Jump to content

CPU fan


necromanthus
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φίλτατοι, έχω το εξής πρόβλημα:

 

Τον τελευταίο καιρό κάθε φορά που ανοίγω το pc μου ακούγεται ένας θόρυβος που δεν θα ήταν υπερβολή να τον παρομοιάσω με αυτόν αγροτικού μηχανήματος :rolleyes: ! Ύστερα από μια τελευταία επίσκεψη στα multirama για την διόρθωση κάποιου άλλου προβλήματος, ο υπάλληλος μου είπε ότι ο θόρυβος προέρχεται από το ανεμιστηράκι του επεξεργαστή και αυτό αλλάζεται μόνο στην περίπτωση που αλλάξω επεξεργαστή. Επειδή δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο αληθεύει αυτό, θα ήθελα την γνώμη σας. Με μια καινούρια ψήκτρα λύνεται το πρόβλημα ή θα μπορούσα να αλλάξω μόνο ανεμιστηράκι;

 

Υ.Γ: Το πρόβλημα αυτό παρουσιάζεται μία στις τρεις φορές που ανοίγω το pc. Ο θόρυβος αυτός ακούγεται στα πρώτα πέντε λεπτά λειτουργίας και μετά το ανεμιστηράκι λειτουργεί κανονικά.

 

PC features:

CPU: Pentium 4, 2.66GHZ Notrhwood (socket 478)

Motherboard: QDI Superb 4E-A

Link to comment
Share on other sites

Φίλτατοι, έχω το εξής πρόβλημα:

 

Τον τελευταίο καιρό κάθε φορά που ανοίγω το pc μου ακούγεται ένας θόρυβος που δεν θα ήταν υπερβολή να τον παρομοιάσω με αυτόν αγροτικού μηχανήματος :rolleyes: ! Ύστερα από μια τελευταία επίσκεψη στα multirama για την διόρθωση κάποιου άλλου προβλήματος, ο υπάλληλος μου είπε ότι ο θόρυβος προέρχεται από το ανεμιστηράκι του επεξεργαστή και αυτό αλλάζεται μόνο στην περίπτωση που αλλάξω επεξεργαστή. Επειδή δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο αληθεύει αυτό, θα ήθελα την γνώμη σας. Με μια καινούρια ψήκτρα λύνεται το πρόβλημα ή θα μπορούσα να αλλάξω μόνο ανεμιστηράκι;

 

Υ.Γ: Το πρόβλημα αυτό παρουσιάζεται μία στις τρεις φορές που ανοίγω το pc. Ο θόρυβος αυτός ακούγεται στα πρώτα πέντε λεπτά λειτουργίας και μετά το ανεμιστηράκι λειτουργεί κανονικά.

 

PC features:

CPU: Pentium 4, 2.66GHZ Notrhwood (socket 478)

Motherboard: QDI Superb 4E-A

Να αλλάξεις επεξεργαστή??? Δεν νομίζω...μήπως σου είπε ότι πρέπει να αλλάξεις το ανεμιστηράκι του επεξεργαστή; Κάνε μία προσπάθεις να ανοίξεις το case και να καθαρίσεις από σκόνες τα ανεμιστηράκια.

...μία μέρα, ο Κινέζος Αυτοκράτορας διέταξε τον πρώτο ζωγράφο της αυλής να σβήσει τον καταρράκτη από μία τοιχογραφία του παλατιού, γιατί ο θόρυβος του νερού τον εμπόδιζε να κοιμηθεί...

Regis Debray: Vie et Mort de l' Image

Link to comment
Share on other sites

Καθάρισα όλα τα ανεμιστηράκια αλλά απότέλεσμα δεν είδα! Γνωρίζεις αν γίνεται να αλλάξω το ανεμιστηράκι της ψύκτρας, χωρίς να χρειαστεί να αλλάξω ολόκληρη την ψύκτρα;
Link to comment
Share on other sites

καταρχας εισαι σιγουρος οτι ειναι το ανεμιστηρακι του cpu σου????

σε ρωτω γιατι και σε εμενα συνεβαινε το ιδιο αλλα τελικα ειχε χαλασει ενα απο τα 2 ανεμιστηρακια που βαζουν αερα στο κουτι του υπολογιστη.

 

για να δεις ποιο ανεμιστηρακι φταιει δοκιμασε με ενα στυλο να τα σταματησεις, το ενα μετα το αλλο, ενω το μηχανημα λειτουργει και κανει τον θορυβο αυτο που λες.

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως μπορείς να αλλάξεις τον ανεμιστήρα του επεξεργαστή σου και όχι μόνο..

Για κοίτα εδώ .. http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=62894

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Παλι καλα δε σου ειπε να παρεις καινουριο Η/Υ.

Ειχα κι εγω το ιδιο προβλημα και να σου πω την αληθεια ακομα το εχω.

Προφανως ειναι επειδη στα πρωτα λεπτα λειτουργιας ο ανεμηστηρας δουλευει πολυ γρηγορα.Το καθαρισα αλλα τζιφος.Παντως δεν ειναι κατι που πρεπει οπωσδηποτε να το αλλαξεις,εμενα δουλευει μια χαρα εδω και κανενα χρονο.

P@niS
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...