Jump to content

Huawei p9 lite ή Samsung j5 2016;;


markstam
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα και χρόνια πολλά,

παιδιά για την σύζυγο είμαι ανάμεσα σε αυτά τα 2 κινητά από λίγο που έψαξα. Εσείς ποιο μου προτείνετε; χρήση κυρίως ίντερνετ, Facebook, video, YouTube, και κανένα απλό παιχνίδι και φυσικά φωτογραφίες

Link to comment
Share on other sites

Βασικά να είναι απροβληματιστο γιατί στο medi*****kt που τα έβλεπα το huawei που είχαν είχε πρόβλημα οθόνης, άλλα πατούσες άλλα έκανε και ενώ ήμουν έτοιμος να το πάρω στραβωσα και μετά έψαξα και το Samsung
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δεν είχα κάποιο από τα 2... Ωστόσο το P9 θεωρείται από τα πιο value for money σε αυτή την τιμή και γενικά είναι μεγάλο best seller στην Ελληνική αγορά... Τώρα αν έχει θέματα με την οθόνη, ειλικρινά δεν έχω ιδέα, οπότε ας απαντήσει κάποιος που ξέρει καλύτερα... Προσωπικά πάντα, mid range Samsung δε θα αγόραζα και σίγουρα θα προτιμούσα το P9 Lite...
Link to comment
Share on other sites

Η μη αποσπώμενη μπαταρία δεν είναι στα μείον; αν κολλήσει τι κάνει κάποιος τότε; το ρωτάω γιατί πάντα είχα κινητά με μπαταρία που έβγαινε και το έχω απορία γιατί από κολλήματα μετά από κανέναν χρόνο χρήσης τίποτα άλλο... Edited by markstam
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου έχεις εύκολο δίλλημα αφου το p9lite είναι εύκολα καλύτερη επιλογή.

Κολλήματα στο p9 δύσκολα θα συναντήσεις αλλά ακόμα και αν σου συμβεί δεν υπάρχει ανάγκη αφαίρεσης μπαταρίας για να ξεκολλήσει.

Πατάς παρατεταμένα το power button και η συσκευή κάνει restart.

Link to comment
Share on other sites

Ποιο J5 ρε παιδια

Το P9 lite σε συγκριτικα βγαινει καλυτερο και απο το Α5 2016

Το εχω παρει στη γυναια μου το P9 lite μετα απο απειρο πραγματικα ψαξιμο

Αν εξαιρεσεις τον περιεργο launcher ειναι παρα πολυ καλο σε ολα

Μεχρι τα 300ε δεν υπαρχει καλυτερο all round κινητο, ακομη και απο το nexus 5x

 

ps μεχρι τις 5.2 ιντσες

Μετα ξεφεύγει σε μεγεθος πιστευω

Edited by suspect21
οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Ποιο J5 ρε παιδια

Το P9 lite σε συγκριτικα βγαινει καλυτερο και απο το Α5 2016

Το εχω παρει στη γυναια μου το P9 lite μετα απο απειρο πραγματικα ψαξιμο

Αν εξαιρεσεις τον περιεργο launcher ειναι παρα πολυ καλο σε ολα

Μεχρι τα 300ε δεν υπαρχει καλυτερο all round κινητο, ακομη και απο το nexus 5x

 

ps μεχρι τις 5.2 ιντσες

Μετα ξεφεύγει σε μεγεθος πιστευω

 

Καλύτερο από το Nexus 5x ούτε για πλάκα....Αν το Nexus είχε καλύτερη μπαταρια,θα έπαιζε μόνο του σε πολλές κατηγορίες....

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερο από το Nexus 5x ούτε για πλάκα....Αν το Nexus είχε καλύτερη μπαταρια,θα έπαιζε μόνο του σε πολλές κατηγορίες....

Εχει καλυτερη μπαταρια, καλυτερη οθονη, ειναι πιο γρηγορο, παιρνει sd, εχει καλυτερο ηχειο

Το nexus περα απο καλυτερη καμερα και υποστηριξη απο Google τι αλλο εχει φιλε μου?

Εχεις ασχοληθει με το P9 η το εχεις δει απο το youtube?

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά,

παιδιά για την σύζυγο είμαι ανάμεσα σε αυτά τα 2 κινητά από λίγο που έψαξα. Εσείς ποιο μου προτείνετε; χρήση κυρίως ίντερνετ, Facebook, video, YouTube, και κανένα απλό παιχνίδι και φυσικά φωτογραφίες

Χiaomi Redmi Note 3 Pro

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, μην τρελαθούμε τώρα που το P9 lite είναι πιο γρήγορο από το Nexus! Το Nexus υπερισχύει ξεκάθαρα σε ταχύτητα , απλά η διαφορά δεν είναι αισθητή σε έναν βασικό έως μέτριο χρήστη. Ωστόσο το P9 lite ειναι πιο ολοκληρωμένη συσκευή.

 

Δεν τίθεται θέμα μεταξύ J5 και P9 lite, το δεύτερο σαφώς καλύτερο

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδακια, ξανα λεω

Τα εχετε δει απο κοντα τα κινητα η οτι εχετε δει στο Internet?

Η λεξη encryption σας λεει κατι?

Αμα θελετε το απογευμα σας στελνω ενα συγκριτικο για του λογου το αληθες

Ο kirin 650 συγκρινεται ευκολα με τον 808 και κονταροχτυπιεται ακομα και με τον κακο 810 που οσοι εχουν εμπειρια γνωριζουν τι σημαινει throttling και υπερθερμανσεις, μονο στα παιχνιδια υστερει ο kirin

Μη λετε οτι σας κατεβει

Καλη χρονια!

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδακια, ξανα λεω

 

Τα εχετε δει απο κοντα τα κινητα η οτι εχετε δει στο Internet?

 

Η λεξη encryption σας λεει κατι?

 

Αμα θελετε το απογευμα σας στελνω ενα συγκριτικο για του λογου το αληθες

 

Ο kirin 650 συγκρινεται ευκολα με τον 808 και κονταροχτυπιεται ακομα και με τον κακο 810 που οσοι εχουν εμπειρια γνωριζουν τι σημαινει throttling και υπερθερμανσεις, μονο στα παιχνιδια υστερει ο kirin

 

Μη λετε οτι σας κατεβει

 

Καλη χρονια!

 

Για πες για encryption γιατί γλυκοκοιτάζω το P9. Ο kirin πώς τα πάει στο gps;

 

Sent from mTalk

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα το P9 σε χρυσό το έδωσα στην γυναίκα μου και ξετρελάθηκε φυσικά. Όμορφο, κομψό, ελαφρύ, compact κινητό. Από τα άλλα ακόμα δεν ξέρω είμαστε στο σεταρισμα. Ξέρετε αν επάνω του έχει ήδη προστατευτικο τζάμι; πήρα και tempered glass αλλά μου φαίνεται ότι ήδη έχει.
Link to comment
Share on other sites

Το πήρα το P9 σε χρυσό το έδωσα στην γυναίκα μου και ξετρελάθηκε φυσικά. Όμορφο, κομψό, ελαφρύ, compact κινητό. Από τα άλλα ακόμα δεν ξέρω είμαστε στο σεταρισμα. Ξέρετε αν επάνω του έχει ήδη προστατευτικο τζάμι; πήρα και tempered glass αλλά μου φαίνεται ότι ήδη έχει.

Κανονικό p9 η lite?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδακια, ξανα λεω

Τα εχετε δει απο κοντα τα κινητα η οτι εχετε δει στο Internet?

Η λεξη encryption σας λεει κατι?

Αμα θελετε το απογευμα σας στελνω ενα συγκριτικο για του λογου το αληθες

Ο kirin 650 συγκρινεται ευκολα με τον 808 και κονταροχτυπιεται ακομα και με τον κακο 810 που οσοι εχουν εμπειρια γνωριζουν τι σημαινει throttling και υπερθερμανσεις, μονο στα παιχνιδια υστερει ο kirin

Μη λετε οτι σας κατεβει

Καλη χρονια!

 

Για στείλε μας ένα συγκριτικό ρε φιλε όπου το P9 lite 2 GB συγκρίνεται (εύκολα κιόλας, έλεος) με το Nexus 5x, γιατί το Antutu, το GFX και το BaseMark OS II άλλα λένε.

 

Λοιπόν "φίλε" εδώ δεν έχεις μονοπώλιο τη γνώση και καλό θα ήταν να δέχεσαι καλοπροαιρετα αυτά που σχολιάζουν τα άλλα μέλη του φόρουμ. Το Nexus είναι πολύ καλύτερο σε επιδόσεις και κάνει και πολύ καλύτερη διαχείριση Ram σε σχέση με το P9 lite 2GB (εκτός αν μιλάμε για αυτό με τα 3 Ραμ, όπου τα πράγματα είναι κάπως συγκρίσιμα). Και εν πάσει περιπτώσει, είναι δυνατόν να συγκρίνεις το Huawei με συσκευή Nexus και να υπονοείς ότι είναι καλύτερη σε θέμα ασφάλειας επειδή απλά έρχεται encrypted by default? ΜΕ ΣΥΣΚΕΥΗ NEXUS ΤΩΡΑ, ΣΟΒΑΡΑ, που παίρνει monthly security updates?

 

Το P9 lite ειναι καλύτερο σε μπαταρία, ηχεία και επεκτασιμότα μνήμης πράγμα που το κάνει ανταγωνιστικό και ίσως πιο ολοκληρωμένο αλλά όχι πιο γρήγορο

Link to comment
Share on other sites

Για στείλε μας ένα συγκριτικό ρε φιλε όπου το P9 lite 2 GB συγκρίνεται (εύκολα κιόλας, έλεος) με το Nexus 5x, γιατί το Antutu, το GFX και το BaseMark OS II άλλα λένε.

 

Λοιπόν "φίλε" εδώ δεν έχεις μονοπώλιο τη γνώση και καλό θα ήταν να δέχεσαι καλοπροαιρετα αυτά που σχολιάζουν τα άλλα μέλη του φόρουμ. Το Nexus είναι πολύ καλύτερο σε επιδόσεις και κάνει και πολύ καλύτερη διαχείριση Ram σε σχέση με το P9 lite 2GB (εκτός αν μιλάμε για αυτό με τα 3 Ραμ, όπου τα πράγματα είναι κάπως συγκρίσιμα). Και εν πάσει περιπτώσει, είναι δυνατόν να συγκρίνεις το Huawei με συσκευή Nexus και να υπονοείς ότι είναι καλύτερη σε θέμα ασφάλειας επειδή απλά έρχεται encrypted by default? ΜΕ ΣΥΣΚΕΥΗ NEXUS ΤΩΡΑ, ΣΟΒΑΡΑ, που παίρνει monthly security updates?

 

Το P9 lite ειναι καλύτερο σε μπαταρία, ηχεία και επεκτασιμότα μνήμης πράγμα που το κάνει ανταγωνιστικό και ίσως πιο ολοκληρωμένο αλλά όχι πιο γρήγορο

 

Σεβομαι τις γνωμες ολων αλλα δεν τις ενστερνιζομαι τη στιγμη που δεν ειναι σωστες

Εγραψα προηγουμενως το εχω ψαξει παρα πολυ αλλα μαλλον δεν το διαβασες

Παρε αυτο το λινκ για αρχη γιατι ειμαι για καφε τωρα και δε μπορω να κανω το συγκριτικο

 

και ξανα λεω αφηστε τα νουμερα στα reviews, δειτε τι γινεται στη πραξη, δειτε τα κινητακια απο κοντα και μετα εκφερετε γνωμες

 

Αμα εχεις ακομη αμφιβολιες πες μου

Για την ασφαλεια που αναφερεις δεν ειπα κατι

Επισης ποιος σου ειπε οτι οι συσκευες nexus ειναι οι καλυτερες? Μεχρι προσφατως το μονο καλο που ειχανε ηταν η υποστηριξη και ο δεικτης vfm σε αγορες του εξωτερικου, τιποτα αλλο

Προσφατως βαλανε και ανταγωνιστικο hw σε καμερα

Ουτε οθονη, ουτε ποιοτητα κατασκευης, ουτε ηχειο, ουτε αυτονομια

Οσον αφορα το φιλο που ρωτησε για encryption θα σου στειλω αργοτερα ενα αρθρο περι τουτου

Ακομα και το moto g που εχεις φιλε alexzo εχει πιο γρηγορη nand απο το nexus

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Για στείλε μας ένα συγκριτικό ρε φιλε όπου το P9 lite 2 GB συγκρίνεται (εύκολα κιόλας, έλεος) με το Nexus 5x, γιατί το Antutu, το GFX και το BaseMark OS II άλλα λένε.

 

Λοιπόν "φίλε" εδώ δεν έχεις μονοπώλιο τη γνώση και καλό θα ήταν να δέχεσαι καλοπροαιρετα αυτά που σχολιάζουν τα άλλα μέλη του φόρουμ. Το Nexus είναι πολύ καλύτερο σε επιδόσεις και κάνει και πολύ καλύτερη διαχείριση Ram σε σχέση με το P9 lite 2GB (εκτός αν μιλάμε για αυτό με τα 3 Ραμ, όπου τα πράγματα είναι κάπως συγκρίσιμα). Και εν πάσει περιπτώσει, είναι δυνατόν να συγκρίνεις το Huawei με συσκευή Nexus και να υπονοείς ότι είναι καλύτερη σε θέμα ασφάλειας επειδή απλά έρχεται encrypted by default? ΜΕ ΣΥΣΚΕΥΗ NEXUS ΤΩΡΑ, ΣΟΒΑΡΑ, που παίρνει monthly security updates?

 

Το P9 lite ειναι καλύτερο σε μπαταρία, ηχεία και επεκτασιμότα μνήμης πράγμα που το κάνει ανταγωνιστικό και ίσως πιο ολοκληρωμένο αλλά όχι πιο γρήγορο

 

ναι στα χαρτιά είναι ανώτερο αλλα μεχρι εκει

 

+ σο σημαντικότερο μην ξεχνάς το 5x ειναι της lg με το συνεπάγεται στην αξιοπιστία του

Edited by egodemis
Link to comment
Share on other sites

Τα κινητά τα έχω δει από κοντά (από φίλους που τα έχουν) και σου είπα εάν η σύγκριση γίνεται με το μοντέλο των 3 γίγα ραμ ή με αυτό των 2. Όπως είπα και πριν με το δεύτερο δεν μπορεί να υπάρξει σύγκριση ούτε στα χαρτιά ούτε πουθενά, το έχω δει και από κοντά και με κλειστές όλες τις εφαρμογές από το τασκ έχει ελεύθερη Ραμ 500-600 MB. Ε τι σύγκριση να υπάρξει μετά. Στο συγκριτικό επίσης που μου έστειλες, πέρα από το ότι η συσκευή που έχει είναι το μοντέλο των 3 γίγα που δεν είναι αυτό που εξετάζω εγώ, το Nexus είναι σε preview για devs και το Huawei έχει απενεργοποιημένα τα animations, οπότε ναι μπορεί να φαίνεται, ελάχιστα, πιο γρήγορο.

 

Εν κατακλείδι, κάναμε διαφορετικές συγκρίσεις. Εγώ αναφερόμουν στο μοντέλο με 2 γίγα Ραμ που είναι σαφώς κατώτερο του Nexus, ενώ εσύ σε αυτό με τα 3 που είναι απλά εφάμιλλο. Τέλος, οι συσκευές Nexus, την περίοδο της ακμής τους, δηλαδή με το Nexus 5, στην τιμή που κυκλοφορούσαν ναι, ήταν από τις καλύτερες σειρές κινητών, γιατί τότε ούτε OnePlus υπήρχε, ούτε Huawei, όπως είναι σήμερα, ούτε Xiaomi και Κίνα για να ανταγωνιστούν τις τιμές και τα specs. Μην τα ισοπεδώνουμε όλα

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα το P9 σε χρυσό το έδωσα στην γυναίκα μου και ξετρελάθηκε φυσικά. Όμορφο, κομψό, ελαφρύ, compact κινητό. Από τα άλλα ακόμα δεν ξέρω είμαστε στο σεταρισμα. Ξέρετε αν επάνω του έχει ήδη προστατευτικο τζάμι; πήρα και tempered glass αλλά μου φαίνεται ότι ήδη έχει.

 

εκανες την καλυτερη επιλογη! ;)

Link to comment
Share on other sites

Τι σημασία εχει ποση ελευθερη ραμ εχει ρε παιδια...

Η ραμ ειναι για να χρησιμοποιειται, οχι να μενει ελευθερη

Τελος παντων δε θα βγαλουμε ακρη

Ειπα την αποψη μου, στο YouTube εχει και αλλα συγκριτικα αναμεσα στο p9 lite και το 5x για οσους ενδιαφερονται

Μεχρι τα 300ε δεν υπαρχει καλυτερο κινητο κατω απο 5.5 ιντσες

Καλες αγορες σε οποιον ενδιαφερεται

Και επειδη εμενα δεν τα εχουν τα κινητα ο γνωστός του μπατζανακη του κουμπαρου μου, ουτε τα ειδα για μισο λεπτο στα public θα επιστρεψω συντομα με το συγκριτικο που σας ανεφερα και θα κρινει ο καθενας μονος του :)

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Αγόρι μου είσαι τουλάχιστον τραγικός. Όλες σου οι απάντησεις διακατέχονται από μια υπερφίαλη ειρωνεία, προφανώς επειδή μάλλον είσαι ο κάτοχος της γνώσης πάνω στη ΓΗ και όλοι οι άλλοι δεν μπορούν παρά να κάνουν λάθος. Κράτα λοιπόν τα συγκριτικά σου για τον εαυτό σου, εφόσον ξέρουμε από τώρα ότι είναι σωστά και άσε εμάς τους φτωχούς τη γνώση και τω πνεύμα να πορευτούμε όπως θέλουμε.

 

Υ.Γ. Συγγνώμη στο χρήστη που άνοιξε το θέμα για την κατάχρηση που κάναμε στο χώρο του. Ελπίζω τη συσκευή που πήρες να την χαρείτε γιατί είναι αρκετά καλή

Link to comment
Share on other sites

Για εσας που αναζητατε το φως της γνώσης οπως τον φιλο παραπανω και επειδη δε λεω κατι απλα για να λεω οπως καποιους που δε ξερουν τα βασικα

Παρτε 1-2 ακομα λινκς

 

ps το δευτερο ειναι στα ιταλικα, αλλα μπορει ευκολα να καταλαβει κανεις το νικητή του συγκριτικου

Και οπως ειπα θα επιστρεψω με το δικο μου βιντεακι συντομα ελπιζω :)

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...