Jump to content

restrict usb drive


evagelos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

kserei kaneis pos mporo na kano restrict se usb disk drives?
Οι υπογραφές μπορούν να περιέχουν 1 εικόνα, η οποία ωστόσο δεν θα πρέπει να έχει διαστάσεις μεγαλύτερες από 420 x 150 pixels και το μέγεθός της δεν θα πρέπει να ξεπερνά τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς εξήγησε λίγο περισσότερο τι θέλεις να κάνεις για να μπορέσουν να σου απαντήσουν περισσότεροι.
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εννοεί να απαγορεύσει τη χρήση USB drives σε κάποιο υπολογιστή. Από όσο ξέρω αυτό δεν είναι εφικτό μέχρι στιγμής. Απλά με αφορμή αυτό το topic, θυμήθηκα μια είδηση που είχα διαβάσει παλιότερα κάπου. Έλεγε ότι η Microsoft είναι προβληματισμένη από την ευκολία με την οποία μπορούν να διαρρεύσουν ευαίσθητα δεδομένα από έναν υπολογιστή, μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα μέσω ενός USB drive και σκέφτεται να διαθέσει κάποιο update που θα δίνει στους administrators τη δυνατότητα απενεργοποίησης της χρήσης τους από απλούς χρήστες.

 

Πότε θα γίνει αυτό όμως δεν το ξέρω σίγουρα...

this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εννοεί να απαγορεύσει τη χρήση USB drives σε κάποιο υπολογιστή. Από όσο ξέρω αυτό δεν είναι εφικτό μέχρι στιγμής. Απλά με αφορμή αυτό το topic, θυμήθηκα μια είδηση που είχα διαβάσει παλιότερα κάπου. Έλεγε ότι η Microsoft είναι προβληματισμένη από την ευκολία με την οποία μπορούν να διαρρεύσουν ευαίσθητα δεδομένα από έναν υπολογιστή, μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα μέσω ενός USB drive και σκέφτεται να διαθέσει κάποιο update που θα δίνει στους administrators τη δυνατότητα απενεργοποίησης της χρήσης τους από απλούς χρήστες.

 

Πότε θα γίνει αυτό όμως δεν το ξέρω σίγουρα...

To θέμα τέθηκε και σε άλλο forum. Υπάρχει τρόπος, με κάποιες παραδοχές, να γίνει:

 

http://www.mcse.gr/new/Default.aspx?tabid=62 (expand το "Κλειδώνοντας τα Windows XPSP2 από το γράψιμο δεδομένων σε USB devices").

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλο το link του dp1975.Ειχα και εγώ αυτο το ερώτημα κατα νου
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Κάπου είχα διαβάσει ότι μερικές εταιρίες στις ΗΠΑ έβαζαν καπάκια στις θύρες USB και τα κολούσαν με LOGO για να μην βάζουν οι υπάλληλοι USB Keys!!! :cry: :alien:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...