Jump to content

Βοήθεια Excel


Hugo7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πως γίνεται να πάρω έναν συγκεκριμένο αριθμό από το κάθε κελί και να βγάζω το άθροισμα όταν το κάθε κελί έχει κ άλλα δεδομένα/χαρακτήρες ?

 

Πχ στο πρώτο κελί γράφει (Παπαδόπουλος Α P:4 N:7 400) και στο δεύτερο κελί (Παπαδόπουλος Β P:2 N:10 600) εγώ θέλω έναν τύπο οπού θα παίρνει απ το πρώτο κελί το 400 και το 600 απ το δεύτερο και θα τα αθροίζει ... :wacko:

Link to comment
Share on other sites

θα χρησιμοποιήσεις την συνάρτηση right. στο πρώτο πεδίο θα επιλέξεις το κελί με το όνομα, στο δεύτερο πεδίο θα βάλεις το 3 έτσι ώστε να σου φέρει τον αριθμό. μετά θα κάνεις μια sum

 

edit

την right βάλτην μέσα σε NUMBERVALUE έτσι ώστε να σου φέρει νούμερο

Edited by Xander
Link to comment
Share on other sites

θα χρησιμοποιήσεις την συνάρτηση right. στο πρώτο πεδίο θα επιλέξεις το κελί με το όνομα, στο δεύτερο πεδίο θα βάλεις το 3 έτσι ώστε να σου φέρει τον αριθμό. μετά θα κάνεις μια sum

 

edit

την right βάλτην μέσα σε NUMBERVALUE έτσι ώστε να σου φέρει νούμερο

 

Για να δω αν το έπιασα ας πούμε ότι το κελί Β3 είναι ο (Παπαδόπουλος Α P:4 N:7 400) η συνάρτηση θα είναι =NUMBERVALUE(RIGHT(B3,3)) ελπίζω να μην γελάσεις :lol:

Link to comment
Share on other sites

Για να δω αν το έπιασα ας πούμε ότι το κελί Β3 είναι ο (Παπαδόπουλος Α P:4 N:7 400) η συνάρτηση θα είναι =NUMBERVALUE(RIGHT(B3,3)) ελπίζω να μην γελάσεις :lol:

 

αυτό ακριβώς.

Link to comment
Share on other sites

αυτό ακριβώς.

 

Βγαίνει το σφάλμα με το #ΟΝΟΜΑ?.....:(

Αλλα και πάλι δεν είναι αυτό που ψάχνω γιατι στα κελιά δεν έχει έναν συγκεκριμένο αριθμό χαρακτήρων ίσως το παράδειγμα να χρησιμοποιήσω το ίδιο όνομα να ήταν ατυχές για να σου δώσω να καταλάβεις θέλω να φτιάξω ένα excel όπου θα περνάω τις κρατήσεις για ενοικιαζόμενα δωμάτια δηλαδή τα ονόματα με τον αριθμός διανυκτέρευσης, αριθμό ατόμων ανά κράτηση και το συνολικό ποσό της κράτησης όπου στο τέλος χωρίς να αθροίζω ένα ένα τα κελιά να μου βγάζει το συνολικό πόσο είσπραξης ανά δωμάτιο ανά μήνα.... ευχαριστώ πάντως για την βοήθεια

Edited by Hugo7
Link to comment
Share on other sites

open VBE (Visual Basic Editor) with ALT+F11. In the VBA Project Explorer right click and add a Module.

 

Copy and paste the below code and hit F5 to run the macro.

 

Option Explicit

 

Sub GetNumbers()

 

Dim uColumn As String

 

' if your data is in a different column then change A to some other letter(s)

uColumn = "A"

 

Dim i As Long, j As Long, r As Range

For i = 1 To Range(uColumn & Rows.Count).End(xlUp).Row

Set r = Range(uColumn & i)

Dim tmpStr As String

tmpStr = vbNullString

For j = 1 To Len®

If IsNumeric(Right(Left(r, j), 1)) Then tmpStr = tmpStr & Right(Left(r, j), 1)

Next j

r.NumberFormat = "@"

r = tmpStr

Next i

 

End Sub

There's a variable named uColumn. It has A currently assigned as the column. If your data sits in a different column then change from A to your column letter(s)

 

Hope this helps

 

source: https://superuser.com/questions/649475/extract-numbers-from-cells-containing-mixed-alpha-numeric-strings

εμενα μου επαιξε λιγο που δοκιμασα, αλλα το παραδειγμα μου ηταν απλο.

Καπου....κάπως....κάποτε.....κάτι πήγε ΠΟΛΥ ΣΤΡΑΒΑ στην εξέλιξη του ανθρώπινου ειδους :lol:
Link to comment
Share on other sites

Βγαίνει το σφάλμα με το #ΟΝΟΜΑ?.....:(

Αλλα και πάλι δεν είναι αυτό που ψάχνω γιατι στα κελιά δεν έχει έναν συγκεκριμένο αριθμό χαρακτήρων ίσως το παράδειγμα να χρησιμοποιήσω το ίδιο όνομα να ήταν ατυχές για να σου δώσω να καταλάβεις θέλω να φτιάξω ένα excel όπου θα περνάω τις κρατήσεις για ενοικιαζόμενα δωμάτια δηλαδή τα ονόματα με τον αριθμός διανυκτέρευσης, αριθμό ατόμων ανά κράτηση και το συνολικό ποσό της κράτησης όπου στο τέλος χωρίς να αθροίζω ένα ένα τα κελιά να μου βγάζει το συνολικό πόσο είσπραξης ανά δωμάτιο ανά μήνα.... ευχαριστώ πάντως για την βοήθεια

 

Για το σφάλμα φταίει το κόμμα στον τύπο σου. Ήθελε ερωτηματικό. Τώρα το πρόσεξα

 

=NUMBERVALUE(RIGHT(B3;3)) έτσι δηλαδή.

 

Όσο για αυτό που λες, αντί για 3 θα πρέπει να βάλεις να βρει το πρώτο κενό γτ λογικά δεν θα είναι όλοι οι αριθμοί τριψηφιοι. Θα το κοιτάξω όταν ανοίξω υπολογιστή για να σου πω ακριβώς.

Edited by Xander
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Data --> Text to Columns --> Delimited --> Check στο Space

Αφού το στήνεις τώρα όμως έτσι κι αλλιώς, γιατί δεν περνάς τα δεδομένα σε ξεχωριστά κελιά? Ή έρχεται έτοιμη η πληροφορία έτσι από άλλο πρόγραμμα?

Edited by l3ft3r1s
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...