδέκτης μηνυμάτων που δεν προορίζονται για εσένα και μετά από επικοινωνία με τους αποστολείς σου λένε ότι αυτή η διεύθυνση τους δώθηκε... Αν δε μιλάμε για spam καταστάσεις, τότε προφανώς κάθε ένας μπορεί στην ερώτηση "Ποιο είναι το email σας;", να απαντά ότι του κατέβει στο κεφάλι... Τώρα ποιο το point να το κάνει αυτό, είναι άλλο θέμα και ειλικρινά δε μου έρχεται κάτι...

Όσον αφορά τις ερωτήσεις... Μail που προορίζονται για εσένα να τα λαμβάνει άλλος, πως ακριβώς το εννοείς; Το κάθε mail πάει εκεί που ορίζει ο αποστολέας του... Μπορείς βέβαια και εσύ να κάνεις αυτόματα forward τα mail σου σε άλλο mailbox, ενώ δυνητικά υπάρχει η πιθανότητα κάποιος να έχει πρόσβαση στον λογαριασμό σου...

Για τις δικλείδες ασφαλείας, όπως σου είπα δε μπορώ να καταλάβω τι εννοείς ακριβώς, αλλά το Gmail όπως και άλλοι mail providers αν δουν ύποπτες κινήσεις (πχ προσπάθεια σύνδεσης από άκυρα σημεία, λάθος password κλπ) ενημερώνουν, ενώ υπάρχει και σχετικά ισχυρό πλέον φιλτράρισμα των spam emails...

Σε κάθε περίπτωση, επειδή η κατάσταση στο διαδίκτυο είναι ζούγκλα, απαιτείται μεγάλη προσοχή.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση

απο όσο γνωρίζω στο gmail ενα mail τυπου johnp@gmail.com είναι ίδιο με j.ohnp@gmail.com ή johnΡ@gmail.com, αλλα μάλλον επιτρέπει την δημιουργία του και φυσικά με άλλο κωδικο προβασης.

επειδή μάλλον τα μειλ κατευθύνονται στον πρώτο δημιουργό - κάτοχο της διευθυνσης, οι υπολοιποι κάτοχοι τα παραλαμβάνουν?

μηπως το gmail τα αποστέλει σε όλους?

προσωπικά δεν έχω χάσει μειλ ούτε μου γνωστοποιήθηκε αδυναμία παραλαβής απο εμένα (απο όσο γνωρίζω τουλάχιστον).

όμως μήπως και τα δικά μου πηγαίνουν ταυτόχρονα και σε κάποια αλλη διεύθυνση? ( εγω να εχω το johnp@gmail.com και κάποιος άλλος το j.ohnp@gmail.com)

και αν αυτο είναι πιθανό να συμβεί πως μπορούμε να το αποφύγουμε.

vageliskr
Link to comment
Share on other sites

Έχω το ίδιο θεματάκι ακριβώς. Λαμβάνω e-mail που προορίζονται για άλλον. Τώρα, αν έχει κάνει register το mail που γράφει ή όχι δεν το γνωρίζω. Πιστεύω όμως πως τα e-mail αυτού που έκανε πρώτος εγγραφή, δεν πηγαίνουν στον άλλο. Ή έτσι θέλω να πιστεύω.

 

Δεν ξέρω αν μπορούμε να κάνουμε κάτι από μόνοι μας, πέραν του να μπορέσουμε να έρθουμε σε επικοινωνία με το άλλο άτομο που χρησιμοποιεί παρόμοιο e-mail με εμάς.

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...