Jump to content

Περιστέρια και μπαλκόνια


woudoulis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ola ksekinhsan prin apo mia ora otan gyrisa spiti kai akousa kati periergous sunexomenous 8oruvous...de bariesai eipa o apo pano 8a kanei trelitses me thn kopela tou...kai omos oxi...

anakalupsa pos kati peristeria exoun kanei folitsa sto mpakoni mou!! re paidia ti na kano?epi 45 lepta gourgourizan...

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 96
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Εγώ απο μικρή (με ειχε τσιμπησει κοκκορας στο χωριο)φοβαμαι παρα πολυ τα πτηνα οτι και να ειναι αυτο μεχρι και το καναρινι του αδερφου μου οταν λειπει η οικογενεια μου, φωναζω τη θεια μου να το καθαρισει.Αλλα ποτε δεν ειχα προβλημα στο σπιτι .εκει που τα σιχαθηκα τελειως ηταν που μια μερα κοιτουσα απο το μπαλκονι και χτυπησε ενα αυτοκινητο ενα περιστερι και το σκοτωσε,μετα πηγε ενα αλλο περιστερι πανω του και εκανε ....πραξη με το ψωφιο και σαν να μην εφτανε αυτο μαζευτηκαν και αλλα και τσιμπουσαν το ψωφιο...

ενας γνωστος που το ειπα μου ειπε οτι το εκαναν για να το ξυπνησουν!

αλλα παιδια ηταν αποκρουστικο θεαμα αλλο να σας λεω...

«Έφυγα,ψάχνοντας το σήμερα...και χάθηκα....

»

Link to comment
Share on other sites

FREAK OF NATURE

 

για το θεμα με την κουκουβαγια

οι κουκουβαγιες ειναι μονογαμικες γιαυτο και συνηθως τις βλεπεις ζευγαρια

αν για καποιο λογο χασει το ταιρι της γυριζει τις νυχτες και ψαχνει να το βρει!

οποτε αν βρουμε το αλλο της μισο ισως γινει κατι!!!

«Έφυγα,ψάχνοντας το σήμερα...και χάθηκα....

»

Link to comment
Share on other sites

Μου χουν κάνει το αυτοκίνητο άστα να πάνε, και το μπαλκόνι μονίμως έρχονται στις γλάστρες, και γεμίζουν κουτσουλιές και ψείρες....

 

Απλά κάλυψα τις γλάστρες με σακούλες, και δεν βρίσκουν χώμα...Να τα δηλητηριάσω αποκλείεται. Καλύτερα να αυτοκτονήσω παρά να σκοτώσω τα ανήμπορα πουλιά...δολοφονία!

Ότι αρχίζει, πάντα πρέπει να τελειώνει. Είναι φυσικός νόμος...:yinyang:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ ησύχασα αρκετά όταν έβαλα καλαμάκια για σουβλάκια ( χωρίς το κρέας :p ) στις γλάστρες και παντού σε όλο το μπαλκονάκι μου

Γουργουρίζουν μεν και μου σπάνε τα νεύρα και αγριεύουν και τον αγάπιο

Δεν εμπιστεύομαι τον αγάπιο στο μπαλκόνι μόνο του ώρα ......... μία φορά τον άφησα και παρά τρίχα γλυτώσαμε την ευθανασία !!!!!!!!!!

Επίσης πήρα νεροπίστολο και τα βρέχω με νερό κάθε φορά που πλησιάζουν

Δεν βγάζεις άκρη μ'αυτά

Είναι σαν τον Ντόναλντ με τον τσιπ και νταίηλ η κατάσταση

Link to comment
Share on other sites

Kai meta tiganise to.

 

 

Δεν περιμενα να πεις κατι διαφορετικο!

 

Ολα τα πουλια να μαζευτουν στο μπαλκονι σου!!ετσι για να μαθεις και για να ησυχάσουν οι υπολοιποι απο τα περιστερια!

«Έφυγα,ψάχνοντας το σήμερα...και χάθηκα....

»

Link to comment
Share on other sites

re paidia ta peristeria fygane...mono ekeino to meshmeri kanan samata sto mpalkoni moy...iouuuuuuu
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

καθε μεσημερι-καθε μερα για πολλα χρονια οταν παω να ξαπλωσω το κουρασμενο μου κορμακι ερχονται τα διαολεμενα και αρχιζουν: γρου-γρου-γρου...

τα μισω!!!

θελω να τα σκοτωσω!!!

:devil:

Link to comment
Share on other sites

καθε μεσημερι-καθε μερα για πολλα χρονια οταν παω να ξαπλωσω το κουρασμενο μου κορμακι ερχονται τα διαολεμενα και αρχιζουν: γρου-γρου-γρου...

τα μισω!!!

θελω να τα σκοτωσω!!!

:devil:

και εγω το ιδιο!:devil:

 

που το ξεθαψες παλι αυτο?

Fiat Coupe:Διαχρονικός έρωτας Η αλλιώς Ferrari του λαού,ετσι χαρακτηριστικε απο τους Ιταλους...:cool:
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κανένα πρόβλημα γιατί έχουμε κεραίες της ΔΕΗ κοντά και προτιμούν να πάνε εκεί παρά στο μπαλκόνι μας!
Destiny found.
Link to comment
Share on other sites

Σε εμας προτιμουν ποιο πολυ το μπαλκονι μας παρα τις κεραιες που ειναι απο κατω.:p
Fiat Coupe:Διαχρονικός έρωτας Η αλλιώς Ferrari του λαού,ετσι χαρακτηριστικε απο τους Ιταλους...:cool:
Link to comment
Share on other sites

Ωπ, δεν είχα δει ότι υπάρχει τέτοιο θέμα... :blink: Παιδιά, σε φίλη μου έχει παραγίνει το κακό στο μπαλκόνι. Έχουμε δοκιμάσει διάφορα, αλλά τίποτα... Και είμαι στο τσακ να δοκιμάσω την λύση που απεχθάνομαι (βλ. φόλα)... :(

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Ωπ, δεν είχα δει ότι υπάρχει τέτοιο θέμα... :blink: Παιδιά, σε φίλη μου έχει παραγίνει το κακό στο μπαλκόνι. Έχουμε δοκιμάσει διάφορα, αλλά τίποτα... Και είμαι στο τσακ να δοκιμάσω την λύση που απεχθάνομαι (βλ. φόλα)... :(

 

δοκιμασε να δεσεις καμια 20 καμμενα cd με πετονια και να τα κρεμασεις απο το ταβανι του μπαλκονιου ή απο τις τεντες!

τρομαζουν πολυ με αυτα και δεν ερχονται!

δε κανω πλακα!

ασε που κανεις disco69 το μπαλκονι σου!:p

τωρα εκανα πλακα!:p

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, το δοκιμάσαμε ήδη και τα αγνοούν παντελώς... :( Τι να πω, ίσως είναι των ειδικών δυνάμεων τα περιστέρια αυτά... :ninja:

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Το σπιτι μου ειναι ρετιρε με σκεπη οποτε μπορειτε να φανταστειτε το παρτι που γινετε στο μπαλκονι μας καθημερινα δεν υπαρχει τροπος να φυγουν και οπως ανεφερε η adriana παραπανω οταν λειπουμε λιγες μερες να δειτε τι γινετε...
http://www.fdsoftware.it/mairi/images/Gif/G_Fatina_che_scompare_R.gif
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, το δοκιμάσαμε ήδη και τα αγνοούν παντελώς... :( Τι να πω, ίσως είναι των ειδικών δυνάμεων τα περιστέρια αυτά... :ninja:

 

συγκεκριμενα εχω ακουσει πως αυτα τα περιστερια ειναι των ε.τ.α καθως αμα τα δεις εχουν το μπερε και το εθνοσημο και την πουλαδα ελευθερας για αυτο μερικα ειναι πρασινα κατω στο λαιμο :p η μονη λυση εινα να βρεις γατες βατραχια να στηνουν ενεδρες ολη την μερα :ninja: :lol:

Link to comment
Share on other sites

ο ηχος των περιστεριων ειναι σαν να λενε Look at the loone! :D :D :D

απο κει και περα, μην το κανουμε τραγικο το θεμα και φτανουμε στην περιπτωση του αλλου στο Συνταγμα που τα δηλητηριαζει.Καποτε σιχαινομασταν τα σπουργιτια και τα χελιδονια που κανανε τα ιδια πραγματα και πλεον εχουν σχεδον εξαφανιστει γιατι τα πλακωσαμε στα φυτοφαρμακα,κλεισαμε τις τρυπες απο τα κεραμιδια και σε καθε ευκαιρια γκρεμισαμε τις χελιδονοφωλιες...Θα πρεπει να κατανοησουμε πως και ο κοσμος αυτος που ζουνε σε ενα μικρο κομματακι( που και αυτο το θελουμε για παρτη μας) πρεπει να αναπαραχθουν,να μεγαλωσουν και να συμβιωσουν μαζι μας.Συμφωνω πως ειναι ενοχλητικο και αποκρουστικο μια χεσμενη βεραντα,Το σκουπιδομανι ομως στους δρομους και η γενικοτερη μας συμπεριφορα ειναι χειροτερη απο των περιστεριων.

Δοκιμασε τις παρακατω λυσεις, οι οποιες μπορουν κατα ενα ποσοστο να σε ηρεμησουν και να σε κρατησουν συμβιο μαζι τους.

http://www.bird-x.com/pigeoncontrol/repel-pigeons-sbxpel.html

http://www.hotfoot.com/

εναλλακτικα κανε καταδρομικη σε καποια πτερυγα μαχης της Π.Α και βουτηξε το ειδικο κανονακι που διωχνει με τον θορυβο τα διαφορα πτηνα :p ή ενωσε σε παροχη 220V ενα συρματοσχοινο (προσοχη οταν θα πινεις τον καφε στο μπαλκονι μην ακουμπησεις το καγκελο ) :p

 

-προσπαθησε να καλυψεις με πλαστικο διχτυ τις γλαστρες αλλα προσοχη ωστε να μην αφησεις κενα και δεις κανενα πνιγμενο.

-μην αφηνεις τροφιμα και ζητησε το και απο τους ενοικους (εαν διαμενεις σε πολυκατοικια)

-εαν δεν μπορει να αποφευχθει,σε μια ησυχη πλευρα του μπαλκονιου,βαλε ενα πλαστικο κατω απο το σημειο που βλεπεις να πλησιαζουν περισσοτερο και δωστους την δυνατοτητα να καταλαβουν πως θα εχουν συγκεκριμενο σημειο για φωλια( εδω γραμματα τα βαζαμε να στελνουν,αλιμονο αν δεν καταλαβουν που ειναι η φωλια)

 

σε καθε περιπτωση,ηρεμια και συνεση :)

πλακα κανεις ετσι??? εχω κάνει τη βεράντα μου καραγκιόζη, γεμισα πλαστικά, αηδίες που κουνιούνται κ κανουν φασαρια, μεχρι κ κορδελες ''εκτελουνται έργα''. βλέπω σε ακάλυπτο κ σε λιγο οι γείτονες θα με φοβουνται.. και αυτα το χαβά τους..... ευτυχως δεν είναι δικό μου το σπιτι. θα κανω υπομονη λιγους μηνες ακομα...βρομάει κ τα πουπουλα μπαινουν μέσα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...