Jump to content

Τα παιδικά κι εφηβικά μας χρόνια. Τι θυμάστε.


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ολοι φυσικα θα θυμομαστε την παιδικη μας ηλικια οπως επισης και την εφηβικη μας,εδω μεσα σε αυτο το θεμα θα γραψουμα για καποιες αγαπημενες μας στιγμες που εχουν μεινει παντοτινα μεσα στο μυαλο μας.

καποιες μικρες μας συνηθειες απο τη καθημερινη μας ζωη εκεινης της πραγματικα μαγικης εποχης τοτε που ημασταν αρκετα ανεμελοι αν και προσωπικα ακομα και τωρα αισθανομαι σαν παιδι,το μονο που χει αλλαξει για μενα απο τοτε ειναι η ηλικια μου και οι ευθυνες που δυστυχως μεγαλωνουν οσο μεγαλωνουμε κι εμεις.

για να δουμε :)

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Προσπερναω τις δυο απαντησεις των παιδιων οι οποιες δεν εχουν να κανουν τιποτα με το θεμα και εκθετω την αποψη μου

 

προσωπικα ακομα και τωρα αισθανομαι σαν παιδι

 

Αυτο δεν ειναι που εχει σημασια; Τι και εαν εισαι 20, 30, 40 ... ;

Αν και δεν ειμαι ιδιαιτερα μεγαλος, αυτο που μου λειπει απο τα παιδικα μου χρονια ειναι που σηκωνομουν το πρωι και το μονο που με απασχολουσε ειναι σε ποιο παρκο θα παω να παιξω. Αχ...περασμενα μεγαλεια.

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Τι ωραιο και ταυτοχρονα νοσταλγικο thread φιλε ταξιδιωτη... :)

Πολλες σκεφτομαι τα παιδικα μου χρονια, τα πρωτα "μαθηματα ζωης", τα προτα "προβληματα" μπελαδες, παιχνιδια....

χρονια ανεμελα και ομορφα...

Προσωπικα συνδεω παρα πολυ τις αναμνησεις μου με χαρακτηριστικες μυρωδιες...

Οταν π.χ. ακομα και εδω που ειμαι, οταν βρεχει που η βροχη αφηνει μια "ιδιατερη" (για μενα) μυρωδια, τοτε αυτοματα στο μυαλο μου ερχονται τα παιδικα μου χρονια, οταν η βροχη, ανακατευοταν με το χωμα στην αυλη του θειου μου και τα λουλουδια-εβγαζε το ιδιο "αρωμα" και μεσα σε κλασματα δευτερολεπτου αισθανομαι οτι βρισκομαι παλι εκει. :O

Γενικα εκεινοι οι τσακωμοι, τα πεισματα, τα παιχνιδια, τα πειραγματα...

απιθανες εποχες...

Και εγω μαζι σου φιλε ταξιδιωτη:"Για παντα παιδια!" ;)

Link to comment
Share on other sites

Den thimame sxedon tpt..... San na min ta ezisa :confused:
Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

εγω δεν ξεχνω το δημοτικο και το γυμνασιο που περασα γαματα μπορω να πω αλλα οι αλλοι οι συμμαθητες μου ειναι που δεν θα με ξαχασουν ευκολα με αυτα που τους εκανα
Link to comment
Share on other sites

Den thimame sxedon tpt..... San na min ta ezisa :confused:

αμνησια επαθες εσυ στα 19 σου?

εμενα τα παιδικα μου χρονια ειχαν καλες στιγμες αλλα ειχαν και μερικες πολυ πολυ ασχημες..

οι καλυτερες στιγμες που θυμαμαι η ανεμελια που ειχα που δ με ενοιαζε τιποτα και τα περιμενα ολα στο πιατο απο τους αλλους που το μονο προβλημα που ειχα ηταν τι ωρα και αν θα κατεβω κατω στον δρομο να παιξω μαζι με αλλα 100 παιδια απο την γειτονια που μαζευομασταν και καναμε απιθανες σκανταλιες και πλακες :D γενικα τα παιδικα χρονια ειναι τα καλυτερα αλλα αυτο το καταλαβαινεις πολυ αργοτερα οταν αρχιζουν να εμφανιζοντε ευθεινες και πραγματικα προβληματα που περιμενουν εσενα και μονο εσενα να τα λυσεις..

συγκεκριμενα τα δικα μου παιδικα χρονια δ ηταν και πολυ ροδινα αλλα αυτο ειναι αλλου παππα ευαγγελιο :) προσπαθω να θυμαμαι μονο τα καλα και να κοιταω μονο μπροστα, αλλωστε ειμαι μολις 23 εχω ολη την ζωη μπροστα μου να την φτιαξω.. σωστα? :O :cool:

Link to comment
Share on other sites

Τι ωραιο και ταυτοχρονα νοσταλγικο thread φιλε ταξιδιωτη... :)

Προσωπικα συνδεω παρα πολυ τις αναμνησεις μου με χαρακτηριστικες μυρωδιες...

Οταν π.χ. ακομα και εδω που ειμαι, οταν βρεχει που η βροχη αφηνει μια "ιδιατερη" (για μενα) μυρωδια, τοτε αυτοματα στο μυαλο μου ερχονται τα παιδικα μου χρονια, οταν η βροχη, ανακατευοταν με το χωμα στην αυλη του θειου μου και τα λουλουδια-εβγαζε το ιδιο "αρωμα" και μεσα σε κλασματα δευτερολεπτου αισθανομαι οτι βρισκομαι παλι εκει.

 

Eτσι είναι, καθε μυρωδιά έχει και μια δικιά της εικόνα. νιώθω πολλές φορές πως το παρελθόν έχει διαγραφεί απ'το μυαλό μου αλλα πάντα θα υπάρχουν εικονες που θα μου το θυμίζουν.βλέπω τα πάντα γυρω μου να αλλάζουν, πραγματα-ανθρώποι-καταστάσεις και πάντα πιστεύω πως κάθε μέρα μου κρίβει μια εκπληξη, κατι διαφορετικό απο την προηγούμενη.

Το καλό είναι οτι πάντα στο μυαλό μας μένουν οι καλές αναμνήσεις και όχι αυτές που μας πληγώνουν διαφορετικά θα ζούσαμε σε μία τρέλα.

 

Θυμάμε χαρακτηριστικά μυρωδιές, στο Καστρι της Ορεινής Αρκαδίας,οταν πήγαινα στη γιαγιά μου, χειμώνας, καταχνιά και οι μυρωδιές να ξεχυλίζουν απο παντού, θυμάρι, ρύγανη, τα έλατα, ο ήχος του νερού που κυλούσε να ακούγετε στο βάθος.Η μυρωδιά του ξύλου που καίγετε να πλανάτε παντού στην ατμόσφαιρα.Κάθε σπίτι που μπαίνεις έχει το δικό του άρωμα, το νερό που πίνεις σε κάθε σπίτι έχει τη δικιά του γεύση.

παιχνίδια στο χιόνι... :worry: :cry:

 

οτι και να πώ θα είναι λίγα, έχω τόσα να πώ που θα μου έπερνε σελίδες ολόκληρες για να τα γράψω. κι όμως είμαι μόλις 19 χρονών, το βιβλίο της ζωής του καθένα μας έχει πολλές σελίδες ακόμα... :O

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

το πιστευετε οτι θυμαμαι ακομα στο νηπιαγωγειο ενα κοριτσακι την ευα που ηθελα συνεχεια να παιζω μαζι της κι επειδη αυτη δεν ηθελε μια μερα ειχε ανεβει στο μικρο θρανιο και πηγα και την εσπρωξα κι επεσε και χτυπησε στο κεφαλι,πω πω μιλαμε εχασα το κοσμο σκεφτομουν τι ξυλο θα φαω στο σπιτι,τελικα ευτυχως για μενα δεν εγινε τιποτα λιγες φωνες μονο,ημουν βεβαια και διαολακος μεχρι και φωτια ειχα βαλει στα παντζουρια του σπιτιου μας με οινοπνευμα,απαλευτος τελειος.

η βροχη μου αρεσει παρα μα παρα πολυ αν και με μελαγχολει θυμαμαι οποτε βρεχει που βγαιναμε τα παιδια εξω στη γειτονια και πηγαιναμε στις λασπες για να παιξουμε μπαλα και γινομασταν χωματανθρωποι,ε ρε γελια

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

ki emena apo mikrh maresei para polu h vroxh..oxi na paizo otan brexei alla na ka8omai kai na koitao pos peftoun oi stagones..to idio kai me to xioni kai me th fotia...
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

γιατι βρε ετσι?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
γιατι βρε ετσι?

 

Δε θα μάθουμε ποτέ!!! :lol:

 

καλό είναι να μην θάβονται τέτοια thread... ας συνεχίσουμε

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω προς το παρον τα ζω τα εφηβικα μου χρονια αλλα τα 3 χρονια που περασα στο γυμνασιο θα μου μεινουν αξεχαστα παντως οι στιγμες που σου μενουν ειναι αυτες που τις περνας με τους συμμαθητες σου στο σχολειο γιατι οι περρισοτερες στιγμες που θυμαμαι ηταν στα θρανια
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι συνδέω μουσικές με πρόσωπα και γεγονότα.... Τα πρώτα τραγούδια, τα πρώτα καρδιοχτύπια.... Γενικά τα παιδικά και εφηβικά μου χρόνια ήταν πολύ ευχάριστα.

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Ταξιδιώτη τι ωραιο θεμα, πραγματικά! Και ποσο πισω παω, παραπαω μου φαινεται :p

Ωραία παιδικα χρονια, ακομα πιο ωραια εφηβεία. Αυτο που θυμαμαι με πολλη νοσταλγία ειναι τα παρτυ μας. Τα οποια καμμία σχεση φυσικα με τα σημερινα. Θυμαμαι που περιμεναμε να βαλει μπλουζ για να χορεψουμε με το αγορι που μας άρεσε, τα κρυφομουρμουρητά τουλαχιστον μεταξυ των κοριτσιων, τα τσιγάρα που καπνιζαμε και μετα τρωγαμε τσιχλες μη μας μυρισουν σπιτι και τα ραντεβου που κλειναμε για το επόμενο Σαββατο (γιατι καθημερινες φυσικα δεν βγαιναμε). Και τα τραγουδια της εποχής, που ήταν τέλεια :D

Link to comment
Share on other sites

Καταπληκτική εποχή για μενα παιδιά. Το μονο άσχημο ειναι ότι σχολειο τοτε ειχαμε και Σαββατο! Αλλά όλα τ' αλλα... Υπέροχα εχω περάσει!!:)
Link to comment
Share on other sites

vasika perasa apaisia efivika xronia!oli afti i periodos tis zwis mou itan XALIA!!!opote kai na thelw na ta ksexasw, afto den mporw na to petixw me tipota
Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πέρασα καταπληκτικά παιδικά χρόνια.. Παιχνίδι στη γειτονιά με τα γειτονόπουλα, υπέροχες πλάκες στο σχολείο που ακόμα τα θυμάμαι και γελάω και γενικά ανέμελη ζωή κάτω από την προστασία της οικογένειας... Τώρα τα τελευταία χρόνια αρχίσαν τα δύσκολα :) αλλά η κάθε ηλικία έχει την ομορφιά της!
Link to comment
Share on other sites

Stalisa και FREAK_OF_NATURE, παρακαλώ σταματήστε τα off topic. Όπως πολύ καλά γνωρίζετε, μπορείτε να τα πείτε με ΡΜ. Eυχαριστώ! :)

seventh_heaven

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

τα παιδικα μου χρονια ηταν κορυφαια...αν κ δεν εχουν περασει πολλα χρονια τα νοσταλγω...ωραιες εποχες ανεμελιας...

τα εφηβικα τα ζωωωω τωρα!Κ μεχχρι τωρα ειναι ολα τα λεφτα κ αυτα!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 years later...

9 χρονια μετα το τελευταιο post,επαναφερω το θεμα...

αναπολω τον τελευταιο 1,5 χρονο,ολο και περισσοτερο τα παλια μου χρονια,λογω ισως που εχασα την μητερα μου εδω και 1,5 χρονο.ο χαμος της μου ξυπνησε ακομα περισσοτερα συναισθηματα για τα παλια μου,μια νοσταλγια που πραγματικα ποναει πολλες φορες,γιατι ξερω πως,οτι εζησα τοτε,πισω δε θα γυρισει,εμειναν απλα ως αναμνησεις σε καποια γωνιτσα του μυαλου μου.

τουλαχιστον υπαρχουν ακομα.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Τι θυμάμαι από τα παιδικά και εφηβικά μου χρόνια ε;

Θυμάμαι τα παιχνίδια στη γειτονιά και στις πλατείες στην Αγία Βαρβάρα που μεγάλωσα, με τις γιαγιάδες να μας φωνάζουν επειδή κάναμε φασαρία, το δημοτικό, το γυμνάσιο και όλα τα παιδιά από εκεί, τα πρώτα ξενύχτια και φυσικά τις πρώτες κοπέλες που προσπαθούσαμε να πλησιάσουμε και σίγουρα πολλά πράγματα ακόμη που δε μου έρχονται τώρα. Ωραία χρόνια!

Link to comment
Share on other sites

2 πράγματα θυμάμαι πιο έντονα! Τους παιδικούς τσακωμούς με τον αδερφό μου και τα φαγητά της γιαγιάς μου που ήταν μαγείρισσα απ τις λίγες!!!
Link to comment
Share on other sites

Τι θυμάμαι από τα παιδικά και εφηβικά μου χρόνια ε;

Θυμάμαι τα παιχνίδια στη γειτονιά και στις πλατείες στην Αγία Βαρβάρα που μεγάλωσα, με τις γιαγιάδες να μας φωνάζουν επειδή κάναμε φασαρία, το δημοτικό, το γυμνάσιο και όλα τα παιδιά από εκεί, τα πρώτα ξενύχτια και φυσικά τις πρώτες κοπέλες που προσπαθούσαμε να πλησιάσουμε και σίγουρα πολλά πράγματα ακόμη που δε μου έρχονται τώρα. Ωραία χρόνια!

απορω πως επιζησαμε απο καποια απο τα τοτε παιχνιδια μας στις γειτονιες,τοτε ομως,πραγματικα παιζαμε,τωρα τα παιδια ειναι σαν αποβλακωμενα.

2 πράγματα θυμάμαι πιο έντονα! Τους παιδικούς τσακωμούς με τον αδερφό μου και τα φαγητά της γιαγιάς μου που ήταν μαγείρισσα απ τις λίγες!!!

 

α και μενα η γιαγια μου ως γνησια Σμυρνια εκανε τελεια φαγητα.πω,πω τι μου θυμισες.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...